стенограмма

"У нас очень несовершенное избирательное законодательство"

"Тема Калныша"Борзило: "На Западе есть понимание того, что депутат - не богач, и не царь района"

Стенограмма эфира на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер. Вы слушаете Радио Вести в рамках проекта "Герой дня". Я с огромным удовольствием сегодня познакомлю вас с координатором движения "Чесно". В нашей студии Инна Борзило. Инна, здравствуйте.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Доброго вечора.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: У Инны сложная и в одночасье почетная миссия, потому что теперь за два дня до выборов Инна готова сказать всю правду о тех людях, за которых нам предстоит отдать свой единственный голос. Какими они были во время этой компании парламентских гонок? Есть ли там достойные люди, не очень, в общем, наша программа это вклад в дело информирования наших сограждан. Итак, приступим. Итак, готовность номер один. Два дня, как я уже сказала, до начала голосования. С какими результатами мы подходим к этой исторической дате?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Не ми, а політики і тут, знаєте, дуже складно сказати всю правду в межах методології. От наскільки то така внутрішня самоцензура вмикається.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Это вы оставьте, тут дело неблагодарное.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це юридично дуже вдячна справа, тому що ми фіксуємо не простих людей серед кандидатів, а рух чесно взявся відслідкувати фігурантів антикорупційних розслідувань, які знову прориваються до парламенту. Багато з них чинні депутати, а також так звані голосувальники за диктатуру. Це ті люди, які шістнадцятого січня і руками, і електронною системою голосування підтримували, зокрема, закон про судоустрій і це така вирішальна штука для всього громадянського суспільства, ми звертаємо на неї увагу. З чим ми виходимо на фінішну пряму? Взагалі це була дуже така стисла кампанія, але брудна.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але від того не менше брудна, хотіла сказати я, просто з вуст спіймала.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Абсолютно. Скажімо навіть, більше інтенсивно цей бруд виливали кандидати один на одного. Кандидати гречкою на виборців, виборці сміттєвими баками на кандидатів і все це було гарною картинкою, в тому числі для наших інформаційних ворогів, якщо це можна так сказати. Виходимо з чим? Ми бачили соціологію - вона прогнозує потрапляння до Парламенту близько п’яти політичних сил, ще кілька знаходяться на межі прохідного бар’єру до парламенту і що можемо говорити? Триста два з чинних народних депутатів знову балотуються до парламенту, з них сто тридцять чотири голосували шістнадцятого січня за диктатуру. Більшість з них, скажімо, йдуть, а зокрема, дев’яносто два з них йдуть самовисуванцями найчастіше в округах і це, як правило, колишні члени фракції Партії регіонів, це комуністи, це люди, які роками засівають одні й ті самі округи і великі шанси мають на те, що...

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І попри все мають великі шанси?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Великі шанси мають.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як ви це пояснюєте?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": А тому що вони обирають, як правило, округи в сільській місцевості, де люди не мають інтернету, де, нажаль, можуть не слухати Радіо Вєсті, не можуть дивитися "Громадське", читати провідні якісь медіа і тому просто хто на них звертає увагу, той і отримує їх голоси. За якісь подарункові сертифікати, за якийсь дитячий майданчик, велосипеди, будь що. Це є підкуп виборців. Ви знаєте, що нещодавно Верховна Рада спромоглася посилити відповідальність за підкуп виборців.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Буквою закону, так.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Абсолютно вірно. Цю відповідальність несе не лише той, хто скуповує голоси, але той, хто продає свій голос і для того, щоб це, власне, доводити до кінця ми дуже закликаємо виборців оці всі продпайки, як з’їли їх, як вже взяли, то, будь ласка, хоч зафіксуйте заявою до міліції і доведіть цю справу до кінця аби той, хто намагається за сто гривень купити собі недоторканість на наступні п’ять років, поніс покарання.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте скажемо, яке покарання, озвучимо згідно з законом?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Там відповідно є карна відповідальність, якщо, не помиляюсь, і грошовий штраф, а для тих, хто продає свій голос, відповідальність дається близько п’яти тисяч гривень. Це значно більша сума ніж середня ставка, за яку купують голоси.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: За голос. Як ви вважаєте, ці триста два депутати чим керувалися і знову вирішили спробувати своє "парламентське щастя", скільки ще має подій історичних, революцій гідності відбутися в свідомості українців, щоб ці люди не мали жодного права, принаймні, хоча б половина з них, знову і знову претендувати на крісла в парламенті?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Триста два це таких, ми їх називаємо умовно "старими", ті, хто вже має досвід роботи в Верховній Раді, але це не дорівнює тому, що вони є поганими. Є і продуктивні депутати чинні, які намагаються потрапити до парламенту. От під подвійним контролем громадян, під пристрасною увагою мають опинитися ті сто тридцять чотири з них, хто голосував...

