СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Ответственность несет тот, кто отдает приказы"

"Тема Калныша"Владимир Литвин: "Госбюджет-2015 будет антисоциальным"

Стенограмма эфира на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер! Сегодня я с огромным удовольствием приветствую украинского политика, экс-спикера ВРУ Владимира Литвина. Добрый вечер. 

Владимир ЛИТВИН, политик: Доброго здоров’я. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Поговорим сегодня о событиях в Украине и мире. Сначала поздравлю вас с небольшой победой. Или вы не считаете свой выигрыш в этой парламентской гонке победой?

Владимир ЛИТВИН, политик: Звичайно, це перемога. Разом з тим я думаю, що це підсумок тої роботи, яка була проведена мною разом з людьми на окрузі з 2012р. Немає такого населеного пункту, проблем якого я б не знав, людей, з якими я не спілкувався, що ми разом вирішували ті чи інші проблеми, які турбують громаду або персонально багатьох людей. Тільки за ці2 роки мною було розглянуто десь більше 5000 звернень громадян або безпосередньо підчас прийому або в ході аналізу їх письмових звернень. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я думаю, що дуже багато ваших колег могли б говорити про свої перемоги, але сьогодні в суспільстві є тренд – вимога нових облич. Як реагувала громада вашого регіону, округу на те, що ви знову залишаєтесь в парламенті і будете представляти їхні інтереси?

Владимир ЛИТВИН, политик: Я думаю, що люди з округу №65, який я представляю, нічим не відрізняються від інших людей. Вони також хочуть мати нові обличчя. У них є незнищенна віра, вони думають, що прийдуть нові, вони будуть працювати краще, справді будуть уособленням настроїв і прагнень людей. Я повинен сказати, що свідченням цього є те, що падає рівень підтримки, на всіх виборах я відповідав за все – за війну, за смерті людей, що значна частина військовослужбовців, а мій округ – мілітаризований, там розміщується 30 бригада, яка була розстріляна фактично, на сьогоднішній день ще порядку людей перебуває в полоні, а майже 60 людей – їх доля не відома. Ці питання адресували мені. Головне, щоб нові обличчя, як мінімум, розуміли краще людей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А як ви могли конкретно допомогти людям, які прагнуть миру, з турботою чекають на повернення своїх рідних? Крім того, що ви дозволили також своєму сину служити на території АТО. 

Владимир ЛИТВИН, политик: Я вважаю, що негідно поступають політики, які починають мірятися дітьми, розповідати про те, де вони перебувають. Це лягає додатковим тягарем до тих людей, які разом з ним служать. Не секрет, за такими військовослужбовцями може бути полювання, під загрозою будуть його колеги по службі. Мій спочатку служив у Херсонській області, після того був переведений в Донецьку область. Для мене той місяць, коли він перебував безпосередньо в зоні АТО і навіть більше, був надзвичайно складним як і для кожного батька. Але я гордий тим. Що він став справжнім захисником вітчизни і цей вибір зробив свідомо. Щодо інших жителів мого округу, я багато в свій час робив для того, щоб військова частина … Я багато разів був на Херсонщині, Луганщині, Донеччині, підтримував і допомагав нашим військовослужбовцям, і ще президенту України за місяць до трагічних подій на сході України я говорив і попереджав, що людей заганяють в котел, що буде дуже велика проблема, що згодом і трапилась. Я намагаюся допомагати сім’ям загиблих і поранених. Ми кожній сім’ї надаємо відповідну допомогу, хоча я розумію, що це спроба держави і політики відкупитися від людей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Пошук винних серед своїх – наскільки це дестабілізує ситуацію в зоні АТО? Хотіла зачитати одне повідомлення: Сьогодні вдень стало відомо, що у смерті 49 військових ІЛ-62 над Луганськом звинуватили генерала генштабу Віктора Назарова у службовому недбальстві. – Ваш брат також мав нести відповідальність за певні факти, я думаю, це не остання історія. Ви самі дали відповідь на питання: а хто дійсно винен в тому, що відбувається? Враховуючи всі ці факти, то ми виграємо це протистояння чи зараз не можна говорити про нашу перемогу?

