стенограмма

"Акціонерні товариства – це фейк в Україні"

"Тема Калныша"Опанащенко: "Донбассу нужна национализация добывающих предприятий"

Стенограмма эфира "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер, дорогие радиослушатели. Это передача «Герой дня» и я, ее ведущая Юлия Литвиненко. В рамках этого проекта сегодня познакомлю вас ближе с Михаилом Опанащенко, народным депутатом Украины. Добрый вечер, Михаил Владимирович. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Добрый вечер!

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мы заинтересовались вами в виду некоторой вашей инициативы. Вы говорите очень часто о восстановлении Донбасса. Об этом сегодня мы и поговорим. Что нужно сделать в первую очередь? В апреле вы инициировали создание в парламенте антикризисной украино-российской группы, правильно?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Весной была мною озвучена инициатива по созданию парламентской антикризисной группы. Це була пропозиція з боку Росії. Це була неформальна зустріч на території Швейцарії. В трьохсторонньому форматі була зроблена пропозиція з боку Росії щодо створення цієї групи, щоб саме парламенти брали участь у врегулюванні конфлікту. Коли уряди та керівництво країн намагалося уладнати конфлікт, я пропонував, щоб парламент не залишався осторонь і брав участь у вирішенні тієї ситуації, яка складалась, на жаль, ситуація стала найбільш загрозливою, прийшла ескалація конфлікту. Те, що ми зараз маємо на сході, формат самої антикризової групи повинен змінюватися. Це було актуально повесні, я наголошував, що група буде можливою тільки тоді, коли головним буде питання повернення Криму Україні. Відокремлення території може відбуватися лише за рішенням всеукраїнського референдуму, а не окремої частини, яка місцево проживає на цій території. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я зараз додам гостроти нашій дискусії. Коли ви представляли інтереси Партії регіонів, як давно ви звідти вийшли?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я обирався на мажоритарному окрузі від ПР.Я ішов з передвиборчою програмою «Україна для людей». 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В якому регіоні? 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Херсонщина, Каховка. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Останній раз, коли ми бачилися, це було минулого року, ви говорили виключно російською мовою. Це була політика Партії. І та політика, яку ви проводили на сході, чи не вона спричинила той безлад, який зараз панує там? 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я не розмовляв як українською так і російською мовою вільно. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Для мене це просто дивно. Російська мова – це була вимога пана Єфремова, чи Януковича, політтехнологів, хто вимагав від вас, народних депутатів, давати інтерв’ю російською мовою?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Ніхто не вимагав з мене особисто. Я часто підкреслював, що навчався в школі, де з 5 класів було 4 російськомовних, здобув освіту російською мовою. Навчався в університеті російською мовою. 80% на Херсонщині добре мислять саме російською мовою, хоча визнають, що українська – це їх рідна і державна мова. Ц моєму окрузі, він багатонаціональний, проживає і татарське населення, і турецьке, і росіяни, і українці. На Херсонщині немає того безладу, який ми відслідковуємо на сході. Я в політиці зовсім недавно, півтора року у ВРУ. Я працював для своїх людей в окрузі постійно, багато моїх земляків це знають. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви вийшли в ПР?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Так, у лютому-березні. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: До чи після втечі Януковича? 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Після. Коли керівництво зраджує тим принципам, програмі, яка була, в мене не залишалося виходу, я залишив лави ПР. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви не відчували, що політика, яку проводить ПР, призведе до такого фіналу? Я вважаю, що всі депутати, причетні до ПР, мали б скласти свої повноваження і не повертатися в політику, але виходить є варіанти. Ви обрали важку політичну долю, бо з якими ініціативами тепер ви не виступали, вас завжди будуть ототожнювати з режимом партії Януковича. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: А якщо у нас 51% голосував за ПР? То давайте і їх усунемо від виборів. Я багато чую таких закликів до люстрації, особливо заяви трьох фракцій, які наполягають на ній. Нехай вони добре подивляться, скільки років вони у владі. Мені не соромно, я буду іти і відстоювати ті закони, які я вносив. Це закон про підняття зарплати, працевлаштування сільського населення, соціального спрямування, бо ми втратили українську гідність завдяки тому, що політики в різних фракціях зробили вигляд, що вони там не були. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як голосували ви 16 січня?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Ви знаєте, як відбувалося голосування. Хто рахував ті руки, хто їх піднімав… Якщо я вам скажу, що не голосував за ті закони, ви мені начебто не повірите. Це риторичне питання. Багато з тих законів, які пропонували прийняти, вони були слушні, але невчасні, тому що люди стояли проти них. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Які там слушні пропозиції, на вашу думку? Добре. Що насправді хотіли сказати жителі Донбасу? Чого ми не почули?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Почути Донбас – це почути не Януковича, а людей, які там працюють. Людей, які повірили у політику ПР, звинувачувати не потрібно. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так я і не звинувачую. Людям обіцяли те, чого вони ніколи не отримали, вони навіть не знали, що Янукович реалізовує цей сценарій з розколу України. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Янукович будував авторитарну владу. Коли все суспільство пішло вперед на шляху демократичного розвитку, він намагався відтворювати авторитет. Він намагався втілювати владу царя. Народ йому це не пробачив. Він поплатився за все те, що відбулося. Щодо відновлення Донбасу. Зараз два етапи: як забезпечити тих людей, які опинилися заручниками в зоні АТО, щоб не було там дійсно гуманітарної катастрофи; другий період – це відтворення зруйнованої інфраструктури, підприємств, які знищено. Потрібно зробити робочі місця, відновити підприємства. Найпростіший шлях – це націоналізація усіх підприємства, які використовують у своїй діяльності надра, бо якщо хтось по якійсь темній схемі приватизував велике підприємство і відвів під нього ділянку…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хтось – це Ринат Ахметов?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я не знаю, я не живу на Донбасі. Але щоб це не стало приводом для боротьби між цими угрупованнями. Потрібно зробити чітку програму щодо інвестування і деприватизації. Спочатку націоналізація, а потім приватизація цих підприємств. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ж ви знаєте, що приватна власність – недоторкана. У який спосіб ви будете націоналізувати? І які інвестори прийдуть в Україну, якщо ми зараз будемо націоналізувати приватні підприємства? 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Коли є на певній території закон, тоді можна казати про те, що там приватна власність, а коли банально під загрозою автоматів переписуються підприємства, то це не приватна власність, і ні про який захист річ іти не може. Постає велика проблема – як відтворити інфраструктуру. Тільки за рахунок інвесторів. Якщо хтось бажає взяти якесь родовище і побудувати там якесь підприємство, що займеться видобутком та переробкою сировини, то потрібно таким інвесторам давати дорогу. Потрібно створити нормальні умови для інвестицій і зону особистого оподаткування, щоб у нас не було фікції, як по всій Україні. Акціонерні товариства – це фейк в Україні. Їх нема. Нема чіткого забезпечення прав власності. Або людина цілком контролює підприємство, або не вкладає туди ні копійки. Ведеться подвійна бухгалтерія. Я реєстрував закон, коли сума коштів, вкладена в підприємство, не оподатковується поки власники не почнуть виймати свій прибуток. Така схема працює в США. Це дає людям обертати ці кошти багато разів і капіталізувати ці підприємства. Єдиний податок, який треба ввести, це податок на розвиток інфраструктури. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте дамо можливість нашим слухачам задати питання. Доброго дня!

