стенограмма

"Ніколи мова не йшла про те, щоби люструвати рядових членів Компартії"

"Тема Калныша"Ильенко: "В переговорах с марионетками Путина нет смысла"

Стенограмма эфира "Героя дня" на Радио Вести.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я приветствую всех, кто слушает Радио Вести. Меня зовут Юлия Литвиненко. В рамках проекта "Герой дня" каждый вечер я представляю человека, чье мнение нам особенно важно в свете всех последних событий. Сегодня взялись мы разобраться, что происходит с огромным количеством денежных средств, которые перечисляют граждане Украины в поддержку Вооруженных сил. Потому что наверное только ленивый не читал у себя на "Фейсбуке" или, может быть, в своих SMS сообщения с просьбой перечислить хоть копеечку. Ну вот корысти ли ради и куда идут эти деньги, и кто эти инициативные группы, которые собирают деньги? Мы позвали сегодня Андрея Юрьевича Ильенко, народного депутата, секретаря временной следственной комиссии по вопросам использования средств, перечисленных гражданами Украины в поддержку Вооруженных сил и расходов госбюджета, направленных на потребности військових сил України. Я вітаю вас в нашій студії!

Андрей ИЛЬЕНКО: Добрий вечір!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Отже, є у вас відповідь на питання, чи, власне, скільки зібрано коштів, чи, власне, достатньо цих коштів задля того, щоби забезпечити всім необхідним українську армію? Давайте з початку.

Андрей ИЛЬЕНКО: Комісія, тимчасова слідча комісія Верховної Ради була створена саме через те, що є великий запит суспільства на те, щоби була максимальна прозорість зараз по використанню коштів на нашу армію.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тобто ви реалізуєте священне право нас, українців, знати, куди йдуть ці гроші?

Андрей ИЛЬЕНКО: Абсолютно. І можу сказати, що там є дві складових. Тобто перша і це найбільша частина – це є бюджетні кошти, які були виділені, зокрема, і останніми рішеннями Верховної Ради вже в останній місяці на наші Збройні сили, на інші силові структури. Це є перш за все. І друге питання – це є гроші, які були зібрані українськими громадянами в рамках кампанії підтримки української армії – те, що в народі називалося "5 гривень через SMS". Відповідно ця сума значно менша, але все одно це доволі багато, це на сьогоднішній день там близько 120 мільйонів гривень. І це саме громадянами зібраних грошей. А з бюджетних коштів там мова йде про 7 мільярдів приблизно. Відповідно зараз комісія займається тим, що вона вивчає, перш за все, документальну частину. І планується на наступний тиждень, і я якраз призначений в комісії відповідальним за це, виїзд комісії, безпосередньо депутатів-членів комісії в зону проведення АТО для того, щоби не просто папери дивитися, а інспектувати безпосередньо стан тих наших бойових частин.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Пане Андрію, а скажіть мені, будь ласка, необхідність створення цієї комісії, про яку ви кажете, вона виникла лише щоб реалізувати це священне право наших слухачів в тому числі знати, куди йдуть ці кошти, чи, власне, зрозуміти, хто причетний до того, що Національна гвардія і досі не екіпірована так, як потрібно було би, так, як того вимагає сьогоднішній час? Всі першопричини можете нам перерахувати?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я можу сказати вам, що ми зайняли, і це моя позиція, не просто пасивно-споглядальну таку роль, що, мовляв, ми просто констатуємо проблеми. Ми, коли заслухали – це було ще на минулому тижні – ми заслухали представників від Міністерства оборони, зокрема, які нам почали розповідати про те, що не можна вчасно доводити до відповідних частин ті чи інші речі, в тому числі бронежилети чи якісь інші матеріали, тому що є якісь тендерні процедури, є якісь часові рамки. Ми сказали: нас це не цікавить. В країні йде по суті війна, ми не можемо витрачати час на всю цю бюрократію. І зараз, от буквально сьогодні був зареєстрований у Верховній Раді законопроект, автором якого фактично є Олександр Кузьмук, генерал. І також наша комісія повністю підтримала цей законопроект, який фактично вводить унікальну спрощену систему всіх державних закупівель, які стосуються всіх Збройних сил і інших силових підрозділів. І, я сподіваюся, вже на цьому тижні цей законопроект буде проголосований і буде прийнято відповідне рішення. Тобто перша проблема – це є бюрократизація. Шалена, страшна бюрократизація, яка не дає можливості швидко робити ті чи інші закупівлі. І вже ми виправляємо цю проблему. Друга проблема – це є, звичайно ж, корупція, яка нікуди не зникла, на жаль, з нашого суспільства, тому що люстрацію, попри те, що ми вимагали це провести, ніхто не збирається проводити. Тому що дуже багато в тому числі відвертих шпигунів і російських і саботажників.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. А у вас є механізм проведення люстрації?

Андрей ИЛЬЕНКО: Звичайно, звичайно.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: От всі кажуть "люстрація, люстрація". У який спосіб?