Владимир ЛИТВИН, политик: Коли б ми вигравали, то була б зовсім інша ситуація. Відповідальність несе той, хто віддає накази. Я далекий від того, щоб говорити про той, факт який ви щойно повідомили – це намагання знайти стрілочників. Однак я розумію, що були спроби призначити винних, у тому числі йдеться і про молодшого брата, з огляду на те, що сектор Д, яким він опікувався, не мав жодного відношення до Іловайська. Але спроба тих людей призначити винних полягала в тому, що вони намагалися відвести від себе будь-яку провину. Я сподіваюся, що прокуратура завершить розслідування і вголос буде сказано хто і за що і в чому повинен нести відповідальність. На жаль, у нас гучно звинувачують, а потім ніхто слова вибачення не скаже. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А скільки років на службі перебував ваш брат?

Владимир ЛИТВИН, политик: Від самого початку. Він кадровий військовий, закінчив танкове військове училище. Підчас існування СРСР служив в далеких точках і пройшов всі щаблі від лейтенанта, командира взводу до кінця. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: За рахунок чого він знав реальний стан речей? Як ми могли б виграти війну?

Владимир ЛИТВИН, политик: Спочатку треба назвати війну війною. Потім треба розрахувати сили, засоби і можливості, провести всі необхідні роботи. Не можна діяти за принципом «ні війни, ні миру», а просто називати те, що відбувається, АТО. Якби хоча б на 30% бралися до уваги рішення Комітету з питань національної безпеки і оборони, у нас не було б тієї безлічі проблем, які на сьогодні у нас є. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Трагедия под Иловайском показала Путину, что он может дальше укреплять свои позиции. За счет чего в этом противостоянии может выстоять Украина? За счет своего духа, или реформ? 

Владимир ЛИТВИН, политик: Тимчасова слідча комісія ВРУ опублікувала свій звіт, розслідувала всі обставини, пов’язані з іловайською трагедією. На моє переконання, факти там незаперечні, головне, щоб з цього були зроблені висновки. Там було зафіксовано, що українське керівництво ще 23 серпня знало про те, що на територію України зайшла величезна колонна техніки, озброєння і людей. На всі доповіді з цього приводу звучала одна відповідь: такого не може бути, бо такого бути не може. Це було сказано у дуже грубій формі. Ніхто не хотів, щоб був відмінений парад, гуляння до Дня незалежності, на тому фоні, що над країною нависла смертельна небезпека. Цілком очевидно, що ті два закони, які були прийняті за результатами Мінських домовленостей, вони були непідготовленими, не прорахованими, було зрозуміло, що вони не будуть виконуватися. Скажімо, законом передбачалося проведення 7 грудня виборів в Донецькій і Луганській областях. Якщо українська сторона вважала. Що необхідно реалізувати цей пункт, потрібно було прийняти цей закон. За якою процедурою? Як проводяться ці вибори і кого ми обираємо? Далі ЦВК повинна була затвердити календарний план проведення виборчої кампанії аж до дати виборів 7 грудня. Нічого не було зроблено. Натомість потурали керівникам самопроголошених республік діяти на свій розсуд. На мій погляд, змагання хто швидше добіжить до ВРУ і принесе проект закону про відміну цих двох законів також є непродуманим, контрпродуктивним, це означає, що Україна як держава змирилася з черговою втратою двох територій, я вже не кажу про те, що кидаються напризволяще люди. Це не той підхід, який дозволить Україні зберегти цілісність, єдність людей і не дати їм відчути себе кинутими напризволяще. Тут потрібно добре думати і приймати рішення таким чином, щоб були прораховані наслідки прийняття цих рішень. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Думати – це добре. Давайте крок за кроком: українська влада каже: ми зупиняємо будь-яке фінансування, тому що якщо ми фінансуємо ці території, які нині контролюють так звані ЛНР/ДНР, це означає, що ми фінансуємо терористів. Російська сторона каже: а тижні за два з’являться голодні смерті, бунти. Не фінансуючи цю територію, який буде наступний крок? 

Владимир ЛИТВИН, политик: За даними міжнародних фахівців є величезна загроза життю майже 80 000 людей, які не зможуть пережити цю зиму. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тоді РФ скаже, що бере ці території до свого складу!

Владимир ЛИТВИН, политик: Я думаю, що РФ повинна була б продемонструвати більше стриманості і відповідальності. Вона нічого подібного не зробить. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А на прикладі Криму?

Владимир ЛИТВИН, политик: Я думаю, що зробивши це, Росія не прорахувала всі наслідки і яка перспектива буде в Криму і для РФ. Як мінімум, коли українська сторона заявила, що вона буде робити все, щоб підтримати в першу чергу пенсіонерів, щоб вони могли отримати кошти, то російська сторона як мінімум повинна була б гарантувати, що фінанси, які прийдуть на окуповані території, не будуть розграбовані. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Російська сторона каже: ми гарантуємо, якщо ця територія буде у складі РФ. Яким має бути наступний крок української влади?