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Які голосували за закони шістнадцятого січня.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Абсолютно вірно. От до цього ми закликаємо. Що ними, власне, скеровує їх поведінку ми запитували і в них, і ви самі це чуєте. Багато хто говорить, що вони були жертвою, що їх одурили, їх голоси використали, боялися Януковича, як зрозуміли, написали заяви по відкликанню голосів, але показово, що ці заяви з’являлися і через півроку, навіть не в лютому, коли Янукович втік і здавалося вже не було чого, власне, боятися, а от з півроку, коли виборці в округах почали питати про це питання, тому, чи вірити їх покаянню, вирішувати виборцям. Моя думка - що має бути «політичний карантин», ви правильно зазначили. Вони мають, суспільство, дослухатись до нього і суспільство має їм винести "політичний карантин", не йдіть до цього скликання, відмийте своє ім’я і свою репутацію, якщо ви такі вівці постраждалі від омани шістнадцятого січня, відмийте своє ім’я, працюючи не в Верховній Раді.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як думаєте, чому попри всю популярність люстрації в українському суспільстві, люстрація так і не торкнулася депутатів?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Вона не торкнулася тому що навіть законодавство на виборні посади не розповсюджується, тому зараз можуть бути кандидатами ті люди, які б хотіли, яких би ми хотіли і вважаємо за необхідне бачити під слідством, а не на депутатському кріслі і оце й показово. Не розповсюджується просто за чинним законодавством на виборні посади, такі як президент, такі як депутати і так далі і тому подібне. З іншого боку це можливо і правильний хід в демократичному суспільстві, щоб люстрація не була засобом переслідування, а дійсно волевиявлення могло доводити таких людей до влади, але якщо бути впевненим, що, власне, ці люди до цього прийдуть в судові тяжби і будуть за законом чистими.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дані, які ви отримали, які ви тепер оприлюднюєте, чи передбачала ця робота, яку ви провели, спілкування з кандидатами також?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Безліч спілкування. Я зараз є трошки вашою колегою, тобто я інколи навіть з ефіру телефоную до штабів і, знаєте, тут відчуваю як змінюється їх тон спілкування, коли ти телефонуєш їм в приватній розмові, представляючись офіційно і коли ти їм телефонуєш за допомогою якихось журналістських ефірів. Передбачала. Що ми просили? Тут треба пояснити з чим ми звернулись. Це позачергові вибори парламентські і нам не вдалося з громадянським суспільством змінити виборчі правила. Ми маємо дуже недосконале виборче законодавство, змішане, ви знаєте, пів парламенту в округах...

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хоча ми всі розраховували на відкриті списки.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Абсолютно. Окрім політиків. І закон не зобов’язує кандидатів оприлюднювати свою декларацію про майно. З чим вони йдуть не відомо. Вони подають свої автобіографії до ЦВК і там ця інформація зникає, тому що вважається приватними даними. Ми маємо лише кілька рядків про їх життєвий шлях, ми не знаємо чинна форма законодавства не робить інформативними звіти про виборчі кампанії, звідки гроші на вибори. Ви знаєте що одна застава складає більше мільйона гривень, які політичні сили і звідки можуть дозволити такі гроші в нашій ситуації? Ми все це хотіли знати. Ми звернулися з цим до партії, ходили на всі партійні з’їзди, передавали ці доручення, вимоги, акції, тобто, насправді активісти під час виборів перетворюються на івент-агенцію, ми всі як аніматори перед дітьми розважаємо політиків лише б отримати інформацію. Що ми маємо сьогодні? Попри відсутність законодавчих вимог, флагман такий виборчій кампанії як Блок Петра Порошенка, Батьківщина, Громадянська позиція, Самопоміч, молоді політичні сили «Сила людей», вони розкрили інформацію про своїх кандидатів. Їх автобіографії та декларації можна знайти на сайтах цих партій. Прикрими знахідками для нас були те, що Народний фронт, дуже мало відомо про їх кандидатів все ще. Ми маємо лише кільканадцять їх публічних обіцянок. Ці дані підігнати так само як і від Радикальної партії Ляшка, який і лідер їх на камеру от все він клянеться, божиться, що ми йдемо допомогти простій людині, але з ким він йде допомагати простій людині не зрозуміло, тому що відмазка, от інакше це не назвеш, дуже проста - ці люди в полях, нема коли заповнювати декларацію, нема коли працювати. Вибачте, а інші партії що, не в полях? Вони десь в кабінетах агітують за людей? Тому це все на нашу думку, дуже прикрі такі виправдання, на які треба звертати увагу, але ту інформацію, яку ми отримали, це вже позитив, як і інформація про фінансування деяких політичних сил, яка також є у відкритому доступі, зокрема, станом на сьогодні є проміжні фінансові звіти щонайменше трьох політичних сил, можна подивитись звідки фінансуються вибори Громадянської позиції, Сили людей, Самопомочі. Це ота мабуть і є нова якість політиків, яку демонструють після революції гідності.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чи пробували хтось з політиків в обмін на вашу лояльність засівати офіси руху "Чесно"?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Знаєте, з нами частіше використовують методи залякування, аніж, методи засівання. Ми як та кістка в горлі, ми некомфортні для будь якої політичної сили. Можливо і не є, скажімо, смертельними для них, але краплина камінь, власне, переможе колись.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А осадочек остается.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Правда, так. Нас не засівають, нас швидше залякують і дуже багато фальшивих матеріалів розповсюджується в округах нібито від імені "Чесно", нібито з нашою аналітикою, використовуючи репутацію, яку ми напрацювали протягом трьох років, тому закликаю перевіряти офіційні дослідження "Чесно" на нашому сайті.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Координатор руху "Чесно" Інна Борзило відповідає сьогодні на наші питання. Ми повернемося в студію за мить і продовжимо. Ви слухаєте Радіо Вєсті. Это программа "Герой дня". 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер. Это программа "Герой дня" и в рамках этого проекта сегодня мы говорим с координатором движения "Чесно", Инна Борзило наша гостья сегодня. Перекладається "Чесно" українською мовою?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": "Чесно".

