стенограмма

"Мова йде про скорочення майже 3 тисяч чиновникiв"

"Тема Калныша"Петренко: "Крымским татарам нужно решить, в какой стране они хотят жить"

Стенограмма эфира "Герой дня" на Радио Вести

Добрый вечер всем, кто только к нам присоединился. Я надеюсь, что этот вечер будет вечером ответа на все очень острые вопросы, которые вы сегодня сможете задать в прямом эфире  в программе «Герой дня» министру юстиции Павлу Петренко.

Господин министр, добрый вечер!

П.П.: Доброго вечора!

Ю.Л.: Я не могу не спросить, хотя у вас нет времени, по дороге к нам на радио «Вести» вы слушали обращение …пусть президента Януковича?

П.П.: Поки їхав до вас, не чув звернення цієї людини. Він не є президентом, тому давайте ми обговоримо то, що ви скажете, щоб я озвучив.

Ю.Л.: Я тоді в курс справи вас введу. Отже Янукович сьогодні дійсно сказав, що він просив президента Путіна про введення військ на територію України. Чи можемо ми його зізнання розцінювати, як зраду? Як ви класифікуєте такі заяви?

П.П.: Кримінальний кодекс України чітко визначає склад злочину, який передбачений 109 статтею, «Державна зрада», яка говорить, якщо особа звертається з закликами щодо повалення конституційного ладу, якщо ці заклики ще передбачені такими ознаками, як звернення, щоб були введені війська іноземної держави, звичайно суд констатує  доконаність злочину, але будь-який юрист, будь-який громадянин розуміє, що це є ті речі, які є поза правовим полем, це є ті речі, які є в кримінальній площині.

Ю.Л.: Які в нас підстави вважати Януковича зрадником Батьківщини? 

П.П.: Цей громадянин України фактично звернувся до іншої держави, яка, на сьогоднішній день є окупантом, тому що ця держава ввела свої війська і захопила частину території України і цей факт вже визнаний всіма міжнародними установами, більш того, цей факт визнаний рішенням Європейського суду по правам людини за заявою України до Росії. Суд прийняв рішення щодо негайного виведення військ з території Криму.

Після всіх цих рішень, цей громадянин, який колись обіймав посаду президента, фактично підбурює, дає сигнали Росії, щоб вона продовжувала свою окупацію, продовжувала дії та військову агресію по всій території України. Тут не потрібно бути суддею, щоб зрозуміти, ці заклики є незаконними.

Ю.Л.: Хотіла поставити таке питання, чи є в вас зв'язок з мешканцями Криму, чи вони звертаються за допомогою, за порадою? Питання отримання паспортів російських. Можна вважати, що ви надаєте допомогу мешканцям, яких ще недавно вважали громадянами України?

П.П.: Мешканці Криму, які є громадянами України, які не втратили зв'язок з Україною, ті люди, які не отримали російське громадянство, вони були і є громадянами України.

 У нас такий зв'язок з самого початку, з перших днів. Він організовувався через наших представників в органах юстиції, які там працювали, не побоюсь цього слова, героїчно, в дуже важких умовах. Жоден з наших керівників органів юстиції не перейшов на сторону цієї псевдо влади. Багатьом з них прийшлося переїхати в Україну. Ми зараз їм надаємо робочі місця. Буквально сьогодні я підписав наказ по колишньому співробітнику Севастопольського управління юстиції. Ми його забрали на Київ. Він зараз працює в Київському головному управлінні юстиції. Такі самі переведення буди в Херсоні, Миколаєві.

Ю.Л.: Чекайте, але як бути з громадянами, які мають українські паспорти, але захочуть отримати ще й російський паспорт.

П.П.: Що стосується зв’язку, я закінчу. В міністерстві юстиції цілодобово працює гаряча лінія, я зараз ще раз повторю її номер для того, щоб могли звертатися наші співвітчизники. Номер 044 486 71 56. Ця лінія спрямована на правову допомогу жителям Криму. По тим питанням, які в них виникають, найбільш болюче, це – громадянство, питання щодо захисту права власності, щодо захисту їх конституційних прав, що порушуються з боку окупаційного режиму.

Так само ми маємо дуже серйозний контакт з правозахисними організаціями. Буквально вчора відбулася велика експертна рада, до якої увійшли представники кримських татар, «Крим SOS», є така організація, яка збирає всю інформацію по порушенню прав людини в Криму. Ми максимально зараз передаємо цю інформацію до Європейського суду по правам людини і до відповідних міжнародних установ, які реагували і будуть реагувати на дії Росії.

До нас звертається дуже багато підприємців, які бажають залишитися українськими підприємцями,і сплачувати податки і вести бізнес в Україні. Ми з цього приводу спростили процедуру зміни юридичної адреси і місця ведення підприємницької діяльності. Всі бажаючи, як і фізичні особи підприємці, так і компанії, можуть за повного сприяння органів юстиції перевести свій бізнес на материкову частину України для того, щоб і платити податки в Україні і не втрачати зв'язок з Україною.

