СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Нам противостоит дикий медведь с атомной бомбой"

"Тема Калныша"Сюмар: "Есть вариант, по которому Турчинов останется почетным главой фракции"

Стенограмма эфире "Герой дня" на Радио Вести

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер! Сегодня рад представить Викторию Сюмар, народного депутата, представителя фракции «Народный фронт» и, что немаловажно, главу парламентского комитета по вопросам свободы слова и информации. Добрый вечер. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Здравствуйте!

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Мы выяснили, что ваш творческий путь начинался с радиостанции, радио «Континент», это приятно. Давайте начнем. Я внимательно следил за первым заседанием комитета, и те задачи, которые были озвучены, достаточно глобальные, вы назвали тогда 6 приоритетов, первый из них – построение общественного вещания в стране. Что конкретно будет делаться для того, чтобы Украина получила общественное вещание? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Дуже багато можна говорити про деталі, але треба зрозуміти чим суспільне мовлення буде відрізнятися від державного. За великим рахунком, ми фактично забираємо державну систему мовлення у державі і на їх базі створюємо максимально самостійну структуру. Вона буде керована наглядовою радою, яка призначається за рахунок громадських організацій і парламентських фракцій. Ця рада вже буде призначати і менеджмент, і писати статут разом із журналістами, членами редакційного колективу, це передбачають поправки до закону, які були мною зареєстровані, нинішній закон не дає всіх відповідей. Друга система незалежності – це фінансування. Передбачено, що 0,2% видаткової частини буде іти на цей телеканал. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это сколько примерно?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Щось 300 000 000грн, це не так багато. Зафіксована цифра, це означає, що жоден чиновник фактично не зможе вирішувати, давати чи не давати гроші. І звісно, це контент. Суспільне мовлення ми виводимо з-під держави під управління громадськістю, політичними силами, де на порядок більше плюралізму і балансу. Головне – запустити нову якість. Непогану роботу зараз демонструє Зураб Аласанія, і ми бачимо, що Перший національний за цей час став рівновіддаленим від усіх політичних. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: В случае создания общественного вещателя, у Зураба есть шансы продолжить…?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Таких шансів як у Зураба немає ні в кого, це точно. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Как вы относитесь к инициативе Первого национального не продлевать контракт с Савиком Шустером? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це господарські справи. Наскільки мені відомо, Савік буде на ТРК Україна. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Не знаю. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я знаю претензії Зураба до програми Савіка. Наскільки програма Савіка відповідає суспільному мовленню, це теж питання. Це дуже якісне політичне шоу, але хотілося б більше якісної розмови, змісту, правил. Там правила диктує скандал, рейтинг. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Но ведь показатель рейтинг – это показатель заинтересованности людей, это общество, для которого строится общественное вещание. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я за різні формати. Але якась логіка в цьому є. Треба не так Савіка прибирати, а створювати альтернативи. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я наблюдал за тем, как шло построение общественного вещания с 2005г., когда Андрей Шевченко оказался в НТКУ, Тарас Стецькив. С того момента у меня периодически возникает вопрос: насколько общественный вещатель действительно нужен обществу? Насколько это не игры ума самых журналистов, которые декларируют какие-то стандарты? Есть какая-то статистика, насколько нужны такие стандарты?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Багато розвинених країн, наприклад, скандинавські, та сама Польща і Німеччина, Британія – це завжди кнопка номер 1 в інформаційному мовленні, яка зроблена на ідеальних стандартах. Наприклад, наші данські колеги кажуть, що у громадськомовник дивиться 66% данців, це аудиторія новин і політичних шоу. Естонія – 3 приватних телеканала, 1 суспільний, він - №1. Кожна медіа намагається форматувати свідомість, якщо ти маєш достатню кількість плюралістичних думок і вони зроблені високоякісно… В Україні це взагалі критична необхідність. У нас 15 загальнонаціональних телевізійних каналів, які всі дотаційні, за них платять мільйони доларів щорічно. Ці канали нібито конкурують. Ринку нема. Відбувається конкуренція можливостей олігархів, за допомогою цих телеканалів захищати свій бізнес і отримувати ті гроші, частину з яких вони викидатимуть на ці телеканали. Підчас цих виборів ми побачили олігархічний бєспрєдєл, тому що війна всіх зі всіма. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Давайте поговорим про политику. Виктория, кто возглавит фракцию «Народного фронта» после назначения Александра Турчинова секретарем СНБО?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Чесно кажучи, ми досі не обговорювали це питання. Думаю, є варіант, за яким він залишиться почесним головою фракції. Він складе повноваження, але це може бути рішення самої фракції. Далі ми будемо працювати або у форматі замів, просто рівень його авторитету навряд чи хтось з ним зможе змагатися. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Здесь же даже дело не в авторитете, а в абсолютно представительской функции. Кто-то должен ходить на заседания согласительного совета…

