стенограмма

"Хто не здається і зі зброєю в руках, він буде знищений"

"Тема Калныша"Сиротюк: " Украина никогда не проигрывала России в открытом противостоянии"

Стенограмма "Героя дня" на Радио Вести

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер. Программа «Герой дня», в студии Валерий Калныш, я буду с вами всю эту неделю. Сегодняшний герой дня - это народный депутат Юрий Сиротюк, член комитета по вопросам национальной безопасности о бороны. Добрый вечер. 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Доброго вечора. Тільки трошки поправлю, не Сіротюк, а Сиротюк.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вот вопрос первый в лоб. Только что мы прослушали выпуск новостей и первая новость было заявление Петра Порошенко о том, что сегодня, я ещё раз процитирую «сегодня нам ещё раз нужно сделать перегруппировку сил, которые обеспечат безопасность нашей территории и продолжение наступательных действий армии». Как вы считаете, чем вызвано это заявление?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Ця заява викликана певною зміною оперативної обстановки у війні з Росією, якщо прибрати все і називати речі своїми іменами, яка зараз розвивається на території Донецької і Луганської областей. Минулого тижня дуже серйозні втрати були тактичні, оперативні, втрат бойового духу в російських окупантів і їхніх пособників, які там називають себе по-різному. І, відповідно, Росія вдалася до прямої підтримки надання своїм спецназівцям і пособникам своїм не території Донецької і Луганської областей новітні форми зброї, відповідно, підтягнула живу техніку , живу силу і готується, оскільки українська армія дуже сильно розтягнулася, бо ми вже фактично повністю оточили Луганськ і бої тривали практично просто в передмістях і на території Луганська, повністю був оточений Донецьк, основні тактичні напрямки були фактично закриті. У зв’язку з тим разом з тим підсиленням, у зв’язку з тим, що Росія почала напряму поставляти бойову техніку, і вже новітню бойову техніку, то очевидно, можливо, десь доведеться перегрупувати сили. Я поясню, чому цього не треба боятися. Коли ми сподівалися, що Росія ніколи не вдасться до, наприклад, прямого бомбардування, прямого знищення українських вояків з боку Російської Федерації, тобто вона це робила під виглядом оцієї підлої війни, коли вона перевдягала їх в, так званих, ополченців, коли ми попробували закрити кордон, а це ключове завдання, щоб припинити цю війну, потрібно на 24 години закрити кордон, закрити шляхи постачання зброї, живої сили. Ми це вже одного разу попробували, але наші солдати з 72-ої бригади, з 24-ої бригади, просто були знищені живим вогнем з боку Російської Федерації. Ми не могли відповідати. Тому, коли ми чуємо про ці тактичні, певні кроки, то ми розуміємо, що керівництво нашої армії, верховний головнокомандувач, напевне ж розуміє, що війна будь-якими методами і війна, не враховуючи людських життів – це не правильно. Якщо треба зберегти життя наших солдатів, перегрупуватися, відтягнутися від російського кордону, відтягнутися від зони прямого потрапляння їхніх реактивних залпових систем, значить це потрібно робити. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Это не говорит, например, о том, что если мы отойдём от нашей восточной границы, враг фактически её перейдёт.