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чесно, так. Значить все правильно. Отже, Інна Борзило, я знаю, що ви були на "Громадському" і дивина в тому, що наші слухачі є глядачами "Громадського". Поки от я була в ефірі попередньої програми, яка називається "Точка зору", журналістка Анастасія Береза була сьогодні нашим гостем і прийшло повідомлення про те, що ви там і в хвіст, і в гриву всіх.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це приємно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Всім сестрам серьгам, что называется. Отже, з рештою, я хотіла б щоб ми говорили про ті нові політичні сили, які можуть з’явитися. Ясна річ що лідери громадських рухів, які з’явилися на тлі революції гідності і всих цих можливо не дуже приємних для нашої держави подій, але виявилося, що така історія України, інакше не може бути. Всі ці молоді люди навряд чи встигли утворити і об’єднатися в свої партії, в свої блоки, в свої рухи, вони розосередилися, ми знаємо, і Єгор Соболєв, і Таня Черновол, вони стали учасниками чужих команд. Наскільки вони зможуть там встояти, втриматися і залишитися, з рештою, тим, ким вони є насправді?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це класне питання. Я його часто чогось чую, можливо тому що хочеться хоч від когось відповідь почути. Насправді перше це питання треба ставити до цих молодих політиків, а по-друге, вони на нього відповідають. Я чула відповіді наших колег, зокрема і співзасновники руху "Чесно" зараз є кандидатами також від різних політичних сил і багато людей, з якими ми Майдан пройшли, і з якими до цього роками над законами працювали. Це мабуть їх свідомий вибір, навіть не мабуть, є певна, що у цих досвідчених і освічених людей це був свідомий вибір і вони віддають собі, власне, оцінку правильну роблять ризиків всіх, тому що фактично своєю репутацією вони обіляють інколи або привертають, дають якусь надію усім цілим політичним силам. Я думаю, що багатьом з них не комфортно знаходитись в тих командах, до яких вони пішли, але мабуть такою є ціна за можливість впливати на країну. З іншого боку, те, що, наприклад, вони заніміють прохідні позиції в традиційних, скажімо так, політичних силах, не дозволило на ці місця взяти людей з досить великим бедграундом також, м’яко кажучи, тобто, вони потраплять, хтось не потрапить, а про поведінку їх в парламенті будемо судити, я думаю, вже в листопаді.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: На базі чого ґрунтується такий оптимістичний прогноз? Чому ви вже листопад називаєте?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Тому що в листопаді має запрацювати нова Рада.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви думаєте, що одразу всі себе проявлять?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я дуже на це розраховую, тому що ми не маємо взагалі часу на всі реформи, наприклад, пакети в кожній сфері, треба їх приймати на позавчора, це навіть не остання ніч перед курсовою.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А це, власне, цікава розстановка подальша сил у парламенті. Як ви бачите собі коаліцію, опозицію, хто ці люди? Давайте ми вже можемо якісь цифри сказати, хто проходить з рештою в парламент?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це мають говорити соціологи. Ми можемо просто подивитися вчорашнє навіть свіже дослідження Діфу, правильно, і от зараз відкрию свої нотатки з попередньої передачі і там проходять: Блок Петра Порошенка, Радикальна партія, Народний фронт, Самопоміч, Батьківщина і Громадянська позиція на межі, але все ще оце дослідження проведено з дев’ятого по вісімнадцяте жовтня Фонду демократичної ініціативи. Все ще є третина українців, які не визначились зі своїм вибором і тому, дійсно, під час цієї кампанії кожен голос буде вирішальним, тут треба розуміти, що твій голос може змінити всю країну, тому що так само на межі проходження до парламенту знаходиться Опозиційний блок і знаходиться Сильна Україна. Це регрес парламентаризму на мою думку і така загроза, тому що більшість небезпечних кандидатів, яких фіксує рух "Чесно", скажімо, навпаки, список від цих політичних сил в своїй більшості це є порушники, на думку руху "Чесно", і небезпечні кандидати, які вже були неефективними депутатами і можуть так само себе просто там захищати в парламенті. От такі політичні сили можуть пройти до парламенту. Питання коаліції ми, знаєте, задавали його також політикам під час свого форуму минулої п’ятниці. Дуже вони м’яко на нього, так от м’якими формулюваннями відповідають, тому що все буде залежить від компромісів політичних. Ніхто не позиціонує себе як різновекторні політичні сили. Прогнозують всі, що це буде парламент, зосереджений на реформах і зосереджений на тому, щоб євроінтеграцію довести до ладу і навіть якщо ми чуємо риторику, таж сама Батьківщина, вона говорить, що вони будуть частиною коаліції, вони готові будуть коаліцією з Блоком Петра Порошенка, який зараз має там тридцять відсотків підтримки за соціологією, але це буде типу частина коаліції, яка може дозволити собі критику по відношенню до інших партнерів.