стенограмма

"Над Збройними силами України глумилися ще й в ідейному напрямку"

"Тема Калныша"Тенюх: "АТО можно было бы провести за неделю"

Стенограмма эфира "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я с огромным удовольствием представляю вам в рамках программы "Герой дня" экс-министра обороны Украины Игоря Тенюха. Товарищ адмирал, добрый вечер!

Игорь ТЕНЮХ, бывший и. о. министра обороны Украины: Добрий вечір!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мы сразу начнем с новости, которая особым образом нас удивила. Путин призвал сепаратистов перенести референдум. Москва призывает сторонников федерализации на востоке Украины перенести намеченный на 11 мая референдум о самоопределении регионов, – заявляет Президент России Владимир Путин. Давайте начистоту, Игорь Иосифович. Что вот все это означает на языке военачальников?

Игорь ТЕНЮХ: Я думаю, що Путін уже дав неодноразово привід для того, щоби ті слова, які він говорить, не довіряти йому. Я думаю, що те, що він сказав, брати за серйозну увагу це не варто. Нам варто виконати ті свої завдання, які ми повинні виконати на сході, а саме провести, активно провести антитерористичну операцію і звільнити схід від представників спецвійськ Росії, від тих диверсантів, від тих сепаратистів, які зараз повністю утримують Донецьку і Луганську області.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я думаю, що сьогодні вам доведеться коментувати дії ваших колег. От, скажімо… Навіть не знаю, з чого розпочати. Скажіть, будь ласка, якщо би, власне, ви і залишилися на посту міністра оборони, ваші дії стосовно антитерористичної операції були би іншими?

Игорь ТЕНЮХ: Звичайно, антитерористична операція, яка розпочалася майже вже місяць назад, як видно, що позитивних результатів надзвичайно мало. Тому що коли починали із 200 сепаратистів, які захоплювали Донецьку обласну адміністрацію, і зараз та ситуація, яка є і в Луганській області, і в Донецькій – це, по суті, стан війни. Тому я от на сьогоднішній день бачу дії, які повинні бути – це введення воєнного стану в цих двох областях, для того щоби надати можливість в повному об’ємі військовим виконати ті завдання, які вони повинні. Тому що та взаємодія, яка зараз є між військовими і між представникам Служби безпеки України, Міністерством внутрішніх справ, є багато питань, які виникають в діях і тих чи інших силових структур.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Введення військового стану на території Донецької і Луганської областей?

Игорь ТЕНЮХ: Так. Згідно закону це можна робити.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це унеможливить проведення президентських виборів на цих територіях?

Игорь ТЕНЮХ: Справа в тому, що в цих двох областях, як уже говорять і представники ЦВК, і другі політики, що вони вже також бачать, що повне проведення виборів у цих двох областях під великим сумнівом.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але знаєте, тут така ситуація. Сложно, но можно, або неможливо взагалі?

Игорь ТЕНЮХ: Справа в тому, що цінніше в цих двох областях – чи зупинити ту війну, яка там іде і може перекинутися… Плани Путіна такі – дестабілізувати повністю весь південь і схід, з’єднати його з Придністров’ям, а пізніше і збільшити вторгнення на територію України. Чи збереження територіальної цілісності України, чи участь у референдумі цих двох областей.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Перебуваючи в статусі міністра оборони, ви пропонували виконуючому обов’язки Президента Турчинову введення військового стану саме в цих двох областях?

Игорь ТЕНЮХ: Тоді, коли я був, тоді події на сході ще не розвивалися. Ми готувалися до цих подій. І в перші дні, коли я був призначений на посаду, то ситуація, яка склалася на східних кордонах, яка, до речі, зберігається і зараз. І та чисельність російських військ – вона не змінюється. Тому для нас було дуже важливим, щоби не було вторгнення російських військ через схід. Знаючи, що наша армія знаходиться в місцях постійної дислокації, вона не переведена, тому з перших днів я наполягав на тому, щоби Збройні сили були негайно приведені у вищу ступінь готовність повністю. Тому після того, коли це було виконано на певному періоді часу, а з перших днів я пропонував: це введення воєнного стану, це повна мобілізація і підготовка Збройних сил до відбиття агресії.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Введення воєнного стану. Що передбачає цей стан? Які умови життєдіяльності будуть функціонувати в цих областях?

Игорь ТЕНЮХ: Всі області нашої України працюють, як і працюють, а на цих областях повністю все переходить під керівництво військових.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Під керівництво військових.

Игорь ТЕНЮХ: І військові вже відповідають повністю за проведення операції, яка є в Донецькій і Луганській області з допомоги, звичайно, Служби безпеки України і Міністерства внутрішніх справ.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В часі обмеження є під час введення військового стану? Тобто на невизначений термін, в який спосіб ми будемо реагувати? Скільки і за тривалістю який термін може тривати військовий стан?

