СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Ні я, ні президент Путін до Полтави не доїхали"

"Тема Калныша"Ющенко: "Я с первого дня президентства хотел иметь с Россией нормальные отношения"

Стенограмма "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я вітаю всіх слухачів Радіо Вісті. Сьогодні у прямому ефірі ми будемо спілкуватися із колишнім президентом України Віктором Ющенко. Мої вітання. 

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Добрий вечір. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дуже багато питань. Розпочнемо. Ясна річ, що головний урок полягає в тому, що ніхто ніколи не виносить ніяких історичних уроків, але якщо б була можливість щось змінити в своїй політичній долі, що б ви зробили?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Є такий вислів: я розумнішаю, тому змінююсь. Нема незмінного. Приходить час інших поглядів, бо ви можете по-іншому оцінювати все, що відбулось раніше. Якщо говорити про політичну діяльність, я б хіба що з вищою інтонацією пробував робити для своєї нації. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Питання ідентифікації, ми зрозуміли, хто ми є, дали собі відповідь на це питання саме за часів вашого президентства. Інколи в кулуарах жартували, що Ющенко – ідеальний президент для успішної країни на кшталт Швейцарії. Але на той час Україна потребувала реформ, інновацій, як і сьогодні. Що сьогодні мала би зробити влада, щоб принаймні не розбити те, що ми маємо сьогодні. 

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Якщо ви запитаєте розумного політолога, яка найбільша українська проблема, то він вам скаже – слабка національна єдність. Я пригадую як моя перша вчителька у школі давала середньому ряду парт віник, а двом крайнім – стеблини, ми їх ламали. Коли 46 000 000 людей – це цілісність, єдиний організм, це сила, яка може ставити перед собою колосальні задачі, досягати цілей. Якщо ці люди не знаходять діалогу, про економіку не говоріть. Один великий італієць, апелюючи до своєї нації, яка так важко ішла до держави 50 років назад, він сказав: італійці, якщо ви не вирішите національне питання, ніколи не беріться за економічні і соціальні реформи, вони вам не вдадуться. Україна сьогодні найбільше потребує національного діалогу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Припинити або виграти війну? За часів вашого президентства вам дорікали тим, що в України з Росіє були напружені стосунки, але це були партнерські стосунки, і Росія не сунулась на територію України тоді. Що вдалося вам і чого так і не вдалося президенту Януковичу? Чим може завершитись спроба Путіна нас роз’єднати? Путін був тут із 3 візитами. Яке враження ця людина справила на вас? Як ви вибудовували діалог?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Мені здається, ми могли б почати з наступного: ви звернули увагу, що Путін пройшов зараз там, де немає української мови, церкви, школи, газети, свідомості, кіно…?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але там є люди з українськими паспортами. 