Ю.Л.: Перевести бізнес, але «Приватбанк» сьогодні зробив заяву про продаж, напевно, ви знаєте.

П.П.: Є певний бізнес, який не можна перевести на материкову частину, в тому числі і філіали.

Ю.Л.: Заява «Приватбанку» лунала так: «Ми залишаємо Крим з гордо піднятою головою».

П.П.: Це правда.

Ю.Л.: Так, але ті втрати… Давайте ми зараз тему паспортів закінчимо, і далі про підприємців, тому що ми будемо говорити і про нерухомість, яка лишається в Криму. Ви знаєте, дуже багато українців мають там невеличкі квартири, тому що ми вважали, що це наша територія і не чекали такого кроку від нашого сусіда і нашого найближчого стратегічного партнера. Отже, якщо українські громадяни заволіють отримати ще й російський паспорт, враховуючи українське законодавство, яке не передбачає подвійного громадянства.

П.П.: Дуже складне питання. Як міністр юстиції, я можу констатувати, що наше законодавство і наша конституція забороняє подвійне громадянство і ці норми є безапеляційним і імперативними, але, як проста людина, я розумію, що ті наші співвітчизники, які потрапили в дуже складні умови, від яких залежить їхнє життя і життя їхніх родин. Я знаю, що відбувається тиск і шантаж  особливо на людей, які працюють в так званому державному секторі, тих органах, які створила псевдо влада.

Це рішення кожної люди в конкретному випадку. Моя рекомендація, якщо є хоча б якась можливість, не брати російський паспорт. По-перше, зміна громадянства повинна бути власним усвідомленим рішенням людини, воно не може буди нав’язано під тиском, наявність на вулицях озброєних людей, в принципі не відповідає суті зміни громадянства. Тому, якщо є така можливість у людини, яка його приймає, не приймати і залишити український паспорт, звичайно, я б на їх місті так робив.

Ю.Л.: Чи ведете ви якісь консультації з кримськими татарами, тому що всі ці роки розмови про можливий референдум, який будуть кримські татари проводити, а ви знаєте, що російська сторона пішла на великі поступки і, можливо, дуже швидко зробила те, чого не спромоглася зробити українська влада за 23 роки незалежності. Російська влада пропонує 20% представництво в щаблі владі кримським татарам. Для того, щоб кримські татари представляли свої інтереси, захищали їх, їм треба зробити такий самий крок, і також змінити паспорт. Які поради ви даєте? З ким консультуєтесь?

П.П.: Ми консультуємося з правозахисними організаціями, які в тому числі представляють кримських татар. Я повторюся, ми створили відповідний консультативний орган при Мін'юсті, експертна рада, яка займається питанням, як судових позовів до Росії, так і питанням захисту національних меншин, так і питанням захисту релігійних прав громадян, які там проживають. Навіть якщо приймуть російсько-українське законодавство, наше законодавство з захисту прав на свободу віросповідань, набагато демократичніше і ліберальніше, ніж  в російський. Тому тут ще й інша проблема, гіпотетично в найближчому майбутньому виникнуть питання отих конфесій, які окажуться поза законом згідно російського законодавства.

Моє відчуття, що кримські татари – вільний народ, який пройшов випробування депортацією, і його якимось чином задурити отими обіцянками, які зробила російська сторона, буде важно. Чому? Тому, що якщо подивитися на псевдо кримську владу, яка намагається прийняти нову редакцію Конституції Криму, то ті обіцянки які озвучують росіяни кримсько-татарській владі, вони не відповідають їхнім намірам. По тому неофіційному тексту, який ми бачили, фактично хочуть ввести інститут намісників в Росії, і цих двох, так званих суб’єктах федерації, тому жодного місцевого самоврядування в розумінні російської сторони там не може бути.

Ю.Л.: Все ж таки, наскільки можливий цей кримсько-татарський референдум на території Криму.

Это программа «Герой дня» 044 390 104 6 – телефон прямого эфира. Мы примем наших слушателей и, конечно же, услышим их вопросы. Напомню, сегодня Павел Петренко, министр юстиции будет говорить, надеюсь, обо всем.

Давайте все-таки поставим точку в вопросе об интересах крымско-татарского народа. Мы говорили о возможном референдуме, который могут провести татары на своей территории. Каковы шансы? Вспоминая одно из последних интервью Мустафы Джамилева, который сказал: «Мне очень трудно объяснить своим, как иметь представительство во власти, но не поменять паспорт?»

