СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Те, що називається соціальна політика, це порушення Конституції"

"Тема Калныша"Павленко: "Кабмину интересна была не программа действий, а индульгенция на год"

Стенограмма "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер, дорогие друзья! Сегодня в рамках проекта «Герой дня» я вам представляю Юрия Павленко, народного депутата Украины от Оппозиционного блока. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Вітаю вас. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Програма уряду скількома голосами була ухвалена сьогодні? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Трошки більше ніж 280 голосів, але навіть не всі народні депутати, які входять в коаліцію проголосували за неї. Опозиційний блок від самого початку заявив свою позицію, що ми проти цієї програми, яка не вирішує жодної проблеми. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Якщо ви були проти, чи були внесені поправки, пропозиції? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Це було неможливо. Ви пам’ятаєте довий серіал формування коаліції, там більше місяця…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: До чого це все?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: А на програму діяльності кабміну, по якому має жити країна рік, відвели всього 4 години. Нікого не цікавили нічиї пропозиції. Уряду було головне, думаю, ухвалити програму і отримати індульгенцію на рік. Рік після затвердження програми не можна ініціювати відставку уряду. От чого вони хотіли. Програми декларативна і беззмістовна. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Які пункти найбільше протиріч викликають? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Якщо в цілому, то вона переслідує дві мети: перше, зняти із себе відповідальність; друге, отримати кредити. Немає жодного індикатору, за яким можна оцінити чи виконана програма, чи дотримується кабмін свого слова. Я зупинюся на соціальній, гуманітарній політиці. Перше, в цій програмі немає жодного слова про захист, забезпечення прав дитини, ніби їх взагалі немає, ні сиріт, ні інвалідів, які сьогодні потерпіли від війни. Немає нічого про сім’ю. Те, що називається соціальна політика, це порушення Конституції. Крім того, справедливе пенсійне забезпечення – це фактично те, що далі списується, це замороження пенсій, підвищення пенсійного віку і розширення оподаткування пенсій. І так за 9 місяців пенсіонери збідніли втричі, а уряд буде продовжувати забирати у них пенсії. Вся програма побудована таким чином, що уряд прогалини у своїй роботі буде закривати за рахунок людей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чи передбачені державні програми з підтримки незахищених верств населення? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Немає. Це посилення соціальної несправедливості! Згідно цієї програми пенсії не будуть індексовуватися…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: На час проведення АТО. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Програма ж на рік. Ми ще подивимося бюджет. Наступне, освіта. Фактично, те, що вони називають реформою вищої освіти, то це скорочення чисельності працівників, це смерть науки, відміна більшості стипендій. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Смерть науки – це в якому пункті? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Просто в програмі скорочення видатків уряду на науку. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви між рядків читаєте. Це ще нічого не означає. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Це означає смерть науці. Наступне, якщо ми говоримо про середню освіту, там написано про якийсь окремий закон, але із документів, які вже є публічними, уряд говорить про те, що безкоштовна освіта буде до 9 класу, а 10-11 – треба буде платити. Це знижує рівень освіченості українського покоління наступного … і пониження якості трудових ресурсів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ваші діти ходять в школу?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Так. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тоді ви маєте знати, що коли ми декларуємо неоплатну освіту, це нічого не означає. Скільки реально коштує навчання ваших дітей?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: В місяць гривень 500. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І ви це знаєте. Тому давайте не казати, що у нас безкоштовна освіта, медицина. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Так, суми різні. Однак, хоча б є шанс дитині вчитися, яка має хист, здатності, але при цьому має незабезпечену сім’ю. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слушатель: Бесплатного образования не бывает, если оно дешевое из бюджета – это лапша на уши, а не образование. Например, в США есть бесплатное образование, гранты для талантливых студентов, учеников. Пора с этой богадельней завязывать. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Кожна людина має право на свою позицію, але це обов’язок держави і він гарантований Конституцією. Є доплати, бо повісили на вчителя, на школу матеріально-технічне забезпечення школи. Це було нечесно. В даному випадку і з/п вчителів лягає на плечі батьків. Це робить менш освіченим, конкурентоспроможним…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це робить саме конкурентоспроможним покоління… Зростай, навчайся або загинь. Наступний пункт. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Але ж не по відношенню до дітей. Фактично в програмі знищується позашкільна освіта – секції, гуртки, повністю вішається на плечі батьків. Крім того, планується скорочення вчителів при збільшеному навантаженні і зменшенні з/п, тобто, можемо говорити про якість вчителя. Наступне, охорона здоров’я. виключно декларації. Воно призведе до погіршення якості медичного обслуговування. Я дуже боюся, що ті система фінансування і державних закупівель, яку пропонує уряд, що вона може призвести до того, щоб діти з рідкісними, важкими хворобами залишаться без державної підтримки. І ще я можу говорити про ризики, які я відчуваю можуть бути від того, що декларував уряд: погіршення демографічної ситуації, значне зростання народжуваності. Ви знаєте, що останні 7 років народжуваність в Україні зростає, за 7 років по року зросла на 100 000, в минулому році – 520 000 дітей народилося. В даному випадку можемо отримати дуже серйозне падіння народжуваності. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: На чому це ґрунтується? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Іде серйозний удар по родині, такого поняття в програмі уряду навіть немає. Багатодітної родини взагалі не видно. Уряд навіть не декларує підтримку сім’ї. навпаки, він вішає на сім’ю всі свої проблеми, починаючи від вартості ЖКГ, освіта і здоров’я, все за рахунок людей, а не за рахунок ефективної роботи уряду, розширення ринків, залучення інвестицій… Я бачу ризик зростання дитячої і малюкової смертності від тих пропозицій. Також небезпеку зростання сирітства, враховуючи неефективну роботу, яка була до останнього часу міністерства соціальної політики. Є надія на нового міністра. Ми втратили контроль за сирітством, почало зростати явище дитячої безпритульності. Повністю зруйнована система соціальної роботи і підтримки сімей в складних життєвих обставинах. Повністю відсутня якісна політика по допомозі переселенцям, дітям, які стали жертвами збройного конфлікту. Загалом ще є серйозна претензія до програми, це повна відсутність будь-якої цілеспрямованої антикризової програми, це казочка про майбутнє без жодної відповіді на сьогоднішню біду, з якою стикається людина. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слухачі кажуть, що «этим документом правительство назвало вещи своими именами. Мы вас сейчас слушаем и нам кажется, что мы живем с вами в разных странах. Нельзя сделать хуже тому, чего и так нет – бесплатных школ, медицины. Правительство привело реалии». 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Так, показав реально свою роботу і бездіяльність, непрофесіоналізм за 9 місяців. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ви слухали не звіт, а програму уряду.