Слушатель: Здравствуйте. Сергей, Киев. Слушая вашего гостя, думаю, что мы сидим в театре абсурда. Он говорит о каких-то ценностях, что его руководство предало интересы, ценности, в которые он верил. В тот момент, когда Янукович убежал, то народный депутат понял, что программа ПР не выполняется. Все эти годы, что он сидел и давил на кнопки, оказалось, что он предал своих избирателей. Не он, а партия. Он сам ничего не делал. Сколько, должно быть, гость сделал хорошего, чтобы ПР выдвинула его в народные депутаты и поддержала на выборах. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: В ланах ПР було багато людей, які пройшли свій шлях від робітника до керівника підприємства. Ще 12 років тому я працював на будівельному майданчику і планував роботи в комплексній бригаді. Від майстра, до прораба, до начальника будівельної дільниці і створював не своє власне підприємство. Мої люди і виборці чітко знають, за що мене обирали. Багато хто має за своїми плечима такий самий величезний досвід. На грудень місяць рівень довіри у Януковича був надзвичайно високий, це показували і соціологічні дослідження, а те, що відбулась зрада, почало викриватися фактами. Якщо довіра до ПР була 51% на виборах, а на місцевих виборах – понад 60%, то давайте ми не будемо усувати ту частину людей, яка вірила, йшла за програмою, і робити з них зрадників. Я вважаю, що зараз в країні потрібно об’єднувати людей, а не звинувачувати їх за принципами. Якщо ви бажаєте покопатися в моїй біографії, відкрийте, подивіться, зробіть висновки, не вам одному робити мені оцінку в прямому ефірі. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Окрім націоналізації підприємств на Донбасі, які у вас ще є ініціативи?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Зараз найголовніше скористатися миттю і повернути українцям гідність і повагу до професії. У нас зараз 1200 грн. мінімальна зарплатня. Багато наших громадян пам’ятають радянські часи, коли людина пишалась своїм батьком, тому що він був звичайний водій, бо він отримував гідну зарплату. Я вніс законопроект, який підніме з 7 до 25 грн. погодинну оплату праці, щоб повернути повагу для професій. Зараз та мить: ми залучаємо кредити, фінанси в країну, я закликаю уряд вкладати в людей, в їхню зарплатню. Саме молодь є вразливою частиною. 4,50 грн на обід – без одягу…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Журналісти – люди цинічні. Цю зворушливу історію про 1200 грн. і спогади про вашого батька. Чому ви не пригадали і не розповіли цю історію лідеру ПР? У вас особисто скільки було зустрічей з колишнім президентом?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я вносив законопроекти, які передбачали підвищення зарплатні і працевлаштування сільського населення. Мій законопроект робить навантаження на використання землі, якщо 25 га використовувати, створюється одне робоче місце, це надало б змогу працевлаштувати 60% сільського населення, де 90% безробіття. І він не був прийнятий. Це податкова реформа, яку вносив і ї не підтримала моя ж ПР, в ланах якої я був. Моя політика – це досить складний механізм. З Януковичем зустрічався кожного разу, коли він збирав фракцію чи зустрічі. І щоб в ланах ПР була одноголосна підтримка – ні, було багато дискусій. На жаль, мої закони і зараз не беруться до уваги. Податкова реформа принципово змінює систему НДС. НДС щас зараз самий корумпований податок, це визнає кожен міністр, доки не стає міністром. Коли стає, забуває про це. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мы в предыдущем эфире говорили о том, что 5 месяцев прошло, а реформы идут вяло. Что вы можете сказать, как член комитета по налоговым инициативам?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Були і позитивні зміни, наприклад, податкова амністія. Багато хто знає, що середній рівень прибутковості підприємства в Україні не перевищує 2-3 відстоки. Це не так. Багато хто знає, що люди були вимушені працювати із тими тіньовими схемами, які їм пропонувало колишнє міністерство податків та зборів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви також колишній підприємець. Ви бунтували? Ви були одним із тих, хто запроваджував всі ці схеми? 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я працював у тих умовах, які створювала держава. 22 роки всі борються з цим ПДВ, всі визнають, що він – найкорупційніший. Його потрібно скасувати. Зараз уряд зробив підприємцям компроміс, він не почав їх саджати. Відкрити карти, почати з білого листа і сплачувати податки. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви здобули чималих успіхів в бізнесі, аж раптом захотіли робити політичну кар’єру. Чому?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Працюючи на підприємстві, я зрозумів як працюють і де є недоліки в податках, де податківці перевищують свої повноваження у перевірках. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте відверто. Ви пішли в політику, щоб захистити свій бізнес?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Зовсім ні. Мій бізнес не був зорієнтований на бюджет, вільний ринок. Захищати себе кожен підприємець вчиться у процесі. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: На вільний європейський ринок?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Український. На ближні країни. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як ви сприйняли рішення Януковича не підписувати угоду про асоціацію з ЄС? Чому вже тоді ви не вийшли з ПР?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я був ярим прихильником євроінтеграції. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: От Янукович ні з чим повертається, а ви залишаєтесь в лавах ПР і підтримуєте його. На що ви ще чекали?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: У нас досить тривалий час виховували партійну дисципліну. Вінстон Черчіль 7 разів переходив з партії в партію, це його особисті політичні вподобання, то у нас це таке, за що жінка сварить чоловіка у себе на кухні. Такого не потрібно бути. Коли Янукович повернувся ні з чим, це була для мене несподіванка, я півроку, як спікер ПР, доводив, що це потрібно, переконував людей, виїжджав в округи і переконував там людей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Слухач, Харків: Чи будете ви балотуватись у наступний парламент?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Так, буду. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Заради чого? Щоб спокутувати гріхи ПР? зробити те, чого ви не встигли? Якщо ви були досить вдалим підприємцем, після абсолютного фіаско вашого лідера було, напевно, справедливіше піти з великої політики.