Андрей ИЛЬЕНКО: Власне, да, багато-хто каже "люстрація", говорячи про різні речі, дуже часто які не мають ніякого відношення до люстрації. Ми подали законопроект, "Свобода" подала законопроект про люстрацію ще в перші дні після того, як був прогнаний з України Янукович. І, на жаль, цей законопроект два рази ми ставили на те, щоби включити в порядок денний, два рази він не набрав більше 170 голосів. Тобто, на жаль, більшість депутатів Верховної Ради, очевидно, бояться люстрації і не хочуть проводити люстрацію. Ну це інше питання. Ми зараз говоримо трошки про інші речі. Але звичайно, я, власне, теж був ініціатором цієї ідеї. Я сказав, що на папері нам звітують дуже хороші показники, все у нас добре, але я знаю реальну ситуацію, яка зовсім інша, бо я маю реальні джерела інформації з багатьох місць, які говорять про зовсім інші речі. І українське суспільство тому і стурбоване. Тому я і сказав, що нам необхідно їхати в зону АТО, перевіряти, і брати оці папірці, які нам показують, де написано, що все добре, дивитися, чи є у наших бійців. Якщо нема, то ці папірці треба буде потім, я не знаю, не будемо вживати грубих висловів – треба буде потім іти в прокуратуру вимагати відкриття кримінальних справ проти тих чиновників, які вкрали або своєю бездіяльністю довели до такої ситуації.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: У вас є зараз певні підозри. От ви можете сказати, скажімо, що якийсь батальйон Національної гвардії не екіпірований у такий спосіб, як це було потрібно, з огляду на ті витрати, про які вже звіт склали?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я вам скажу, що, до речі, по Національній гвардії ситуація загалом краща. Найбільші проблеми у нас з підрозділами Збройних сил України. Тому що у нас 23 роки армія взагалі була нікому не потрібна, тому що у нас була політика в державі, що ми ні з ким воювати не збираємось, у нас армія нікому взагалі не була потрібна, вона розкрадалася, гроші туди не вкладалися. А ми розуміємо, що Нацгвардія – це в минулому Внутрішній війська, і це підпорядкування МВС. В МВС доволі багато йшло грошей, і навіть в останні роки, тому в МВС загалом ситуація краща, до речі, ніж в Збройних силах, і по екіпіруванню, і по багатьом іншим критеріям. Це до слова просто. Але там теж очевидно є проблеми. Я просто до того веду, що ми повинні зараз виявляти ці проблеми, ми повинні карати винних, ми повинні покращувати ситуацію і робити не тільки політичні заяви, але і змінювати ситуацію, щоб цих проблем не було.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Може…

Андрей ИЛЬЕНКО: Я закінчу думку, буквально секунду. Але ми не повинні впадати в паніку і піар порожній на цих проблемах. От я тому цим не хочу займатися, тому що розумієте, дуже легко зараз вийти і почати розказувати, скільки є проблем. Очевидно, що проблем дуже багато. Розграбована, знищена країна, яка в стані війни з супермонстром мілітарним Росією. І не так легко за пару місяців ці проблеми подолати. Тому треба карати винних і наводити лад, але без істерики і без піару.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли востаннє ви були на сході? Були у Донецькій, Луганській областях як давно?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я багато їздив у військові частини і військові госпіталі регулярно провідую. Безпосередньо в зону АТО буду їхати на наступному тижні разом з комісією.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А востаннє коли були?

Андрей ИЛЬЕНКО: Де саме?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну, скажімо, в Донецькій і Луганській області.

Андрей ИЛЬЕНКО: В Донецькій і Луганській області під час цих подій я ще не був.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В якому складі ви будете? Скільки народу? Там будуть народні депутати, експерти? Що це буде за комісія?

Андрей ИЛЬЕНКО: Власне, народні депутати, які входять до складу комісії, це десь близько 8 людей, здається. І також з нами будуть радники, тобто консультанти, які теж працюють в комісії, це військові переважно відставні, це люди, які працюють в сфері фінансового моніторингу. І ми такою організованою серйозною фаховою групою будемо зараз… Якраз завтра я, до речі, йду, ну, не буду говорити, куди конкретно саме. Буду йти до серйозних керівників, і будемо домовлятися безпосередньо вже про логістику і місця нашого перебування, і де ми будемо як все перевіряти.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми повернемося в студію одразу після випуску свіжих новин. Ви можете нам зателефонувати за номером 390-104-6 або залишити своє повідомлення на нашому сайті.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В программе "Герой дня" на Радио Вести сегодня народный депутат Андрей Ильенко. Очень много есть вопросов у наших слушателей. Вот я позволю себе несколько мнений тут прочитать. Потому что реагируют на все ваши реплики. Ну вот на реплику о люстрации: "Когда "Свобода" люстрирует бывшего члена КПСС Фарион и комсомольца Тягнибока?". Это вот такая реплика. "Согласен ли…" Так, ну тут есть немножко вопросы из истории. Но я, друзья, хотела бы обратить внимание вот на какую новость. Мы вернемся к вечным еще вопросам. Значит, на своей странице в "Фейсбуке" Премьер-министр России Дмитрий Медведев считает, что Президент Украины Петр Порошенко совершил драматическую ошибку, відновивши антитерористичну операцію на сході – так я перекладу тут одразу, бо російською пише тут Медведєв. Повертаючись, власне, до того, що це перемир’я, яке, ви знаєте, весь час порушувалося з боку сепаратистів, терористів, бойовиків – назвіть як-завгодно – власне, люди, яким не дає спокою єдина України, і рішення, власне, Порошенка. Ми про нього вже дуже довго говорили. Як ви думаєте, чи можна це вважати помилкою? І, власне, у який спосіб, зважаючи на те, що антитерористичну операцію поновлено, буде продовжено перемовний процес?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я перш за все все-таки змушений відреагувати на репліку про комуністів.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Щодо люстрації, так.