Владимир ЛИТВИН, политик: Я вважаю, що вона повинна чітко визначатись: якщо вона чітко заявила, що скасовуються рішення щодо особливого статусу цих двох областей, то вона повинна сказати, що вона або від них відмовляється, або буде робити все, щоб вони залишилися в складі України. Якщо вона таке заявить, то повинна продемонструвати підхід: комбінований, міжнародний тиск. Дипломатія, воєнні дії, переговорний процес. Цілком очевидно, що сьогодні потрібно робити все, щоб зупинити війну, але водночас зберегти територіальну цілісність України. Я думаю, готових рецептів ні в кого немає. Все буде залежати від того, яку надалі позицію буде займати Росія і її керівництво. Якби вони не розпалювали цей конфлікт, замирення і мир було б вже давно встановлено в окупованих територіях. Це очевидно для всіх. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але для Росії війна – це лише механізм досягнення політичних цілей. Політична ціль Кремля – яка вона?

Владимир ЛИТВИН, политик: Позитиву від таких дій РФ не отримала. Вона повинна думати над тим, як утримати свої території, як вона буде в економічному сенсі розвиватися, оскільки санкції негативно впливають на економічні процеси в РФ. Звісно, треба виконати зараз позиції Мінського протоколу, у тому числі відновити контроль на кордоні, відвести по обидві сторони війська, на відстань, яка б складала не менше 30 кілометрів, і зробити все, щоб люди змогли пережити зиму і продовжувати переговорний процес. Головне, щоб перестали гинути люди. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Сьогодні прем’єр Яценюк робить таку заяву: Відповідальність за гуманітарну катастрофу на Донбасі буде нести Кремль, але тут, в Україні, і власне люди на Донбасі запитають, що зробила українська влада для того, щоб не допустити цієї гуманітарної катастрофи. 

Владимир ЛИТВИН, политик: З констатацією тут важко не погодитись, але я вважаю, що людям від цього буде не легше, бо життя, здоров’я не повернеш, це означає, що ми не розуміємо всю глибину ситуації, і просто говоримо про те, що будуть створені певні умови, що люди в Донецькій і Луганській областях відчули, що з їхніми настроями рахуються, а в цьому плані нічого не робиться. На прикладі попереднього кажу про те, що Україна повинна була тут продемонструвати тут абсолютну наступальну позицію, оскільки йдеться про українські інтереси і показати, що вона виконує те, про що домовились, і водночас з допомогою міжнародного співтовариства, переговорного процесу вимагає виконання іншою стороною таких самих домовленостей. Коли сіла в Мінську за стіл переговорів із представниками самопроголошених республік, це означало, що їх визнали як суб’єктів переговорного процесу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви думаєте, не варто було цього допускати?

Владимир ЛИТВИН, политик: В свій час РФ вела переговори з представниками Чечні, коли палала війна. Якщо немає іншого виходу, ідеться про те, щоб не допускати руйнування і смерті людей, то краще говорити. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви особисто знайомі з президентом Путіним. 

Владимир ЛИТВИН, политик: Це гучно сказано. Коли я був головою ВРУ і українська парламентська делегація відвідувала з офіційними візитами Москву, її приймали. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы в свое время подали в отставку, после принятия парламентом закона о языках 4.07.2012г. Предчувствие новых спекулятивных тем есть у вас? Говорят, что нынешний парламент ненадолго пришел. Что может спасти этот состав парламента от досрочных парламентских выборов, и что станет тестом на прочность?

Владимир ЛИТВИН, политик: Мені бачиться, що першим іспитом для нової ВРУ буде формування коаліції. Воан буде утворена в заявленому форматі, однак проіснує недовго. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Скільки?

Владимир ЛИТВИН, политик: Іспти для нової ВРУ – це буде життєспроможність цієї коаліції і наскільки вона зможе реалізовувати заявлені підходи, які викладені в проекті угоди про коаліцію. Я її уважно прочитав, є ряд позитивних моментів, але разом з тим у мене складається враження, що їх писали різні люди, ніхто не подбав про те, щоб звести їх воєдино. Другим, головним іспитом для неї буде прийняття державного бюджету на 2015р., оскільки цей документ буде в першу чергу узгоджений із МВФ і від того, наскільки будуть враховані його рекомендації, буде залежати, чи Україна отримає чергові транші. Він буде антисоціальним в першу чергу. Чи підуть на це депутати? Така буде перевірка на єдність заявлених позицій. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чия політична сила першою зрадить інтереси коаліції?

