СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Такий настав час, це перевірка для кожного"

"Точка зрения"Елена Фроляк: "Мы не врём, мы просто не всё знаем"

Стенограмма эфира на Радио Вести

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Добрый вечер, сегодня восемнадцатое ноября, шестнадцать часов и четыре минуты, в эфире программа "Точка зрения". Сегодня свое виденье происходящего представит телеведущая, журналист телеканала ICTV, главный редактор информационной службы этого телеканала Елена Фроляк. Вот с ней сегодня будем общаться на протяжении ближайших шестидесяти минут эфира. Пані Олена, вітаю вас.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Доброго дня, Олег.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Мені б хотілося почати з такого. Двадцять першого листопада, буквально за кілька днів у нас, ну не те що буде відзначатися, але будуть згадувати про події річної давності - революція гідності. Ми розуміємо, що дуже багато чого не зроблено з того що декларувалось. Ми пам’ятаємо вимоги Майдану. Вимога номер один - Януковича геть. Його нема. Вимога номер два - люстрація. Зараз до цього є питання. Про них поки що не будемо. Одним словом, цілий такий пакет вимог, які зараз не виконані. Але є й інша площина. Мене дуже зачіпає ситуація, коли зараз і по Києву, і по інших містах їздять і ходять люди, які декларують свою проукраїнську позицію, всюди прапорці, але вони не дотримуються таких європейських простих цінностей. І ви про це у своєму блозі на сайті фактів теж писали. То виходить, чому не сталося революції гідності у свідомості цих людей? Тому що не було декларації, не було вимог до себе?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Олег, дуже вам дякую, що ви мене запросили. Ви знаєте в мене до радіо дуже тепле ставлення, тому що я свого часу починала з радіо. В радіо є якийсь такий шарм. Ви скажете, що на телебаченні так само. Але в радіо є щось таке, чого немає на телебаченні. Тут звук, голос, інтонації. Я дуже вам вдячна, і також за ваше перше запитання. Буквально сьогодні ми з братом били каву, і я кажу: "Ти уявляєш, ще рік тому", - а ми зустрічаємось з ним в понеділок-вівторок, - "У нас з тобою зовсім інші були розмови. Це було рік тому, я можу згадати ці дні, тому що це був листопад, ми думали про новий рік", - брат говорив, куди він поїде відпочити, я думала, що я відвезу дітей в Карпати, чи ми побудемо дома. І ви розумієте, двадцять першого числа це все перекреслилось, і я сьогодні згадувала, як це все було. Я відкрила верстку двадцять першого листопада, і я подивилась - все почалось із заяви Юрія Бойко, який сказав, що сьогодні ми призупиняємо нашу підготовку до вступу в ЄС.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Була офіційна декларація на сайті.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ви згадайте, Микола Азаров не вийшов з заявою, президент Янукович поїхав в Австрію. Ми відкрили цей сюжет, і я пам’ятаю цей синхрон, коли він з президентом Австрії спілкується, і головне питання, яке вже сьогодні озвучили в Києві, не піднімається. Хтось із журналістів, каже що в Києві прозвучали заяви, що ви відмовляєтесь від підготовчого етапу до підписання Асоціації з ЄС. Я ніколи не забуду цей його синхрон, в нього така посмішка на обличчі, і він каже: "Ви знаєте, при сходженні до вершини іноді треба зробити паузу".

