СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Опозиційний блок претендує на антикорупційний комітет, але це виглядає дещо нелогічно"

"Тема Калныша""Ясно, что бюджет будет жесткий и экономный"

Стенограмма "Героя дня" на Радио Вести

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер, дорогие друзья! Сегодня мы будем говорить о ВРУ 8-го созыва, которая сегодня начала работать. В гостях у меня два народных депутата, это Иванна Климпуш-Цинцадзе. Добрый вечер. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Добрий вечір. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Она представляет фракцию Блок Петра Порошенко. И Игорь Попов. Добрый вечер. 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Добрий вечір. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это фракция Радикальная партия Олега Ляшко. Вы сегодня принимали присягу, как оно? В чем была необходимость менять процедуру принятия присяги? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Дуже відверто скажу, що сьогодні мені здалося, що всі напрацювання, які проходили протягом цих тижнів між виборами і оголошенням результатів, і сьогоднішнім днем, вони не були марними, тому що нам вперше в історії України в такий оперативний спосіб вдалося прийняти конструктивні рішення, які дають можливість працювати парламенту. В достатньо жорсткому режимі нам сьогодні вдалося обрати голову, сформувати фракції, підписати коаліційну угоду офіційно і прийняти рішення про призначення прем’єр-міністра України. Це відбулося під тиском відповідальності і усвідомлення її для нас. Ми розуміємо, в який тяжкий час обралася ця ВРУ і не треба втрачати часу. Це вселяє надію, що ми зможемо ефективно працювати, у нас абсолютна коаліційна більшість – 302 депутати. 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Я абсолютно погоджуюся з тим, що сказала колега, але загальна оцінка… могло бути і гірше, ризики були, вона могла лопнути! Ми поставили державні інтереси в пріоритет. Але хотілося б ще більше, у нас був місяць на переговори, і все-таки у нас програма максимум, щоб вже сьогодні ми мали всіх міністрів і керівників кабінетів, але ми взяли три дні до вівторка, це залишає враження недопрацьованості. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Статья 79 Конституции Украины предусматривает, что присягу зачитывает старейший депутат ВРУ. На нынешний момент – это Ефим Звягильский, но в последний момент ваши фракции приняли решение изменить процедуру. В чем была необходимость?

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Є юридична бездоганність і політична справедливість. Перш за все, виборці, які проголосували за фракції коаліції, хотіли би бачити приблизно таке якесь рішення, оскільки Звягильский представляє для них сьогодні вчорашню владу, яка довела країну до…

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: И сегодняшнюю, он все-таки избранный народный депутат. 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Але він представляє меншість. Обговорювалися різні шляхи, бо, як на мене, конституційна процедура була витримана. Олександр Турчинов, голова ВРУ, сказав: зачитуємо, і в тому числі – Звягільський. Я не думаю, що будь-хто зможе апелювати до конституційного суду України щодо неконституційності присяги. Давайте подивимося з іншого боку: якби ішли чисто по юридичній процедурі і він би вийшов на трибуну, зачитував це, чи не призвело б це до протистояння в нинішньому парламенті. Ми дійсно це обговорювали, був присутній весь дипломатичний корпус, велась пряма трансляція на всю Україну, нас виборці би не зрозуміли, якби почався якийсь конфлікт. Це було, хай не найкраще, але політично доцільне рішення. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Це було необхідне рішення. Походжуюся з Ігорем в тому, що саме в такий спосіб проведення присяги і була дотримана конституційна процедура, тому що було оголошено про те, що зачитують депутати присягу разом із найстаршим представником в парламенті. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Сегодня было заседание коалиции, где обсуждалось, в том числе, как она будет называться. Европейская Украина, если я не ошибаюсь. Ваша фракция предлагала название Коаліція українських сил. Это принципиальный вопрос? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Це не принципове питання, протокол загальних зборів коаліції оригінал я не бачив, але в угоду ми вписали, що консенсусом має бути відносна більшість у кожній фракції. Самопоміч не голосувала за Європейську Україну, у них були альтернативні пропозиції, відповідно якось підвисли. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: И именно там было объявлено, что коалиция выдвигает Владимира Гройсмана на должность спикера, и поддержит кандидатуру Арсения Яценюка на пост премьера. У Гройсмана была какая-то альтернатива внутри фракции?