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як ви думаєте, чого так бояться, чого так і не спромоглися парламентарі підтримати цю європейську ініціативу і дозволити проведення виборів за відкритими списками, два чи три законопроекти законів щодо впровадження відкритих списків були в Раді, вони були розроблені, було чимало роботи зроблено, виходить що це все була профанація, щирості не було в цих проектах?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я також схиляюсь до тієї думки, що щирості не було. Нами було проведено, експертами реанімаційного пакета реформ рух "Чесно", "Опора", мережа "Відсіч" і так далі і тому подібне, ми разом з іншими активістами виходили на акцію, ходили під Адміністрацію Президента, писали законопроекти, якісні про відкриті списки і нам не вдалося змінити цю систему попри те, що президент обіцяв навіть в своїй інавгураційній промові те, що будуть вибори за відкритими списками і знаєте, тут вийшов такий каламбур не приємний, що представник президента в Парламенті Руслав Князєвич попри... От Порошенко говорить - відкриті списки, і той реєструє абсолютно інакші законопроекти в Парламенті, і це було для нас показовим, але очевидно на те були причини, мабуть це була от та сама ціна політичного компромісу, щоб вибори в принципі відбулися восени, тому що експерти тоді прогнозувати проведення виборів восени, через них, зокрема, також не оголосили військовий стан, вибори восени були потрібні владі, тому що, знаєте, опалювальний сезон знизив би рейтинги чинної влади, тобто, те, що він би не почався вчасно і так далі і тому подібне. Ну і пік підтримки президента і його майбутні політичні сили він є саме зараз, тому що чим більше він буде перебувати на своїй посаді, тим більше буде до нього питань. Тобто, от такі причини були для того, що ми маємо, але це минуле. Що буде в майбутньому? Знаєте, знову ж таки, на публічній зустрічі з політиками і те, що ми чуємо зараз на національних дебатах і так далі, у якості своїх перших трьох законодавчих ініціатив в парламенті, кілька одразу політичних сил анонсують реформування виборчого законодавства, зокрема, введення відкритих списків. Ми це все фіксуємо собі там от олівцем на папірці. А коли вони прийдуть до парламенту, то ми порівняємо чи дійсно вони дотримуються слова.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чи довелося вам говорити під час вашої роботи, яку ви провели напередодні підготовки до парламентських перегонів з Юлією Тимошенко?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Ми зустрілись, я з нею особисто зустрілася під час цієї кампанії минулої п’ятниці. Досить була конструктивна позиція цієї політичної сили і ми зараз отримали від них, я повторю, декларації їх кандидатів. Я зустрічалась з іншими молодими обличчями її першої десятки в ефірі, ми дискутували про те, як бачать себе ці нові люди нової формації з західною освітою серед традиційної політичної сили, тобто є, ця партія відкрита для діалогу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, але на скільки ці молоді люди матимуть вплив і силу голосу, враховуючи все ж таки авторитарний погляд на політичний устрій, взагалі на характер спілкування Юлії Володимирівни Тимошенко?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Ви знаєте, це було і моє запитання до мого гостя, до Олексія Рячина і він сказав, що для нього, в ефіри, що для нього привілей, він дізнався, що насправді це привілей, те, що він так часто спілкується і відверто, за його словами, з Юлією Тимошенко.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слухайте, ну бути фаворитом чи бути впливовим гравцем, це різні речі.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це закономірне питання і таким було моє наступне до нього питання. З ким його собі легше спілкуватися, знати, хто буде його реальним союзником чи та політична сила традиційно авторитарна на ваш погляд, яка йде до парламенту, чи це такі самі нові люди в парламенті в інших політичних силах, які розпорошилися, розпорошилися, це до списку Порошенка, які розпорошилися і в БПП, і в Громадянську позицію, з ким йому буде легше? Він сказав, що буде керуватися здравим смислом, він там і так і тому подібне, і насправді це виклик не лише для молодих облич Батьківщини, це буде виклик, тест на чи витримають, кому будуть лояльні ці молоді сили: своїй політичній силі чи своїм обіцянкам і своїй позиції до того, як вони стали кандидатами.