Это такая ловушка, как объяснить, что паспорт лучше не менять, но при этом они понимают, что Россия обещаем пенсионерам крымским пенсии выше, чем гарантирует власть Украины. В такой коллизии  мы оказались. И, конечно же, вопрос предстоящих выборов. Мы можем забыть о том, что жители Крыма будут участвовать в выборах президента Украины?

П.П.: Те, що обіцяє Росія і те, що відбувається насправді, це різні речі. Кримським татарам треба чутко розуміти, в якій країні вони хочуть жити, тому що Україна – це вільна країна. Країна, я якій є можливість висловити свою думку. Це країна, в якій можна змінити владу, навіть змінити владу через революцію, якщо ця влада перейшла межу і стала режимом. Я дивлюсь на події, які відбуваються в Криму. Вчора, якщо не помиляюсь, був пікет «Кримтролейбус», і цей пікет розігнали зелені чоловічки з автоматами.

Там зараз масово фіксуються порушення прав людини. Люди бояться. Чи потрібно кримським татарам представництво у владі, яка не має жодних повноважень, яка виходить майже такою декоративною, виходячи з тих планів, які ми бачимо у Росії на Крим, що будуть встановлені намісники, які будуть відстоювати інтереси влади, а не окупаційного населення, це, напевне, питання для внутрішньої дискусії всередині кримко-татарської громаді. Я переконаний, що кримські татари з українським народом. Ми завжди були союзниками. Ви знаєте, що кримські татари завжди мали представництво в парламенті, в демократичних партіях. Ситуація не проста, тут кожна людина, не залежачи від того, чи вона кримський татарин, чи вона українець, чи вона представник іншої національності, яка потрапляє в умови окупаційного режиму, яка приймає рішення щодо зміни громадянства, виходячи зі своєї особистої, сімейної ситуації.

Ю.Л.: Чи ведуться ці консультації щодо референдуму кримсько-татарського народу?

П.П.: Наскільки я знаю, на рівні парламенту такі консультації ведуться.

Ю.Л.: Конкретної дати ще ніхто не обговорює?

П.П.: В мене такої інформації не має, тому…

Ю.Л.: Добре, стосовно президентських виборів, президентської кампанії. Ми можемо забути, що кримчани будуть брати участь у процесі виборів? Чи встигне Україна вже в теперішніх умовах відкрити там хоча б консульство, щоб ми могли оформити голоси українців, які мешкають за кордоном тепер вже?

П.П.: Україна, я переконаний, ні за яких умов не буде відкривати консульство на території Криму. Це наша територія, відкриття консульства визначає, що територія втрачена. Ми чітко заявляємо, що вибори президента оголошені на всій території України. Центральна виборча комісія всі виборчі дії свої проводить з рахунку, що участь у виборах приймуть громадяни, які проживають на всій території. В зв’язку з тимчасовою окупацією території Криму, ЦВК, я впевнений, відпрацює механізм можливості голосування  всім бажаючим нашим громадянам.

Ю.Л.: У який спосіб? Які варіанти? Які можливості?

П.П.: Я зараз не хочу прогнозувати або озвучувати певні варіанти. Один з можливих варіантів, проведення голосування на прилеглих територіях, в сусідніх областях. Людина, яка має паспорт и місце реєстрації в Криму, може голосувати в Херсоні, наприклад. Всі бажаючи, хто захоче використати своє конституційне право що до обрання влади, зможуть це зробити. Я в цьому переконаний. Ми готові надати Центральній виборчій комісії всю методичну допомогу.

Ю.Л.: 044 390 104 6 – я бачу дуже багато дзвінків, зазвичай таке буває, але щоб так багато... Давайте спробуємо.

Доброго вечора! Якщо ви нас чуєте, можете говорити. Звідки ви? Як вас звати?

Н.: Добрий вечір! Я з Києва.

Ю.Л. и П.П.: Доброго вечора!

Н.: Мене звати Наталя, я хочу скористатися вашим предложением, ви сказали, що Україна – вільна країна и можна висловлювати свою думку, поэтому я скажу очень внятно и четко, что я имею в виду. Я никогда не голосовала за партию «Батькивщіна», не потому, что она хуже или лучше, я точно знаю, что никогда за неё не голосовала, а теперь все ключевые посты – это представители партии «Батькивщіни», но это, бог с ним. Я бы к этому отнеслась более-менее, если бы взяли еще под контроль сельское хозяйство, потому что при всем моем патриотизме и отрицательному отношению к путинским действиям, я не могу понять, почему мы всё время говорим «Крым» и «Правый сектор». У нас посевная – и ничего не слышно. Это первое, но вам, как министру юстиции, я хочу задать более конкретный вопрос. Скажите, пожалуйста, а насколько законно то, что члены временного правительства ездят по миру и заключают долгосрочные договоры? Как следующее правительство будет действовать и как сможет это отменить, если вдруг народ по-другому это видит? Спасибо!