Виктория СЮМАР, народный депутат: Перший заступник – Андрій Тетерук. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Разве такое священное место, что раз Турчинов зашел – значит все?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це питання балансів. Потрібна фігура, яка дійсно зможе задовольнити всі інтереси і бути і представницькою, і політично досвідченою, і мати авторитет для комунікації як з міжнародними гостями, так і органами влади, і балансувати інтереси в середині фракції, і мати експертну позицію по всіх законопроектах, будемо вирішувати. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я слышал, что г-н Пашинский может возглавить фракцию. Лично вы как отнеслись, и как происходила процедура появления министерства информационной политики?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я не голосувала за склад уряду саме через те, що там було міністерство інформаційної політики, бо я просила перед цим голосуванням вийшов на трибуну Юрій Стець і пояснив, чим воно буде займатися. Однак цього зроблено не було. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Он же объяснял, что есть военная необходимость…

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я займалася інформаційною політикою в часи військової необхідності. У нас є на порядок більші завдання в інформаційній політиці, аніж міністерство. Є така ілюзія, що міністерство допоможе їх вирішити. Як на мене, в першу чергу потрібні кошти і політична воля їх вирішувати. Інформаційна політика – це конкретний інформаційний продукт: фільми, випуски новин, сюжети, ролики… Хто це буде продукувати? Чиновники в міністерстві? Вони кажуть: ми будемо ідею робити. Добре. Куди ви з нею підете? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А как же Юкрейн Тудей? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Він був продуктом домовленості, ще коли я була в РНБО, ми розуміли, що нам дуже потрібно це іномовлення, ми намагалися його зробити на базі того, що є державного, розуміли, що без коштів це не зрушиться з місця, і домовилися з 1+1, що вони можуть такий проект запустити, тому що в них є український телеканал, є продукт, вони можуть його перекладати. Але це не знімає питання, це приватний канал, його ніхто державі не дарував. Вона мусить сама визначати, які в неї пріоритети, що вона хоче, щоб бачили з її державної політики за кордоном. Тоді вже потрібно міністерство. Це може бути відділ в РНБО. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Раз уж вы вспомнили период работы в СНБО, когда вы заходили на должность заместителя секретаря, одна из задач, которую вы декларировали, это создание концепции информационной безопасности. Она так и не появилась. Почему? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Розробляти її теж мав уряд. Вона є в проектовому варіанті. Хочу зараз в комітеті її доопрацьовувати. Всі говорять про те, як нам хочеться інформаційних перемог, а в сфері інформаційної безпеки назвіть мені експерта. Я зараз шукаю таких людей, які могли б нам виписати концепцію іномовлення. Нашим рішенням було закрити всі російські канали, було судове рішення, що вони розпалюють міжнаціональну ворожнечу в Україні, і з цим ніхто не може посперечатися. Певною мірою ми захистилися. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Эфирное вещание российских телеканалов – его ловят в южных областях страны. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Супутник є, ефірне – не знаю, але …

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: На прошлой неделе СБУ начало проверять в Киеве структуру, которая транслировала российские телеканалы. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Да, постійно такі бажання виникають, тому що там співвласники кабельних операторів…Треба аудит зробити, потім критерій вивести. Дуже складно працювати в законодавчому полі і писати стратегії і доктрини. Ми можемо написати в стратегії, що ми не допускаємо інформаційних каналів країни-агресора, інша справа – хто у нас визнав Росію країною-агресором? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Почему тогда ВРУ не утверждает такого положения? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це політичне питання, очевидно, що в першу чергу президент вважає, що він хоче домовитися дипломатичним шляхом, і не хоче загострювати це. Очевидно, що ВРУ і коаліція заявили, що ми будемо позбуватися позаблокового статусу, декларувати політичний курс на НАТО. Ми поступово будемо рухатися до цієї історії. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Поступово…