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А можливий такий варіант, що всі ці молоді розпорошені, молоді люди дійсно можуть об’єднатися і представити найближчим часом в парламенті потужний рух?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я думаю, щонайменше така співпраця можлива в рамках депутатської групи, яка навіть не передбачає вихід із фракції, з якої вони прийдуть до парламенту, тобто їх співпраця ніяк не обмежується зобов’язаннями перед фракцією, ми навпаки, ми дуже сподіваємось, що всі ті вихідці з громадянського суспільства стануть нашим голосом там в парламенті і стануть нашими союзниками з лобіювання законодавчих змін, що вони будуть штовхати своїх колег по фракції і що вони зможуть між собою співпрацювати ефективно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Нагадаю, що координатор руху "Чесно" Інна Борзило сьогодні висловлю свою думку стосовно парламентських перегонів і майбутнього українського парламенту. Ми повернемося за мить і продовжимо розмову.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я напомню, что Инна Борзило, координатор движения "Чесно" наш гость. Инна, добрый вечер, поприветствуют вас еще раз в нашей студии.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Доброго вечора.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Это программа "Герой дня". Мы говорим о будущем украинского парламента, о расстановке сил в украинском парламенте. Коротко можете нам очертить, итак, те вопросы, которые в наибольшей степени вызывают у вас, если можно сказать, недоверие к этим людям, которые из всех трехсот двух, которые снова и снова пытаются зайти в парламент из бывших старых новых депутатов вот к кому у вас лично наибольшее количество вопросов и почему?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": В мене є питання перше до цих триста двох, а частини з них, я вже сказала, до більше ніж ста, чому вони а) голосували за диктатуру тієї ночі шістнадцятого січня, б) чому вони потім схаменулися через кілька місяців, як вони можуть оцінити те свої голосування, як воно тепер виборцям пояснювати, це цікаво, і третє питання до них всих, тут насправді треба, я зараз не готова сказати, треба вивчати статистику, підняти її, але протягом сьомого скликання більшість з них так, є аналітика наших колег, більшість з них не зробили ні депутатських запитів, ні відзначились якимись супер ефективними законопроектами і так далі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Відсиділи і знову прийшли відсидіти.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Вірно. Чому вони не користувалися тими повноваженнями, які вже мали з дванадцятого року і чому вони от переконані, що зараз працюють краще? А це, знаєте, це перекликається з питанням до виборців. Хіба ми знову довіримо вирішувати свою долю тим самим людям, які просто зараз два роки отримували зарплатню, нормальними пільгами користувалися, нічим не відзначилися, але в них є чудова можливість лобіювати багатьох власні інтереси, збагачуватись на корупційних схемах і відчувати себе недоторканим, під захистом, власне, депутатського мандату.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми неодноразово констатували, що суспільство випереджає владу, випереджає наших політиків, нажаль, однак, що ми можемо сказати порівнюючи, скажімо, виборців в Європі і в Україні? Чим керуються виборці тут, здебільшого і на Заході?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Так, це таке світоглядне питання. Я як раз під час цієї передвиборчої кампанії мала нагоду спостерігати особисто як відбуваються вибори в Швеції так само до парламенту. Це не так давно було. Для мене це був світоглядний такий шок. Те, що ми чуємо в регіонах України, в областях, люди часто підтримують не доброчесних кандидатів, тих, хто помічений і в корупції, і хто підкуповує виборців, тому що ними керує: "Він же свій". Оце керує ними. В нас немає розуміння, що депутат це найманий працівник, який утримується нашим коштом, коштом платників податків, який має діяти в межах тих повноважень, не динамити роботу, я саме так кажу, тому що багато з них просто є тупо прогульниками, частина депутатів, близько ста просто зникла з парламенту, як втік Янукович і все ще, власне, користується всим, що можна і замість них ніхто не може голосувати в парламенті, тому парламент є неефективним, а от на Заході це розуміння є, що депутат це не дорівнює заможна людина, депутат це не дорівнює місцевий цар, барон з місцевими маленькими Межигір’ями в усіх регіонах, що необов’язково в нього діти неповнолітні їздять на джипах або донька гуляє весілля в якомусь супер маєтку і так далі і тому подібне. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: На півдні Франції.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Так, на півдні.