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Є та частина кордону, яка неконтрольована, по якій ворог ходить взад-вперед. Звісно, що тішить зараз, це те, що попереднього разу, щойно Путін пчихав в Кремлі, або був звонок московських друзів чиїхось в Київ, зразу ми оголошували перемир’я, зразу ми припиняли вогонь, проте ми не перегруповувалися. Слава Богу, що сьогодні дипломати роблять свою роботу, а автомати роблять свою роботу і, наскільки мені відомо, зупинок серйозних, відтягування чи припинення бойових дій не має ф це дуже добре. Коли ми втрачаємо таку перевагу оперативну, тоді сипляться самі лише втрати. Сьогодні йде перелом цієї війни. Це очевидно, Росія панікує, тому що, якщо хоча б один російський найманець повернеться додому на територію Російської Федерації, то він буду мати величезні проблеми. Тому її ціль не завоювати Донбас, а знищити, не залишити в живих героїв, а мати мертвих героїв десь тут, в Новоросії, щоб жоден з них не повернувся. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну мы, давайте говорить откровенно, хотя, возможно я ошибаюсь, но вы больше знаете о состоянии украинской армии. Действительно ли мы можем адекватно отвечать на «Ураган» систему, которая, сегодня уже было подтверждение, что «Ураган» система против украинских солдат используется. А вот эти все учения, которые проходят на границе с Украиной, когда стягивается порядка 50 тысяч человек. Мы действительно можем противостоять этому? 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Є перша річ, ми не вибирали собі цієї війни і в нас не має варіантів, можемо, не можемо, хочемо, не хочемо є слово мусимо, це раз. Друге – для Росії і для її військових не очікувано було те, що українська армія відродиться з нуля, з попелу. Більше того, в час ведення інформаційних воїн, коли війна ведеться, іде за душі, за свідомості людей. Коли Росія абсолютно виграла цю війну, на, те що називається Юго-Востоке, я думаю, що взагалі з квітами будуть зустрічати російських окупантів, проганяти київську хунту і так далі. Я неочікувано для себе зіткнувся з супротивом не то, щоб біля Полтави, в районі Києва чи десь там дальше на Захід, а вони зустрілися з партизанкою в Сватово-Старобільску і та партизанка уже переросла на прикордонні регіони і групи українських партизанів діють в тилу російських противників. Доконаним історичним фактом є те, що ми ніколи не програвали Росії у відкритому військовому протистоянні. Так само доконаним історичним фактом є те, що ми ніколи не вигравали в Росії в підписанні будь-яких угод. Я вже не кажу про класичну фразу, що угода з Росією не вартує паперу на якому вона написана, але Росія піде, чим сильніші ми будемо, чим швидше ми підсилимо свою боєздатність, тим швидше ми сформуємо державу мирний, озброєний до зубів український народ, тим швидше ми будемо мати рівноправні відносини з Росією. Росія інших відносин не визнає. Зараз Росія пробує формувати відносини васального типу, відносини колоніального типу. Росія от, чомусь, я так уважно слідкував за прес-конференцією Лаврова, після чергового раунду переговорів в Берліні, він чомусь так говорить, ніби Україна не має право на зовнішні....