Игорь ТЕНЮХ: Розумієте, от проведення антитерористичної операції. Вона повинна проводитись в повному об’ємі. Мається на увазі, що повністю повинна бути блокована та територія, на якій знаходяться сепаратисти. І блокування повинно бути настільки щільним, щоб ніхто не мав права ні вийти, ні зайти.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тобто, виходить, якість і ефективність від проведення антитерористичної операції залежить, буде введено військовий стан чи ні?

Игорь ТЕНЮХ: В принципі, так. Тому що якщо створено блокування, а через це блокування мають вільний доступ і туди, і в сторону Слов’янська чи другого міста, а також проходження через кордон… Мені багато дописувачів пишуть і на "Фейсбук", і дзвонять. Наприклад, в Луганській області село Мілове. Кажуть: "Що ж це твориться, коли ходять? Кордон нібито закритий, а кордон відкритий". Тому при ситуації введення воєнного стану все це береться в руки військових, і чітко, конкретно виконуються ті завдання, які необхідні для того, щоб якнайшвидше знищити цих сепаратистів.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ходять, перетинають кордон люди, власне, за якимись ідентифікаційними знаками чи озброєні?

Игорь ТЕНЮХ: З російської території на українську територію. Як дописувачі пишуть, хто ходить, що ходить – ніхто не знає.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Озброєні люди чи ні?

Игорь ТЕНЮХ: Так не видно, але вони можуть вільно переміщатися з одної території на другу. Це при тому, що така ситуація на сході. І про що це говорить? Що жорсткість проведення антитерористичної операції – вона ще її не досягла. Я розумію, що говорять, що місцеві жителі. Тому, коли беруться в щільне кільце сепаратисти, після цього роблять на протязі дня-двох про те, щоби мирні жителі покинули цю територію, де буде проводитися ця операція, і мають можливість вийти через блокування. Після цього йде зачистка і знищення сепаратистів, які зараз, ви знаєте, роблять все, що хочуть. І якщо відповідає дійсності те, що вони замінували будівлі, може, це не повністю правда, а якщо це правда – це, звичайно, також велика небезпека. І тому як можна швидше необхідно закінчити рішуче з цими сепаратистами на сході і не дати розвиватися подіям на другі області.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Влада могла розглянути питання або реалізувати план з евакуації? Чи, враховуючи чисельність населення, це було неможливо зробити?

Игорь ТЕНЮХ: Мені зараз важко говорити. Я, як кажуть, не є зараз на посаді і не приймаю участі в обговоренні.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але чи запропонували би ви таку ідею – евакуація мирного населення?

Игорь ТЕНЮХ: Я для того, щоби зберегти територіальну цілісність, я би таке запропонував. Як і запропонував тоді, коли були події в Криму, що необхідно іти на прорив. І другого шляху не було. Тому ситуація, яка є зараз, вона, бачите, не затихає, а вона збільшується. І немає тенденції до того, що вона буде зменшуватися. Тому без рішучої локалізації в цих областях дій спецпризначенців з Російської Федерації, а також всіх тих сепаратистів справа може тільки погіршуватися.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми говорили в цій студії з вашими колегами. У нас був Анатолій Гриценко в гостях і був Сергій Куніцин, колишній голова кримського уряду, який надзвичайно позитивну оцінку давав вашій роботі. Але чи самі ви дали собі відповідь на питання, чому ви залишили Міністерство оборони, розуміючи, що Україна опинилася перед такими глобальними викликами?

Игорь ТЕНЮХ: Я залишив, тому що коли мої пропозиції і те, що я пропонував, вони не приймались Президентом, особливо Прем’єр-міністром. Тому я, не тримаючись за своє місце, вважав за потрібне. Якщо у них є друге бачення, як діяти, тому повинна бути та людина, яка має таке ж бачення, як і Президент, і Прем’єр-міністр.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ви мали наполягати. Тому що ви давали ці поради, діючи в інтересах України.

Игорь ТЕНЮХ: Я наполягав, і не все я можу сказати в цій студії. Ті пропозиції, які я давав, повірте мені, вони були дуже радикальними, надзвичайно радикальними. Тому в подальшому, коли вони не втілювалися, тому було прийнято таке рішення. Це раз. Друге. Коли з перших же днів я почав проводити очищення Збройних сил… Повірте мені, якщо Збройні сили не пройдуть через очищення, то дуже важко буде вибудувати нові Збройні сили на українській ідеології як бойовий інститут, який здатний буде виконати любі завдання по захисту територіальної цілісності.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви зустрічалися в міністерстві з людьми проросійськи налаштованими?