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Це було таке формулювання.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: І я ніколи не забуду, його така посмішка, і я дивилася і навіть не було настороженості, що з цієї посмішки починається щось таке страшне, що ми розхльобуємо по сьогоднішній день. Звичайно ми це будемо згадувати, говорити, писати, показувати і записувати свіжі синхрони Юрія Бойко. Але ви правильно згадали про те, що в нас всередині не відбулася ця свідомість. Я сьогодні їду по Києву і дивлюся як викидають пачки з-під сигарет на вулицю, як водії їдуть на червоне, дуже багато не відбулося в голові і свідомості людей. Чому це не відбулось? Я не знаю. Ми вийшли на Майдан, ми не хотіли, щоб з нами поводилися... Як казав один із журналістів, що Європа починається з себе - з того як ти економиш газ, як ти виключаєш світло, як ти сортуєш сміття, до чого ти привчаєш своїх дітей, як ти з ними спілкуєшся, які книжки ти читаєш, і взагалі, про що ти думаєш. З цього починається Європа. Я не хочу ображати ніякі області, тому що можна сказати що Майдан так само зробила і Західна Україна, сімдесят відсотків на майдані стояло із Західної України. Але чому не відбулось оцього стрибка в свідомості? От коли ми були в Швеції, і я коли поверталася з відрядження, у нас взагалі все відрядження відбулось на тому, що ми розповідали, як вони сортують сміття, як весь муніципальний транспорт Стокгольма їздить на біогазі. Я от питаю, як ви до цього прийшли. А вони кажуть, ви знаєте, ми до цього йшли десять років. Ходили волонтери по хатах і розповідали, що чи ви розумієте, що якщо ви чистите зуби і не виключаєте воду, то набирається десятилітрова гарячої води…

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: цілі такі компанії відбувались.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ця компанія була не рік, не два, не десять. Тому ви розумієте, чому не відбулося стрибка в свідомості, я думаю що має відбутися з часом, і наше з вами Олег завдання в тому, щоб цей стрибок свідомості відбувся набагато швидше.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Давайте культивувати ці теми. У нас це вдається.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: І ми культивуємо. У нас напевно не було журналіста, який не був за кордоном і не розповідав про ці цінності. При чому і про енергоощадливі технології, і там взагалі цінності дійсно такі. Тому Фактам нема тут що закидати.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Добре, якщо вже почали, давайте про інший аспект. Це таке можливо трохи болісне запитання для наших слухачів, тому що це конкретно до кожного, але в Європі окрім тих кампаній є ще й інший фактор - штрафи

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Так

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Величезні штрафи. Це правда. В Німеччині кинути десь сміття, або щось таке зробити - буде забагато коштувати, і кожен починає думати. В Україні є готовність платити за порядок? Є усвідомлення цього, чи знову ж таки це на початковій стадії і поки що треба до того дійти, там десять-двадцять років.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Давайте візьмемо ситуацію на дорозі. Я їхала з включеними габаритами, я признаюсь в цьому в ефірі, мене зупиняють ДАІ і кажуть: "Пані Олено, ви їдете з включеними габаритами, хоча ви вже маєте їхати з включеними фарами". Порушення? - Порушення. Він мені виписав штраф, він мені виписав протокол. Це було десь років два тому. Я знала, що за цим піде. Я заплатила штраф звичайно, але мені треба буде ще піти в ДАІ і там пред’явити цю довідку що я заплатила. Тобто, у мене виростає стільки проблем зайвих за це. Тобто, кожен українець собі думає, Господи, та мені ж зараз треба це потратити пів життя на те, щоб цю довідку списали. І він думає, та краще я заплачу йому п’ятдесят гривень штрафу. От коли у нас оцей десять кроків, які треба зробити, щоб з тебе цей штраф списали, коли його не буде, коли електронне табло. Ага, Фроляк нарушила - вона заплатила. У нас цього немає, ти повинен пройти ще десять інстанцій, щоб з тебе цей штраф списали. У нас же досі немає електронного реєстру наших водіїв. Слухайте, ми ж взагалі живемо в дерев’яному столітті. Тому оце мені здається, кожен готовий заплатити... Ми ходимо наприклад в "Борис", ми йдемо і платимо за прийом до лікаря, але ж в районній лікарні ти знаєш, що поки ти тій медсестрі не даси двадцять гривень, вона на тебе не подивиться. Тому краще вона заплатить. Ви розумієте, от бюрократія і оцей повсеместный непорядок звичайно призводить до того що от така у нас.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: От бачите.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: І ще, звичайно, безкарність. Недавно ми розповідали, знайшли в офісах "Укрзалізниці" сім мільйонів гривень, мільйон доларів готівкою. Пройшов вже місяць. Хоч когось покарали?