П.П.:Дякую, почну з другого питання, воно більш профільне, стосується все-таки правових, юридичних питань. По-перше, якщо ви маєте на увазі угоду про асоціацію з ЄС, то ця угода була підписана на виконання рішення Верховної Ради України, в який чітко було визначено, що Україна має негайно підписати угоду про асоціацію, це рішення було рекомендовано в.о. президента доручити виконання обв’язка прем’єр-міністру. Прем’єр-міністр України, виконавши рішення парламенту, підписав цю угоду. Більше того, я хочу розвіяти певні висновки псевдо експертів, які розповідали про те, що Україна підписала неповну угода, що це не перемога, а дипломатія, тому що економічна частина цієї угоди автоматична не набула чинності, а буде вводитись пізніше. Хочу нагадати, що основні побоювання щодо введення економічної частини угоди висловлювалися українським бізнесом, тим бізнесом, який знаходиться на східній частині України. Що таке економічна частина угоди? Це взаємне відкриття ринків між ЄС і Україною це зняття відповідних мит з митних товарів, які потрапляють на територію ЄС і навпаки. Побоювання наших підприємців полягало в тому, що наші підприємства не настільки конкуренті, як європейські, і могла б виникнути ситуація, коли б доступ європейських компаній на наш ринок створив би погані економічні умови для українських компаній.

ЄС пішов на безпрецедентне рішення, такого рішення не було щодо жодної країни, навіть щодо Балканських країн, які в післявоєнний період приймались до складу ЄС. ЄС в односторонньому порядку відкрив свої ринки для українських компаній. Що це означає? Це означає, що наші підприємства можуть безмитно ввозити 90% тих товарів, які планувалися по угоді, а європейські компанії, які завозять свої товари на територію на територію України, сплачують мито, тобто фактично фінансують наш український бюджет. Мова йде про 400 млн. доларів щорічно.

Ю.Л.: Пане міністре, позитив є, але питання в тому, що влада, яка прийде після виборів, бо в нас така українська традиції, в нас немає пресловутої преемственности влади. Ми кажемо, що ми наш минулий мир построим, і будуємо це вже 23 роки. Ця вся праця, яка була зроблена, ці всі здобутки, яка нова українська влада може записати в свою скарбницю і скарбницю українців, наскільки вони матимуть силу після президентської кампанії.

П.П.: Я хочу нагадати всім, що безпідставний розворот попередньої вдали від підписання угоди про асоціацію, став початком акцій протесту і подальшої революції. По тим соціологічним опитуванням, які проводилися в кінці минулого року, які зараз проводилися, наші громадяни підтримують саме європейський курс країни, тим паче після дій нашого східного сусіда, який фактично навіть тих громадян, які сумнівалися, практично підштовхнув до того, що необхідно рухатися до Європи. Питання суспільного визнання і факту легітимності підписання угоди України про асоціацію, взагалі не стоїть.

Цей уряд є законно обраним, цей уряд був обраний рекордним голосуванням за всю історію українського парламенту, коли за нього віддали, якщо не помиляюсь, 318 голосів. Цей уряд має, як мандат парламенту, так і мандат українського суспільства саме на підписання угоди про асоціацію.

Ю.Л.: Ви не виключаєте, що після президентських виборів, в уряді буде суттєва ротація? Що ви плануєте зробити до цієї ротації, я не знаю, втримаєтесь ви чи ні, ваш план дій? Чи можна перемогти корупцію за такий короткий термін? Це те, чого не зробили ваші попередники впродовж 23 років незалежності.

П.П.: Я розумію, що дуже короткий період часу для здійснення радикальних реформ, тому, що стосується міністерства юстиції, я за цей період часу, запроваджую ті речі, які будуть незворотними з точки зору реформ.

Почну з головних реформ. Це питання щодо реформування головних органів юстиції. Ці органи є закритими для громадян. З перших днів роботи в міністерстві ми запровадили практику публічних приймів керівниками органів юстиції, починаючи від міністра юстиції, закінчуючи керівниками регіональних управлінь юстиції, громадян мінімум 2 рази на тиждень.

Ю.Л.: Кадрові скорочення відбулися?

П.П.: Ми запроваджуємо зараз кадрові скорочення. Мова йде майже про 3 тис. співробітників.

Ю.Л.Министр юстиции Павел Петренко сегодня в программе «Герой дня». Господин министр, вы сделали много громких заявлений. Вы сказали, что в 2013 году из-за коррупции предыдущей власти, украинский бюджет недополучил 300 млрд. грн. Победить коррупцию в отдельно взятом министерстве. В какой срок это возможно или возможно ли вообще?

