СЛУШАЙТЕ РАДИО «ВЕСТИ» ГДЕ УДОБНО И КОГДА УГОДНО!
стенограмма

"Високопосадовці вищої ланки перебувають в Росії, переховуються від слідства, нижчої ланки переховуються в Криму"

"Тема Калныша"Карпунцов: "ГПУ поддерживает снятие грифа "Секретно" с дела Гонгадзе"

Стенограмма передачи "Герой дня" на Радио Вести

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Программа «Герой дня», в студии Валерий Калныш. В гостях сегодня в рамках нашего проекта я рад приветствовать старшего помощника генерального прокурора Украины по особым поручениям Валерия Карпунцова. Добрый вечер.

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Вітаю вас.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Тем у нас много. Сегодня было заседание Парламентского комитета с участием генерального прокурора. За сорок минут до эфира прошла информация, что ушел в отставку первый замгенпрокурора Николай Герасимюк, который курировал надзор за структурами, ведущими расследование коррупционных преступлений. Дело Черновила, дело Ющенко, попытаемся все охватить. Давайте начнем с Герасимюка. Почему ушел в отставку первый замгенпрокурора?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Паралельно відбувається ефір генерального прокурора на каналі ICTV, думаю, він дасть пояснення з цього приводу як керівник прокуратури України, я — як старший помічник не можу давати оцінку професійну в даному випадку: чому пішов, як пішов. Як колишній активіст майдану, як людина, яка була причетна до створення координаційного центру правового захисту центрального штабу з іншими побратимами, юристів і волонтерів, які за власний час, кошт, здоров’я, іноді життя, надавали допомогу постраждалим в акціях протесту, я можу сказати, що я особисто тими результатами, які є, не задоволений. Я думаю, що цей настрій поділяють майже всі. Не бачать люди тих очікувань, які вони мають. Інша справа, що ці очікування можуть бути завищені. Коли йшла боротьба, була напруга, будеш ти завтра у в’язниці, чи будеш побитий, але бачили, ось неправосудні виносять судді рішення, а на підставі сфабрикованих матеріалів міліціонерами, при підтримці прокурорів, які бачать сфабриковані матеріали, неправосудне рішення виноситься, воно все було видиме. Всі казали “боже, дай нам перемогти, і ми від цієї нечисті звільнимося”. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Сегодня появилось в газете «Аргументы и Факты» интервью бывшего президента Украины Виктора Януковича, который раскритиковал украинские правоохранительные органы. Просто цитата: «Кто виновен в разгоне? Этот вопрос я адресую нынешним следователям прокуратуры, которые спустя год так и не дали ответа, почему у нас нет судебных процессов по разгону Майдана, по убийству людей, «Небесной сотни»?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Процеси є. Вони велися відокремлено, чи то про побиття, чи то замах на вбивство, чи то вбивство, чи то службові злочини. Зараз ще є об’єднане провадження, про що повідомляв генеральний прокурор України, про злочин, спрямований на узурпацію в створенні злочинної організації на чолі з Віктором Януковичем, з метою узурпації влади. В цьому впровадженні сукупно оцінюються всі злочини. В відповіді на те, що це була злочинна організація і є відповідь на те, що ви навели слова колишнього президента. Ця організація була інтегрована в усі правоохоронні сфери. Я за короткий час в прокуратурі бачу, де, на яких ланках і яким чином здійснюється спротив, починаючи з бюрократичної волокити написання рапорту, до простої бездіяльності. Ці люди звільнюються поступово, прокуратура очищується. Двісті людей Ярема уже звільнив, триста очікують на звільнення, ще тисяча на підході. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Прокуратура предъявила обвинение Януковичу?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Звичайно. Ряду високопосадовців безпосередньо підозра оголошена. Високопосадовці вищої ланки перебувають в Росії, переховуються від слідства, нижчої ланки переховуються в Криму. Здійснюються процесуальні дії і Закон про заочне засудження розв’язує руки слідству, і будуть справи передаватись до суду. Частина справ по розгону Майдана вже на стадії ознайомленя саме тих фігурантів, які є високопосадовцями вищої категорії.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Есть ли шансы, что виновные понесут свое наказание? Мы знаем ситуацию с командиром «Беркута», который фактически ушел.