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Ми слухали програму, яка базувалася на результатах роботи попередніх 9 місяців. Прем’єр же той самий. Переважна більшість міністрів не справилась зі своїми обов’язками, тому поміняли навіть на іноземців, продемонструвавши неповагу до українського народу. В програмі немає жодної відповіді на вирішення проблеми державного боргу, який за цей рік виріс із 40% до 80% ВВП, зниження інфляції, величезна інфляція, стабілізацію курсу гривні, деякі експерти кажуть, що доросте до 26. І при цьому все списується на війну, так, вона дуже серйозно б’є по Україні, але також і безвідповідальна робота. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Для продолжения бесплатных услуг населению нужно будет повышать налоги. Будут ли инвестиции в Украину в таком случае?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Це питання до уряду. Нема в програмі практично чіткого плану залучення інвестицій. Деякі моменти при декларації боротьби з корупцією мають корупційні ризики. В першу чергу, ефективна, якісна робота – це запорука залучення інвестицій, залучення нових робочих місць. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Юрий, Харьков: Слушая гостя, недоумеваю: все станет дороже и возможностей станет меньше, но разве реформы затеваются не для того, чтобы мы зарабатывали больше, чтобы все это могли оплатить и все остальное тоже осталось? Павленко не рассматривает вариант улучшения жизни людей? – Ви ж працювали в уряді, де все було наче стабільно. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Я працював в різних 4 урядах. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Пощастило. И от того, что вы говорили, что у нас бесплатное образование, медицина, но состояние дел было на самом деле не таким. Может, пришло время сказать правду? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Правду завжди треба говорити. В даному випадку йдеться про серйозний план дій уряду. Вся відповідальність вішається на людей. Основний ресурс береться у людей. Говорять про 200 реформ…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ті 4 уряди, про які ви згадали, також воліли робити реформи, але не робили. Чому вони так і не відбулись в Україні? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Не всі реформи не відбулися. Мої міністерства відповідали за демографічну політику, захист прав дитини, фізичну культуру, спорт… Не все вдалося. Один із головних документів, який затвердило міністерство в 2005р., «Стратегія демографічного розвитку», і ставилося завдання за 5 років збільшити народжуваність на 20%. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це досягнення! Ви думаєте, це ваше досягнення? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Не тільки за рахунок нашої роботи, але загалом держава визначила це як пріоритет. Чи реформа опіки і піклування і захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених опіки. Реформа, яка була проведена в Україні за ці 6 років міжнародною спільнотою, європейською, визнана кращою реформою, яка відбувалася взагалі в Європі. Подолання дитячої безпритульності. У нас був період до військових дій, коли реально найгірші форми дитячої безпритульності були викорінені. Почалася реформа фізичної культури і спорту, почали будуватися спортивні об’єкти…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Скільки?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Тільки спортивних майданчиків, футбольних, тренажерних, було в масштабах країни збудовано близько 3 000 за кошти державного і місцевого бюджетів. До 2006р. не було збудовано жодного! Це небагато, але це рух. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І це мало б призвести до того, що у нас би вже з’явилися Олімпійські чемпіони. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Так, і в Пекіні ми отримали рекордний результат по Олімпійських нагородах – 27, порівняно з усіма іншими Олімпіадами, включаючи радянський час. У нас з’явився прекрасний резерв. Крок за кроком мінялася система управління. Сьогодні жодного слова в програмі немає про спорт, фізичну культуру, а виключно забезпечити участь в Олімпійських і Параолімпійських іграх, це так має бути. Розумію, сьогодні не на часі, але є дуже багато того, що треба робити навіть без грошей. Вже нормальною стала практика, коли просто не відповідають на звернення і листи. У мене ЧП було, якщо на лист людини не дали відповідь, або не зробили все, щоб вирішити по суті. І то були скандали. А сьогодні просто не відповідають. Наступного тижня буде представлений опозиційний уряд і буде представлена наша програма, план дій, і все суспільство зможе порівняти. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є думка слухачів. Доброго вечора. 