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Ми зараз говоримо про те, де Путін шукає у нас слабину. Це там, де ми найменш цілісні. Я не кажу, що ми вороги, ми відмінні, це принципово, у нас немає підстав вести війни між собою. Українці ніколи між собою не воювали. У нас є відмінності, дайте нам одне покоління, і ви побачите, що тих відмінностей у нас не буде. Ми жили 350 років під Російською, Австро-Угорською імперією, під Литвою, румунами, Молдовою. Так розпорядилась історія, щоб ми не мали своєї держави. Якщо ми проводимо політику національного возз’єднання, порозуміння, це не політика навіть 10 років, це політики покоління. Путін скористався ситуацією, де ми не пройшли школу національного самоусвідомлення. Щодо моїх згадок про наш діалог, я з першого дня президентства хотів мати з ним і з Росією нормальні стосунки. Поясню чому. Якщо ти патріот і розумієш, що в Росії реалізується значна частина наших національних інтересів. Наша перша зустріч, перед цим була довга преамбула, йому було дуже незручно, бо він двічі чи тричі вітав іншого кандидата з перемогою, у нас було хвилин 15-20 складних, психологічно. Я повинен був взяти ініціативу в свої руки, мені було неприємно згадувати про моє отруєння і обговорювати його наслідки. Одна із принципових речей, які між нами відбулися, коли треба було цей прорив робити, я йому даю А4 і олівці з гумкою на кінці і кажу, що перед нами є один черговий календарний рік, пропоную взяти цей А4 і написати 10 пунктів, які ви б хотіли реалізувати в Україні своєї політики. А я зроблю те саме на своєму аркуші. З цього ми почали серйозну ділову частину. У нас вийшов серйозний документ, який ми підписали вдвох, там правда, появилось 27 пунктів, я щось додав, і він теж. Я йому не раз нагадував, що у нас була в Москві не одна українська школа, наша бібліотека, наш театр, все це треба було відновити. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Перше враження було найправдивішим? Чи думали ви тоді підчас цих зустрічей, що саме ця людина принесе війну в Україну?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Я не знаю сьогоднішнього Путіна, той Путін був інший. Якоюсь мірою він демонстрував делікатні речі, які я цінував, для мене вони були приємні. Наприклад: наші переговори він ніколи не починав, передавав ініціативу мені. Я 40 хвилин звітував про українське бачення цих питань, він брав із внутрішньої кишені картки, нічого не говорить, першу відкидає вбік, другу, третю, дванадцяту… На 25 каже, що я все сказав правильно. І мені це було дуже приємно. Це і робота послів була, бо кожна зустріч готувалась не тиждень. Я запрошував Віктора Черномирдіна, і 4-5 годин формулював питання, на які я б хотів отримати відповідь.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А чи не означає це, що в цьому безглуздому конфлікті є провина попередньої влади, правління Януковича – він слабкість продемонстрував?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Підмінений калібр. Я говорив, що якщо ви мене хочете купить, це можна зробити національним питанням, зробити щось велике для України. Пан український формат постановки питань виносив ці відносини на рівень, коли дріб’язкове, емоційне було десь на другому плані. Приклад: 2008р., квітень, мені набридли скандали по газу, коли Міллер розказує, що ми крадемо, я приїжджаю до Путіна і кажу, що у нас більше не буде політичної ціни на газ. Він досить швидко погодився, ми прийшли до розуміння, що нам сплачувати ринковий тариф, а в Європі він від 12 доларів, в Україні сьогодні – 2 долари. Там поле для тактики дуже велике.. європейська ціна на газ у модальному статистичному обчисленні, ми би мали великий виграш, якби пішли формульним шляхом по ціні. Ми зробили заяву, її поширили через 2 години і урядам дали роботу почати з червня переговори по ціні. Ще я пригадую, що для Росії була актуальна тема 300-ліття Полтави. Звісно, що Полтава – це перший бій, який виграла Росія, до цього вона все програвала, це було свято імперії. Я йому кажу, що погоджуся, хоча це свято не моєї нації, але це сторінка, яка була спільною, бо 11 українських полків пішли не за гетьманом, а за Петром, але перед тим, як святкувати потрібно відзначити Батурин, бо це чутлива дата в українському календарі. Мене дещо здивувало перше слово, яке він сказав, було: а что такое Батурин? Я пояснив йому, що це таке, що це така дата, де один одному руку гарно подати. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Він, думаєте, дійсно не знав? 