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Дуже ключова особа, це не секрет, тому що ця рота здійснювала розстріл. Я можу стверджувати, що частина цих людей, які перебували на вулиці Інститутський, здійснювали вони якісь дії але ні, я не можу зараз говорити, але вони були там, і зі зброєю були відправлені до зони АТО. І вони працюють зараз у спецпідрозділі, який називається спецпідрозділ МВС. Не завжди ті, хто перебуває в зоні АТО захищають Батьківщину, і є переконливі в своїх судженнях, які думають, що вони діяли правомірно.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Короткая реплика еще: Янукович в своем интервью сообщает о том, что погибло двадцатого февраля двадцать человек милиционеров, сто тридцать сотрудников милиции получили ранения. Ведется ли расследование?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Да, здійснюється. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо, мы продолжим после короткой паузы. Это программа «Герой дня». 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Радио Вести, программа «Герой дня», сегодня в рамках проекта Валерий Карпунцов, старший помощник генерального прокурора по особым поручениям. Поговорим еще об одном резонансном деле. Дело Вячеслава Черновила. Сегодня день рождения у Вячеслава Максимовича, основателя и лидера Народного Руха Украины, мы знаем, что он трагически погиб в марте девяносто девятого года. Тогда в его автомобиль «Тойота Королла» врезался КАМАЗ, или «Тойота» врезалась в КАМАЗ. Это устанавливало следствие. Погиб водитель, погиб лидер. С первых дней этот инцидент начал приобретать политическую окраску. Говорили о том, что это было политическое убийство, позже я слышал о том, что заказчиками этого политического убийства являются не только люди в Украине, но спецслужбы Российской Федерации. И вот сегодня в день рождения в генеральною прокуратуру пришел его сын, который потребовал восстановить следствие и добиться наказания виновных в убийстве отца. Мы сейчас пытаемся связаться с Тарасом Вячеславовичем, но у меня вопрос, на какой стадии сейчас находится дело Черновила?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Світла пам’ять В’ячеславу Максимовичу, я ще в вісімдесят восьмому році його зустрічав синьо-жовтим прапором у Ніжині Чернігівської області. Я пам’ятаю цю світлу людину. Загадкова смерть і загадковий рух справи. Якщо ми могли спостерігати, казати, що штучно створюються перепони на рівні судової системи, на щастя добилися захисники і родичі звернення окремої процесуальної уваги на ті факти, про які вони весь час говорили. Справа після революції гідності була спрямована ухвалою на додаткове розслідування. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: У нас есть на связи Тарас Вячеславович, добрый вечер.

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Доброго вечора.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Тарас Вячеславович, вы сегодня попали в здание генеральной прокуратуры, у вас был список требований к ГПУ. Вы могли бы назвать, чего вы хотите от ГПУ?

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Безумовно. Був мітинг, я про нього дізнався тільки вчора, я не був організатором його, це було з позиції людей, які з повагою ставляться до В’ячеслава Черновіла. Я показав такі пункти. Пункт першій: Мі задоволені тим, що відмовлено, але взагалі органи прокуратури до цього не причетні. До суду апеляційного прокуратура виходить в квітні місяці з заявою що це звичайна аварія, вони проти того, щоб переглядати, і не підтримують нашу позицію в суді. Після того, як відбувся суд, а там було пряме доручення прокуратурі почати нове розслідування, і в контексті статті було про посягання державного службовця. Це означає, що справа саме буде на генеральну прокуратуру, і створення слідчо-оперативної групи. Це нормальна практика, і слідчо-оперативна група існувала з дві тисяч п’ятого року. Ми пишемо звернення на Генерального прокурора особі потерпілій родичи В’ячеслава Черновола і Дмитро Паламарчук, який теж потерпів в тій аварії, ми спільно пишемо заяву, завтра ми подамо. Прокуратура зараз підключила прокуратуру Києва, для того, щоб вона підтримувала процес, що ведеться, взяла участь в ньому і поста, помогти з кваліфікацією, а після того, за результатами попередніх розслідувань, я думаю, що це буде лютий — березень, може відбутись створення самої слідчо-оперативної групи. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Тарас Вячеславович, хочу спросить. При повторном расследовании у вас будет какой-то статус, наверняка он и сейчас есть. 

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Він буде такий самий, як і зараз.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: До того, как начали по-новой расследовать дело об убийстве вашего отца, хочу спросить: знаете ли вы на основе тех материалов результатов следствия, которые вам известны, кто стоит за трагическими событиями 25 марта 1999-го?