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Нікому нема діла.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Хоч когось взяли, в наручники вдягли. Ви згадували Німеччину, Францію, якщо в Німеччині виходить такий матеріал на екрани загальнонаціонального каналу - завтра це скандал. А у нас нічого, у нас все спокійно.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Як було, так і є.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ми звичайно за місяць згадаємо, ви напевно згадаєте. Але це так само запитання до наших органів Генпрокуратури, до суддів, до юриспруденції.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Дуже добре що підіймаємо ці запитання. Не завжди знаходимо відповіді. Нажаль. Ми робимо невеличку паузу.
Пані Олено, давайте від глобального до більш такого профільного, того що болить мені і вам. Виходить так, тому що будемо говорити про журналістику. Дуже багато зараз є дискусій на рахунок того, що відбувається інформаційна війна українсько-російська, тому що російські ЗМІ несуть певну пропаганду, намагаються ангажувати своїх глядачів таким чином. Українські ЗМІ або мають відповідати - говорять одні, такою самою контр пропагандою, або мають говорити правду і тим самим забивати оту пропаганду. Це є друга точка зору. Одним словом, тут палітра думок настільки вже широко представлена, що фактично мені здається зараз вже нема про що говорити. Відбувається так, як відбувається. Інша справа - це ситуація в самій Україні. Вона дуже серйозна, мені здається, та про це мало хто говорить. По-моєму у Львові відкрилася нова радіостанція "Вголос", і відразу посипалися заяви, тому що компанія-конкурент, яка намагалася отримати ліцензію, компанія ЗИК, є такий телеканал. От вони хотіли зробити своє радіо. Вони вже з критикою виступають по відношенню до нової радіостанції. Говорять про те що вона буде заангажованою. "Вголос" відповідає каналу ЗИК про те, що по-перше все спростовує, а по-друге говорить, що це ви винні. І таке відбувається постійно. Це не перший прецедент в українському медіа ринку. В країні зараз йде війна, а ми продовжуємо так от цапатися між собою. Це припустимо зараз, як ви вважаєте?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: В країні йде війна, а є люди конкретно, які поставляли бронежилети для українського війська з абсолютно неприпустимими прослойками. Тобто вони їх замінювали на більш дешевші і шили їх набагато більше. Слухайте, це припустимо? Ну просто відбувається стільки речей. А ви кажете, що цапаються ще між собою журналісти. Розумієте, я зараз не буду коментувати цей конфлікт у Львові, просто я хочу сказати, що напевно тоді, коли все запрацює дуже цивілізовано, коли буде справжня конкуренція, коли ми будемо дійсно працювати за європейськими стандартами - виграє тільки той, хто буде працювати професійно. Тому що зараз професіоналів дуже не вистачає. Пройде якийсь час, не буде у нас цих конфліктів, тому що ця радіостанція піде в суд нормальний, де їх розсудить нормальний суддя. І вони через два дні вийдуть в ефір. Але глядачі будуть приймати тільки того, хто працює професійно, хто працює на цю державу, хто дає в ефір те, що затребовано в суспільстві. Що стосується пропаганди, ви сказали, що от казати правду. Деколи мені кажуть, що ми брешемо. Я кажу, наших журналістів в зоні підконтрольній бойовикам немає, їх немає в принципі. Ми не можемо брехати, чи казати правду, бо нас там немає. Ми посилаємося на штаб АТО, на тих людей, які їздять на схід, але вони так само працюють в якійсь обмеженій зоні. Тому я кажу, що ми не брешемо, просто ми не все знаємо. Нас там немає, там є тільки російські журналісти.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Яких туди допускають.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Звичайно, кого туди пускають, а нам просто не підпустять до першого блокпосту. Тому від цього стає образливо коли кажуть, що ми... Ми не брешемо, просто ми не все знаємо, бо нас там немає.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Можемо визнати, що інфомації бракує, навіть офіційної

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Бракує.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: І це проблема, тому що коли починаєш подавати якісь факти із зони АТО зараз, то перший на кого посилаєшся - це прес-центр АТО.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: АТО.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Друге - Інформаційний спротив Тимчука, який теж дає факти не завжди оперативно.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Не завжди якісно, звичайно. Ми навіть говорили з журналістами про те що ми живемо в двадцять першому столітті, і якось це все має відбуватись трохи по-іншому. Але маємо те, що маємо. Я думаю, що переживемо ми цю війну.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Власне, інакшого виходу немає