ні Франції або от, наприклад, знаєте свіженьке це весілля доньки Івана Бакала.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це улюблена донька.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Він же ж також є кандидатом, ви розумієте, він є самовисуванцем на Львівщині і екс-митником. Де такі гроші можна заробити? В мене є таке, наприклад, питання. А на Заході таких питань не виникає, тому що такі люди не дозволяють собі йти навіть в політику. І в тій же Швеції там дії система відкритих списків, там ми коли подивилися, проаналізували, ми дивимось з колегами, питаємо: У вас що немає маніпуляцій, у вас стільки тут можливостей і тут підтасувати, і тут засіяти гречечкою, і тут порахувати так як треба, підрахувати, підрахуй. А вони кажуть: А навіщо нам маніпулювати? Там абсолютно інша культура, до якої тільки прагнути і поки в нашому мозку сидить те, що він "свій" це хлопець, який там з сусіднього двору, або це хлопець, який нам майданчик поставив, нічого не змінимо. Люди мають розуміти, що завдання ремонтувати майданчики, дороги, ставити вікна в школи, це завдання місцевої влади, не депутата. Депутатські завдання - не опікуватись своїм округом після того, як він потрапить до парламенту, його завдання - ухвалювати закони, які будуть ефективно і рівномірно працювати на всій Україні, все, він йде вирішувати долю України, вашу долю сусіднього будинку, а вашого власного вирішить місцева влада, тому ми проводимо реформи децентралізації, тому зростає роль громад і все це зациклене, і тут є знову питання, чи достатньо вже вперед прорвалося суспільство, щоб цю відповідальність на себе взяти.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: От питання децентралізації, на скільки може реалізуватися ця реформа, на скільки ймовірно, що ми будемо спостерігати вже найближчим часом певні результати і чи зможе українське суспільство і, власне, українська влада ініціювати проведення реформи у питанні децентралізації без змін до конституції?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я не є фахівцем з децентралізації, але на моє переконання для наступного парламенту це не буде пріоритетом, першим пріоритетом і в кращому разі ми дійдемо до реалізації якихось впроваджень, конкретних ухвалень законів навесні наступного року, а в жовтні наступного року 2015 ми маємо проводити місцеві вибори, маємо, власне, визначати хто буде тими представниками, очільниками місцевих рад і так далі і тому подібне. На мою думку і за передчуттями парламент буде добивати, ми будемо до цього його спонукати добивати пакет антикорупційного законодавства, це та хвороба, яка має метастази в усіх сферах, в тому числі на місцевому рівні і я думаю, що треба зосередитися саме на цьому.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я коли ставила питання про те, чи ви спілкувалися з кандидатами безпосередньо, мала на увазі от таке питання. Мені доводилося також з ними спілкуватися, хтось приходив в студію, хтось звертався за якимись порадами і були люди, які казали, що... Це зокрема були молоді люди, які хочуть спробувати себе в політиці і казали, що до них приходили люди в камуфляжі і траплялося це, зокрема, і в Харківській області, які казали, ну там Ляшко, Тігібко, ну то вже там питання з ними вирішено, а ви нам цікаві. Чи не хочете ви навесні наступного року брати участь у виборах до парламенту Новоросії? І це настільки шокуючи, насправді, речі. Щось подібне ви стикалися, ви з таким знайомі, з такими фактами?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це дуже прикро для мене таке взагалі чути. Я в принципі з Луганщини. Все, що там стосується свавілля, яке там відбувається, мені дуже болить, я таке вперше чую, але це дуже погана ознака, дуже погана, але вона підтверджує знову ж таки тезу, до якої дійшла я не володіючи цією інформацією, теза про те, що нові люди, які зараз йдуть до парламенту не дорівнює тому, що вони якісні, чисті і хороші. Ці темні конячки, які табунами в деяких партійних радикальних списках, я отак от зосереджую увагу, тому що мало інформації про них, вони для нас становлять не меншу загрозу ніж ті, хто вже добре відомий, небезпечний і так далі. Чого очікувати від них ніхто не знає. Завдяки мажоритарці в округах зараз йдуть люди, які відверто підтримували побиття людей на Майданах, які відверто керували тітушками, натовпами їх, які підтримують заклики про від’єднання Донбасу і так далі, тобто закликають до сепаратизму і так далі і тому подібно. Це дуже небезпечна штука і тут треба знову таки апелювати до свідомості виборця, до уваги спостерігачів щодо порушень на дільницях і до правоохоронних органів, які мають фіксувати, потім розслідувати ці заклики.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Факт такої ініціативи стосовно того, щоб залучити до парламентських перегонів абсолютно героїчну людину Надю Савченко, як сприйняли цей факт?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я думаю, що справжні мотиви відомі в Батьківщині Юлії Володимирівні. Я думаю, що це буде гарний піар-привід, гучний піар-привід на початку, і був, власне, під час виборчої компанії і після одразу підрахунку голосів, але це питання, яке має вирішувати не Батьківщина, це питання, яке має вирішувати чинний президент щодо утримання надії Савченко за кордоном, щодо взагалі того, що з нею відбувається зараз.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але це не цинічні, на ваш погляд, речі?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Це ставка. Якщо вона спрацює...