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Так. Я не про це. Я хотів його підвести до того, що нам треба пройти дорогою історичного примирення, вибачити один одному за десятки подій, які цабеніли кров’ю. ми так зробили із поляками. Зараз немає такого місяця, щоб ми не зустрічались з президентом Польщі. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ми не пішли шляхом історичного примирення, ми пішли шляхом історичного загострення стосунків. Як думаєте, наскільки вичерпний цей конфлікт? Чи має він якийсь цивілізаційний стрибок? Рано чи пізно будь-яка війна завершується миром, але як надовго?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Нам вдалося це примирення з поляками за 10-12 років, ця тема почалась з Л.Д. Кучми. Мені здається, що двом демократіям легше домовлятися. Імперії з демократією це зробити дуже важко. Я пам’ятаю, коли декілька разів ми підходили до цього питання, і президент Росії говорив, що їм нема за що просити вибачення. Це неправильна відповідь. Це коли імперський гонор робить погану послугу. Пам’ять і історія – це не минувшина, це проекція на сьогоднішні відносини. Потрібно зробити декілька спроб, це ми в контексті 300-ліття говорили. Ні я, ні президент Путін до Полтави не доїхали. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли ви кажете, що ми сильна нація і зможемо виграти це протистояння, у який спосіб? Ви були ініціатором врегулювання ситуації на сході, а за стіл Мінських перемовин ви так і не сіли. Чи можу я запитати чому?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Мені не хочеться критикувати. Нам не вистачає двох явних усвідомлень: той конфлікт, який іде між Росією і Україною, має левовий геополітичний підтекст. Це не банальна війна двох сторін, вона ілюструє наскільки Європа і світ відмінні від Росії і самодержавства. Європейський континент поділений на дві протилежні політики, це проблема не України, це проблема західного світу. Як навчитися мирно співіснувати? Друге, конфлікт в Україні має ряд особливостей, які нас вирізняють від аналогічних конфліктів внутрішнього характеру: Ірак, Сирія, у нас найвагоміший документ, який гарантує Україні територіальну цілісність, бо в 1994р. був підписаний відповідний меморандум передачі ядерної зброї, і ми приєднались до країн щодо нерозповсюдження ядерної зброї, а раз так, то користуючись параграфом №1 і 2, ми повинні уяснити, що міжнародна гарантія і геополітичний контекст нам дають підказки. За столом переговорів безумовно повинен сидіти окупант, наші гаранти. Коли ми передавали ядерну зброю, то чи ми можемо зараз сподіватися, що нам передадуть хоча б пістолети? І третя сторона – це Україна. Гаранти – це ЄС, як спільна позиція європейської сім’ї по цьому конфлікту. Коли такого формату немає, про що ми будемо говорити із тими людьми, які не вирішують долю цього конфлікту? Як розгортався заморожений уже потім конфлікт у Придністров’ї, чи Абхазії, чи Нагірному Карабасі? Завжди було припинення вогню, проведення виборів і надання статусу бандитам, вірніше – їх легалізація, надання статусу, і тільки після цього ви закриваєте на себе двері, заморожуєте конфлікт на багато років. Я вважаю, що ми повинні зараз повернутись до цього конфлікту, коли сторони, що вирішують, повинні сидіти за цим столом. Тоді нам легко буде формулювати, який інструментарій потрібно нашим гарантам, а інструментів є десятки, щоб змусити слабку Росію, я думаю, слухачі знають, що ВВП Голландії більший, ніж в Росії. Я говорю про економіку тому, що вона веде війну, а російська економіка – це дві труби, ліс-кругляк і для внутрішнього бюджету ще цигарки і горілка. Це не та економіка, яка сильна, яка довго вестиме війну. Друге, дуже важливо знати, що думає Путін, але стократ важливіше, що думаємо ми. Якщо ми матимемо спільне усвідомлення цього конфлікту, українську візію, якщо 46 000 000 стануть як одна стіна в дусі, тому що силу дає дух. Мені несимпатичні репліки, коли десятки разів поверталися до недієздатності української армії що вона себе не проявила. Я пробую пригадати за останні 6-7 місяців хоч одне політичне рішення, яке армія б не виконала. Чи не треба докір шукати в другому місці? Якщо армії не формулювали задачу, то вона її і не виконувала. Я переконаний, що у нас зараз відбувається глибоке переосмислення того, хто ми є. ми стаємо сильніші, дружніші, багато чого вибачаємо, щоб допомогти фронту. Мені здається, що владі сьогодні максимально треба включити швидкість, яка б примножувала ті десятки ініціатив мобілізації і консолідації нації, які народжуються у десятків ініціатив. Український потенціал ми тільки зараз починаємо осмислювати, Путін нас ніколи не візьме. Ми – не вони, то інша нація. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але все ж таки, коли ми скажемо про те, що війну завершено? У який спосіб це має відбутися? Що б зробили ви зараз на посаді президента?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Я б сформулював українське бачення врегулювання ситуації. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як би ви сьогодні рятували українську економіку?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Фінансова стабільність – це наш другий фронт якщо ми програємо, програємо і перший фронт. У нас є дві причини, які ослаблюють нашу гривню: мало контрольований дефіцит уряду, через дефіцит пенсійного фонду, Нафтогазу України, власне бюджету України, це серйозні цифри. На все це одна відповідь: а що ви хочете, у нас війна. Я хотів нагадати, що в моєму дитинстві ми грали у гроші, роль грошей виконували сталінські військові облігації. Зараз ми впроваджуємо податок на війну – 1,5% доходів кожної людини, а Сталін робив емісію облігацій, не податок, а продукт, його треба було купити. Почалася 2 світова війна для США, коли Рузвельт відкривав програму ЛендЛіз, США вступили у війну, другою відозвою президента Рузвельта був військовий займ. І ним вся участь у війні і покривалась. Зрозуміло, що це значною мірою фікція була, але це не тільки фікція. Коли сьогодні ю пересічному українцеві запропонували військову облігацію, яку ми погасимо під гарантію золотовалютного запасу України, найвищих інститутів нації я переконаний, ми могли б вести розмову з нашими олігархами, скільки танків вони на фронт подарували. Емісія – це не дорога, включати станок, робити 25% інфляції і 100% девальвації гривні – це обкладати людину новим податком. Ми геометрично множимо проблему. Ми повинні патріотичний порив обмежити фінансовими відозвами. Друге, за останні 10 місяців із безготівкового агрегату в готівковий переведено 130 000 000 000 вкладів населення. Готівка – це найнекерованіший агрегат, вони дуже підпорядковані безготівковому фактору. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як швидко повернути довіру до банків і держави? 