Слухач: Добрий вечір. Олег, Лубни. Слухаю вашого гостя, мені здається, що він з СРСР. В 2001р. в лікарні, щоб клізму зробить, треба було заплатить медсестрі. То яка безплатна медицина? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Моя дружина теж народжувала в 2000р., я можу розказати теж цю історію. Для мене теж програма підтримки пологових будинків була однією з ключових для країни. Ви говорите про 2001р., а я про 2006, 2010, 2013, зокрема створення пернотальних центрів. Нам вдалось за цей час в Україні, зусиллями всіх, дійти до рівня малюкової смертності на рівні європейських стандартів. Якість послуг стала зростати. Вони були не ідеальними, але те, що пропонується, це зробити їх ще гіршими. Є така небезпека. Я дуже хочу, щоб я помилявся в тому, що я говорю. На жаль, сьогодні не було можливості прем’єр-міністру поставити запитання. Не дали можливості нічого обговорити. Це теж певне ставлення керівництва до альтернативних думок.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте послухаємо наших слухачів. Доброго вечора. 

Слушатель: Добрый вечер. Валерий Анатольевич, Киев. 10-11 класс будет платным образование? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Є така небезпека. 

Слушатель: Это полный кошмар, платное образование. У меня есть внучка. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Насправді переслідування останні кілька років вчителів, шкіл, адміністрацій за оці батьківські внески, воно призвело до того, що в багатьох школах справді реально рішення приймає батьківський комітет. Адміністрація максимально дистанціюється від цих коштів. Зауваження до програми висловили всі фракції сьогодні без винятку. Те, що прем’єр пішов навіть на певний компроміс, який не хотів іти, і дописали, що так само бере відповідальність за коаліційну угоду, над якою працювали 66 сторінок, то була висока небезпека, що програма буде не підтримана, причому владною коаліцією. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мнения наших слушателей сводятся к тому, что конструктивного вы будете делать? Какие вы законодательные инициативы будете предлагать? Что вы уповаете только на правительство? 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Ми вже внесли 10 першочергових законів, на яких наполягаємо, направлених на захист людей. Це, в першу чергу, розмороження пенсій, їх індексація відповідно до інфляції; заморозка зростання тарифів на ЖКГ; відміна пенсійної реформи…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви пропонуєте залишити все як є. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Ні. Ми пропонуємо не збіднювати населення. Держава існує для людини, а не навпаки. Чомусь сьогоднішня влада про це забула. Сьогодні я, як народний депутат, разом з колегами вніс 3 законопроекти, направлені на захист прав дітей-жертв воєнних дій і збройних конфліктів. Я намагався це провести через уряд, переконати уряд, але уряд сказав, що їм не до дітей, що є офіційна відповідь, тому я сьогодні вніс відповідні законопроекти. Вони стосуються визначення такого статусу дитини, яка постраждала від збройного конфлікту. Я пропоную обов’язкову евакуацію дитячих закладів, ми всі пам’ятаємо як дитячі заклади інтернатні гуляли між Росією і Україною. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А що дає цей статус?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Допомога в лікуванні, психологічна допомога. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хоча б одній дитині було відмолено …?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Сьогодні 400 000 дітей в зоні АТО. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І кому відмовили?

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Які не отримують якісної медичної допомоги. Сьогодні близько 200 000 дітей переселенців живуть в антисанітарних, часто непристосованих до нормального життя умовах. Лікарі не відмовляють, але жодної підтримки з боку держави ця дитина не отримує. Виходить так, що будь-яка дитина зараз ділиться своїми коштами, які їй передбачені, з дитиною з Донецька і Луганська. Я пропоную обов’язкове оздоровлення і певні пільги, зокрема, щодо вступу до навчальних закладів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: З цією ініціативою вже виступав президент. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Жодного законодавчого акту не було внесено. І кримінальна відповідальність за вербування дітей і залучення до збройних формувань. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Доброго вечора!

Слушатель: Доброго вечора. Вадим, Харків. Как психолог хочу вам сказать, что строить политику на детях, это самый дешевый популизм. Это обращение к самым примитивным архитипическим инстинктам человека. Если альтернативная программа Оппозиционного блока будет состоять из подобного рода популизма, я не знаю, что сказать по поводу компетенции. Человек, который работал раньше в правительстве не знает, что это не работа государства обеспечивать граждан, оно должно обеспечивать условия, при которых граждане сами себе могут эти потребности обеспечивать. Критиковать это просто даже невозможно. Всем голосовавшим за Оппозиционный блок и иже с ними, вдумайтесь, это же какая-то феерическая маячня. Спасибо. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Я не спекулюю дітьми і говорю про політику захисту дітей тільки тому, що 10 років професійно цим займаюся, і ця тема мені найближча. Якщо ви візьмете Конституцію, статтю 52, там чітко написано, що обов’язок держави – забезпечення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування. Для цієї дитини держава є і татом і мамою. Сьогодні держава самоусунулася від виконання свого конституційного обов’язку. Обман і популізм іде від уряду. А я намагаюся направити уряд в правильне русло, щоб вони не забували…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дайте, будь ласка, відповідь на питання стосовно кордонів. 

Юрий ПАВЛЕНКО, народный депутат: Це було технічне рішення стосовно зміни кордонів деяких районів, адміністративні центри котрих сьогодні є на звільнених територіях, які контролюються Україною, щоб люди могли отримати соціальні виплати, по яких вони мають заборгованість з червня-липня. Ми окремо звернулись до Конституційного суду про відміну указу рішень уряду, якими зупинено фінансування пенсій…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Спасибо вам за участие в нашей программе.

Читать все
Читать все