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Власне ми обговорювали це в середині, ще вчора це називалося прото-фракцією, тому що тільки сьогодні ми могли офіційно сформувати фракцію. Кандидатура Володимира Борисовича не викликала ніяких заперечень, були запитання. Альтернатива навіть не пропонувалась. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Мне просто кажется, что это – креатура президента, а не народных депутатов. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Всі народні депутати, принаймні голосування в середині фракції відбулося абсолютно одноголосно ніхто навіть не утримався. Це домисли, радше ніж дійсність, бо в самій фракції не виникало питань. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Парламентское большинство сегодня договорилось, что 2 декабря будет сформировано руководство ВРУ и главы комитетов. Со спикером мы все поняли. Кто будет или какие кандидатуры обсуждаются на посты вице-спикеров? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Наша фракція радше не буде висувати своїх кандидатів на посади заступників, і я так можу спрогнозувати, що це будуть представники двох найбільших фракцій за черговістю. Це буде пакет домовленостей. Сьогодні ми на перших зборах коаліції самі поставили собі дедлайн – 3 дні і все. Я боюся, що знову в ніч з понеділка на вівторок знову будемо сидіти до ранку, але з тим, щоб вийти до сесійного залу у вівторок зранку і весь пакет надати. Більше того, це буде роздрукований список персонального складу ВРУ. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Была парламентская традиция, что пост вице-спикера отдается оппозиции. Правильно ли я понимаю, что у Оппозиционного блока нет никакой возможности назначить туда своего человека? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Відносини коаліції і опозиції – питання складне. В Україні це може вирішуватися шляхом домовленостей або регламенту. Але норми регламенту були скасовані нашими попередниками, щоб задавити опозицію, тому зараз вони самі попали у пастку. Зараз в регламенті нічого не написано і все залежить від доброї волі коаліції. Не секрет, що в середині коаліції є дві позиції: перша, загнати під лавку і нічого не давати, бо вони – послідовники злочинного режиму, інша – видати щось, щоб відновлювати демократичну традицію, яка записана в регламентних нормах. Сьогодні ми робимо перші кроки на зустріч опозиції: ми в коаліційну угоду записали, що в середу опозиція має право формувати порядок денний. Щодо посад в комітетах – ми продовжуємо цю дискусію. Скажімо, Опозиційний блок претендує на антикорупційний комітет, але це виглядає дещо нелогічно. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Комитет по свободе слова и информации всегда был оппозиционным. 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Дискусія продовжується. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Так, дійсно, це предмет перемовин, тут так само як і розподіл комітетів між членами коаліції. Відповідно де регламенту ми йдемо за пропорційним рішенням. Стосовно опозиції, це буде питання доброї волі… 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы для себя определились, в каких вы комитетах? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: У нас є попередній розподіл, нас у фракції 22 чоловіки, ми навіть по двоє делегувати не можемо нікуди, тому що комітетів буде 27, деякі для нас закриті. Мій перший пріоритет – антикорупційна діяльність, у мене є досвід роботи в різних антикорупційних програмах, я б хотів його використати для поліпшення антикорупційного законодавства. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Відповідно до моїх фахових знань і досвіду роботи, хоча і в громадському секторі, але на теренах міжнародних, у мене є майбутній вибір – комітет закордонних справ, або з європейської інтеграції. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: В ВРУ произошел сегодня смешной момент, когда Владимира Гройсмана уже избрали спикером, и он сказал слово президиум. И Александр Вилкул сел с правой стороны от спикера. Ему сказали, что еще рано. Не кажется ли вам, если оппозиция не получит каких-то постов, вы сами попадете в эту западню, потому что власть меняется, когда-нибудь, возможно, вы будете оппозицией. Может все-таки придерживаться регламента? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: В регламенті це не прописано. Інша справа – традиція. Яка склалася. Інаш – регламент, як такий, з багатьох причин треба міняти, навіть повернемося до того моменту, що в 2010р., коли в антиконституційний спосіб було повернено Конституцію зразка 96-го року, на той момент змінили регламент, вийнявши звідти норми по формуванню коаліції. Ми сьогодні при формуванні коаліції керуємося прямою конституційною нормою, а при поверненні до Конституції в редакції з поправками 2004р., ВРУ 7 скликання не змінила регламент у відповідності. Це зараз питання доброї волі і розуміння того, як би нам не було некомфортно, що ці представники колишньої влади є в Раді, але велика кількість людей проголосувала за цих осіб, тому це і є предметом перемовин. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ленты новостей сообщают о том, что: премьер-министр Украины Арсений Яценюк провел переговоры с премьер-министром РФ Дмитрием Медведевым, и в разговоре поднял вопрос выполнения Минских соглашений. По вашему мнению, начало работы ВРУ, новый премьер – может ли это как-то сказаться на наших отношениях с Россией? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Навряд чи в РФ будуть якісь інші прогнози, залишається у нас той самий прем’єр-міністр, його позиція щодо конфлікту відома всім, вона досить критична і радикальна, він це підтвердив і з вашої сьогоднішньої новини. Перш за все міжнародною політикою і безпекою у нас займається президент, проте в даному випадку бачимо, що прем’єр підтримує заяву президента. Президент сьогодні у виступі говорив про Мінські домовленості, тут немає ніяких різночитань, вони працюють разом. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Буквально через 40-50 минут после того, как переговоры завершились, появилась новость на сайте «Инсайдер», где они цитировали свой источник, который сказал следующее: «Есть проблема с Россией - они угрожают начать наступление и требуют признания сепаратистких республик, а также отказ от вступления в НАТО и ЕС». Это правда? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Я підозрюю, що це близько до правди. Мені здається, що сьогодні у своїй промові президент відповів на всі ці перемовини, які велися вчора, і він чітко сказав про те, що розраховує на подальше використання Мінського протоколу і виконання мирного плану, що він не вважає за можливе визнання якихось сепаратистських територій. Він звернувся до парламенту з тим, щоб працювати протягом цих 5 років і до новообраного прем’єр-мінстра, щоб ми працювали так, щоб через 5 років ми подали заявку до ЄС. Так само він підтвердив, що Україна буде прагнути до НАТО, але так само він застеріг від голосних заяв, що ми вимагаємо членства НАТО не вже зараз. Будь-яка заявка на членство передбачає виконання низки вимог, умов, які Україна ще не виконала.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я процитирую президента: «…коалиция создана, политическая воля к изменениям есть, четкий план действий и коалиционное соглашение также есть. Поэтому беремся за работу, чтобы через пять лет мы были готовы подать заявку на членство в Европейском Союзе». Это реальный план? Насколько эти декларации можно воплотить в действительность? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Це шлях довгий, треба ставити амбітні цілі. І коли наші польські колеги розповідають, що вони поставили собі таку мету, суспільство теж не вірило, що за 5 років це можливо. І вони виконали цю мету. Завдання треба ставити, але це не означає, що ми 100% через 5 років так і пройдемо, у нас є військові загрози безпеці, внутрішні загрози… але головне вектор. Так само як з НАТО, це не означає, що завтра ми подамо заявку, і все, бо до стандартів НАТО треба перебудовувати не лише свої збройні сили, а і політичну систему. І в плані набуття членства є багато політичних змін. Те саме з ЄС. Туреччина подала заявку давно, їх не приймають, проте вони перебудували Туреччину настільки, що туркам там дуже комфортно. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я как-то разговаривал с одним очень высокопоставленным членом кабмина, и он сказал, что НАТО – это у нас своеобразные украинские качели, мы будем говорить об этом, чтобы прежде всего позлить Россию и подразнить ее, но мы отдаем себе отчет, что одного нашего желания вступления в НАТО мало, надо еще как минимум желание самого НАТО. Какие-то переговоры с Альянсом проводятся? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Наскільки я розумію, безпосередньо про членство в НАТО на зараз мова не йшла з нашими партнерами з НАТО. Ідуть серйозні перемовини по шляху тому, як Україна буде доходити до стандартів НАТО як в політичній площині, так і у військовій. Один з моментів, який записаний в рамках коаліційної угоди, стосується національної системи оборони і безпеки. Також ідуть консультації по інших напрямках взаємодії і допомоги включно з інформаційним спротивом. Я думаю, коли ми почнемо виконувати ті положення, які ми прописали і реалізовувати ту коаліційну угоду, повернемося до плану дій стосовно НАТО. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Еще сегодня президент заявил, что главнейшая проблема в стране – коррупция, и нам необходимо максимум сил приложить, чтобы ее победить. После этого он сделал такую ремарку, она вызвала некий ажиотаж в сессионном зале, в ложе прессы, где я сидел, когда он сказал о том, что будет приглашать иностранцев: «Говорячи про закон про Національне антикорупційне бюро, який незабаром набере чинності, Президент запропонував призначити керівником цього бюро людину з-поза меж України. "Вона матиме одну перевагу – відсутність зв’язків в українській політичній еліті", - наголосив Глава держави». Но человека не назвал, но дал понять, что это будет представитель Грузии. Мои источники утверждают, что речь идет о бывшем министре внутренних дел Грузии. Действительно в стране нет человека, который мог бы побороть коррупцию, нам надо приглашать специалистов из-за рубежа? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Закон про національне антикорупційне бюро розписує процедуру, звідки з’являється його керівник. Там досить цікава і прозора процедура, ми на робочій групі обговорювали побажання однієї з фракцій, але ми прийшли на компроміс, і включили, що вже в грудні ми змінимо цей закон, виключимо звідти затвердження парламентом. По процедурі створюється комісія на паритетних засадах від представників президента, парламенту і уряду, вона проводить відбір з громадян України і з 3 осіб президент буде обирати. Якщо ця ініціатива буде внесена президентом як законодавча, ми її розглянемо. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Было сегодня заявление Юрия Луценко о том, что предположительно 5 человек будет работать иностранцев… 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Буде запропоновано. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Николай Томенко также сказал, что они могут работать, но если примут украинское гражданство. Так вот: мы сами свои проблемы решить не можем? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Я не думаю, що це така катастрофа з кадрами в Україні, але якщо ми можемо скористатися ефективними менеджерами, які є фахівцями з-за кордону, якщо для цього парламент прийме відповідні законодавчі акти, то це може бути ефективним виходом із тієї ситуації, де неодноразово натикалися на проблеми при формуванні уряду. У них буде чіткий мандат, який відповідатиме вимогам, які ми поставили тією програмою уряду, яку вони представлять, і, можливо, ця рівновіддаленість від внутрішніх політичних зв’язків, вона дасть цим людям можливість дійсно ефективно дивитися на проблеми і пропонувати зовсім з іншого погляду реформування системи, яка може дати ефект. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я слышал, что Гуладзе – это феномен грузинский, она заняла пост замминистра внутренних дел Грузии, когда ей было 26 лет. У нас в 26 лет Владимир Гройсман стал мэром Винницы. Дело в том, что ее характеризуют такой реформатор жесткий, было бы неплохо, если бы она возглавила антикоррупционное бюро, но грузинский опыт, насколько я слышал, не будет ограничиваться ее присутствием в органах власти. В то же время грузинское агентство новостей сегодня распространило сообщение, что на следующей неделе она будет представлена в качестве замминистра внутренних дел. Правда, непонятно, кто у нас будет министром внутренних дел… Помимо Кахи Бендукидзе, который обсуждался на пост, насколько я помню, омбудсмена делового, также был бывший премьер-министр Грузии Гелаури. Чем они могут быть нам полезны? Я слышал также, что в правительство зайдут не только грузины, но также могут своих представителей делегировать США, Литва…