Андрей ИЛЬЕНКО: По-перше, давайте читати те, що ми пропонуємо. Тому що в нашому законі ніколи мова не йшла про те, щоби люструвати рядових членів Компартії і, тим більше, Комсомолу, в якому в принципі… Давайте тоді ще, може, октябрят будемо люструвати, піонерів. Мова йшла лише про номенклатуру комсомольську і комуністичну і про агентуру КГБ, якщо говорити про радянський період. Власне, тому нема тут ніяких протиріч. Це перше. Друге. Якщо говорити про ситуацію на сході, то, на мій погляд, рішення Президента відновити антитерористичну операцію було правильним, і це вимагало суспільство і, зокрема, "Свобода". Ми вимагали відновлення. Ми вважаємо, що перемир’я, так зване перемир’я, тому що по факту це не було перемир’я, це було… 20 українських солдат загинуло під час так званого перемир’я, бойовики не припиняли свої агресивні дії, тільки, на жаль, було втрачено дорогоцінний час. Ми казали, що це перемир’я нічого не дасть. Тому це правильний крок, що була відновлена антитерористична операція. Але з іншого боку, я хочу сказати, що все одно це не було повністю правильне рішення, тому що треба було не просто відновлювати антитерористичну операцію, треба було вводити воєнний стан в Донецькій і Луганській області, треба було використати абсолютно всі правові, політичні і військові механізми. Тому що формат антитерористичної операції, його юридичній бік, цього питання, і практичний, мені здається, уже вичерпаний, тому що по факту це не є антитерористична операція, це є війна. Бо антитерористична операція не може тривати місяцями і вона не може бути в таких масштабах, з такими втратами, з таким залученням військ і так далі. Це вже воєнний стан має бути введений. Тому ми вважаємо і досі, що має бути введений воєнний стан. Але безумовно, ми підтримаємо в даному випадку активну позицію, яку зараз займає українське керівництво.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Той факт, що антитерористичну операцію поновлено – у який спосіб тепер будуть перемовини проходити? І, власне, чи бачите ви доцільність в проведенні наступного раунду перемовин?

Андрей ИЛЬЕНКО: Ви знаєте, я не вбачаю жодної доцільності в проведенні переговорів з маріонетками Путіна типу так званих ДНР і ЛНР, різних там Болотових і Пушиліних, і інших, я навіть точно не пам’ятаю всіх їхніх прізвищ.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну, ви бачили, що там за столом сидів і Царьов в першому раунді. А от сьогодні стало відомо, що народного депутата від Партії регіонів Царьова оголосили у всеукраїнський розшук.

Андрей ИЛЬЕНКО: Ну от, власне, да. І таких як Царьов і так далі. Тобто це є переговори, по-перше, ні про що, тому що ми розуміємо, що вони порушують, і це не має ніякого сенсу. По-друге, сідання з ними за один стіл означає те, що ми легітимізуємо терористів і путінських маріонеток. І насправді тут переговори з ними не дають ніякого сенсу, ми це побачили на практиці. Тому, мені здається, треба очищати Україну від терористів, від російських агентів, а потім уже думати про, скажемо так, нормальне повернення до мирного життя Донецької і Луганської області.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є у нас слухач на зв’язку. Якщо є можливість технічна, зараз ми його почуємо. Доброго вечора!

Слушатель: Алло!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, ми слухаємо вас. Звідки ви телефонуєте? Як вас звати?

Слушатель: Добрий день! Андрій, Київ. Я хотів би повідомити таку інформацію для пана Андрія, тому що він є членом комісії, яка перевіряє це. Значить, зараз на схід будуть відправляти батальйон "Київська Русь", який дислокується зараз, наприклад, в "Десні". І от у мене там знаходиться знайомий. І в цьому батальйонів всього одна кевларова каска. І все, більше нічого немає. Тому в даному випадку було б дуже цікаво, якби пан Андрій з його комісією могли б завчасно подивитися на цю всю ситуацію або вивчити цю ситуацію, на скільки і як відправляють людей туди.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ще раз скажіть, куди саме відправляють?

Слушатель: На схід.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Адреса дислокації зрозуміла. Ще раз назвіть нам батальйон, про який іде мова.

Слушатель: Батальйон називається "Київська Русь". Він дислокується в "Десні". Учбова частина така є. І в даному випадку отака от ситуація. Я розумію, стан в країні такий. Але все рівно…

Андрей ИЛЬЕНКО: Я перепрошую, а скажіть, цей батальйон – він в структурі якій? МВС?