П.П.: Дійсно, за минулий рік дірка в бюджеті майже 300 млрд. грн., Це ті гроші, які були задекларовані, але вони відсутні. Це, щоб наші слухачі зрозуміли, 1,5-річна пенсія 13 млн. українців. На ті гроші можна було збудувати 1,5 тис. шкіл, сім тис. км. доріг. Уявляєте, які були масштаби цієї корупції?  Я почну з того, які реформи уряд зараз має запровадити, дуже короткий строк реалізації цих реформ. Він уже започаткував. Це питання щодо скорочення штату державних  службовців.

Ю.Л.: Так.

П.П.: Майже 25 тис. чоловік буде скорочено, тому що штат державних службовців за всі роки тільки збільшувався. Це питання, щодо позбавлення пільг депутатів, як чинних, так і колишніх службовців вищих рангів, прокурорів, суддів, тієї спецкатегорії чиновників, які мали привілейовані пенсії, виплати при виході на пенсію, при лікуванні. Масив пільг був шалений, нам вдалося всі ці пільги прибрати. Так само ми прирівняли спецпенсії через їх оподаткування до того рівня, якій отримують звичайні громадяни.

Наступне – це введення податку для багатих. Розумієте, коли на сьогоднішній день з усіх банківських депозитів в країні обсягом 65% володіє 2% населення, то більшість депозитів, це не вище 15 тис. грн. 98% наших громадян володіє такими невеличкими депозитами, а 2% – це 30 тис. людей, володіють в сукупності 60% всіх сум депозитів. Це десятки мільярдів гривень. Ті люди, отримуючи наддоходи, не  платять податки, тому уряд через парламент з боями провів закон, який передбачає введення податку для багатих. Особи, які отримують доход за рік більше 300 тис., платять 20% податку, ті хто отримає більше півмільйона, платить 25% відсотків. Це в принципі справедливо, тому що в цих умовах багаті повинні ділитися з бідними. Так само ми збільшили податки для великого бізнесу, так званих олігархів. Ціла низка податків, пов’язана з користуванням нард, була підвищена.

Це дуже непопулярні речі, в першу чергу, для державних службовців, в першу чергу, для великого бізнесу, але без цих речей, Україна не може вийти з тієї фінансової прірви, в яку нас завів попередній режим.

Другий надзвичайно важливий блок – це корупція, тому що та шалена системна корупція, яка існувала в країні, з’їдає будь-які кошти, які потрапляють до бюджету.  В рамках боротьби з корупцією, уряд вніс зміни в закон про державні закупівлі. Саме через державні закупівлі підприємствами на сотні мільярдів гривень, виводилися кошти.

Перша частина наших ініціатив вже була проголосована, тобто ввели обов’язкове правило публічності державних закупівель. Ми маємо надію, що парламент прийме наш комплексний закон про державні закупівлі.

Третій блок речей – це те, що фактично уряд ініціював питання щодо реалізації всіх, так званих об’єктів соціального захисту державних чиновників вищого рівня: Конча-Заспа, санаторії, Пуща-Водиця. Всі державні резиденції, так само, як і половина автомобільного парку, який є надзвичайно роздутим в Україні, буде реалізовано.

Ю.Л.: Будете продавати?

П.П.: Будемо продавати.

Ю.Л.: Кому?

П.П.: Будь-яким бажаючим.

Ю.Л.: За ринковою ціною?

П.П.: За ринковою ціною.

Ю.Л.: Повернення довіри до українських судів і суддів. Мені здається, це найважче.

П.П.: Це найважче, тому що судова система була інструментом в руках режиму.

Ю.Л.: Що будете робити тут?

П.П.: Нами було ініційоване прийняття закону щодо повернення довіри до судової системи, який би передбачав проведення спеціальної перевірки тієї категорії суддів, яки біли залучені до політичних розслідувань, тих суддів, які виносили рішення які потім скасовувалися рішеннями Європейського суду по правах людини. Цей закон дуже важко проходить через парламент. Я вже декілька разів публічно звертався до членів парламенту, і пояснив, якщо в них є бажання якимось чином домовитись з суддівським лобі, то нічим добрим це не закінчиться. Той суд, до якого немає довіри в наших громадян, він не буде легітимним. Його не будуть сприймати, ці рішення суддів.

Що стосується боротьби з корупцією в нашому міністерстві. Ми вже презентували перші системні інституційні реформи. Окрім того, що протягом місяці спільно з правоохоронними органами відбувається перевірка фактично всієї системи. Є десятки затриманих керівників і співробітників, як реєстраційної служби, так і виконавчої служби. Це такі точкові заходи, які можуть налякати службовців на якійсь період часу, я розумію, що без інституційної реформи цих органів, корупцію з них не викорениш. Найбільші корумпованим в органах юстиції була державна виконавча служба. Це той орган, який здійснює виконання всіх судових рішень. Це всі судові рішення, які приймаються в Україні, по яким арештовується майно, по яким відбувається примусова реалізація майна, проходить через цей орган.