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це ставка ціною може бути в життя цієї людини.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Абсолютно вірно. Це ставка, яка може як врятувати цю людину, так і призвести її до ще більших переслідувань і знущань, і так далі і тому подібне, але це в принципі притаманно цій передвиборчий кампанії, робити ставку на, знаєте, для себе жартуємо з такою штукою, от береш першу десятку, йде: політик, комбат, батяня, спортсмен, співачка, політик, от власне, тут має бути ще якийсь керівник батальйону або військова людина, от так зараз виглядають ставки на персоналії в перших десятках і далі в усьому списку, це такий пік сезону політичного, осінь 2014.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Інна Борзило, координатор руху "Чесно" в ефірі Радіо Вісті. Повернемось за мить і продовжимо розмову.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я приветствую всех слушателей Радио Вести. Добро пожаловать к нам в программу "Герой дня". Сегодня мы с координатором движения "Чесно" с Инной Борзило пытаемся понять расстановки сил в парламенте, пытаемся предупредить, на сколько это возможно и наших избирателей, рассказать всю правду о том, что предстоит нам пережить, с чем предстоит нам столкнуться, кто же эти люди, за которых мы с вами отдадим наш единственный голос. Ви, до речі, визначились за кого будете голосувати?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я визначилась.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чим ви керувались?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я керувалась в тому числі результатами нашого дослідження щодо доступності цієї політичної сили, щодо їх конструктивного діалогу з суспільством, щодо їх фінансової прозорості, зразкової, як на мене, вже протягом кількох років, і я все таки також орієнтувалась на те, що особисто мої знайомі люди, яких я знаю, пішли кандидатами до цієї політичної сили і те, що вони довіряють її очільникам мені дає також гарний сигнал.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви чудово проінформовані. Це ви назвали зараз ті фактори, які впливають на ваш вибір, а зокрема безліч механізмів. От наскільки, скажімо, впливовою на виборця була війна олігархів, яку ми спостерігали в національних телевізійних ефірах, наскільки можуть впливати дані соціологічних опитувань, які час від часу нам підкидували?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Дуже, дуже впливово. Так само, наприклад, рейтинг Громадянської позиції зараз на межі проходження, я думаю, зокрема, через те, що вони не використовують телевізійну рекламу, а якщо ти включиш центральні телевізійні канали, можна просто очманіти. Мені пощастило, я не дивлюсь телебачення, я інколи там з’являюсь, але його не дивлюсь, але якщо подивитися інколи було б політичну агітацію, можна зійти з розуму і тому громадянське суспільство ми, зокрема, рух "Чесно" пропагуємо відміну, заборону політичної агітації маніпулятивної на телебаченні, тому що ці короткі рекламні ролики по двадцять п’ять секунд вони не дають уявлення ні про програму, ні про партію, ні про кандидата, вони впливають на підсвідоме завдяки гарній мелодії, завдяки "у мене є мрія", завдяки гарним кольорам, вишиваночкам або якимось сподіваннями на світле майбутнє - це все маніпуляція, це реклама, це продаж шампуню, це продаж печива, це продаж не політиків, політики на мають себе так продавати, але завдяки цим мільйонним, мільярдним, інколи бюджету, йде така гонка озброєння, хто набере до себе олігархів - той зможе собі дозволити таку розкішну виборчу компанії, той потім відвоює голоси на виборах і потім зможе віддячити в кріслі депутата тим, хто дав їм ці гроші. Це таке замкнене коло, дуже небезпечне і я думаю, що нажаль всі ці технології все ще спрацюють для деяких політичних сил, дозволять їм потрапити до парламенту. Ми ж закликаємо виборців, знаєте, робити не серцем вибір, не вухами, не очима, а робити вибір розумом. Ми просто не маємо більше шансу, ми не маємо більше шансу на помилку.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Щодо соціологічних опитувань ви знаєте, що насправді дані соціологічних опитувань також використовували на свою користь кандидати?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Звичайно. Завжди існує штабна соціологія, завжди існують, навіть якщо соціологія якогось гарного центру, досвідченого, з репутацією чудової, з правильною вибіркою і так далі і тому подібне, похибкою і так далі, вона інколи трактується медіа так, що стає дуже маніпулятивною, дуже перекручує.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А людям притаманно думати, що насправді я також за переможця?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Притаманно, про це я спілкувалася також з психологами і так далі. От ті люди, які не визначились, вони, як правило, потім віддають свій голос лідерам рейтингів, тобто, от ми зараз маємо третину, яка не визначилась і від них дуже, від їх вибору дуже багато залежить.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хто сьогодні в Україні є протестним електоратом? Протестному електорату дорікали тим, що це вони проголосували за кандидата на посаду президента пана Ляшка і вивели його на третє місце. Не без почуття гумору цей протестний електорат, але хто він?