Игорь ТЕНЮХ: Вони і зараз там є. І тому від них треба позбавитися. Так само і позбавитися, як це не прикро, але від корупційної складової, яка має місце і в Міністерстві оборони, і в Генеральному штабі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хто був проти того, щоб звільнити людей, які, власне, не завжди діяли в інтересах України?

Игорь ТЕНЮХ: Я так скажу, що ви ж розумієте, чому пішли такі сигнали, що нібито по телебаченню багато виступів, що Міністерство оборони не давало ніяких наказів в Криму на те, щоб застосовувати зброю. Це був просто привід, тому що все це було дано.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви давали цей наказ?

Игорь ТЕНЮХ: Звичайно. За безпосереднє керівництво Збройними силами відповідає начальник Генерального штабу, якщо вже говорити відверто.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми продовжимо нашу розмову. Дуже ще багато в нас питань. Я сподіваюсь на такі самі щирі відповіді.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Игорь Иосифович, вот на какой любопытный факт из вашей биографии хотела бы обратить внимание. Ведь родились вы во Львовской области, но окончили Ленинградское высшее военно-морское училище имени Фрунзе, да?

Игорь ТЕНЮХ: Правильно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: И вот какая удивительная вещь. Вот выпускники этого Ленинградского высшего военно-морского училища в военном командовании как России, так и Украины, получается, однокашники. Вот каково это – воевать против своих же? В чем тут казус вот этой военной философии? Это вообще возможно?

Игорь ТЕНЮХ: Кожний військовий кожної держави в першу чергу він є захисник своєї держави. І не має значення, однокашники, все остальне, тому що ти виконуєш свій військовий обов’язок, ти захищаєш свою державу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ти йдеш проти людини, з якою ти сидів за однією партою.

Игорь ТЕНЮХ: Справа в тому, що якщо вже говорити відвертіше, то пішли вони, а не ми.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я, власне, про це і кажу.

Игорь ТЕНЮХ: Так-от якраз і дуже дивно було для всіх, коли Путін розпочав так звану гібридну війну проти України. І пішли всі – і ті, які вчилися, і які, як кажуть, в других училищах вчилися. Тобто для них головне – це відновлення статусу імперії Російської Федерації.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли ви кажете "гібридна війна", що ви маєте на увазі? Що це за визначення?

Игорь ТЕНЮХ: Зараз, згідно термінології, гібридна війна – це новий вид війни, яку Путін розпочав. Вона відрізняється від звичайної тим, що немає прямого вторгнення збройних сил чужої держави на територію другої держави. А коли спочатку виставляються жінки, діти, виставляється мирне населення, яке підбурене, яке одурманене, за ними – перемальовані диверсанти, які завербовані спецслужбами. А за цими йдуть спецвійська тої держави. А за цими спецвійськами – танки, літаки і все таке інше. Оце називається гібридна війна.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви особисто знайомі з Володимиром Путіним?

Игорь ТЕНЮХ: Ні. Я з ним зустрічався, коли був командиром ескадри, коли він прибував з нашим Президентом Кучмою двічі на фрегат "Гетьман Сагайдачний" під час святкування Дня Військово-морського флоту Росії і Дня Військово-морських сил України. Двічі зустрічався.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Яке враження він справляє, власне, на людей в погонах?

Игорь ТЕНЮХ: Те, що Путін в Росії відноситься до військових надзвичайно серйозно – це факт. До своїх військових. Те, що він бачить Росію як імперію – це теж факт. Це було дуже давно, коли ми зустрічались. А ті дії, які мали місце і мають місце зараз і місяць назад, свідчать тільки про одне – що він уже перетворився на фюрера, який бажає перетворити і відновити ту імперію, яка ніколи не відновиться.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Все ж таки повертаючись до цієї проблеми, коли, власне кажучи, колежанин проти колежанина. Якщо би, скажімо, у вищому військовому командуванні перебували офіцери на кшталт вихованців за натівською системою безпеки, чи, можливо, ефективніше було б наше командування, скажіть? Ви ж є симпатиком НАТО, ви виступали неодноразово. Чому й досі ми не зробили жодного кроку в тому, щоби наблизитися до співпраці з НАТО, як ви думаєте?