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Я не можу дати однозначної відповіді. Це було пов’язано з виборами президента дев'яносто дев’ятого року. Я можу говорити про Кучму, я можу говорили про його оточення, але людей, які можуть дати свідчення проти Кучми в живих нема. Я боюся, що в цій справі один пункт, “замовники”. І не буде розслідування ніколи. Я можу з тим змириться, тому що юридично довести неможливо. Що стосується організаторів, то вони повинні бути названі. Це розділи, які були створені незаконно при Міністерстві внутрішніх справ і вони мали не одну подібну справу. Мене цікавить зараз цей процес. Формування правди і становлення безпосередніх організацій. Я розумію, хто за цим стоїть, але юридично це неможливо, а голослівним я бути не хочу.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Последний вопрос: я не помню сколько томов в материале этого дела, 

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛЯ: Дев’яносто вісім..

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Надеетесь ли вы, что в ходе повторного расследования появятся новые доказательства, или речь идет о переосмыслении уже имеющихся доказательств в этом деле?

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Іде мова про нові докази. Є прямі факти фальсифікації слідства де є механізм слідчий дуже відомий. Іде мова не переосмислення. Справа велася нечесно. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: О каких новых доказательствах может идти речь?

Тарас Вячеславович ЧЕРНОВИЛ: Є початок, відкриття двох або трьох кримінальних справ додаткових, вбивство основного свідка. Є матеріал про незаконний вплив на перше слідство і фальсифікація матеріалів експертів. Нові реальні допити експертів серйозно міняє ситуацію. А факт фальсифікації був. Продовження цих речей дає свої ефекти. Провести нові експертизи неможливо, тому що всі матеріали дуже швидко знищилися. Потрібен новий комплекс аналізів тих матеріалів, які уже є. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо огромное, напомню, с нами на связи был Тарас Черновил, сын покойного Вячеслава Черновила, основателя Народного Руха Украины. И вот, Валерий Витальевич, будет расследование, я так понимаю, Генпрокуратура пошла навстречу Тарасу. 