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Ви думаєте є протестний електорат? Я б його інакше назвала. Я точно виокремлюю електорат таких "по-приколу", який може призвести Чупак, який може призвести Вейдерів, Чупак і решту героїв, скажімо, з краденими копірайтами до влади і є "по-приколу", да, а є ще такий електорат, який називається "а чому би і ні, дай спробую", який може призвести теж до також дуже небезпечних лідерів з різним садовим приладдям до влади, тому що він здається близьким за риторикою, але те, які справді інтереси буде лобіювати ця політична сила ми не можемо зробити висновок, тому що ви колись намагались подивитися програми політичних партій?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Читати їх.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Да.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я пробувала, так.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Яке ваше враження?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мені здається, що вони дуже схожі і мені навіть здається, що одна людина в нашій країні написала всі ці програми.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Я вам більше скажу, таку програму може написати автоматичний генератор речень випадкових, який мої колеги, наприклад, створили "по-приколу" от як раз, тому що всі вони популістські. Немає у політичних сил розуміння, що програма як в бізнесі має бути смарт, вона може бути вимірюваною, з результатами, зі строками, з бюджетами і так далі, вони всі під копірку написані. Існують також багато сервісів, наприклад, виборомат. Ти проходиш тести з тридцяти шести запитань і тобі потім видає до якої політичної сили тобі радять звернутися, тому що це відповідає їх програмі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це, знаєте, на якого актора голлівудського ти схожий.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Правильно. Так знаєте що? Я для себе відкрила, що, наприклад, програма Радикальної партії Ляшка і Гриценка співпадають за цим тестом, я просто була в шоці, або те, що економічні пропозиції комуністів майже дорівнюють пропозиціям Свободи. Уявляєте собі це? Партії в принципі говорять людям те, про що ми хочемо чути. Нам потрібна безпека зараз, тому що йде війна - нам говорять, що нас захистять, що реформують і так далі і тому подібне. Нам потрібна там освіта - нам скажуть, що цю освіту запровадять і так далі і тому подібне. Дуже багато маніпуляцій, тому й намагаємося дати виборцям об’єктивні чинники, на які треба звертати увагу, порівнювати між собою і робити вибір свідомо.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я пригадую як одна моя приятелька нібито-то так жартома розказала історію про те, що її старенька бабця в Прикарпатті якось зателефонувала їй тут в Київ напередодні виборів і сказала: Така дивина, завтра вибори, а нам ще не сказали за кого голосувати. І ми знаємо, що цей відсоток людей є, які ще по-старинці сподіваються що зараз прийдуть і скажуть за кого голосувати. Що скажете таким виборцям?

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Жах. Я скажу, перше, йдіть на вибори, по-друге, якщо питаєте в когось поради, то питайте в людей, яких ви дійсно поважаєте, і яка є поінформованою і освіченою, третє, якщо вам віддають гречку - беріть, від них не убуде, вони все одно в нас ці гроші вкрали. Беріть гречку - поїсте, напишете заяву до міліції, все буде гаразд. Голос ви за це їм не винні, ви винні голос Україні, ви винні голос тим хлопцям, які зараз нас захищають, які вже загинули і маємо розуміти, що відповідальність за те, хто потрапить до наступної Ради лежить на кожному з нас. От не треба зараз бути на канапі, двадцять шостого бути на канапі цілий день, а потім когось звинувачувати, що щось в країні не так. Не так в країні через нашу пасивність, не так в країні через те, що можемо тільки не конструктивними, треба бути конструктивними, треба давати шанс новим, це от моє таке враження і треба потім контролювати їх дуже сильно, щоб вони не стали такими, як старі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Інна Борзило, координатор руху "Чесно" сьогодні висловила свою окрему думку, своє бачення на, яку власне місію ми, виборці, маємо виконати двадцять шостого жовтня. Це наш шанс, даний нам історією і Богом. Я дуже сподіваюсь, що нам вистачить розуму не сплюндрувати можливість стати інакшими, стати кращими, стати гідними.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Ми вже кращими стали. Хай буде тепер нова Рада до кращого.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я дуже сподіваюсь, що да, що вони не схиблять і не зрадять нас. Отже, ми сподіваємося, що це наша не остання зустріч, пані Інна.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": Проаналізуємо новий парламент разом.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте, да, новий парламент і результати парламентських перегонів також. До нових зустрічей. Дякую, що слухали нас. Дякую, що були разом с нами. Залишайтеся з Радіо Вєсті. Йдемо далі.

Инна БОРЗИЛО, координатор движения "Чесно": До нових зустрічей.

Читать все
Читать все