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: А чому б нас не розстріляти, не вивезти десь в тюрму, замучити?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це варіант. Зауважте, це не я запропонувала. Якщо ви дійсно знаєте, як робити бізнес, піднімати економіку, сплачувати податки, чому вам не повернутися в бізнес? Я, до речі, говорила з вашим колегою Юрієм Мірошниченко в цій студії, і знаю, що його колеги говорять про нього як дуже непоганого юриста. Я запитала його, чому він не хочу повернутися і працювати на Україну. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я буду іти на вибори, я зараз очолюю Ліберальну партію України. Наша політика досить зрозуміла: це людина понад усе. Ця ідея підтримується багатьма країнами світу, вона об’єднує людей. Це ідея для того, щоб держава працювала саме заради людини, її достатку, щоб створити умови, де люди можуть працювати самі, без втручання держави. Ми будемо відстоювати цю політику і надалі. Те, що Україна все одно буде ставити ставку на своїх фахівців, не тільки на тих, хто вміє красиво говорити, а на тих, хто знає, що робити. Я думаю, люди зрозуміють, що треба зараз відбудовувати економіку, розвивати країну. Без тих, хто вдало розбирається в галузі, без партійної приналежності минулої, потрібно вишукувати тих людей, які здатні вести їх до парламенту, до влади, щоб вони працювали. Я думаю, в цьому ніхто не сумнівається. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є запитання в наших слухачів. Добрий вечір. 