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Немає

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Яку тут можна паралель провести. Є така думка, я можливо теж до неї в чомусь буду схилятись, що відсутність інформаційної кампанії нормальної наприклад в Криму десять-п’ятнадцять років тому, наприклад на Донбасі вона частково призвела до того, що є зараз. Чому ж тоді влада і ми з вами наступаємо на ті самі граблі. Тому що зараз не в повній мірі інформується суспільство про те що там відбувається.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Колись в мене в ефірі була Елла Лібанова. От вона розказала, що з тридцять дев’ятого року Крим планомірно заселяли росіянами. Слухайте, ми живемо в дві тисячі чотирнадцятому. Планомірно, це була давня історія. Мені здається, що би ми там не робили, і яка б там пропаганда не була, це люди, які не хотіли пов’язувати життя з Україною. Про це так само треба говорити. Я не можу сказати, що вони нас ненавиділи. Є дуже багато, наприклад, Каталонія, Барселона, і є Іспанія, я не можу сказати, що вони одні одного ненавидять, але вони живуть в одній країні. І таких прикладів є дуже багато. Я думаю, що ми б ще сто років так жили. При чому ніхто там особливо сильно не бідував. Робили, що хотіли, приватизували кримські побережжя. Я навіть знаю, там є будинки, які побудовані до берега, там навіть трьох метрів немає. Зараз у них там я думаю все зміниться. Це дуже давня історія, Крим мені дуже шкода. Я думаю, що Крим ми віддали не поборовшись за него. Але я не думаю, що пропаганда зіграла би роль. Коли дивлюсь на їхні біл-борди: "Да хоть камни с неба, но мы в России". Я думаю, протрезвление наступить, коли закінчиться вода, продукти, коли вони вистоять там ще не одну чергу, щоб попасти на півострів. Я думаю протверезіння буде, і все стане на свої місця. Вони повинні зрозуміти, що не только российский флаг и президент Путин решають в этой жизни. Просто є деякі речі, які від цього незалежні. Я думаю вони ще пошкодують.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Ми ж бачили сьогодні Єнакієво, де вже починають протестувати, виходять матері, які вимагають якісь там виплати, ці виплати обіцяли їм представники ДНР і ЛНР. Вже зараз вони не задоволені тим. Це питання часу.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я думаю так.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Чим можемо зарадити зараз? Коли з’явилась ота плашка на екрані: "Єдина країна - единая страна", перше враження яке в мене з’явилось, тією плашкою не зарадиш у цій ситуації. Що може зараз українське медіа робити для того аби якось поступово просвітлювати людей, тому що окрім Донецьку і Луганську є Дніпропетровськ, є Харків.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Так.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Є Одеса, Миколаїв і решта міст.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ми вже це робимо. Я пам’ятаю у нас недавно був, може місяць назад глава Ощадбанку Пишний. Він розповідав про досвід Польщі. Поляки, коли в них так само була величезна криза, вийшли і сказали: не забирайте люди депозити з банків. Але з людьми говорили, до людей виходили. Не знаю, хто там має вийти, чи Прем’єр-міністр, чи глава НБУ, чи навіть Президент. Президент у нас прекрасно говорить і має гарне порозуміння з українцями. Чому йому зараз не вийти і не сказати: шановні українці, країна розвалюється, подивіться який долар, і яке євро. Я навіть дивуюся що ми на чомусь ще тримаємось. Хоча тримаємось ми на українцях, на волонтерах, на тих хто не продає і не зраджує. І таких дуже багато. Нам треба сьогодні говорити, щоб люди не забирали депозити, тому що патріот України сьогодні не тільки той, хто допомагає Україні, не тільки той хто воює в АТО. Хоча вони реально мега патріоти. Патріот той, хто не забирає депозити, хто не йде не біжить в банк, і не скупляє долари, які там дають, по двісті.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Там як мінімум.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ви розумієте. Зараз настав той час, коли треба проявити оцей патріотизм. Я розумію, що ми втратимо. Ми вже втратили. Долар знецінився в половину, наші зарплати знецінились уже вдвічі. Такий настав час, це перевірка для кожного. Поки ми не згуртуємося... Я розумію що ми втратили, але є втрата своїх грошей, а є втрата країни.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Це значно глобальніше. Давайте поки що три крапки поставимо. Продовжимо після новин.