 Щоб ви зрозуміли, цей орган фактично допускав до реалізації всього масиву арештованого майна, а цей масив – це 20 млрд. грн. Спочатку було визначено групу приватних компаній, які мали стосунок до попередніх керівників міністерства юстиції, одних, других. Потім дійшло до того, що залишилася тільки одна компанія, яка є монополістом. Щоб наші слухачі зрозуміли, що це означає. Одна приватна компанія здійснює реалізацію на сотні мільйони, мільярди гривень. Офіційно бере за це 15% комісії. Мало того, що це майно оцінується по заниженій вартості, мало того, що це майно продається своїм підконтрольним особам, так ще з тієї суми, яка залишається, ця приватна компанія отримувала 15% комісії. Постраждалі, як боржники-громадяни, і кредитори, які є учасниками процесу. Одна компанія заробляла, 100, 200, 300 млн. грн. на рік.

Ми ініціювали перед урядом України реформу, яка полягає в тому, що ми запроваджуємо електронні біржові торги конфіскованим майном, які прибирають будь-яких посередників, які прибирають будь-який можливий контакт виконавця з потенційними покупцями.

З першого травня, я маю надію, що цей процес пілотно запуститься в чотирьох областях, це місто Київ, Вінницька, Львівська та Дніпропетровська області.

Будь-який бажаючий, зайшовши в інтернет, побачивши весь список майна, яке продається, може зареєструватися  і в режимі онлайн, заплативши комісійний внесок в розмірі 5% від вартості майна, прийняти участь у торгах. Це буде по принципу системи e-bay, відкритого продажу майна. Для мене дуже сильним сигналізатором є, коли до тебе бігають певні лобісти і просять, щоб назначили тих чи інших людей на ті чи інші посади. Після того, як я озвучив, що ми запроваджуємо таку реформу, до мене вже практично перестали звертатися щодо призначення на будь-які посади державної виконавчої служби. Для мене – це сигнал, значить, ми правильно рухаємося. Втратився інтерес у лобістів, щоб туди ставити своїх людей зрозуміло для яких цілей. Я маю надію, що ми цю реформу зробимо, і вона буде показовою. Ця реформа, наприклад, прямо пов’язана з реформою державних закупівель. Якщо ми покажемо, що електронні біржові торги працюють при продажі конфіскованого майна, то це означає, що вони можуть працювати в зворотному напрямку, коли держава закуповує необхідні їй ресурси за кошти державного бюджету в рамках державної закупівлі.

Ю.Л.: Є в нас дзвінки наших слухачів. Якщо ви нас чуєте, доброго вечора, звідки ви телефонуєте і як вас звати?

А.:Здравствуйте, меня зовут Александр, город Киев.

Ю.Л.: Слушаем вас.

А.: Я бы хотел спросить вашего гостя. Повышение налогов на користування недрами України, повышение налогов на радиочастотные, это всё краткосрочные меры, я так понимаю, чтобы привлечь на этом этапе деньги. Как вы будите привлекать деньги частных предпринимателей, тех, которые находятся в тени. Я, допустим, считаю очень плохим знаком появление налога на покупку валюты.

П.П.: Що стосується залучення бізнесу, який знаходиться в тіні, тут є тільки два рецепти, ніхто інші не придумав. Це спрощення дозвільної системи, тобто спрощення процедур отримання дозволу і ліцензій,  зменшенні їх кількості, бо зараз по деякім галузям людині необхідно отримати до 100 дозволів, щоб започаткувати свій бізнес. Друге питання, це спрощення адміністрування податків, коли порядок сплати податків є прозорий, зрозумілий для всіх, без будь-яких пільг та преференцій для якихось компаній. Зменшення кількості податків, бо в Україні під сотню податків і порядок їх сплати, адміністрування, декларування настільки складний, що тут можна будь-якому бухгалтеру і фахівцю загубитися і під час оформлення документів допустити порушення, що неприпустимо. Третій блок, це корупція, якщо прибирається корупція в сфері податковій, митній, максимально, наскільки це можливо, це дасть самому бізнесу бажання переходити з тіні в нормальний режим.

Дуже важливе питання, коли держава дає сигнал суспільству, що кошті, які платить суспільство в якості податків не розкрадаються, а направляються на ті потреби, які є в державі, це теж дуже сильно стимулює.   

Ю.Л.: Да, как говорят, бюджет и общак – это две большие разницы. Про відсоток валютний давайте дуже швидкий, бо в нас мало часу.

П.П.: Валютний відсоток, дійсно, для когось це непопулярній речі, але хочу всім нагадати, що цей відсоток від пролажу валюти йде цілеспрямовано до Пенсійного фонду.

Ю.Л.:Павел Петренко, министр юстиции в программе «Герой дня». Давайте сейчас в жестком режиме вопросы-ответы, потому что очень много слушателей хотели бы с вами пообщаться. Добрый вечер! как вас зовут, откуда вы звоните?