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Постановою заступника генпрокура Щокина, забрата ця кримінальна справа з Бориспільського районного управління, куди вона була скерована. Зараз створена оперативна група. Зараз іде вирішення питання — створення спільної групи для оцінки тих доказів, на які звертає увагу суд. Я не бачу ніяких проблем, що б не іти на зустріч потерпілим і адвокатам. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это программа “Герой дня”, Валерий Карпунцов - старший помощник Генерального прокурора по особым порученям, мы услышимся после короткой паузы, рекламы и выпуска новостей. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Радио Вести, программа «Герой дня». Валерий Калныш. В студии Валерий Карпунцов, старший помощник Генерального прокурора по особым поручениям. Есть еще одно уголовное дело, оно постоянно переходит от правительства к правительству, от одного генпрокурора к другому генпрокурору, от одного президента к другому президенту. Речь идет о деле Гонгадзе. Если вы зайдете на сайт Генеральной прокуратуры, на главной странице, вы увидите заявление Виталия Яремы, генпрокурора, где он выступает за снятие грифов «секретно» с материалов по делу Алексея Пукача. Алексей Пукач, это человек, который осужден пожизненно и судом признан организатором убийства журналиста Георгия Гонгадзе, приговор ему был вынесен двадцать девятого января две тысячи двенадцатого года. Можно ли у вас, Валерий Витальевич, спросить? С чем связана такая активизация в деле Гонгадзе?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Спекуляцій дуже багато навколо цього питання. Після заяв працівників правоохоронних органів щодо необхідності відкриття грифа, то гриф, накладений не генпрокураторой. Генпрокуратура погодилась направити листа до Міністерства Внутрішніх справ, стосовно зняття грифа секретності з цієї справи. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Мне кажется, что мы столкнулись с очередной спекуляцией. Я не имею в виду снятие грифа «секретно», а с тем, что мы можем услышать Газета «Коммерсант» очень внимательно следила за этим процессом. Когда оглашали приговор, там не были зачитаны показания Пукача, в которых фигурировали Леонид Кучма и Владимир Литвин. Я процитирую, из зала суда тогда писала, Ольга Куришко: «Несмотря на непризнание вины, вина обвиняемого полностью доказана, - объявил господин Мельник, это судья. Суд признал Алексей Пукача виновным по всем статьям обвинения и приговорил его к высшей мере наказания пожизненному заключению - вы согласны с приговором суда, - спроси господин Мельник подсудимого?, - Я соглашусь, когда в этой клетке со мной рядом будут Кучма и Литвин», - ответил Алексей Пукач. Возможно ли, что по этому делу будут привлечены бывший президент, и бывший председатель Верховной Рады?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Двадцятого жовтня дві тисячі одинадцятого року суд вирішив, що обвинувачення не може грунтуватися на доказах, отриманих не в рамках процесуальних дій. На підставі цього рішення чотирнадцятого грудня Печерським судом закрита кримінальна справа . Після набуття нового КПК внесено відповідне кримінальне провадження стосовно перевищення влади посадових повноважень. Особи, які займали особливе відповідальне становище, що спричинило тяжкі наслідки щодо охоронюваного законом прав і інтересів громадянина Гонгадзе за ознаками злочину, передбаченого статею сто шістдесят шість, частиною третьою. Та за фактом підбурювання і організацію навмисного вбивства Гонгадзе. Це є в ЄРДР. Але, двадцять дев’ятого січня дві тисячі тринадцятого року, коли оголошувався вирок, відповідно плівки Мельниченко, судом не прийняти як доказ. В процесі суду інших даних, які б вказували на вину того чи іншого посадовця не було здобуто. Ті слова, які ви навели, то були слова вбивці, уже після оголошення вироку. Вони не мали процесуальний характер, а носили емоційний характер. Що ми на сьогодні маємо: ми маємо плівки, які не визнані доказом, і відповідно у слідства, я так розумію, недостатньо даних для того, щоб вчинювати інші процесуальні дії за кримінальним провадженням. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Тогда пленки Мельниченко, на основе которых строилась обвинительная база Президента. Был приглашен в одиннадцатом году американский эксперт, Алан Гершовиц, человек, написавший тридцать книг. Защищавший Оджи Симпсона, тогда была экспертиза, и он говорил, что нельзя со стопроцентной гарантией говорить о том, что цифровая запись не подвергалась монтажу. А с чего будут снимать гриф «секретно». Что такого осталось в этом мнении, чтоб требуют постоянного внимания в этом процессе?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Я думаю, для того, щоб зняти всі можливі інсинуації. Коли не знаєш інформації, починаєш надумувати. Це є засіб для спекуляції. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Почему это дело неожиданно оказалось в поле зрения? А в поле зрения оно оказалось после четвергового эфира на один плюс один. И там общий рефрен был — виноват Кучма. Вчера появилось заявление Виктора Пинчука. Он бизнесмен, и зять Кучмы. Он считает, что внимание к этому процессу объясняется очень просто. Игорь Коломойский, который является собственником канала один плюс один, пытается повлиять на общественное мнение , и заставить Пинчука отозвать иски из Лондонского суда, где они судятся. Как вы считаете, может ли такая версия иметь основания?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Поки в нас не буде незалежного суспільного телебачення і мовлення, поки олігархи будуть використовувати ці засоби для маніпуляції, тому що ми знаємо, що вісімдесят відсотків інформації люди отримують з телевізора, потім радіо, Інтернет и т.п. Є спокуса використати наявний ресурс для створення тієї чи іншої думки. Хотілось б, щоб матеріали кримінальних проваджень, і доказова база не була засобом перерозподілу власності між одними багатими людьми, і іншими. Треба, щоб це йшло на користь суспільству. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это программа «Герой дня», в студии Валерий Карпунцов, старший помощник генерального прокурора по особым поручениям. Мы усышимся после выпуска новостей. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: В рамках проекта «Герой дня» сегодня в студии старший помощник генерального прокурора по особым поручениям Валерий Карпунцов. Давайте к событиям сегодняшнего дня. Заседание комитета по вопросам законодательного обеспечения деятельности правоохранительных органов, выступает Генеральный прокурор, и вот, что он говорит: «Мой заместитель, - я подозреваю, что речь идет о Виталии Касько, - ведет переговоры о том, какими должны условия для того, чтобы средства, которые арестованы на счетах в странах Евросоюза и в других странах, остались и не были сняты». Речь идет о деньгах, которые арестованы, и которые принадлежат бывшим украинским высокопоставленным чиновникам, ударившимся в бега. В то же время, последние две недели ширится информация о том, что скоро санкции в начале следующего года с этих чиновников могут быть сняты. Какие действия прокуратуры в этом направлении?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Прокуратурою вживаються всі заходи, щоб не були зняти санкції. Це санкції виключно, які стосуються і накладені в частині тих осіб, які вчиняли економічні злочини з бюджетними коштами. Було повідомлення виконуючого обов’язки генерального прокурора Махніцького, що такий перелік осіб. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Да, там двадцать два человека. 