Пані Олено, тринадцять років вже на каналі, чи більше?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Чотирнадцять років на ICTV, а ще п’ять років на СТБ.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: До того.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Вікна новини. Уже двадцять років я в ефірі.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: В цілому. Якщо говорити про ICTV. Це одна компанія, на якій ви працювали в той час коли президентами були Леонід Кучма, Віктор Ющенко, Віктор Янукович і вже зараз Петро Порошенко. Давайте про канал і в цілому про інформаційний ринок. Як змінювалась вона впродовж цих чотирнадцяти років?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Тут треба розділити, що коли був Леонід Кучма і коли був президентом Віктор Ющенко, то я була тільки ведучою. А головою інформаційної служби я стала сім років тому. Можна сказати, що ті два президенти я застала ще як ведуча. Я в принципі завжди була активною ведучою, їздила у відрядження. Можу сказати, що з усіма президентами я їздила в якісь поїздки. З Леонідом Даниловичем ми їздили в Сочі, були великі переговори з Путіним. З Ющенко я їздила в Південну Корею, з Віктором Януковичем я їздила на переговори з Меркель в Берлін. А от з Порошенко ще не їздила.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Ще ні.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ще не їздила.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Але все попереду?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я вам не можу сказати, як змінювалось це все.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: До чого я питаю, є така думка між журналістами, про те що от там значить кабальні часи Кучми, коли були темники і все решта. Потім говорять, що ні. Ніби то все було нормально, потім згадують кабальні часи Януковича, якісь там розпусні часи Ющенко, коли можна було все. Це правда? Це так було?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ви знаєте, я не можу сказати, що прям розпусні часи чи темники. Я вам чесно скажу, до часів Кучми я би дуже хотіла повернутися. В нас тоді економіка виросла, все запрацювало, ВВП піднялось, гривня була. З часів Януковича в мене залишилися непогані спогади. Раз на місяць ми зустрічалися з прем’єр-міністром Азаровим, і я вам чесно скажу, він цікавився нашим поглядом, що ми взагалі думаємо з приводу того що відбувається. Але одного разу дісталося і мені. І розказала в київській лікарні швидкій допомозі, коли я прийшла туди провідати свою одну знайому, я освіжилась. Вікон немає, замість туалетів просто взагалі жалкое подобие. Ліжка стоять прямо в коридорах, назвати білизну білизною просто язик не повертається. Я йому це все розказала. Він каже, оце я хочу проїхатись лікарнями. Я кажу, могу вам подсказать маршрут. Закінчилось це все тим що просто головного лікаря звільнили, там ще якихось людей позвільняли. Я не знаю, чи вставили там вікна і двері. Оце я ніколи не могла зрозуміти. У нас не вирішують проблему.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Мабуть зараз в Україні в більшості випадків така от відповідь типова. Не проблему вирішено, а винний нібито покарано. Я наведу приклад з регіонального телебачення. Я дивився запорізьке телебачення, на трьох каналах пройшли сюжети, був якийсь ураган, повалило дерева. Два тижні ті дерева лежали на дорозі в Запоріжжі, а потім зняли сюжет про те що чиновник місцевий дуже хороший чоловік, і дякувати йому дуже за те що він за два тижні поприбирав ті дерева. Хоча це був його прямий обов’язок - поприбирати одразу. Тому мені здається що регіональне телебачення ще більш в такому плачевному стані в цьому питанні, аніж навіть центральне телебачення. Правда ж?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ви знаєте, якщо говорити про регіональне телебачення, у нас там наприклад є п’ятнадцять корпунктів, ми плідно з ними працюємо. Сорок-сорок п’ять відсотків ефіру - це наші регіональні кореспонденти. Є я би сказала дві або три головні проблеми, що стосується регіональної преси. Перша - це гроші.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Брак.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я розумію, що це банально. Но все проблемы от бедности. По-друге - це недостатньо професіоналізму у самих журналістів. Я би сказала, що нам тут і в Києві треба професіоналізм попіднімати у багатьох наших фахівців. Третя проблема, дуже важлива. Коли ти живеш довго в провінції, я не хочу ображати, я сама не из Парижа, да. Я сама з Івано-Франківської області, з районного центру. Вы знаете, как-то замыливается глаз. В мене до корпункту Івано-Франківського особливе ставлення тому що я звідти. Я деколи дзвоню і кажу, Оксано, поїдь в Косів, поїдь в Буковину, там мільйон тем. Вона мені, каже: та я знаю, Олено, та ні, а хіба це цікаво. Є така лінь, глаз замилюється. Не вистачає беспокойства, коли тебе болить і треба про це розказати.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Україна - централізована дуже країна, і це мабуть відповідь на те, чому так все відбувається в журналістиці, і не лише в журналістиці. Порівняти наприклад корпункти або локальні телеканали і радіостанції в Польщі, місто Перемишль. Колись це була Україна, і там все інакше, і не лише там. У нас пауза.
Олено, хотілось освітити мовлення на закордон. Така річ, яка для України взагалі не характерна. Тому що якщо подивитися на наших сусідів, є польське «Радио для заграницы».