Игорь ТЕНЮХ: Відношення до Збройних сил України на протязі всього існування незалежності України було вкрай негативним. Збройні сили жили по остаточному принципу. Але той радикалізм, з якого почались так звані реформи з десятого року, вони набули дуже конкретних, рішучих і реальних форм, що і привело до того, що коли ми почали приводити Збройні сили у вищі ступені бойової готовності, ми якраз і побачили результати всіх цих реформувань. Коли була розбалансована система управління, коли була відмінена строкова служба, а контрактники у Військово-морських силах в першу чергу, тому що вони комплектувалися тоді, були укомплектовані тільки контрактниками з Криму, це теж дало свій ефект і дає зараз ефект по всім Збройним силам. А що стосовно блоку НАТО, так звичайно, я завжди виступав і виступаю, що Україна повинна бути блоковою державою, вона повинна вступити в блок НАТО. Але для того, щоб вступити в блок НАТО, це ж справа не військових, це справа всієї держави. Це міцна економіка, це розвинуті Збройні сили.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Власне, це питання тепер уже виконуючого обов’язки головнокомандуючого чи, власне, головнокомандуючого України, якого ми отримаємо після вдалих президентських виборів. Дуже багато навіть анекдотів таких і байок ходить про те, що одного разу комусь із Президентів ви запропонували посилити і збільшити фінансування армії і хоча би в гідному стані тримати флот, підводні човни, на що вам сказали у відповідь: "Нащо нам ті підводні човни? Ми візьмемо в оренду у разі необхідності". Про що можна говорити, якщо Президент може демонструвати таку свідомість або відсутність насправді свідомості і філософії можливості захисту своєї країни?

Игорь ТЕНЮХ: Це сказав не Президент, це сказав один із міністрів оборони, який був. Це якраз свідчення того, що надзвичайно було відношення до Збройних сил не в тому об’ємі того інституту, який повинен бути в кожну хвилину готовий для захисту територіальної цілісності України. Тому що було багато – будемо говорити, це вже не таємниця – проплачених експертів, які розказували, що у нас уже взагалі військових конфліктів не буде, і взагалі не буде ні локальних, які можуть пізніше у майбутньому перерости у глобальну війну. Тому все це призвело для того, що треба було для тих, які не хотіли займатися Збройними силами, фінансуванням, розвивати, дати можливість якраз під цим приводом і зробити от останню нашу стратегію національної безпеки, яка була прийнята останнім Президентом – Януковичем. В ній все чітко розмальовано, що наші Збройні сили перетворювалися чисто на ритуальний, будемо говорити, вид Збройних сил. І про це знали і в світі, і неодноразово на це наголошували, і неодноразово ми наголошували на різних круглих столах із експертами, які аналізують і відслідковують діяльність не тільки Збройних сил України, але і других держав. Якщо взяти тільки за останні 2 роки бюджети військових держав НАТО, Євросоюзу і навіть Таможенного союзу і українських Збройних сил – це не вкладається ні в які рамки. Тому що просто ми не те що навіть в якусь п’ятнадцятку, ми взагалі не входили в двадцятку, в тридцятку, а то і дальше. Тому отаке ставлення до Збройних сил і дало свій результат.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але за теперішніх умов протистояння, в якому ми перебуваємо, наскільки ви оцінюєте можливості Національної гвардії? І, власне, всі ці розмови про те, що Тимошенко створює свою альтернативну армію. Що це означає? Фронт Тимошенко, фронт Коломойського? Якісь у нас можливі ще альтернативні військові рухи? Чи може це, власне, посилити позицію України – отакі заяви?

Игорь ТЕНЮХ: Я вважаю, що посилити може тільки державний інститут, тобто Збройні сили України. Що стосовно руху опору. Сьогодні в обід уже народний фронт. Треба просто розуміти. Наприклад, люди, які будуть об’єднуватися в цей народний фронт, в рух опору, на якій основі вони будуть отримувати зброю, на якій основі вони будуть діяти і таке інше. Щоб вийти з цієї ситуації – введення воєнного стану в двох областях, часткова мобілізація, в якій вказуються межі, на скільки нам необхідно збільшити чисельність для того, щоби відстояти і виконати ті завдання, які зараз є на сході, на півдні. Тому ці всі, які хочуть, патріоти, вступають офіційно, призиваються в ряди Збройних сил України, де стають в загальний стрій, якими керують і управляють досвідчені військові, і виконують ті завдання, які необхідно. І вони всі під державною гарантією, вони всі під державними законами. І що саме головне – в єдиній системі управління. Якщо важко налагодити взаємодію між видами силових структур, які є зараз, то як же тоді відпрацювати взаємодію з тими всіма фронтами, які будуть розвиватися у нас в державі? Тому має бути один фронт – це Збройні сили України і другі силові структури, які повинні виконати ті завдання, які на них позначені. Патріоти, які хочуть, вони призиваються, стають в лави і виконують завдання спільно зі Збройними силами. Но не може бути поза межами Збройних сил створені ці формування. І друге – це законний статус цих формувань. Хто буде їх фінансувати? Хто буде видавати зброю? На якій основі їм будуть видавати зброю? Для чого робити кроки, які будуть викликати багато незрозумілостей, коли можна все це зробити в законний спосіб і всіх їх призвати до Збройних сил України.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли в Україні говорять і, власне, говорили впродовж майже 23 років незалежності про реформу Збройних сил. Тепер ми розуміємо, що нічого зроблено не було. Але вивчаючи досвід системи НАТО, що варто було би використати Україні задля того, щоби захистити тепер уже свої кордони, свою державу? Чим відрізняється, власне, освіта, підготовка?