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Не йдеться про делегування… це питання регулюється, стосується громадянства. У Грузії теж немає подвійного громадянства, але президент Грузії може давати в прискореному темпі таку можливість отримання громадянства. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Чего гражданам Украины ждать от ВРУ в ближайшее время? 

Игорь ПОПОВ, народный депутат: Ми тепер коаліція, ми передбачили поквартально чіткі терміни прийняття законопроектів. У нас залишається місяць до нового року 1 квартал. По всіх напрямках у нас визначено перше рішення. По децентралізації це зміни до податкового бюджетного кодексу, антикорупційне бюро – це зміна порядку призначення голови. Я б виділив два пріоритети для суспільства взагалі: війна і безпека. Там буде кілька рішень: скасування позаблокового статусу, спрощення процедури отримання статусу учасника бойових дій. Другий. Боротьба з корупцією і стабілізація економіки. Дуже хотілося б, щоб ми в новий рік зайшли із бюджетом. 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: І стратегія національної безпеки і оборони в цьому документі буде скориговано власне повернення до євроатлантичного курсу. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: В вашем коалиционном соглашении есть один пункт, который касается бюджета, там предусмотрена норма о том, что нельзя будет использовать практику, которая есть сейчас, то есть, вносить изменения в бюджет. Или я не прав? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Там по-моєму треба буде переголосовувати просто повністю закон, а там можливі правки. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошо, главный документ, каким он вам видится? Что мы можем сократить в расходах в следующем году, чего не можем, и где бы увеличить финансирование? 

Иванна КЛИМПУШ-ЦИНЦАДЗЕ, народный депутат: Вже сьогодні прем’єр говорив про те, що скорочення будуть пропонуватися урядом, але дуже жорсткі будуть скорочення додаткових пільг. І президент в своїй промові говорив, що доведеться додатково фінансувати армію. Тому зрозуміло, що це буде жорсткий бюджет, економний, який насправді не буде тішити нікого з громадян і нас так само. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо вам за участие!

Читать все
Читать все