Слушатель: Добрий вечір. Вадим, Київ. Мне уже накипело. Ребята в больницах лежать, а этого товарища в губы расцеловать что ли? Как они думают решить вопрос с теми, у кого рук-ног нет. И что лично он сделал для реабилитации этих людей?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви навіщали кого-то или сам в больнице?

Слушатель: Я сам лежу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы участник военных действий на востоке?

Слушатель: Я после Майдана лежу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ранения вы получили?

Слушатель: Да, но у меня вопрос к нему. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Зараз багато чого приймається для збільшення фінансування тих, хто зараз мобілізований, є учасником бойових дій на сході. Я особисто створював, скажімо, тим, чим располагаю фінансово, я не мав, скажімо, таких великих статків, як всі бачили Януковича, як всі думають, що кожен член ПР – це мільярдер, але на своєму рівні намагався допомагати і створював, скажімо, тим бійцям, які стоять особисто в мене на Херсонщині на кордоні. Перераховував в ті центри, які збирають кошти. І своєю працею підтримував ті законопроекти, які були спрямовані на збільшення фінансування і підтримку нашої армії. Якщо стане питання, щоб депутатам брати участь у мобілізації, я вважаю, що саме парламент повинен безпосередньо брати участь у АТО. Те, що відбувається зараз, напевно, ну, коаліції нема. У парламентсько-президентській республіці коаліція – це влада, і парламентарії залишилися без коаліції, вони напівлегітимні, то, напевно, їм уже потрібно іти воювати і виконувати функції. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви поки що не були на сході в зоні АТО?