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну, у них это начиная с 2008 года вот такой вот взгляд.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: І тому, чим скоріше ми дамо їм по зубах, чим швидшою буде загроза перенесення цієї війни на територію Росії, а якщо Україна ще буде мудрою, і вона дозволить частині солдатів обдурених піти на територію Росії, тим швидше ми побачимо розпад не тільки кремлівської хунти, але і Російської імперії загалом.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: К вопросу о Берлине, о переговорах мы ещё вернёмся, вы сказали замечательно, мирных, до зубов вооружённых украинцев. За счёт чего? Откуда у нас могут появиться вот эти запасы вооружения?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Дуже просто. Війна, ключова складова війни, будь-якої, це високий бойовий дух населення приклад Афганістану показав, що в скелях, з палицями, з автоматами Калашникова, інколи озброєні стінгерами люди можуть дати по зубах будь якій найбільш озброєній…

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну, там всё-таки географический фактор сыграл… 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Географічний фактор, так цей фактор там зіграв серйозну роль, очевидно, що там не має мегаполісів, звичайно її не можна прямо перекладати на нас, але треба враховувати історичну особливість українського народу. Українці в будь-якому колоніальному утворенні, вони завжди складали значну частину армію цього утворення. Чи то йдеться, наприклад, про Річ Посполиту, Польщу, де українське козацтво було одним з основних, що стосується піхоти української легкої ударних сил. Чи, коли ми говоримо про армію Своєтского Союза, всі кажуть, що були ядром сержантського складу і так далі, так далі, так далі. Тобто в Росії вже не має резервів так іти на нас, вже не має латиських стрілків, вже не має китайців, які будуть завойовувати нашу Наддніпрянщину. Тобто Росі зараз слабша набагато, ніж це було, наприклад попередньої компанії визвольних змагань 17-21 років. По-друге, ми вперше, це треба визнати, це факи, якого ми поки що не помічаємо, але ми вперше за останніх 360 років, протягом яких триває ця війна, і вона ніколи не припинялася, ми вперше мали можливість, щоб нація відновилася, ми мали 23 роки умовної незалежності. Якщо під Крутами 100 років назад в бій мусили йти 15-16 років, 17, то зараз ми, хоча демографічно Україна скорочується, але кількість людей, які бажають і хочуть воювати, вона росте. Але ключовий потенціал, до чого я веду, коли ми говоримо про цей мирний, озброєний до зубів український народ, кількість стрілецької зброї на українські землі є достатня, бойовий дух українців достатньо високий, більше 10 мільйонів українців кажуть, що готові зі зброєю в руках в офіційних формуваннях, чи в підпільній боротьбі вести боротьбу проти окупанта. Вміння українців швидко вчитися воювати, що стосується таких простих форм, там, стрілецьких, швидко повертається. Зараз ми повинні зробити всього декілька корків. Спочатку відновити військову підготовку в школах, друге – відновити призиви, хоча б, через пів річні курси прогнати весь наш склад, третє – дозволити мати цивільну зброю, є проголосований мій проект постанови в Верховній Раді про підвищення обороноздатності України в умовах агресії Російської Федерації. Це дуже прості кроки. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ясно. Спасибо большое, мы вернёмся к обсуждению перспектив с Юрием Сыротюком через короткую паузу и новости. Добрый вечер ещё раз, это программа «Герой дня». Меня зовут Валерий Калныш. В гостях народный депутат Юрий Сиротюк, член фракции «Свобода» и член парламентского комитета по вопросам национальной безопасности о бороны. Мы вот начали говорить о боеспособности украинской армии. Я, кстати, напомню, что наш телефон в студии 0443901046, к нам, мы в последнюю четверть примем ваши звонки и приходят. И приходят сообщения и вопросы на наш портал. Так вот, город Королёв, это Россия да? город Королёв?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Не знаю.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: По-моему, Россия.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Ще його ми не відвоювали.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Он ещё не наш. Так вот вопрос из города Королёва от Дмитрия «не является ли ошибкой то, что Украина в решении восточного вопроса оставила себе только один силовой метод решения и отвергает любой другой?»

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: По-перше, силовим методом не вирішиш проблеми на Сході, це очевидно. Я повторю те, що я казав декілька хвилин назад. Віна на Сході – це віна за душі людей, не за територію. Відвоювавши в перемігши війну автоматами, якщо ми не переможемо війну книгами, кіном, іншими засобами агітації і пропаганди. Якщо ми, в хорошому розумінні, не українізуємо Донбас. А коли я кажу про українізацію Донбасу, я жодним чином не кажу, що ми мусимо ромів, приазовських греків, росіян, які там жили робити насильно українцями, я кажу про тих людей, які в 91 році після розпаду Радянського Союзу, під час перепису населення, назвали себе етнічними українцями, яких ми віддали олігархічним кланам і, фактично агресивній меншості, яка там керувала. Це була наша найбільша помилка. Якби ми мали українізованих українців в Криму 25% і 65% відсотків українізованих українців Донбасу, то цих питань не було б. якби ми вели політику не русифікації національних меншин, а право на самоврядність Національних меншин, якби ми їм кожному дали право бути собою, якби ми правильно працювали з російською етнічною меншиною, яка на Донбасі є меншиною…