Слушатель: Ви знаєте, я дійсно не знаю. Я просто знаю, що…

Андрей ИЛЬЕНКО: Очевидно, це МВС. Я думаю, що це в структурі МВС. Я завтра буду бачитися з керівництвом Міністерства внутрішніх справ, завтра вранці. Я обов’язково цю інформацію передам і наголошу на тому, що треба вплинути на цю ситуацію.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Бачите, як слухачі реагують: "ми розуміємо, важкі, скрутні часи". Але з огляду на ті суми, які ви називаєте, які були зібрані за допомогою громадян України на підтримку Збройних сил, це великі кошти насправді. І мати на батальйон одну каску – це злочин проти свого народу.

Андрей ИЛЬЕНКО: Я перевірю цю інформацію. Я завтра буду бачитися з керівництвом МВС, і я цю інформацію обов’язково передам.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є ще один слухач. Як звати вас? Звідки ви телефонуєте?

Слушатель: Скажите, это Радио Вести?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Это Радио Вести. Здравствуйте! Как вас зовут? Откуда вы звоните?

Слушатель: Из Харькова.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слушаем вас. Как зовут вас?

Слушатель: Меня Георгий зовут. Я сейчас нахожусь в эфире?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы в эфире. Говорите. У вас вопрос, реплика? Что вы хотите?

Слушатель: Я хочу сказать. Вот сейчас обговаривается вопрос о введении воинского положения. Но дело в том, что если даже вы будете вводить воинское положение, в таких регионах как Харьков это не нужно. Вы просто сделаете, сольете это все…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Послушайте, давайте мы будем внимательнее к информации. Никто не говорит о введении військового положення, о военном положении речь не идет, тем более что касается Харькова. Давайте никаких опасений и страхов чтобы не было, вы будете внимательно слушать все, что происходит в нашем эфире, и новости в том числе. Очень много, кстати, народу нам звонило из Харькова и говорило, что там все спокойно, харьковчане Харьков не отдадут. Но, собственно, и потребности такой нет, потому что как бы в Харькове, как мы понимаем, царит лад і спокій. Ще один дзвінок – і ми продовжимо.

Слушатель: Алло! Будь ласка, хочу задати питання.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, слухаємо вас. Звідки ви?

Слушатель: Питання пану Іллєнко.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Звідки ви телефонуєте?

Слушатель: Із міста Бердянська.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як звати вас?

Слушатель: Мене звати Микола.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. І?

Слушатель: У мене питання. Я білорус. І хотів би спитати: Андрій проти білорусів чи як? Чи я ворог його? Тому що я білорус-націоналіст.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Знаете, белорус-националист, тут такой анекдот уже в народе у нас есть: Ярош прочитал все про "Правый сектор" и стал бояться "Правого сектора" – все, что пишут в Интернете.

Слушатель: Ні, але я такий націоналіст, що я за Білорусь готовий повбивати всіх кацапів.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А-а, всіх кацапів? Это существенно меняет дело. Как говорят у нас в Одессе, это две большие разницы. Но у вас паспорта гражданина Украины или России?

Слушатель: А-а, ні, я українець, але я є білорус. У мене кров Польщі, Німеччини і Вірменії.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В общем, наш человек, сказал бы Андрей Ильенко. Що відповість вам пан депутат – зараз почуємо.

Андрей ИЛЬЕНКО: Я тисну руку вам з Бердянську. Ви займаєте очевидно патріотичну позицію. Я не знаю, мені, по-перше, взагалі не має значення, хто людина по національності, якщо вона патріот України, а по-друге, я тим більше дуже дружньо і позитивно ставлюся до білоруського народу, який з нами дуже близький етнічно і має дуже близькі мови, схожі. Тому тільки з великою симпатією ставлюся. Власне, отак.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. Ну, отака відповідь пролунала. Доброго вечора! Звідки ви телефонуєте? Як вас звати?

Слушатель: Алло!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Да, мы слушаем вас.

Слушатель: Добрий вечір! Мене Володимир звуть, я з Києва. Я пану Андрію хотів би задати питання. До речі, я пана Андрія знаю особисто по "Свободі". Хотів задати таке питання. От дивіться, ми вже два місяці, якщо не більше, слухаємо: зібрали 120 мільйонів народ, скількись зібрали ще. А чому ж їх не тратять? Чому люди в кедах воюють? Чому їх не екіпірують? Чому оце висить два місяці з лишнім і ніхто нічого не закупає?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це надзвичайно слушне питання, тому що дуже багато і слухачів нам пишуть: "Стыдно слушать. Вся семья и бабушка из Донецка перечислили 2 месяца деньги, а наши босиком врукопашную бросаются на врага". Вот есть у нас такие слушатели, такие сообщения присылают. "Ведь гибнут наши же парни. Не стыдно вам?"