И.: Здравствуйте, Игорь, Харьков. Сегодня на радио «Эра FМ» выступал известный экономист Савченко, директор института бизнеса. Он подверг разгромной критике всё, что делается в плане реформ. Что-то планируется все-таки делать, даже то, что вводится отчетность, вы или не помните, как захлебнулась налоговая, когда все понесли свои декларации. Это же абсурд полный, все эти возвраты к старому регулируемому пути.

Ю.Л.: Спасибо, понятен ваш вопрос.

П.П.: Спасибо. Во-первых, никакая отчетность не вводится. Я не знаю, что комментировал этот эксперт на радио «Эра», в том первом пакете антикризисных реформ, который был проголосован в парламенте, речь шла о сбалансировании бюджета, уменьшении затрат на госаппарат, сокращение госчиновников, сокращение льгот для госчиновников, прокуроров, судей и других, так называемых привилегированных,VIP-персон. Это был один блок, который был связан с экономией. Второй блок был связан с увеличением доходной части бюджета. Были увеличены налоги на пользования недрами, так называемые налоги на олигархов, увеличены налоги на алкогольные напитки. Введен налог на богатых, тех граждан, которые получают доходы от 30 тыс. грн. в год и выше. Речи о каких-либо дополнительных декларациях или отчетности не было. Я не слышал, к сожалению, выступления этого эксперта, сейчас очень много пытаются манипулировать в  этом направлении. Чтобы вы понимали очень большая часть крупного бизнеса, потому что им придется делиться с гражданами. На самом деле по тем же рентным платежам, по пользованию надрами, Украина была рекордсменом по самым низким савкам, даже Российская Федерация взымала по этим вопросам намного большие налоги. Мы привели налоги в соответствие со ставками наших соседей.

Ю.Л.: Министр юстиции Павел Петренко у нас в гостях, если вы нас слышите, можете задавать вопрос. Добрый вечер!

А.: Это Харьков, меня зовут Артем. Меня волнует вопрос, будет ли закон люстрации запущен, если будет то когда?

Ю.Л.: Вопрос люстрации – мы немножко забалтываем эту тему, потому что принципы, законодательная база… Каким образом, да?

П.П.: Я еще раз повторюсь, одним из первых наших законопроектов, который мы инициировали в парламенте, был законно о восстановлении доверия к судебной системе, который предусматривал проверку фактически люстрацию судебной системы. Мы прикладываем все усилия для того, чтобы закон был принят. Это не потому, что мы хотим заниматься массовыми преследованиями судей, это абсолютно не так. Мы хотим, чтобы через легальную процедуру общество получило ответы, и те судьи, которые принимали незаконные, неконституционные решения, понесли ответственность. Это даст возможность вернуть доверие к судебной системе. Это блок, который касается, проверки, люстрации судебной системы. Я глубоко убежден, что этот закон должен быть максимально быстро принят.

Ю.Л.: Есть следующий вопрос. Добрый вечер, если вы нас слышите.

Слушатель: Здравствуйте, можно мне задать вопрос господину Петренко?

Ю.Л.: Конечно, слушаем вас.

Слушатель: Помните, когда Янукович подписывал договоренности с китайцами о трех млн. га земли, эти договоры можно как-то отменить или денонсировать? И второй вопрос. В Крыму в связи с двойным гражданством, не будут ли ущемлены те люди, которые вынуждено получили российские паспорта?

Ю.Л.: Спасибо.

П.П.: Дякую. Те, що стосується китайських угод, міністерство аграрної політики зараз тісно співпрацює з китайською стороною, щоб визначити їхню долю. Ми зараз не будемо давати якихось коментарів, бо це дипломатія. Наша позиція дуже чітка, інтереси України повинні бути забезпечені. Будь-яка угода, яка порушує інтереси України повинна бути переглянута. Це зрозуміло. Що стосується питань що до подвійного громадянства, я вже цю позицію озвучував, як громадянин, і, як міністр юстиції. Вона настільки складна.

Ю.Л.: Добрый вечер! Откуда вы звоните? Как вас зовут?

И.: Из Харькова, Иван. У меня вопрос. У нас на рынках продают сигареты российские, белорусские, нелегальные. Они же как-то попадают.

