СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Було б дуже добре, якби появилась така ініціатива, бігти із Києва до Варшави"

"Точка зрения"Пясецкий: "Около 600 км мы бежали по Украине, и нас встречали хлебом-солью"

Стенограмма "Точки зрения" на Радио Вести

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Точний час в Україні - шістнадцять годин і три хвилини, це Радіо Вісті. Це програма "Точка зору". Сьогодні в такому незвичному форматі, справа в тім, що у нас сьогодні особливий гість. Людина, яка, ну, не повірите, не приїхала - прибігла з Польщі до нас. Це відомий польський журналіст, ведучий, напевно, найпопулярнішої польської радіостанції RMF FM, також журналіст телеканалу TVN 24 Конрад Пясецький. Доброго дня, Конрад.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: День добрий.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Я одразу поясню, що у нас такий трохи каламбур відбувся. Справа в тім, що пан Конрад мав прийти з перекладачкою, мала бути дівчина, яка перекладала з мови польської на мову українську і назад так само. Але так сталося, що немає цієї людини зараз тут в студії, вона займається іншими речима. Ми ще спитаємо, чим вона зараз займається, тому будемо в такому он-лайн режимі. Я буду говорити і польською і українською. В студії також перебуває наш гостьовий редактор Олеся Григоришин. Лесю, привіт.

Олеся ГРИГОРИШИН, гостевой редактор Радио Вести: Привіт.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Вона мені буде допомагати з української на польську і назад. Пане Конрад, яким чином ви опинилися тут в Києві, тому що насправді з Варшави до Києва вісімсот кілометрів. Ви прибігли сюди, ви один з тих хто біг, не приїхав, а саме прибіг?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Ця думка в мене виникла декілька місяців тому, і коштувала великої праці, для того щоб я здійснив цю пробіжку і добіг до Майдану.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Пан назвав її щасливою місією навіть. Так.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Коли вирішили бігти, в нас було декілька причин. Перша причина - безпосередньо сам біг, що це здоровий спосіб життя. Друга причина - це безпосередньо події, які відбуваються зараз в Україні, і третє - щоби люди в Польщі пам’ятали про те, що відбувалось і рік тому і десять років тому у Україні. Щоб вони не забували про ці події.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Я хотів запитати про те, чи справдилися ті сподівання, заради яких група людей бігла сюди, до Києва, і чи побачили вони тут у Києві на Майдані власне от те, заради чого вони бігли?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Я хотів би сказати, що привітання в Києві було неймовірне, прекрасне, але також варто зазначити, що привітання до Києва теж були дуже хорошими. Ми близько шестиста кілометрів бігли Україною через різні села, через траси, нас вітали хлібом, сіллю. Виходили бабці, люди і вітали якнайщиріше нас в Україні. Коли ми підбігали до Києва, нас зустріли представники київської влади, багато київських бігунів, і всі разом ми вже вибігали на Майдан. Це приблизно сто людей бігунів, і двадцять вісім осіб, які брали участь в самій естафеті.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Скільки часу на то пішло?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Ми вибігли з понеділка на вівторок о третій ночі.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Сімнадцяте число - понеділок, нині маємо вже двадцять перше. 

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Розпочав естафету олімпійський чемпіон з ходи Роберт Коженьовський.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Бігунів було двадцять вісім, хто ці люди? 

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Бігло нас двадцять вісім людей, із цих людей переважна більшість є людьми, які займаються бігом. Також там були і журналісти, і представники різних організацій, політичних, не політичних, а також був воєвода Мазовецький - один із учасників цієї естафети.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Чи чекають ті люди, які прибігли, на таку своєрідну відповідь від українців? Аби наприклад українці:журналісти, спортсмени, представники влади також зробили такий собі пробіг із Києва до Варшави?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Було б дуже добре, якби появилась така ініціатива, бігти із Києва до Варшави. Ми раді вітати її, але тої радості і тих емоцій, які ми отримали від привітання в Києві, нам зараз достатньо. Нас привітали дуже добре, викликами "Слава Україні" та "Слава Польщі", співаннями гімнів. Ми дуже задоволені тим, як нас привітали в Києві на Майдані.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: І власне запросили українських журналістів пробігтися до Польщі в тому числі. Це теж важливий момент. Пане Конраде, ми з вами почали про нібито прості речі, хоча це не просто - пробігти з Варшави до Києва, але не лише про це будемо говорити. У нас попереду ще і про журналістику і про політику і про інші серйозні більш речі, ми з вами про це поговоримо після реклами і свіжих фактів. Шістнадцять хвилин по годині шістнадцятій, нині п’ятниця, це двадцять перше листопада. З ваших приймачів чути Радіо Вісті - це радіо новин та думок. Ми продовжуємо, у нас сьогодні особливий гість - людина, яка прибігла з Польщі до України. Але це не головна його регалія, тому що передусім Конрад Пясецький - мій нинішній гість, є досить популярним ведучим у Польщі. Він веде програму на радіо RMF FM і також працює зараз на телеканалі TVN 24. Я вам хочу сказати, бо більшість людей, які нас зараз слухають, вони напевно не знають Конрада, але я вам хочу сказати, що ця людина досить жорстко вміє говорити з політиками. Наприклад, з Броніславом Комаровським, в тому числі ви спілкувалися у своїй програмі. От тепер про журналістику і будемо говорити. 