Владимир ЛИТВИН, политик: У нас нема такого терміну. Це буде боротьба між президентом і прем’єром, хтось один повинен опинитися в стані програвшого. Це буде повторення з’ясування стосунків 2005р., але за більш жорстких умов, з урахуванням розбурханості українського суспільства, зростання недовіри до влади, що в свою чергу зумовить повну розбалансованість влади. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А інстинкт політичного самозбереження в названих політичних сил?

Владимир ЛИТВИН, политик: У нас немає такого інстинкту, окрім хапальних рефлексів. Основна боротьба іде за владу. сьогодні зосередилось протистояння на посаді міністра МВС. Якщо почитати проект угоди, як планується організувати роботу цього відомства, то це буде найбільша силова структура, оскільки від генпрокуратури відповідно до закону про прокуратуру забрано загальний нагляд, це контроль кордону, міграційної політики, СНС. І друге міністерство, за яке іде боротьба, це міністерство юстиції, яке за своїми повноваженнями виходить на одну із ключових ролей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Не варто залишати про важіль впливу агентів РФ. Немає комуністів в парламенті, обмежена кількість ПР, чи означає це, що Росія не буде шукати нових агентів впливу серед наших парламентарів? 

Владимир ЛИТВИН, политик: Я не зациклююсь на тому питанні, інші країни також шукають, всі шукають. Це зрозумілий процес. І особливий процес відносно України, вона не втрачає своєї привабливості, не зважаючи на те, що Україна сьогодні перебуває в розібраному вигляді. Я не поділяю тих захоплень, що якщо немає когось у ВРУ, то стане краще жити. По-перше, не зникнуть настрої в суспільстві. Сьогодні частина пенсіонерів ностальгує за СРСР. Не зникнуть настрої, якими живе частина людей на сході України. Більше того, Україна зберігала свою територіальну цілісність тоді, коли в Україні дотримувався баланс сил, коли були представлені у ВРУ партії, які балансували ці інтереси. Коли цих сил немає, здійснюється перекіс в один бік. Рішення не приймаються, які були б сприйняті людьми у всій Україні і забезпечили нейтральне сприйняття людьми тієї політики, яка пропонується владою. Радіти немає жодної потреби. Я читаю, що там записано деякі дикі новації, що ми обов’язково дійдемо до того, що нам треба зміни Конституції. Буде для цього створена тимчасова спеціальна комісія, але переважна більшість у ній буде за коаліцію. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це той самий квотний…

Владимир ЛИТВИН, политик: Вона не буде відображати всю палітру ВРУ. Тоді треба просто записати, якою буде Конституція, без цієї комісії. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Реформу по децентралізації можна реалізувати при бажанні без змін до Конституції?

Владимир ЛИТВИН, политик: Не можна. У Конституції зафіксована організація влади, це треба змінювати, також податковий кодекс, бюджетний, але треба мати цілісне бачення того, як це треба зробити і тоді невідкладно внести відповідні зміні. Уже зараз можна зробити ряд кроків, оскільки внесення змін до Конституції – це процедура двох сесій, просто треба мати бажання. У нас є інше прагнення, воно зводиться до того, щоб сконцентрувати владу. В умовах величезних випробувань для країни персоніфікація влади була вигідною, і концентрація влади, а отже, відповідальності, коли приймаються розумні рішення, які потрібні суспільству і були б виправданими, але в Україні це неможливо зробити через сумну пам’ять щодо попереднього президента. Прем’єр-міністр виступає і виголошує свою позицію, виходячи з того, що ми живемо в реаліях парламентсько-президентської республіки, президент виступає і говорить про своє бачення організації країни, виходячи з того, що він повинен визначати всі процеси в українському житті, хоча за Конституцією він цього зробити не може. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Внутренняя политика может ослабить позиции и на внешней арене. Как зависит наша внутренняя политика от позиции России? Какой должна быть стратегия украинской власти? Сколько территорий должно еще отколоться, чтобы на самом деле мы поняли, что портфель можно делить до бесконечности? Есть понимание, в каких границах останется Украина?

Владимир ЛИТВИН, политик: Моє глибоке переконання, що Україна має виходити з того, що вона має залишитися в тих межах, в яких вона була після 1991 року. В іншому випадку Україна вже буде не тією, а можливо і про Україну ми будемо говорити в минулому часі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Військовим чи політичним шляхом?