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Є така компанія, яка виробляє новини і українською мовою, і російською, і білоруською. Все це йде на локальне мовлення місцеве в тих країнах. Я знаю, що на ICTV зараз транслюють "Голос Америки". Україна нічого подібного на закордон не виробляє. Нібито нема грошей, нібито не потрібно. Але разом з тим, сьогодні в Чехії кілька тисяч людей вийшли аби підтримати Україну. Можливо в такий спосіб можна було б провокувати розуміння людей їх там, і якесь єднання з нами, якщо було б таке мовлення на закордон українське.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Це має бути така державна воля. "Голос Америки" - це є державна компанія.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Так.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я вам хочу сказати, що державна компанія США дуже зацікавлена тим, що відбувається в Україні. Зараз у нас проходе стажування наша Юлія Ярмоленко з міжнародного нашого відділу. Дзвонять звідти і кажуть, що реально хороший фахівець, робить прекрасні матеріали. І виграє від цього і "Голос Америки" і ICTV, тому що вона в кожному матеріалі говорить, що це спеціальний кореспондент Вашингтонського бюро "Голосу Америки". Має бути державна воля робити такі матеріали. Телебачення - це дуже дорога річ, має бути оператор, журналіст, треба ці матеріали переграти. Поки не буде державної волі, мені здається про це мріяти марно. Як показує практика слово, сказане з ефіру в радіо, телебаченні, газеті - це виявляється дорогого стоит. Воно потрібне, тому це має бути. Це справа інформаційного блоку уряду.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Поки що ми не бачимо, щоб питання стояло.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ні, немає.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Про громадське телебачення подбати треба передусім, хоча виникають запитання. Приймемо кілька телефонних дзвінків. День добрий.

Слушатель: Добрий вечір.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Хто ви і звідки?

Слушатель: Це Олексій, Дніпропетровськ.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Слухаємо вам уважно.

Слушатель: От Олена Фроляк навіть добрим словом згадала часи Кучми, сказала, що класні були часи, і вона не проти того щоб вони повернулись

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Вона не зовсім так.

Слушатель: А Україну без Кучми ви згадуєте? Що люди просто так протестували, без приводу? А Гонгадзе ви згадуєте? Все одно були класні часи?

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Давайте не з таким напором, тому що було згадано в певному контексті.

Слушатель: Я кажу так.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Як вам зручно

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я зрозуміла.

Слушатель: Не треба мені робити зауваження з яким напором мені казати.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Ви можете робити зауваження. Питання поставлено.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Ми живемо в демократичній країні, я абсолютно розумію, про що ви говорите. Я не казала, що Леонід Кучма - ідеальний президент. Ідеальних людей взагалі немає. Звичайно були і важкі часи в період Кучми, але саме в період Леоніда Кучми у нас пішла в гору економіка, з’явилась гривня, взагалі встала країна, про цю країну дізналися. Подивіться що робиться зараз, країна на межі існування. Я мала на увазі, що я хотіла б повернутися в часи, коли процвітає економіка, коли ВВП зростає, наші заводи не стоять, а працюють, коли ми не платимо за долар ви бачите які суми.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Є ще у нас дзвінки. Добрий вечір.