Олеся ГРИГОРИШИН, гостевой редактор Радио Вести: Коли пан прибіг до Києва з Варшави, хотіла б спитати, пане, чи були зацікавлені інші журналісти українські пробігом, і самою постаттю пана Конрада, окрім журналістів нашої радіостанції. Чи ще хтось цікавився паном Конрадом?

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: І взагалі журналістикою польською.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Від початку бігу, звичайно, було зацікавлення до нашої естафети, але найбільше уваги приділили вже в Києві, і багато журналістів питали про нашу естафету і про мету її. І сам приділив три-чотири рази увагу українським журналістам.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: власне бо питали про перебіг марафону, не зважаючи на те, що пан не говорить українською, і це теж було сказано.
Наступне запитання буде про український медіа ринок, про українських журналістів у Польщі, і чи є зацікавлення власне українським ринком з боку польських колег?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Конкретної думки щодо цього приводу зараз, нажаль, в Польщі, тому що Україна зараз переживає період змін, вона міняється зараз сама і, не зважаючи на це, в Польщі з’явилися окремі дослідження за останній рік, але сам, нажаль, я нічого сказати не можу.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Питаю про те, що насправді найбільша польська медіа, радіо група RMF, в якій вже тривалий час працює пан Конрад ведучим, і можливо не лише ведучим, в дві тисячі сьомому році намагалася вийти на український ринок, і тоді в Україні був присутній такий медіа продукт, як "Radio for you" від групи RMF FM. Тоді нічого не вийшло, і компанія продала свої активи. Перше питання - чому це сталося? І чи немає планів знову вийти на медіа ринок український.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Пан не помилився, справді були спроби RMF зайти на медіа ринок України, але ця спроба закінчилася повним фіаско, і на це є декілька причин. По-перше, ринок сам був дуже важким, через те, що в Україні розвинена корупція, і не змогли повністю інтегруватися в українські реалії.