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Ні, але дещо брав у чому участь. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрий вечір!

Слушатель: Добрый вечер. Слава Україні! Тема очень актуальная и наболевшая по поводу ПР. Говорит сейчас ваш гость, что 51% голосовал за ПР. Я сама из Кривого Рога. Это вотчина горнодобывающей промышленности, вы сами знаете, кому сейчас принадлежат все эти комбинаты. Я думаю, что большая часть голосовавших за ПР были вынуждены голосовать так, потому что на комбинате людей просто вынуждали и заставляли, даже если результат будет заранее известен. Кто будет голосовать против, будет наказан вплоть до увольнения. Это смешно, но это факт. И второе. Хотелось бы обратить внимание наших властей, что когда появляются те лица – Вилкулы, которые показали себя с очень плохой стороны. Те же лица ПР, которые приходят сегодня к власти. Хотелось бы, чтобы доверие, высказанное во время майских выборов оправдалось. То, что происходило в последнее время, это беспредел. Люди разочарованы, наверное, если у ПР еще есть хоть капля человечности, совести, морали, должны уйти. Я полагаю, что большинство людей думают именно так. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Спасибо. Шансы не велики, Михаил Владимирович. Есть еще такое мнение: учителей в ПР склоняла администрация, на выборах использовался админресурс, так что тут с популярностью вы поосторожней. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Давайте також не буду піарити ПР. я не погоджуюсь з тим, коли ображають багато людей, які були на місцях. Так, когось, може, і примушували, як кажуть на сході. Я знаю багато тих, хто дійсно йшов і працював з цією програмою. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми бачимо результати цієї роботи: Крим анексували, війна на сході. А власне Крим, Луганська і Донецька області – там завжди була найбільша підтримка партії. Добрий вечір!

Слушатель: Добрий вечір. Анатолій, Київ. Коли військова частина втрачає свій прапор, її розформовують. ПР з позором втратила цей прапор, і з гідністю нехай би вони пішли. А ви прийшли на радіо робити собі піар. Ви були на Майдані? Мені боляче слухати вас. За що я там боровся? Я спілкувався із сотнею, а потім мертвими їх бачив. Вас там не було. Якщо ви такий патріот України, чого ви були в ПР? чого ви тоді не виступали за людей, роботи?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Дякую, ми зрозуміли вашу думку. Поки йшла програма, тут у нас іде трансляція певних каналів. Сергій Тігіпко презентував сьогодні нову політичну силу. Мірошниченко тепер ПРУ – Партія реформ України. Багато ваших по світу тепер, але ви бачите настрої виборців. Ми не можемо тут презентувати всю Україну, але ви бачите, що у нас немає до ефірного прослуховування, ми одразу виводимо в ефір. 

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: Я поважаю думку кожного і того, хто щойно телефонував, але скажу, що я, на жаль, не навчився поділяти українців на поганих та хороших за політичними поглядами. Зараз мені доводиться приймати в своїх приймальнях людей, колишніх, які були у ПР, і я як працював для них, так далі і буду працювати і захищати їхні інтереси, і працювати як нардеп. Я впевнений, що зараз в Україні мають бути партії із чіткою, зрозумілою ідеєю, не прозахідні, не просхідні, а ті, що несуть ідею об’єднання для всієї країни. Це мені не подобалось в ПР, коли вона прийняла просхідний порядок. Я буду працювати для всіх людей країни. Я рік був у парламенті, знаю, що можу зробити для країни багато. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є беркутівці, які зараз на сході боронять кордони і воюють за нашу незалежність, і зі слів президента Порошенко, напевно що, вони будуть реабілітовані. Мені залишається побажати вам, щоб все, про що ви говорили, справдилися. І у такий спосіб ви будете реабілітовані. Але, есть факт, порочащий вас. Михайло Опанащенко, народний депутат України, лідер Ліберальної партії України. Дякую за те, що ви знайшли час, відповідали на питання наших слухачів. До зустрічей!

Михаил ОПАНАЩЕНКО, народный депутат: До побачення! Дякую.

Читать все
Читать все