Игорь ТЕНЮХ: Зараз, будемо говорити, в цей час говорити про такі уже деталізовані речі як освіта, підготовка як у НАТО… До речі, багато було зроблено в сторону НАТО. І треба віддати належне Гриценку в цьому питанні. Будучи міністром оборони, зробив багато. І ми вже одною ногою стояли в ПДЧ, щоби ми вступили в постійно діючі члени НАТО, то, звичайно, ситуація, яка має місце зараз, ніколи би не відбулась. Але в силу різних політичних обставин, кон’юнктури, яка тоді була, і Партія регіонів заблокувала всі ці рішення, ви знаєте. І заблокувала, коли ми хотіли – тоді я був командувачем Військово-морських сил – побудувати стаціонарний полігон для морської піхоти. Заблоковані повністю були Партією регіонів всі ці дії. Вони привели до того, що ми залишилися один-на-один. А прийнявши доктрину позаблокового статусу, то ми тоді повинні були взагалі розвивати армію в два рази швидше і в два рази потужніше. Тому що нам ніхто не допоможе, ми повинні були самі оборонятися. Тому та ситуація, яка зараз склалася, головне – це змобілізувати Збройні сили. Вони зараз починають вчитися воювати. І це не є таємницею – Збройні сили України ніколи не воювали. Коли я зразу же, з першого дня наполягав, і це зразу вступило в силу, ми почали приводити Збройні сили, які в житті ніколи не приводились за всю історію України. І можете зрозуміти, скільки проблем зразу появилося при цьому приведенні.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Але щоб навчитися, треба мати людей, які можуть навчити, людей досвідчених, військовослужбовців. Але ми знаємо, як влада завжди ставилася до таких людей. Иных уж нет, а те далече. Всі ці професіонали – де вони? Чи тепер вони можуть прислужитися Вітчизні?

Игорь ТЕНЮХ: Над Збройними силами глумилися не тільки в недофінансуванні. Над Збройними силами України глумилися ще й в ідейному напрямку. Тому не таємниця, що проукраїнські офіцери – вони з керівних посад в різні періоди керування того чи іншого Президента переміщалися на другорядні посади. З десятого року дві кадрові чистки Саламатіна і Лебедєва привели до того, що всі проукраїнські офіцери були переміщені на некерівні посади. Але є другий факт, не називаючи прізвища, коли вищі, будемо говорити, чини Генерального штабу при Саламатіні, при Лебедєві успішно виконували цю як для мене злочинну реформу Збройних сил, вони зараз знову повернуті до лав Збройних сил України. Це вже питання.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Прізвища, пане адмірале, доведеться називати. І зробимо це вже в наступній частині нашої програми.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хотела бы, чтобы сейчас Игорь Иосифович прокомментировал нам такую новость. Буквально час назад стало известно, что 9 мая в Черное море ожидается заход крейсера Военно-морских сил Соединенных Штатов Америки Vella Gulf. Вооруженные силы стран НАТО увеличили свое присутствие в Восточной Европе после начала военной агрессии Российской Федерации против Украины и оккупации Россией Крыма. Появление крейсера, который, как мы знаем, вооружен крылатыми ракетами "Томагавк", противолодочными ракетами, а также зенитными управляемыми ракетами "Стандарт-2", "Стандарт-3". Длина корабля – 172 метра, ширина – 16 метров. Ну это такие подробности, которые, на самом деле, больше вам говорят и более красноречивые факты для вас, чем для обычного слушателя. Но само появление американского крейсера что может означать? Учитывая тот факт, извините, Игорь Иосифович, дополню свой вопрос, что 9 мая Президент Путин собирается принимать военный парад в Севастополе.

Игорь ТЕНЮХ: Дійсно, те, що в Севастополі планується провести помпезний військовий парад – це вже не є таємницею, куди додатково перекинуто 50 літаків, а також 300 військовослужбовців. Путін в такий спосіб хоче показати, що Крим перетворюється на в Лас-Вегас, а в майбутньому в одну із самих сучасних військово-морських баз. Це не тільки військово-морських, а може і стратегічних ракетних і таке інше. Це такі можливі плани Російської Федерації. Що стосовно заходу кораблів НАТО в Чорне море, тут нічого дивного немає, тому що вище керівництво НАТО вже признало те, що Росія уже визнається як противник після того, коли Росія розпочала війну проти України. І тому, виконуючи свої обов’язки, блок НАТО, ті держави, які входять до блоку НАТО, блок НАТО посилив не тільки кораблями, як військово-морською компонентою, а також повітряні сили посилені в Польщі, в країнах Прибалтики, в Туреччини. І захід корабля в Чорне море, і не одного, планується ще заходи – це для того, щоби бути в готовності до тих чи інших подій, які можуть розвиватися з боку Російської Федерації. Адже ми знаємо, що і Болгарія, і Румунія – всі вони входять до блоку НАТО. А тому НАТО, виконуючи свої обов’язки, підсилює присутність своїх військ в державах, які мають безпосередні ближні кордони з тими подіями, які відбуваються.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тут таке старе прислів’я можна пригадати: хочеш миру – готуйся до війни.