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я розумію, що нам хочеться швидких, різких кроків, але нам протистоїть дикий ведмідь з атомною бомбою в руках. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А что мы делаем для того, чтобы успокоить его?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Не визнаємо агресором і не дражнимо його. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Значит, вы разделяете политику Порошенко, который делает ставку на дипломатические методы? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я її розумію, але поки ти недостатньо сильний, щоб протистояти військово, треба випробувати всі дипломатичні шляхи, паралельно нарощуючи силу. Я глибоко переконана, що з Росією треба говорити лише з позиції сили. Якщо в тебе є силова позиція, ти можеш диктувати свої умови і вести війну. Але коли сюди заходить російська армія і для нас це є проблемою, треба випробувати всі можливі засоби, щоб жертв було менше. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Как мы должны в информационном поле противостоять? Рассказывать правду или заниматься агитпропом? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Принциповій противник будь-якого агітпропу. Сила України в правді, нам нема чого тут приховувати. Інакше ми програємо. Мені один мій російський колега писав, чи у нас все настільки погано, тому що подивишся російське телебачення, то взагалі інших тем, крім того, як погано в Україні, немає. Він намагався розповісти, які погані українські політики, він за нас переживає. Він сказав, що у нас, напевно, всі Росію клянуть. Я йому кажу, що ні, у нас українських політиків критикують. І в цей момент був просто штопор. Він усвідомив, що Україна принципово інша, і Росії ще занадто довго іти до цього. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Кстати, почему люди верят? Российская пропаганда страшные вещи рассказывает. Последние у нас были снегири на канале Россия 1. Там какой-то эксперт приводил в пример г. Запорожье, по его данным, в 106 школе учитель природоведения в 3-4 классах, рассказывал ученикам, что надо кормить синичек, потому что они желто-голубые, и надо убивать снегирей, потому что они красно-белые, и тем самым цвета России… Что это за бред? Этот распятый мальчик? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Росія зараз переживає страшний етап у своїй історії, коли вона або буде, або не буде. Буде, якщо позбудеться свого бажання бути імперією, розуміючи, що в неї нема ресурсу. Якщо ні, і навіть немає достатніх підстав для підтримки цього політичного курсу населенням: немає працюючої економіки, ринку, нових технологій, ти повністю залежний від сировини, дуже легко її знецінити, як це зробили США. В чому твоя силова позиція? Як ти обґрунтуєш свої претензії на бажання бути геополітичною імперією і контролювати пострадянський простір? В умовах відкритого світу повертатися до совка – це дискомфортно будь-якому громадянинові. Ідеологія, промивання мізків, воно до якоїсь межі працює. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Что Украина, власть может предоставить своим гражданам? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Складне питання, за рік після Майдану ситуація погіршилась в країні, важче стало жити. Ви знаєте, незадоволення владою на порядок менше, ніж було раніше. Якщо ми почнемо аналізувати, ми прийдемо до висновку, чому революції в Україні ніколи не відбувались на якихось матеріальних причинах: тут завжди вони були на ціннісних причинах. Ми хотіли завжди справедливості, чесності, відкритості, це була і перша революція на граніті, Майдан помаранчів, і останній Майдан. Якщо нам вдасться побудувати нормальні стосунки між владою і суспільством, влада має бути відкрита, люди будуть пробачати складнощі. Я переконана, що це є основою, на якій ми потім побудуємо сильнішу економіку. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошее предложение. Это же не секрет, что говорят о том, что Яценюк был 9 месяцев премьером, Турчинов был и.о. президента и председателем ВРУ. Реформ 0, и что?

Виктория СЮМАР, народный депутат: Що таке реформа? Зараз новий бюджет буде реформою: ми будемо урізати всі видатки, тому що держава себе неспроможна утримувати, вона-банкрут, це закладалося не Яценюком з Турчиновим. Звільнення 10-15% чиновників – це реформа. Для того щоб зробити реформу, потрібні ресурси. Всі казали, що треба звільнити старих чиновників, набрати нових, а де їх взяти, цих нових? А з іншого боку, всі ці люди пішли б в сепаратистські регіони. Далі нам говорили, що треба обрізати олігархів радикально. Що тоді зроблять олігархи? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Арсений Яценюк анонсировал, что люстрация коснется 1 000 000 человек. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я думаю, так і буде. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Не самых ярых сторонников Украины. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це великий виклик і небезпека, був запит суспільства на люстрацію. Але ми втримали країну, тому що ні Харків, ні Одеса не взірвалися. Це те. Що український народ оцінив на парламентських виборах, віддавши свої голоси за ці владні команди, які є. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А вы знакомы с ситуацией на Радио Вести? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Ще не дійшли руки. Є попередження? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Нет, пока нет. Мы подали заявку на 27 городов, переоформить позывной, информационную концепцию. Нацсовет сказал нет, потому что стране нужнее музыка. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Країні потрібно багато інформації, і добре, що є робота в постійному інформрежимі. Якщо це тільки цим мотивовано, то це не цілком логічно. Але я із ситуацією не знайома, почитаю. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Какой журналистики вам не хватает? По-моему, информационной журналистики у нас более, чем…