Владимир ЛИТВИН, политик: Не тільки. Я повинен вам сказати, що в свій час я виклав своє бачення тих підходів, які мали б бути запропоновані в ході переговорного процесу, в тому числі у Мінську. Я думаю, треба навчитися називати речі своїми іменами, а не йти за суспільними настроями. На превеликий жаль, українські політики переважно ідуть за суспільними настроями, намагаються їм сподобатись. Тому у нас немає реальної оцінки ситуації. Ці дії складні, але вони дадуть результат.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В 2010 році ви брали участь у президентській кампанії, ви були кандидатом на пост президента. Ви позбулися своїх президентських амбіцій?

Владимир ЛИТВИН, политик: То була помилка. Я прекрасно розумію, що в українських умовах може перемогти людина, яка або підтримується певним фінансовим угрупуванням або людина, яка є власником величезних економічних можливостей і має потужний інформаційний ресурс. Зверніть увагу, останні парламентські вибори виграли ті, хто осідлав телебачення. Я повинен сказати, що тільки реклама на центральних каналах протягом тижня обходилась цим гравцям до 150 мільйонів гривень, тоді як вся країна по гривні, по дві збирала на підтримку армії таку суму.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Моє останнє питання: з обранням спікера може бути так само довгий процес. Що б ви порадили людині, яка посяде це крісло?

Владимир ЛИТВИН, политик: Намагатися хоч в наближенні зберегти ВРУ, оскільки за останній час вона в суспільному сприйнятті знівельована до від’ємної позначки, в тому числі зусиллями тих людей, які покрикували з президії. За великим рахунком люди негативно оцінюють у такий спосіб самі себе. Нас за таких умов ніхто не буде поважати, коли ми розказуємо, що всі погані в цій країні. Я не думаю, що спікеріада буде тривати дуже довго. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хто буде спікером?

Владимир ЛИТВИН, политик: Я думаю, вони домовляться, це буде представник президента, який буде представляти його у парламенті. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви нас заплутали. Називають дві кандидатури: Гройсман або Турчинов. 

Владимир ЛИТВИН, политик: Я не знаю. Якщо буде від однієї політичної сили прем’єр-міністр і голова ВРУ, то президенту України вже на роботу ходити не потрібно. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тепер до питань слухачів. Добрий вечір!

Слушатель: Добрый вечер. Вадим, Киев. Вы хотите сказать, что в предыдущем парламенте был некоторый баланс сил, поэтому Украина осталась единой? Позиция другой стороны полностью игнорировалась. 

Владимир ЛИТВИН, политик: В попередньому парламенті не було такого балансу сил, а точніше не рахувалися з представниками інших політичних сил. Ми отримали Майдан. Парламент – це місце, де представники народу узгоджують настрої людей, і виробляють ту політику, яка буде сприйнята усім суспільством. Це повинні бути великі компроміси, які мають зберегти країну і спокій у ній. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер!

Слушатель: Добрый вечер. Александр, Днепропетровск. Не кажется ли вам, что баланс сил, который был, напоминал сидение между двух стульев? И вы остались за бортом политики, как и ваша политическая сила. Нужен не баланс сил, политика должна отвечать запросам общества. Прошел в парламент Оппозиционный блок, там в первой десятке – 8 преступников. Вряд ли получится здравая политики, когда такие люди находятся в парламенте. Как вы считаете? 

Владимир ЛИТВИН, политик: Якби у нас не було закритих партійних списків, у нас цих людей би не було. Моя позиція така: хай політичні партії висувають кандидатів, але люди хай обирають в округах, тоді б ви і все суспільство могло сказати, хто і чого вартує. Разом з тим. Ми з вами не суперечимо один одному, бо в ВРУ мають бути представлені настрої всіх верств суспільства, усіх територій України. Я називаю це балансом сил, якщо він є, приймаються правильні рішення і немає того, що ми називаємо узурпацією влади. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чи варто від теперішнього складу парламенту очікувати нового закону про вибори? І якщо так, то коли це відбудеться?

Владимир ЛИТВИН, политик: Я думаю, що його приймуть дуже швидко, щоб загнати депутатів мажоритарників у партійні фракції. Це для України буде надзвичайно складне рішення, оскільки для початку ми повинні мати цивілізовані європейські партії, а не олігархічні утворення, які надимаються грошима, їх садять на ТВ-екрани, і вони в такий спосіб дістають підтримку людей, а потім ми говоримо про те, що в списках є негідні люди. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дякую вам за те, що були з нами.

Читать все
Читать все