Игорь ТЕНЮХ: Ще можна сказати друге прислів’я: не хочеш годувати свою армію – будеш годувати чужу армію, як сказав Наполеон, що, до речі, на жаль, поки що є по відношенню до Криму.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Повертаючись до питання… Власне, тепер питання Криму будуть використовувати і кандидати на посаду Президента, і політики. Але щоб насправді почути вашу відповідь і ваше бачення. Ви дійсно вірите в те, що Крим можна повернути? Тому що ми з вами говорили буквально за кілька хвилин до початку програми, і ви висловили думку про те, що насправді Крим – це така територія втрачених можливостей. Ми нічого не зробили, аби навіть хоча би переконати мешканців Криму в питанні якоїсь само ідентифікації, що вони українці, що держава опікується, що, власне, уряд України готовий сприймати цю територію як українську. Чи я помиляюсь?

Игорь ТЕНЮХ: Дійсно, якщо бути відвертим повністю, то ті події, які відбувалися в Криму і відбулися в Криму – це розплата України за її діяльність по відношенню до Криму на протязі всієї незалежності в трьох стратегічних напрямках. Перше – це соціально-економічні, ідеологічні, майже нічого не робилося при всіх Президентах, треба бути відвертим. А при Януковичі воно взагалі перейшло в зовсім другу фазу. Друге – це правоохоронні системи, Служба безпеки України і ті представники Служби безпеки України, які були головами Служби безпеки України при кожних Президентах. Коли з’являлися ці проросійські блоки, коли з’являлися всі ці організатори, вони жодного разу не були нейтралізовані, вони не були зліквідовані. І третє – це Збройні сили, які знищувалися на протязі 22 років, кардинально почали з десятого року. Це перший такий важливий фактор. Що стосується… Крим ми повернемо. І я в цьому особисто не сумніваюсь. Чому? Тому що вже проходить ейфорія. У мене також в Криму залишилася квартира, так що… єдина, яку я отримав від держави. Дуже багато дзвінків, і я постійний зв’язок тримаю з Кримом. І тому та ейфорія, яка була спочатку, вона вже починає втрачати ту помпезність. Можливо, цей парад ще трохи підніме знову же…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Бойовий дух?

Игорь ТЕНЮХ: Бойовий дух. Но це ненадовго. Тому що питання забезпечення водою, забезпечення електроенергією, забезпечення харчовими продуктами, транспортна система, взагалі сам розвиток Криму, він же залежить від курортної складової, яка зараз буде провалена. І все те, що давала Україна, зараз це все перекрито, і непросто так буде самій Російській Федерації. Адже Хрущов у свої часи не просто так Крим передав Україні, а тому що Російська Федерація не могла справитися з Кримом і навести там, в Криму, той рівень життя, який необхідний був, який вже навіть був вище в других областях. А Україна підняла Крим. І це не мої слова, це історичні факти. Підняла Крим і вивела його в одну із, будемо говорити, перших, що стосується і охорони здоров’я, що стосується і як курортної зони і таке інше. На жаль, зараз ситуація не дуже буде простою в Криму, але кримчани зрозуміють. По відношенню до кримськотатарського народу які зараз події відбуваються, вони не можуть пройти просто так безслідно, і до українців, які знаходяться там. А тому все це зараз пройде, місяць, два, три – і ситуація буде мінятися. Нам треба, як казав Іван Франко, своє робити. І Крим ми повернемо однозначно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Цікавий сьогодні факт пролунав. Проросійські терористи поміняли трьох… Ну, я щоб не перекладати, швидко мовою оригіналу процитую: "Пророссийские террористы обменяли троих ранее захваченных бойцов "Альфы" на задержанных сепаратистов. В Службе безопасности Украины подтвердили факт обмена. Так называемый народный мэр Славянска Вячеслав Пономарев заявил об обмене троих офицеров СБУ, – ви пам’ятаєте ці кадри, арешт СБУ, і хотіла би, щоб ви зараз цей факт також прокоментували, – на активистов ополчения, среди которых народный губернатор Донецкой области Павел Губарев". Ну от ви кажете, що необхідно нейтралізувати, а от народний губернатор повернеться в Донецьку область. Це помилка чи це така стратегія? Поясніть, що це означає?