Слушатель: Добрый вечер.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Представьтесь.

Слушатель: Сергей меня зовут.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Откуда вы звоните? Слушаем вас.

Слушатель: Из Харькова звоню. Я хотел сказать предыдущему звонившему, что нет такой страны, чтобы президент был идеальным.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Это вы предыдущему. А гостю нашему.

Слушатель: А гостю я могу сказать, что при Кучме была стабильность и эти времена были бы сейчас полезны. Но мы не сможем их вернуть сейчас. Даже если бы он был бы сейчас президентом..

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Конечно.

Слушатель: Мы физически эту российскую агрессию не смогли бы остановить.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Спасибо вам. Не було запитання.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Підтримали.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: До речи з приводу думок, відчуваєте, що зараз є така ситуація, коли люди надто критично все сприймають, чого не було раніше.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Але водночас Олег, треба говорити про те що такого єднання як зараз, раніше не було. Ми знімаємо постійно цих волонтерів, ці пункти допомоги АТО і переселенцям. Люди везуть мішками цукор, картоплю. Нам хлопці в АТО кажуть, ви розумієте та ми були б роздіті, голодні, без автоматів і тепловізорів, якби не волонтери. Звичайно знервованість є. Немає впевненості в завтрашньому дні. Я вам хочу сказати, що це дуже дестабілізуюча історію. Коли людина не знає що буде завтра. У мене наприклад в цьому році поступає моя старша дочка в ВУЗ. Я вам чесно скажу, що в мене такий нервовий рік. І я собі так думаю, боже я напевно колись буду згадувати, що це був дуже важкий рік. Чого саме в цей рік? Коли в мене дуже відповідальний рік. Я не знаю куди їй вступати, я не знаю з чим пов’язати її професію. Я не можу зосередитися на цьому, тому що я не знаю, що буде завтра з цією країною, з війною, з доларом, з моєю роботою. Це дуже дестабілізує. Тому коли немає впевненості в завтрашньому дні - це страшне. Але я думаю що це все пройде як тільки трошки стабілізується.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Видання "Новое время" проводило нещодавно таке опитування. Я не буду зараз цитувати. Але воно стосувалось того, чим зараз переймається українець. І там такі тезові речі були: АТО, Путін, окупація Криму, Донбас, долар.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Звичайно.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Простими словами, але так є.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Звичайно.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Буквально дві хвилини у нас. Добрий вечір.

Слушатель: Вечір добрий.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Хто ви? Звідки?

Слушатель: Микола Михайлович, Київ.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Так, приємно пане Миколо.

Слушатель: Стільки енергії у Олени, що прямо позаздрити можна.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Дякую.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Білою заздрістю. Тепер ваше питання.

Слушатель: Є така теза в книзі "Антикорупція", знаєте таку книгу?

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Чула.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Я ні.

Слушатель: Дванадцять років правління Леоніда Кравчука і Кучми породили донецьку мафію. От хай пані пояснить, чула вона таку тезу чи не чула.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Добре.

Слушатель: У неї прямо енергії через край.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Добре. Це такий комплімент.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Слухайте, в мене ж не тільки енергія через край. Коли я говорила про Кучму я й не думала, що ця моя теза викличе стільки коментарів. Я звичайно чула і таку тезу. Про кожного президента можна написати цілі енциклопедичні словники. Звичайно не все було ідеально. Я сказала те що я хотіла сказати. Просто в ті часи була якась стабільність, що буде майбутнє. Але нічого, ми тримаємося.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Нехай ці слова стануть такими фінальними в нашій програмі. Пані Олено, дуже дякуємо що завітали.

Елена ФРОЛЯК, телеведущая, главный редактор информационной службы канала ICTV: Я вам дуже дякую, і всім слухачам.

Олег БИЛЕЦКИЙ, ведущий: Я прощаюся, почуємося вже завтра.

Читать все
Читать все