Ведущая программы "Забытые истории большого города" на Радио Вести, журналист, сценарист

Десятинна церква

Тим святим місцем, звідки і почався культурний розвиток Київської землі стала легендарна Десятинна церква. Будували її так звані «майстри від грек», яких і привіз з Візантії князь Володимир. З 996 року величезна і вражаюча кам’яна пишно оздоблена споруда  була центром не лише релігійного, але й світського життя. Тут  зберігали державні акти, переписували книжки, приймали дари послів зарубіжних країн, а згодом ще й організували школу. Церква мала багате мармурове облицювання, тому її ще називали мармуровою.

Занепад мармурового культурного центру почався навзаході Київської Русі, а 1240 року саме Десятинна стала останнім оплотом оборони Києва перед ордами хана Батия. Захисники міста забралися на сльоти церкви, від чого ті і обвалилися. Та обвалилися лише сльоти, а стіни ще доволі довго стояли і потерпали від часу. Перше відродження святині відбулося з волі Петра Могили у 1635 році, тоді на цьому місці відбудували невелику церкву на пам'ять про давній храм.

З цієї нагоди майже, 500 років тому, зі сторони входу до церкви висадили липу, яка стереже святу землю і по сей день. Бачила ця липа і безжальне руйнування «матері усіх церков руських» 1935 року. З тих часів про минулу велич храму нам нагадують лише сенсаційні відкриття відданих археологів. От, наприклад, знайдені під час розкопок арабські, візантійські і західноєвропейські монети є свідченням того, що вже в ІХ-ХІ століттях Київ був також значним центром міжнародної торгівлі. Міська площа перед сучасною Андріївською церквою за тих часів називалась Бабин Торжок. Це була найбільша не тільки торгова, але й світська площа давнього Києва, яка існувала при Володимирі.

Сьогодні тут теж нерозривно пов’язані торгівля і відпочинок, переплелися різні віки та епохи. Власне, від цього Бабиного Торжка і почалася пізніше вулиця Володимирська.


Поделиться:
Читать все
Читать все