Игорь ТЕНЮХ: Мені важко зараз пояснювати нинішню ситуацію в плані дій. Але я говорю, як я би запропонував і як би я діяв. Тому якраз щоб не було цього так званого народного губернатора, який уже давно переступив, як кажуть, риску злодія і злочинця. Тому що все те, що твориться, твориться, звичайно, зрозуміло ким і хто є диригентом. Тому якраз жорстке проведення антитерористичної операції… Вона ж повинна успішно бути проведена. Не може ж бути об’явлена антитерористична операція, і вона не вносить кардинальних змін в наведенні порядку в областях. Тому для того, щоби це змінити, те, що я пропонував. І тому всі ці і народні так звані губернатори, і таке інше – вони повинні бути там, де їм необхідно після суду і до місць, де вони повинні перебувати. Це в кращому випадку.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы слушаете Радио Вести. Мы вернемся буквально через несколько минут. Оставайтесь с нами.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Сегодня стало известно, что антитеррористическая операция на востоке Украины будет продолжена. Об этом во время брифинга сказал временно исполняющий обязанности главы Администрации Президента Сергей Пашинский. И вот такой вопрос у меня возникает. Товарищ адмирал, скажите-ка, в условиях военного времени антитеррористическая операция во временном промежутке сколько должна была длиться?

Игорь ТЕНЮХ: Звичайно, якщо вона була б виконана з тими пропозиціями, які я вам пропонував, коли дійсно було би більше можливостей у військових, то, я думаю, до тижня часу вона була би закінчена, і порядок в Луганській і Донецькій області був би відновлений. Тому що їх, як кажуть, ці безпорядки, наводять 150-200, нехай зараз буде вже до 3 тисяч, як я вже чув по останній інформації, що вони збільшуються і зростають. Та чому вони збільшуються і зростають? Тому що неефективно проводиться антитерористична операція. Вона повинна бути ефективною, чіткою, жорсткою. Це питання обговорювати майже неможливо, тому що повинні виконуватися дії, які, на жаль, не є повноцінними для того, щоби здійснити те, що треба.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Виходить, що антитерористична операція триватиме в такому перманентному стані: затихаючому, знову починаємо, знову відступаємо. Як можна взагалі пояснити цю філософію проведення антитерористичної операції?

Игорь ТЕНЮХ: Якщо сказати, то важко пояснити. Мої пропозиції я вам сказав, як повинно бути – це введення воєнного стану в цих двох областях, чітке керівництво військовими цієї операції, зовсім другі дії військових по відношенню до тих, які вони мають можливість робити зараз. Нейтралізація в кращому і в гіршому – ліквідація всіх цих сепаратистів. Все. Другого не дано. Такі ж радикальні дії я пропонував і стосовно Криму.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Все ж таки повертаючись до філософії людини військової, тому що мені здається, що тепер в цьому військовому стані в період протистояння, яке ми переживаємо тепер, в XXI сторіччі, якою має бути ця філософія, ця військова доктрина в умовах сучасної України?

Игорь ТЕНЮХ: В тих подіях, які мають місце зараз, от з перших днів, коли заступив на посаду виконуючого обов’язки, доповідав і піднімав питання про те, що нам необхідно терміново, незважаючи на те, що йде війна, це змінити… Я думаю, може, чекають Президента. Можливо, пару тижнів можна і почекати. Необхідно терміново змінити стратегію національної безпеки України. Необхідно накінець-то прийняти стратегію воєнної безпеки України, якої 22 роки немає. Необхідно терміново прийняти закон про сектор державної оборони і безпеки. Необхідно терміново змінити воєнну доктрину. І от на основі всього цього пакету документів тоді лягає основний документ – програма створення Збройних сил. Уже реформувати нічого, потрібно створити Збройні сили. Но без очищення Збройних сил від тих всіх, які в різні роки гальмували ті процеси, це неможливо. От тоді якраз і якою має бути армія по чисельності. Якщо взяти світовий досвід, значить, якою має бути чисельність? Чисельність Збройних сил визначається 1% від населення. Якщо нас 45 мільйонів, то у нас Збройні сили повинні бути 450 тисяч. Є питання, якщо Збройні сили входять і держава входить в блок, якщо вона має саме останнє, саме новітнє озброєння, тоді, звичайно, ця чисельність може бути підкоригована. Но в наших реаліях прямої війни, агресії з Росії чисельність Збройних сил має відповідати 45-мільйонному народу України. І тому має бути такою, яка спроможна захистити всю лінію кордонів і територіальну незалежність України. І не може бути так, що на кілометр, на два, будемо говорити, два солдати. Тому що безпідставно, я говорю, були скорочені Збройні сили, і я це неодноразово піднімав питання, коли після десятого року почалось скорочення Збройних сил, що такі Збройні сили можна зібрати на любому стадіоні. Що таке Збройні сили, бойовий склад, не будемо називати цифри? Ви знаєте, скільки вміщає стадіон. Отакі. А тому життя показало реалії. І тому необхідно терміново все це змінити. І тільки таким чином вибудувати і створити ті Збройні сили, які будуть дійсно гідними для України і для українського народу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну і, власне, тепер перед викликом, перед яким ми опинилися, цей виклик змушує нас думати про те, що взагалі потрібна реформа світової системи безпеки. Чи ні? Тому що якось в одному з останніх інтерв’ю Мустафа Джемілєв казав, що насправді він розмовляв з очільниками Туреччини, які казали: "Не питання захисту, ми би надали вам допомогу. Але Туреччина є членом НАТО. Ми можемо діяти лише в інтересах НАТО, якщо ми отримали би такий наказ". Що це означає? Що Україна мала би змінити свою філософію в формуванні і співпраці з структурою НАТО?