Компанії з ЄС із капіталістичною країною досить важко почати працювати в такій країні, як Україна, тому що тут діють певні свої правила фінансові, і потрібно зорієнтуватися, як за цими правилами потрібно працювати, з ким співпрацювати. Тому і зазнали такої поразки.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Я запитав про те, що постійно, коли пан Конрад говорить про ту ситуацію, яка складалася, він говорить, що ринок був заангажований, він був неадаптований під європейські умови. От ця приставка був, вона якраз мене і зацікавила. Тобто ми можемо говорити про те, що зараз щось міняється?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Це питання є важке, тому що воно пов’язане з фінансами, як радіо ринку, так і телебачення. Очевидно, що медіа в Польщі мають більші кошти, ніж Україні. Саме фінансова сторона є найбільш визначальною.
Але це питання досить відносне, тому що радіостанція RMF FM була створена у тисяча дев’ятсот дев’яносто дев’ятому році через людей, які займалися підпільною діяльністю солідарності, приїхали з Парижу і заснували цю радіостанцію, а потім, через декілька років, була викуплена вже німецькими інвесторами. Тому не виключено, що українські медіа чи радіостанції, які тут засновуються, потім через деякий час можуть бути викуплені інвесторами з інших країн.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Наприклад із Польщі, і ми про групу RMF FM конкретно. Я запитав про конкретних людей, ми говорили вже про людей, які приїхали з Парижу аби створити RMF FM і мали стосунок до рух солідарності. То чи є с поміж польських медіа фахівців бажання, і чи є взагалі такі фахівці, які могли би з’явитися тут на цьому ринку, і створити, можливо, навіть під українським власником, з українськими активами, але зі своїм досвідом певні проекти, і теле-, і радіо, і теж газети. А давайте переклад одразу після новин. Нам просто треба йти на рекламу, друзі, повернемось скоро. Друзі, екватор години, шістнадцята година і тридцять три хвилини. Ми продовжуємо. Сьогодні особливий випуск програми "Точка зору", тому що в гостях у нас ведучий програми радіо RMF FM і телеканалу TVN 24 Конрад Пясецький. Отака оказія у нас сталася, не маємо перекладача фахового, просто так от вийшло. Тому що мала бути дівчина, її немає. Насправді, було би гірше, якби взагалі пан Конрад не прийшов, а таку можливість я виключаю, цього не могло бути. Я поставив запитання перед рекламою щодо конкретних людей у Польщі, чи є там зацікавлення українським медіа ринком. Ми говорили і про радіо, і про телебачення.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Моя відповідь є питанням - чи Україні зараз потрібні такі інвестори із Заходу.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Навіть не інвестори, не про інвесторів йшлося, а про людей, які фахівці і можуть створити, журналісти, які можуть створити якийсь певний продукт і бути на чолі цьому. Так.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Чи потрібні такі люди? Тому що я бачу, що ви є такою радіостанцією, яка працює так само як і в Польщі. Можливо, вам потрібні гроші або підтримка, але працюєте ви так само професійно, як і працюємо ми в Польщі. 
Зараз в добу інтернету, я не впевнений, що особливо потрібні люди, які от приходять і будуть давати певні поради, тому що одна радіостанція може порадитися з іншою, наприклад, як ваша радіостанція з RMF, чи ми можемо брати певні інновації вашої радіостанції. В добу інтернету достатньо просто слідкувати за цим всім, відслідковувати якісь новинки. А люди звичайно потрібні для того, щоб підтримувати один одного, тому що саме в цьому вони можуть допомогти і Україні. Ще ви тут, ви розумієте, що потрібно саме українцям, які потреби є, що вони відчувають, чого вони хочуть. А людина, яка приїжджає з іншої країни, з Польщі, вона повинна залізти в голову українця, щоб зрозуміти, що саме йому потрібно.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Якщо вже на то пішло, якщо пан адресував питання нам - журналістам українським, зокрема, журналістам Радіо Вісті, ну я маю сумнів, що нам потрібні польські фахівці, тому що свої є - це правда. Але те, що нам дуже потрібно, і чого реально бракує зараз - то це контактів між журналістами, між спільнотами, наприклад, між Радіо Вісті і компанією RMF FM. Чи є в тому зацікавленість панства?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Контакти звичайно потрібні обом сторонам, тому що українці можуть і мають вчитися чомусь у поляків, і так само польські журналісти можуть навчитися чогось в українців. Але не тільки для цього. Я вважаю, що також вони потрібні для того, щоб стосунки між Україною і Польщею будувались абсолютно по-новому, і у журналістів є відповідальне завдання - висвітлювати це будування нових стосунків. Журналісти - це люди, які відповідають за думку більшості людей.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Нещодавно в нас в студії був український історик, представник інституту пам’яті українського. Так от він, коли ми говорили про революцію гідності, про те, що відбулось рік тому в Україні, він багато в чому порівнював цю ситуацію з рухом солідарності Польщі. Ми прекрасно знаємо, що солідарність тривала багато років, майже десять, трохи менше. Відповідно і він, і дуже багато інших авторитетних людей говорять про українську революцію, як про щось, що ще не закінчилось, і ще не відомо скільки років буде тривати. Так от, чи можна порівняти революцію гідності українську, і той процес незавершений, який зараз є, із рухом солідарності у Польщі?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Процеси революційні завжди є дуже динамічними, і революції нескінченними, так? Вони тривають до того часу, поки їх хтось не перерве. І українська революція одночасно є і важчою, і легшою порівняно із польською, тому що в Україні відбувався процес державотворення, певний час все рівно відбувались на цій території процеси державотворення до того, поки не почалася революція. Революція Майдану відбувається в процесі державотворення України. Вона лише направлена те, щоб змінити трошечки цей напрямок державотворення. Тобто, вона не виходить за межі чогось зовнішнього, на відміну від солідарнощі, яка мала на меті абсолютно інше. Вона повинна була не тільки змінити внутрішню кон’юнктуру, а також і поміняти політичну ситуацію в Польщі. Завдання, які були покладені на революцію солідарності, були набагато більшими, ніж завдання, які покладені на революцію Майдану. Також важливо, що відбувається в головах самих українців, тому що я бачу, що люди хочуть самі змінити щось, вони готові до змін. І це важливо в контексті того, наскільки самі люди духовно готові віддати і самі готові до того, щоб відбулися зміни в країні.
Прикладом того є міліціонери, яких ми зустріли, які сказали, що ще рік тому вони брали хабарі, а зараз вже не беруть, тому що вони в новій Україні, вони хочуть починати жити по-новому, і зараз ситуація змінилась. Також варто сказати, що в Польщі досі триває певна революція. Вона не є такою явною, як в Україні, чи двадцять п’ять років тому, але вона також щось міняє, і зараз теж триває і досі.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: От якби всі міліціонери говорили так, як вони говорили панові Конраду. Це такі домисли на тему. Продовжимо буквально за хвилину. У нас будуть свіжі факти, і ми повернемося. Є нагода поставити запитання нашому гостю, якщо звичайно такі будуть. Можете телефонувати нам, надсилайте короткі повідомлення на портал і на наш сайт. Є в нас запитання від Віктора: "Що треба зробити, щоб корупція в Україні зникли, тому що в Польщі її вже викорінили, і що потрібно зробити нам?"