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Відповідно цього повідомлення відповідні європейські структури мають право на рік накладати, тобто в березні повідомили, в квітні наклали відповідно до квітня наступного року слідству потрібно зібрати всю інформацію про вчинення злочинів економічного характеру з бюджетними коштами і пред’явити процесуальні претензії шляхом доказування в кримінальному провадженні вини цих посадовців, в тому, що вони використовували свої становище.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы не очень много времени в прокуратуре, с четвертого числа. А есть какие-то факты? Потому что возникают вопросы, прошел почти год, а судебных процессов мы не слышим. Истекает время, когда заканчиваются санкции. Когда материалы могут быть переданы в суд?


Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Кодекс нам дає термін рік для закінчення процесуальних дій в рамках правоохоронних органів прокуратури передачі на ознайомлення і передачі до суду Я думаю, що в процесуальні строки ми вкладемося. Велика частина підозр пред’явлена високопосадовцям. Частина тих, які не пред’явлені по економічним злочинам, пред’явлені в рамках розслідування кримінальної справи стосовно створення злочинної організації і узурпації влади. По іншим, які не пов’язані з бюджетними коштами, але пов’язані з незаконним віджиманням бізнесу, заволодіння чужим майном з використання адміністративного ресурсу, також порушені кримінальні провадження. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А есть приблизительная цифра, о какой сумме идет речь? 

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Якщо ми говоримо про ті кошті, які арештовані в рамках розслідування економічних злочинів, це порядку сотень мільйонів доларів, чуть більше ста мільйонів доларів. Є суми арештовані в швейцарських франках. Це не мільярди. Але в рамках проведення розслідування заморожено активів більше ніж два мільярди доларів. Це різні речі, зрозуміло, що недопустимі ситуації, коли будуть зніматися санкції з будь-яких коштів, сто мільйонів, чи мільйон, чи сто тисяч, чи гривня, яка вкрадена у громадянина, це недопустимо, але це не основний масив коштів, які знаходяться в полі зору правоохоронців, які заморожені на даний час і з якими не будуть відбуватися дії до моменту розслідування.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Янукович рассказывает, что никаких счетов у него нет, ничего не арестовано, чист — как слеза младенца. Вы не знаете, сколько у Януковича средств заморожено?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Якщо ми говоримо про ті санкції, по яких підіймається спільний резонанс, то там кошти Януковича Олександра Вікторовича заморожені. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Сколько, если у вас есть эта цифра?

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Два з половиною мільйони швейцарських франків. В деяких випадках це не такі співмірні кошти з реальним розкраданням, яких була пов’язана ця злочинна організація. У самого колишнього президента не було особистих рахунків, на яких зберігались мільярди. Він створив злочинну організацію, в яку входить все силове керівництво, ті, хто мав доступ до бюджетних коштів, виводилися на підставні особи. Не тільки є офшорні зони в європейських країнах. Виводяться гроші під завуальованими формами туди, куди не можуть дістатися правоохоронні органи, бо немає спільних договорів. Інтерпол вивчає центральне бюро документи, виставляти карточку, чи не виставляти? Документи надіслані, але червона карточка не виставляється. Всі ведуть на своєму фронті боротьбу. У Януковича достатньо ресурсів, починаючи матеріальними, закінчуючи людьми, інтегрованими в різні структури в Україні і не в Україні. Досить велике лобе європейське було у юридичній команді. Відповідно працюють адвокати, щоб використовувати всі процесуальні можливості для того, щоб тормозити ці речі. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Изучается ли вопрос финансирования бывшим президентом самопровозглашенных ЛНР/ДНР? 

Валерий КАРПУНЦОВ, старший помощник генерального прокурора: Зараз працює у складі генеральної прокуратури військова прокуратура. Є факти ефективної роботи. Але там півтора десятки слідчих, не так багато людей. Тільки розвивається напрямок. Багато злочинів в зоні АТО здійснюється. Я знайшов довідку: сто двадцять сім мільйонів шістдесят три тисячі доларів США, сто двадцять два мільйона шістсот п'ятдесят сім швейцарських франків і двадцять два мільйона шістсот чотирнадцять тисяч євро, плюс в США накладені арешти на рахунки, але сума ще встановлюється. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это была программа «Герой дня», в студии был Валерий Калныш, и Валерий Карпунцов, старший помощник генерального прокурора по особым поручениям. Я благодарен за ваше участие в программе.

Читать все
Читать все