Игорь ТЕНЮХ: Звичайно, те, що Російська Федерація повністю порушила міжнародні договори, міжнародні закони безпеки, світові закони безпеки – це вже факт, який відбувся. Тому дійсно, світ зараз буде переглядати всю безпекову політику, яка була до цього часу. Наші дії повинні бути направлені на те, що ми повинні: перше – створити свої власні міцні Збройні сили з сучасним озброєнням. Звичайно, це за рік, за два не буде. Але по цьому кроку вже йти, не відступаючи і не міняючи. Тому що жодна державна програма, яка приймалася по реформуванню Збройних сил, жодна не була виконана, всі програми були провалені. Ніхто за це не відповідав. З перших днів, до речі, було мною надано наказ провести розслідування по зниженню боєготовності, боєздатності. Це розслідування проведено і документи передані в Генеральну прокуратуру. Як вони будуть доведені до логічного завершення – це вже питання, як кажуть, Генеральної прокуратури. І тому ми повинні вступати в блок НАТО. Але блоку НАТО не потрібні слабі, немічні. Їм потрібні сильні і здорові. А тому ми повинні спочатку стати такими, а пізніше вступати в блок і бути в загальній світовій безпековій політиці.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: У вас, як людини військової, є насамкінець кілька слів для того, щоби підтримати військовий, бойовий дух наших слухачів?

Игорь ТЕНЮХ: Звичайно, Збройні сили – вони завжди, починаючи ще, як кажуть, з курсантської парти і до офіцерських погон, і до вже сьогоднішньої ситуації, в якій знаходяться, вони свій обов’язок виконають, я не сумніваюсь. Але треба, щоб вони виконали як можна їх активніше, і щоби не було жертв як можна менше. Звичайно, це зрозуміло. І тому Збройні сили України повинні стати дійсно тим гарантом, щоби в Збройні сили вірити і цивільне населення, і світова спільнота. І щоби нас поважали. А вони нас будуть поважати тільки тоді, коли ми самі себе почнемо поважати.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви сьогодні сказали, ну, і тепер, власне, я думаю, що ви зробили цей висновок, аналізуючи дії Президента Путіна, ви сказали, що Путін не відступиться. Що це означає?

Игорь ТЕНЮХ: Я мав на увазі те, що Путін і вся ця війна, яка розпочата Російською Федерацією, звичайно, під його керівництвом – вона ж на меті мала повністю завоювання України. Но, як кажуть, на самий бідний кінець – це залишити Галичину, хай вона там собі розбирається. А весь промисловий центр України, весь військово-промисловий комплекс, який сконцентрований в південних, східних областях і центральних, повинен бути, звичайно, в Росії. І ці плани… Ми, по суті, були в необ’явленій окупації з 10 року, коли на чолі всіх силових міністерств були представники ФСБ. Ну в якій державі світу може бути міністр оборони – громадянин чужої держави, зять віце-прем’єра Сосковця? В якій держави світу може бути міністр оборони, який на початку 90-х років відмовився приймати українську присягу, і пізніше він керує українськими Збройними силами? В якій державі може бути головою Служби безпеки агент ФСБ? Це просто не те що… Це просто вже дуже і дуже гірко від цього. І тому Україна повинна постати як українська держава. І Україна повинна стати українською.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так що, пане адмірале, слава Україні!

Игорь ТЕНЮХ: Слава Україні! Героям слава! І Україна – понад усе.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я дякую щиро за увагу. Я дякую за довіру Радио Вести. На все добре!

Читать все
Читать все