П.П.: Це проблема контрабанди. Це проблема, яка була постійно. Це питання до роботи податково митних органів, тому що той орган, який працював при попередній владі, мінсдох, як його називали в народі. В нього завдання було зовсім інше. Коли слідчі органи оглядали кабінети колишніх керівників,  знайши там дуже багато цікавих документів. Все міністерство доходів і витрат працювало тільки на одне, вираховувати скільки підприємство отримує прибутків і отримувати з них відкат. Навіть була спеціальна електронна програма була запроваджена, щоб відслідковувати щомісячні доходи бізнесу. Якщо система займалися цим багато років, то ніхто, звісно, не займався контрабандою. Вони її очолювали, тому перше завдання, яке поставило керівництво уряду цим двом відомствам, це зламати максимально всі схеми, які існували. Це схеми нелегального завезення нафтопродуктів, схеми Курченка, за якими на територію України через штучний реекспорт завозилися на сотні мільйонів гривень нафтопродукти і потім з державного бюджету вони ще відшкодовували ПДВ по неіснуючій операції. І це питання що до контрабанди масове.

Ю.Л.: Зрозуміло. Пане міністре, ви зробили заяву про те, що Україна не буде денонсувати договори з Російською Федерацією, хоча ви знаєте, що з російської сторони лунають інші заяви. Сьогодні прем’єр Яценюк таку шпильку на адресу Росії відіслав, коли сказав, що ми маємо вимагати введення української мови, як другої державної в Росії. Оцей обмін такими колючками на адресу один одного, це не означає, що ми в стані холодної війни, але це й не означає, що ми робимо спроби почати якісь перемовини з Російською Федерацією. Як ви бачите майбутнє співпрацю?

П.П.: Почну з угод, які стосуються Чорноморського флоту Російською Федерацією, в тому числі і харківських угод. Моя заява була виключно правовою, навіть не політичною. Україна не буде їх денонсувати до декільком причинам. Причина перша. Ці угоди чітко визначають визнання Росією Криму, як української території. Ці угоди чітко передбачають умови перебування їхнього військового контингенту, які вони порушили. Ці угоди є дуже серйозною доказовою базою для наших майбутніх судових процесів з Росією. Денонсація цих угод є нелогічною і неправильною. Більше того, ці угоди не передбачають процедуру денонсації, немає там такої процедури. І ці заяви Росії не відповідають міжнародному законодавству. Ці угоди можуть бути припинені тільки за взаємною згодою сторін. Ми розуміємо, для чого робить це Росія. Вона робить тому, що, будучи порушником цих угод, ще й отримати з цього матеріальну вигоду. Вони ж намагалися нас шантажувати, що вони приберуть так звану знижку 100 доларів на газ. Я думаю, що це мало вірогідно з того боку, що ці питання будуть розглядатися в міжнародних судах.

Ю.Л.: Які шанси щодо міжнародних судів? Тепер ми будемо доводити, що кримська територія – це територія України. Тому що ви тепер судитися будите з іноземною державою.

П.П.: По доказовій базі в нас шансі дуже високі, але основне, що з точки зору справедливості в нас дуже великі шанси. Незважаючи на те, що в Росії дуже серйозне міжнародне лобі. У них є фінансовий ресурс, але за нами справедливість. За нас весь цивілізований світ. Ви знаєте, на останньому голосуванні Генеральної асамблеї ООН, це найбільш представницькій орган всіх держав, незважаючи на тиск російської сторони на багато країн, 100 країн проголосувало за територіальну цілісність України. Це дипломатична катастрофа і поразка Російської Федерації.

Ю.Л.: Як бачте майбутню співпрацю України з Росією чи ви взагалі виключаєте будь-які стосунки?

П.П.: Керівництво нашого уряду неодноразово заявляло, що ми готові до переговорів для того, щоб урегулювати цю ситуацію, але основне те, будь-які переговори повинні бути зв’язані з тим, що суверенітет і територіальна цілісність України є непорушною.

Ю.Л.: Останнє питання я дозволю нашим слухачам. Ми слухаємо вас, звідки ви телефонуєте?

Слушатель: Здравствуйте!

Ю.Л.: Здравствуйте, очень быстро, мало времени.

Слушатель: Я бы хотел задать министру юстиции вопрос такого плана. Что он думает по поводу закону принятого Верховною Радой в первом чтении, о Крыме, о поездках в Крым, потому что я считаю, что этот закон нарушает конвенцию о правах человека ООН о свободе перемещения.

П.П.: Дякую за запитання. Це мова йде про переміщення на окупованій території. Він дійсно був прийнятий в першому читанні. Я можу повідомити, що до другого читання, робочою групою, яка включала до себе представників парламенту, представників правозахисних організацій, він дуже серйозно доопрацьований. І ті всі застереження, я маю надію, вони всі буди усунені. Я бачив один з останніх варіантів, він зараз набагато краще виписаний, і зараз вже до другого читання готов.

Ю.Л.: Министр юстиции Павел Петренко сегодня был в программе «Герой дня». Вопросов осталось еще очень много. Це означає, що я маю надію, ви з’явитесь в цій студії ще раз, щоб дати відповідь.

П.П.: Обов’язкове.

Ю.Л.: Мы встретимся завтра. Спасибо за доверие, спасибо, что были с нами!

Читать все
Читать все