Андрей ИЛЬЕНКО: Власне, мені точно ні за що не стидно. Я можу сказати, що особисто доволі багато і зібрав коштів, і організував передач і інших деяких речей для нашої армії. І зараз, власне, в цій тимчасовій слідчій комісії був відправлений туди саме для того, щоби об’єктивно розібратися в ситуації. Я вам кажу: проблем декілька – проблема бюрократії, проблема корупції і відвертої зради. Я щодо проблем бюрократії вам тільки що доповів, що ми підтримали сьогодні внесення в якнайшвидші терміни і будемо вимагати від Турчинова, щоб він уже завтра поставив на голосування законопроект, який фактично відміняє всі бар’єри і максимально спрощує, відміняє взагалі тендери, робить максимально просту, зрозумілу систему закупівель для Збройних сил і інших силових підрозділів. А друге питання це щодо корупції. Всі факти корупції, які будуть виявлятися, вони будуть направлятися у відповідні правоохоронні органи. Тому що Верховна Рада не може вести слідство, виносити вердикти судові, але може виявити факти і направити. Я просто вам кажу, що виявити ці факти, ще раз повторюсь, можна не тоді, коли ви читаєте папери чиновників. Бо в паперах чиновників все буде вилизано і все буде правильно. А треба їхати безпосередньо на місце і перевіряти. І тому ми їдемо. Власне, я цим займаюся зараз, організовую це.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Андрію, знаєте, насправді тут навіть не в тому, що ви їдете, не справа в цьому відрядженні, а справа в системі, що цю систему треба…

Андрей ИЛЬЕНКО: Ну систему… Друзі, давайте так. За місяць в умовах війни ми не поміняємо систему, яка тривала 23 роки. Тому давайте…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Андрію, якщо нічого не робити, то нічого ми і не зробимо. Ми продовжимо цю тему одразу після…

Андрей ИЛЬЕНКО: Друзі, я ще раз кажу: я народний депутат України, я не міністр оборони, я не міністр внутрішніх справ. Я говорю за свою зону відповідальності. Я закони всі голосую, підтримую, які потрібно, ініціюю в тому числі всі закони.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми повертаємося в студію одразу після невеличкої паузи.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В программе "Герой дня" на Радио Вести сегодня народный депутат Украины Андрей Ильенко. Ну, Андрей, тут много вопросов вам задают. Во-первых, что касается подразделения "Русь". Вот Днепропетровск настаивает, Владимир, который нам звонил, сейчас он пишет сообщение. Про воинское подразделение "Русь" нужно звонить сразу с передачи, вот имеется в виду из студии, потому что завтра уже может быть поздно. Еще такой вопрос: "Спросите, пожалуйста, вашего гостя, как прокормить солдата за 39 гривен в сутки?". Ну вот давайте пока с темой экипировки и питания в зоне АТО, а потом продолжим, потому что тут есть вопросы, не касающиеся военных действий.

Андрей ИЛЬЕНКО: Товариство, давайте ми як би визначимось в цій ситуації ще раз. Найкраща позиція зараз – це стояти збоку і критикувати, казати: от все погано, як так і так далі. Набагато краща позиція – допомагати всім, чим ти можеш на даному етапі. Я саме дотримуюся такої позиції. Тому якщо ви мені задаєте питання, як так може бути, що щось там не так, я так само обурююсь, абсолютно так само. Просто крім обурення має бути дія. От як би це моя позиція, і я намагаюся принаймні, можливо, не так добре, як хотілося, нехай мені хтось інший дає оцінку, але я намагаюся якось виправляти, а не просто констатувати, що погано все. Ну так очевидно, що все погано. А як могло бути? Поясність, як могло бути, якщо 23 роки в цій країні нікому не була потрібна армія? Як могло бути по-іншому, якщо 4 роки психопат повністю розграбував всю країну? Як могло бути по-іншому? Навпаки, те, що зараз іде, ми отримали вже кістяк армії, який зараз уже навчився воювати – оце вже плюс, якого 3 місяці назад у нас не було. А зараз це вже у нас є. Тому давайте не тільки про негативи, але і про щось добре.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Днепропетровск на связи. Вот спрашивают: "Сколько еще будут преследоваться патриоты Майдана?". По всей видимости, имеется в виду сегодняшняя листовка, которая распространена – знаете вы о ней или нет? – на территории Крыма. И вот в Крыму призывают по определенным телефонам звонить людей, которые узнают в жителях Крыма участников Майдана в Киеве. Вот что-либо об этом вам известно? Слушатели интересуются, как защитить этих людей.

Андрей ИЛЬЕНКО: Тобто людей, які підтримували Майдан, які зараз в Криму?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так.

Андрей ИЛЬЕНКО: Я можу сказати, що, зокрема, наша кримська "Свобода", кримська організація "Свобода", так само, до речі, як донецька і луганська, дуже багатьох людей нам довелося евакуйовувати. І не тільки свободівців, це були просто патріотичні люди, яких ми зараз, по суті, тут надали їм тимчасове житло, надали їм можливість тут виживати, давали якісь певні кошти і підтримуємо цих людей. А це насправді сотні людей, яким просто довелося кидати все і тікати, бо їх просто там могли вбити. Тому я знаю цю ситуацію, регулярно з такими людьми спілкуюся. І, на жаль, не завжди держава забезпечує достатньо високий рівень підтримки цих людей, по суті біженців. Як би ми намагаємося це робити своїми силами, не чекаючи якоїсь милості від держави, а намагаючись допомагати цим людям всім, чим ми можемо.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Есть вот еще такой вопрос с требованием практически ужесточить ответственность и наказание людей, которые причастны к разворовыванию вот этих средств, которые были собраны на поддержку Вооруженных сил. "Длительное время ведется следствие, – пишет нам из Харькова Александр, – проверки на местах, собираются очевидцы. Множество погибших солдат. Ни один чиновник не понес наказание за то, что стреляли в невооруженных или солдат без бронежилетов. Может, взять на вооружение опыт КНР? Поймали на взятке – расстреляли. Порядка было бы больше". Ну вот такое мнение.