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Це не складно. На другий стороні столу не менш шанований українець, ніж уряд. Він потребує від уряду ясного засвідчення, що те фінансове багатство, яке є у кожного із нас, знаходиться у вкладі банківської системи, уряд, НБУ 100% його захищає. Ми не повинні турбуватися і бігти в банк забирати. Прем’єр є гарантом цих вкладів. Потрібно почати діалог. У нас розпочали заборонити видачу вкладів населення. Це приклад зворотної реакції. Поляки в такій ситуації на початку 90-тих сідали прем’єр, голова Народного банку звертаються до нації і просять підтримати Польщу, не забирати вклади, що вони гарантують курс такий-то, інфляція така-то. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Якщо б ви були головою НБУ, ходили чутки, що вам пропонували цю посаду, ви сказали, що це не правда, але якщо б це сталося, то як би діяли ви? Росія різна, нас слухають і в Тульській області: При Ющенко и Еханурове я работала немного с Украиной, видела, что страна двигалась в правильном направлении, почему Ющенко не пошел в нынешнее правительство? Или, например, главой НБУ?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Це банальне запитання, начебто мене запрошували, а я не пішов. Коли почався Майдан, до влади прийшла по суті одна партія, лінію якої я в значній мірі не поділяв і не можу поділяти, це – «Батьківщина», у якої свій президент, свій прем’єр, голова ВРУ. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І де тепер ця партія?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Ми підемо у глухомань. Ми повинні зараз говорити про відновлення нашої довіри, дати присягу вкладнику. Він цікавий тим, що є тестом для широкого поля інвестицій. Якщо ви виграєте діалог із власним вкладником, ви виграли діалог із будь-яким світовим інвестором. Громадянин добре знає, які ризики є, як вони покриваються реакцією уряду чи НБУ. Нам треба терміново шукати формат, запрошувати авторитетів і розпочати національний діалог, запропонувати населенню план, як врятувати їхні економічні інтереси, які захиталися і негативно вплинули на поведінку людей, розробити інструментарій… Це легко розписується. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є ще таке питання: про які реформи найближчим часом звітуватиме прем’єр Яценюк, і як ви ставитеся до люстрації? Це політична вендета? Чому ви не шукали винних у вашому отруєнні? Чи здали ви повторний аналіз крові на діоксин, як того вимагала Генпрокуратура?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Декілька тижнів тому я отримав листа від Генпрокуратури про те, ми проведемо міжнародний аналіз моєї крові, і я приймаю цей варіант. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви неодноразово натякали, що сліди губляться в Росії, але чому ви уникали цієї політичної вендети?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Це російський слід з політичними виконавцями, і вони сьогодні в політиці. Давайте до святого прийдемо. Люстрація сильна тоді, коли у нас сформовані ясні критерії і найголовніше – будь-яка люстрація здійснюється через інститут суду. Нема іншого принципу. А як він робив подвиги на тій посаді і як міг противився режиму? 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви кілька разів впродовж своєї президентської каденції зверталися до українців. ми дуже хотіли б, щоб ви звернулись до українців із новорічним привітанням, тому що нам пощастило вас побачити у такий час?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Я дуже хотів би, щоб мої слова сприйняли не просто як лірику, яка виходить із добрих намірів. Я пишаюся тим, що відбувається за останні 10-15 років з моєю нацією. Ми стаємо іншими, кращими. Ми робимо ту роботу, яку поляки робили за років 150. Коли Європа йшла до скрижалів демократії десятками років, у нас це робиться за декілька років. Коли Європа формувала сім’ю і інтегрувалася у європейське утворення, на це йшли десятки років. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Думаєте, нам варто пришвидшити цей рух?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Ми ідемо такими темпами, що певна частина суспільства навіть не встигає освоїти цю науку, коли в один час треба прийняти найсильнішу політику – національного усвідомлення, і ми це все робимо. Я пишаюся цією нацією, і ми обов’язково переможемо. Виклики, які сьогодні стоять перед нами, роблять нас тільки сильнішими. Головне, щоб ми були разом. Робимо національний діалог, круглий стіл. Нація, яка виграла єдність, виграла все. Велика пенсія, з/п бувають тільки в країнах демократії, де вирішено національне питання. Я бажаю своїй улюбленій нації процвітання, гордості за те, що ми живемо в такому часі. Я переконаний, що наші діди-прадіди заздрять нам за ту школу, яку ми проходимо. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В Україні Новий рік зустрічатимете?

Виктор ЮЩЕНКО, третий президент Украины: Так, в місті-герої. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дякую, що взяли участь у нашій програмі, сподіваюсь, це наша не остання зустріч.

Читать все
Читать все