Виктория СЮМАР, народный депутат: Не вистачає. Дивлюсь «Дождь», коли готую, і розумію, що це воно, моє. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Там даже не столько новости, сколько какие-то продукты. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це роздуми, там треба думати. Інформації завжди багато. Я, наприклад, класичний продукт інформаційного суспільства, який без гаджета не живе, я постійно читаю Фейсбук, стрічку новин, я дуже в курсі. Мені потрібно осмислювати, як кожній сучасній людині. Треба вміти аналізувати правильно і використовувати цю інформацію для власного життя. Осмислення нам бракує. Ті ток-шоу, які сьогодні є в Україні, от у нас є після того ж шоу Шустера усвідомлення того, що ви подивились цю програму і зрозуміли, як вам далі жити? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: При всем моем уважении к Евгению Киселеву, это претензия не в его адрес, я фиксирую количество новостей, я перестал их слышать. Я не слышу ни нового, я уже несколько лет наблюдаю за тем, как у нас толкут воду, как у нас то оппозиция приходит к власти, то власть к оппозиции, обвиняют друг друга…

Виктория СЮМАР, народный депутат: А що робить «Дождь» в цій ситуації? Вони дають нові тренди, показують інший світ, найяскравіші приклади, осмислюють процеси з певної історичної перспективи. Я – історик за освітою, мені це дуже близько. Треба показувати, що рухає суспільством, чому люди думають саме так? Що вони при цьому відчувають? Наше інформаційне мовлення і політичне застрягло в 90-тих, а то і раніше. У нас крім Савіка Шустера, який приїхав і зробив цей вибух, ми нічого нового своїм глядам не запропонували: ні лекції в ефірі, які б дозволяли людині розвиватися.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Почему? Разве нет в стране людей, которые формируют смыслы, духовных, моральных авторитетов? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Ви їх бачите? 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Группа 1 декабря. 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Я дуже активно з ними працювала, шаную їх, але ви знаєте, що трохи більше 1% українців знають, хто це. Це дуже елітарна історія, яка дає філософські посили, це треба ще розшифровувати. З авторитетами в країні надзвичайно погано. Коли кажуть, що у нас меседжів е вистачає, їх маса, змісту в нас, чим ми відрізняємося від Росії, ми різні. Які наші цінності? Свобода. А вона в чому реалізується? Яка це модель держави? Ми повинні проаналізувати ті процеси, які відбуваються в соціумі, 20 років незалежності, і сказати, що ми вказали на ті цінності, які є важливими, ми їх маємо зреалізувати, і кожен політик мусить це зробити. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Церковь является той ценностью, которая может объединить украинцев? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Країна православних атеїстів, пострадянська, в цьому сенсі є біда, тому що Польща дуже серйозно була об’єднана католицькою церквою і простіше, коли в тебе є ціннісна база одна і вона називається християнська релігія, яка глибоко усвідомлена суспільством і воно вірить. І протестантські країни – вони надзвичайно розвинуті, але там є етика протестантизму, де досить чітко зрозуміло, як ти живеш і як жити не можна. В Україні можна було все, тому що цей атеїзм вбив цінності християнські, і він нам на цьому зламі епох дав цінності червоних піджаків, які себе вичерпали на Майдані, коли ми прийшли до того, що ми готові вмирати за цінності. І це основа нової держави. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Может, этот внутренний хаос, вольница, является образом нашей страны? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Ми стали геополітичною сенсацією світу минулого року, і ми це заслужили. Немає шаблонів, ми мусимо створювати шаблони під себе. Після Майдану ми вийшли на новий етап, а він називається національна держава. Нам треба створити державу як організм, працюючий. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Какие ограничения, как национальное государство, мы должны наложить сами на себя? С чем мы должны смириться, что это было, а теперь этого быть не должно? 

Виктория СЮМАР, народный депутат: Це ієрархія системи права і правила для всіх. Цього в нас не було. А тоді перейдемо до ліберального світу, до держави-громади, до скандинавської моделі, але все поступово, треба пережити свою внутрішню природу, побудувати державу, бо практики державного управління у нас не було, нами хтось керував. Треба зростити свою державницьку еліту, коли в тебе немає історичного досвіду, то дуже складно з елітами. Треба навчитися цю еліту правильно обирати. На цих виборах ми до цього наблизилися, і далі навчитися поважати цю еліту і питати з неї відповідно. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Быть гражданином – это тоже работа. Спасибо вам, Виктория, что пришли к нам сегодня.

Читать все
Читать все