Андрей ИЛЬЕНКО: Я вважаю, що в умовах воєнних дуже мають бути жорсткі покарання за подібні злочини, аж до смертної кари.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є слухач. Давайте ми дамо можливість поставити вам питання або висловити, можливо, думку – і продовжимо ефір. Доброго вечора! Звідки ви телефонуєте? Як вас звати?

Слушатель: Мене звати Микола.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так, слухаємо вас. Звідки ви?

Слушатель: Я з Києва. У мене така пропозиція, як можна дуже швидко вирішити по закупівлях на армію. Щоб депутати зібрались і видали закон на цей період, що, наприклад, дві людини дуже самих відомих – наприклад, Сверстюк і якийсь журналіст відомий – і за їх підписом йшли всі закупки. І дати їм незалежних маркетологів чоловік 5-6, які за день можуть зразу оцінити ціни і так далі, все інше. І за день можна все закупити, все вирішувати, ніяких ні тендерів, нічого, все буде прозоро, ці люди ніколи не підпишуться на…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Альтернативна група волонтерів по суті така.

Слушатель: Да, да, да.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мы и так тут все миром, всем народом что называется. До речі, ви перерахували, пане Андрію, 5 гривень?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я багато перераховував. Я, звичайно, і SMS ці робив, але, безумовно, я і набагато більші суми перераховував – ті, що у мене з депутатської зарплати. І є купа людей, наших свободівців і не тільки свободівців, які беруть участь в бойових діях. І я якісь певні можливості, які в мене були, я направляв. І не тільки безпосередньо з депутатської зарплати, бо це насправді мізер все одно. Ми організували… Ну, наприклад, мій помічник як народного депутата Олександр Рудоманов – він організував дуже ефективний збір коштів через Інтернет. Він дуже ефективно з багатьма військовими частинами співпрацює. І там дуже якісно все відбувається, тобто кожна гривня звітується, фотозвіти, все це передається безпосередньо в руки, без посередників. Всі частини кажуть, що їм потрібно. Наприклад, вони кажуть: "Нам потрібні консерви, тушонка", а цим потрібні камуфляж, цим потрібні бронежилети. Тобто що першої необхідності, це купляється. Збираються через Інтернет кошти, потім це передається безпосередньо в руки, потім це звітується. Тобто намагаємося. Зараз от організований наш централізований свободівський збір коштів допомоги нашим героям. Тобто все це робиться. Як би я просто до чого це все веду? Чому, власне, я пішов працювати зокрема в цю комісію? Тому що волонтерським способом можна збирати, це все добре. Але тут питання іде про бюджетні перш за все кошти і ті кошти, які зібрали люди через ці SMS, але і бюджетні кошти, це мільярди. І оці кошти мають бути використані якісно. Тому що сьогодні вони не дуже якісно використовуються або взагалі не використовуються через бюрократичні ідіотські процедури, які треба відміняти повністю. І, до речі, це теж одна з причин, чому, на мій погляд, треба вводити воєнний стан в цих областях, тому що це дасть можливість, в тому числі, змінити. Всі бюрократична машина, вся економіка буде працювати вже на військових рейках. А зараз, наприклад, Міністерство оборони, що найприкріше, воно ж працює далі в умовах мирного часу. Тобто у них ідуть всі нормативні процедури, всі закупки – це все йде по нормам, які діють в мирний час. Але це вже нереально, неадекватно. І тому законопроект, зокрема, про який я сьогодні вже кілька разів згадував, я наполягаю, щоб цей законопроект був прийнятий уже завтра. Не можна затягувати.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Стосовно переслідувань учасників Майдану тут є невеличке уточнення. Дмитро з Дніпропетровська, я так розумію. Переслідують на тільки в Криму. "Я с Днепра. До сих пор тягает прокуратура". Ну, власне…

Андрей ИЛЬЕНКО: На жаль, я знаю такі випадки. Я навіть можу сказати, що інколи… Я не хочу зараз говорити, бо не хочу створювати цей негативістський фон, але багато є таких випадків, на жаль.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну але ваша порада.

Андрей ИЛЬЕНКО: Порада дуже проста. Я не хочу людину відправляти по довгій процедурі. Заходьте в Інтернет, в "Фейсбук" мій Андрій Іллєнко, пишіть мені в приват. Я буду дзвонити в місцеву прокуратуру і звернення депутатське направляти або наші активісти вам спробують допомогти.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Народний депутат Андрій Іллєнко сьогодні в програмі "Герой дня". Ми повернемося буквально за кілька хвилин. Залишайтесь на Радио Вести.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: 19 часов 46 минут в Киеве. Мы приветствуем всех, кто к нам только что присоединился. Я напомню, что вы слушаете программу "Герой дня". И сегодня в рамках этого проекта мы беседуем с народным депутатом Украины Андреем Ильенко. Це останні 15 хвилин нашого ефіру, цього ефіру в рамках проекту "Герой дня". Я хотіла би, щоби, власне, ви сказали про свої очікування від осені, від канікул. Чи ви збираєтесь дійсно працювати, чи ви збираєтесь іти на дострокові парламентські вибори? Чи є доцільність у проведенні цих виборів? Давайте ми про, власне, ваші політичні плани.