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Я вважаю, що проблема корупції не викорінена в жодній країні світу, просто в одній менше, в іншій більше, і в Польщі є корупція, нажаль. І звичайно, що якщо порівнювати корупцію в Польщі, в Данії і в Україні, то звичайно, що в Україні буде найгірша ситуація, в Данії буде найкраща, а в Польщі буде середня. Я вважаю, що щоб ця ситуація змінилась, потрібно по-перше, зміна свідомості, щоб люди самі розуміли, що це погано, що цього робити не можна. Також потрібно звичайно певний рівень матеріального становища, тому що це безпосередньо зв’язано з рівнем корупції, і швидкого реагування на такі справи. Потрібні якісь комітети чи організації, які б слідкували за цими справами корупційними і могли швидко реагувати. 

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Якщо ми вже почали говорити про проблеми Польщі, вони також цікавлять багато в чому українців, у нас багатьом незрозуміла ситуація, яка склалася на День незалежності Польщі, одинадцятого листопада, коли люди, які на перший погляд, а можливо так і є, вони були хуліганами, вийшли і побили вітрини, наробили галасу і пішли. Який був мотив цього вчинку? Чи він там взагалі є мотив цього вчинку?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Дуже цікаво, тому що другий раз мені задають це питання в Україні, і в мене виникає враження, що ці події в Україні відбилися більшим ехом, ніж вони справили враження в Варшаві. Варто зазначити, що одинадцятого листопада в День незалежності Польщі відбувся марш незалежності, який був організований через середовище правих сил, національних. Цей марш абсолютно не є чимось поганим, він проходить вже декілька років, він вже є чимось звичним. Але от кожного року відбуваються різні казуси. Я вважаю, що на це є декілька причин. По-перше, люди, які організовують цей марш, є опозицією до влади, і вони більш негативно налаштовані до влади, і викрики, які з’являються на цьому марші є часто такими антиурядовими. Також частиною людей, які беруть участь в цьому марші є вболівальники футбольні, які мають якісь певні ультра налаштування. Вони одним із своїх завдань вважаюсь взяти участь в якійсь бійці з поліцією. Протягом декількох років, коли відбувається цей марш, вже абсолютно всім зрозуміло, що будуть на Маргінесі, тобто десь будуть якісь локальні сутички між учасниками цього маршу та поліцією.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Так. Просто от їм подобається. Фани є фани. 
Запитання про те, що зараз у Польщі такий є нонсенс приємний, є польська команда "Еней", яка співає українською мовою пісні. Вона є страшно популярною, посідає перші місця в поп-листа RMF FM. Це авторитетний хіт-парад польський, і не зрозуміло чому так? От українськомовні пісні, які в Україні не знають, а в Польщі їх слухають?

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Не бачу тут нічого дивного, бо сам піддався музиці "Еней", і декілька разів наспівував українською мовою.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Ми чули, ми чули.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Українською мовою мотиви з їхніх пісень, і не бачу тут нічого такого дивного, тому що українська мова є дуже мелодійною і мелозвучною, приємною для слухання, і тому легко запам’ятовувати мотиви музичні.

Олег БІЛЕЦЬКИЙ, ведучий: Одним словом, полякам подобаються українські народні пісні, і не лише народні. То був Конрад Пясецький. Шановні, я перепрошую, якщо хтось чогось не зрозумів, але ми намагалися. Така перша спроба, не остання. Дякуємо вам, пане Конрад.

Конрад ПЯСЕЦЬКИЙ, польський журналіст: Дякую вам дуже.

Читать все
Читать все