Андрей ИЛЬЕНКО: По-перше, у мене канікули останній раз були, коли я ще в школі вчився. Після того у мене канікул немає, я працюю постійно. І, на щастя, Верховна Рада прийняла рішення, що ми працюємо безперервно, тобто Верховна Рада буде працювати в постійному режимі, включно липень-серпень буде працювати. Це єдино можливе було рішення. Будь-яке інше рішення – це було би просто блюзнірство. Щодо дострокових виборів. Я вважаю, що вони необхідні і вони мають відбутися вже цього року. Парламент. не варто навіть повторювати ці всі аргументи, їх всі прекрасно знають, парламент повинен бути оновлений. І це запит всього українського суспільства. Тому ми підписали, зокрема наша фракція підписалася під постановою про саморозпуск парламенту. Сподіваюся, що в той чи інший спосіб, але все-таки ми зможемо створити правові підстави для розпуску парламенту і найближчим часом відбудуться дострокові вибори. Але дуже би хотілося все-таки, я не хотів би зараз на цьому акцентувати, щоб не складалося враження, що я, знаєте, як дехто – парламентські вибори потрібні, але ще перед цим потрібно – і йде список в 100 питань. Ясно, що ніколи до них не дійде. Але я все-таки наполягаю на тому, що нам необхідно провести зміни виборчого законодавства і закриті списки повинні піти в історію, мажоритарка повинна піти в історію, має бути система в тій чи інший спосіб забезпечувати пропорційні вибори за відкритими списками.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Що стосується відкритих списків два законопроекти існує: депутата… Я зараз можу помилитися. Рудьковський один зареєстрував. Інший чий?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я точно зараз не скажу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мірошниченко, напевно, так?

Андрей ИЛЬЕНКО: Там є Мірошниченко, це проект Виборчого кодексу. Там взагалі повністю системно всі йдуть: і вибори президентські, парламентські і так далі. Тобто очевидно, що будь-який закон, який зараз може бути, він може змінюватися. Це не постійна константа, законопроект. Це, очевидно, будуть політичні домовленості. Бо щоб під закон знайти…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви вірите в те, що парламент встигне і що вибори восени відбудуться за відкритими списками?

Андрей ИЛЬЕНКО: Дивіться, яка ситуація. Все одно, якщо не цей парламент, його доведеться змушувати йти на вибори. Давайте називати речі своїми іменами: більшість депутатів не збираються. І для того, щоби суспільство змушувало цей парламент іти на вибори, паралельно треба ще змусити перед тим, як піти на вибори, ще проголосувати за новий закон. Бо розумієте, нема питань, можна піти і по цьому закону на вибори. Але потім же будемо бідкатися і казати через півроку, що давайте ще одні вибори, бо щось ми обрали не те, бо як би проблеми очевидно будуть. Тому давайте все-таки вже визначимо правила гри нормальні, якісні. Бо ви розумієте, коли кажуть, що цей парламент не можна змусити прийняти новий закон, тоді я кажу: а чого ви тоді вірите, що цей парламент можна змусити піти на вибори? Це ж так само питання лежить в площині політичної волі. Тому якщо ви вже твердо вирішили йти на вибори, то давайте так само відповідально поведемося і поміняємо закон.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Повертаючись до нашої основної теми, тому що я нагадаю, що Андрій Іллєнко, народний депутат і, крім того, секретар тимчасової слідчої комісії з питань використання тих коштів, які були перераховані громадянами України на підтримку Збройних сил. Ви будете перевіряти, у який спосіб зараз екіпірована армія, як харчуються наші гвардійці. От одна зі слухачок пише, що "сын служит 4 месяца. Каски выдали образца 1948 года".

Андрей ИЛЬЕНКО: Де служить?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте ми, якщо вона нас чує, Інна з Боярки, нехай зробить пояснення.

Андрей ИЛЬЕНКО: Бо розумієте, яка ситуація. Якщо служить в зоні АТО, то звичайно, тут питань немає, це повна маячня і це має бути негайно поміняна ситуація. Якщо його призвали, він десь просто проходить службу не там, де бойові дії, це трошки інша ситуація. Тобто треба розбиратися конкретно, де, як. Будемо піднімати питання.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте ще один ми встигнемо дзвінок слухача. Доброго вечора!

Слушатель: Алло! Добрый вечер!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слушаем вас. Откуда вы звоните?

Слушатель: Из Киева. Василий Иванович. У меня к Андрею такой вопрос. Мы были вашими избирателями пару лет назад – я и моя мама. Скажите, пожалуйста, вот вам, представителю партии, которая задала высокую духовную ноту, так сказать, в своей программе и которая ее держит, не кажется ли вам постыдным держать в своих рядах таких депутатов, которые лгут по поводу своего прошлого, которое они считают, очевидно, позорным, но не решаются его назвать – пребывание в Коммунистической партии? А потом, когда они приперты к стенке, называть себя орлицами. Орлицы, как известно, стыда не имут и могут ни за что не отвечать. Как вы относитесь к этому лично?

Андрей ИЛЬЕНКО: Ви знаєте, я вважаю, що кожна така ситуація, якщо ми говоримо… Я так розумію, ви говорите про пані Фаріон. Ви знаєте, я ціную пані Фаріон за те, що вона, попри те, що багато людей її не сприймають, але вона ніколи не зраджує своїх принципів, вона завжди говорить те, що думає. Комусь це подобається, комусь не подобається, але вона принципова людина.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Навіть коли вона була в лавах Комуністичної партії, вона була принциповою?

Андрей ИЛЬЕНКО: Розумієте, яка ситуація. Давайте згадаємо…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ну тут згадують саме цей досвід.

Андрей ИЛЬЕНКО: Я не хочу повертатися до цієї теми, тому що ви розумієте, яка ситуація. Вона ніколи не брехала і не казала, що вона не була чи щось таке. Просто це була певна інформаційна кампанія, спрямована, як дуже часто це відбувається зараз, на певну дискредитацію. І вона не втягувалася в ці дискусії, вона не хотіла себе втягувати в питання, які, очевидно, зараз не мають ніякої актуальності. Якщо б вона була, наприклад, агентом КГБ – це одна ситуація. Якщо б вона була на керівних посадах – це інша ситуація. Послухайте, давайте ми не доводити до маразму ситуацію. Давайте ми тоді дійсно скажемо, що будь-хто, хто був просто в КПСС просто прийнятий рядовим членом партії, він злочинець, його треба викинути геть, посадити. Тобто є якась межа здорового глузду, і ця межа не повинна переходити, на мій погляд. Тому просто коли вихоплюється якесь питання і просто навколо цього створюється штучно скандальна ситуація, то, на мій погляд, це є просто використовується в політичних цілях, не більше.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Коли ви кажете про люстрацію, чи правильно зрозумів слухач вас, каже, отаке питання: "Чи ви за заборону Комуністичної партії?". Отак.

Андрей ИЛЬЕНКО: Однозначно за заборону. І ми про це говорили тоді, коли ще ця тема не була, як то кажуть, на слуху. Ми про це говорили завжди і це було в нашій програмі завжди. Зараз про це вже говорять всі, кому не лінь. І це дуже добре, звичайно. Але раніше тільки "Свобода" говорила про заборону комуністів. І я думаю, що нарешті це повинно статись.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Андрій Іллєнко сьогодні відповідав на питання наших слухачів. Насамкінець не можу не запитати. Отже, створено комісію, слідчу комісію, яка має з’ясувати, у який спосіб, ким і як використовуються кошти громадян України, які були перераховані на підтримку Збройних сил. І стосовно бюджетних коштів також ви маєте знайти відповіді на всі питання. Як довго буде працювати ваша комісія?

Андрей ИЛЬЕНКО: Я думаю, що немає часу на довгу роботу. Я вже колись був членом одної комісії тимчасової слідчої, вона працювала дуже довго і, напевно, не так ефективно, як би хотілося. Тут немає часу довго працювати. Я думаю, треба вкластися в максимально стислі строки.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви собі такий дедлайн поставили? Коли ви прийдете до нас в студію і дасте відповіді, хто і як потратив?

Андрей ИЛЬЕНКО: Попередні відповіді, я думаю, повинні бути не пізніше, аніж через 2-3 тижні. Можливо, не остаточні, але вже якісь конкретні факти, викладки вже мають бути десь в такі строки.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слухачі цікавляться: якщо ви знайдете таких людей, які крали кошти, я просто перекладаю з російської, "что с ними будет, с этими людьми?".

Андрей ИЛЬЕНКО: Друзі, ми ж намагаємося будувати все по закону. Будемо садити їх в тюрму, напевно. А які ще методи? Можна, звичайно, іншими методами. Але це ж вже трошки недемократично. Будемо в тюрму саджати по законам воєнного часу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми знаємо, що у вас є інші методи. Але я думаю, що цього разу ви до них долучатися вже не буде після історії з вашим візитом на "Перший національний".

Андрей ИЛЬЕНКО: Я, по-моєму, взагалі там як паїнька себе поводив.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Що було, то було. Кто старое помянет… Є така приказка. Я дякую за те, що ви сьогодні знайшли час і були, власне, сьогодні в нашій студії. Я дякую нашим слухачам за те, що ви ставили питання. Я нагадаю, що сьогодні героєм дня був Андрій Іллєнко. Я сподіваюся, що коли ви повернетеся з вашого відрядження на схід, ми зможемо знову вас побачити в цій студії, і тоді вже більш докладно почути відповідь на питання, куди діваються ці кошти і, власне, у який спосіб їх використовують. Приємного вечора всім, хто лишається з нами надалі. Слухайте Вести.

Читать все
Читать все