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Нет, ну это всё вопросы того, как должно было быть. Что мы делаем для того, чтобы хорошо было сейчас. Я, например, сталкивался с теми людьми, которые прибыв в Востока сюда по-прежнему рассуждают категориями ДНР, ЛНР бандеровцы и прочее. Как это можно сделать? Ведь ми понимаем, что культурная и гуманитарная политика, она н решается в течении, там, даже года. Людей законсервировать нельзя, чтобы они бац, и на следующее утро проснулись украинцами. Что мы делаем и, что мы должны сделать для того, чтобы отвоевать души людей на Востоке.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: На першому етапі, повернути плюралізм. е проблема Донбасу, що там не було плюралізму думок, не було дискусії, не було демократії в звичном її сенсі.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Может она им и не нужна? 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Ну, знаєте, те, що там законсервований совок. Політика консервації совка на Донбасі і, не дай Боже, ця політика буде збережена – це найбільша загроза. Вона так рване, що нам мало е покажеться. От сьогодні мені дзвонив мій побратим свободівський комендант міста Щастя місцевий мешканець, міста Щастя. І він каже, зробіть що небудь, в нас в останні роки насильно русифікували школи. От, приходить вчитель географії і каже, все життя викладав географію українською мовою, а мене останніх два роки в зв’язку з вимогою Колесніченко заставили викладати російською мовою. І я хочу, українські діти ходять в ту школу, там село, до речі, питань не має, слобожанське, українське село, але, каже, треба якусь бумажку з Києва, щоб дати такі механізми. Тому, очевидно, ми не ведемо війни на знищення Донбасу, ми не ведемо війни за принципом, хто не здається нам, той буде знищений. Хто не здається і зі зброєю в руках, він буде знищений.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А, кстати, что вы этому человеку сказали?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Я ще позвоню, просто поки ще не мав часу, щоб він дав всім можливість зараз по-новому повести політику і дати можливість батькам, дітям, вчителям, визначитися з мовою викладання, якою вони хочуть. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошо, давайте вернёмся вот к западной такой тематике. Вчера вечером в полночь по Киевскому времени завершились переговоры четырёх министров иностранных дел: Франции, Италии, Украина и России. Судя по заявлениям, украинская сторона оказалась неудовлетворена такими переговорами. Глава МИД, в частности, вот я процитирую его «5 часов сложнейшего разговора, наверное, чтобы сдвинутся с места необходимо много раз по 5 часов». Единственным, кто выступил с заявлением о том, что есть некий прогресс – это был МИД России. Но потом начали происходить какие-то интересные вещи. Ну, например, министр иностранных дел Климкин, Украины говорил о необходимости военной помощи со стороны стран Запада. После этого, же это было 8-9 часов, появляется заявление премьер-министра Финляндии, который заявляет, что его спросили о том, возможно ли, чтобы Финляндия оказала военную помощь Украине. Он говорит, это конечно же не возможно и дальше ещё одна цитата «такая помощь не может поступить и от НАТО, поскольку они предоставляют помощь своим членам и ЭС не обладает ресурсами для предоставления подобной помощи Украине». После этого идёт заявление спикера МИДа Германии, который тоже отрицает возможность выделения военной помощи. И вот вопрос, а какую помощь мы тогда ждём от Запада, корме санкций, которые, большое им спасибо, начинают уже действовать? 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Від Заходу чекаємо твердої морально-політичної підтримки. Ми усвідомлюємо, що ніхто не буде помирати замість нас за нашу незалежність. Ми усвідомлюємо, що ми були наївні і дурні діти на зорі своєї незалежності, коли з радістю, піснями і танцями віддали ядерну зброю. Ми усвідомили, що цього ніхто не оцінив і не оцінить. Але ми так само усвідомлюємо, що віна на 2 фронти, тобто зараз почати висловлювати якісь претензії обґрунтовані претензії, правильні для заходу, воно ні до чого не приведе. Більше того, от я хочу людям пояснити декілька простих речей. Ми всі бігаємо і кричимо «де ці вертольоти «Апачі», які там Америка нам дає?». А в нас є вертольотчики які будуть літати на цих вертольотах? Їм треба вчитися.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Во всяком случае – это могут быть те люди, которые сейчас служат в Либерии.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Треба пройти певні курси. В Ліберії люди літають на наших «Миг», і вони не літають на американських вертольотах. Той, хто літав на «Апачі» каже, що досить складно перейти. По-друге, прилетять «Апачі», а в нас є стандарти зброї для цих «Апачі»? а в нас є ремонтні заводи до цих «Апачі»? Те, що до на може поступити це, там, автомобілі, засоби, активні засоби захисту, військові госпіталі. І тут, я думаю, не треба так оцінювати заяви, які сьогодні пролунали. Фінляндія, наприклад, знаючи залежність Фінляндії по енергоносіях від Росії я не дивуюся цим заявам Фінляндії. Я би не здивувався, якби такі самі заяви та сама Італія зробила, для якої посваритися з Росією, через якусь незрозумілу Україну, яку останні 350 років ніхто не бачив на карті Світу, про яку не розказували ні в яких дипломатичних академіях і в військових академіях, хіба що, як поле битви Другої світової війни. Жінки і чоловіки якої ходили по Європі прал, там, вбирали і ніколи не висловлювали жодних претензій, були такими законослухняними. Я розумію їхню позицію. Ми так само вважаємо, не треба сліпо сподіватися на чужу підтримку, але, я думаю, ми повинні по-інакшому працювати. Є країни, які були гарантами Будапештського меморандуму, вони його не виконали і ми повинні з ними працювати по двосторонніх військово-політичних угодах. Певні кроки в цьому напрямку роблять Сполучені Штати Америки. Я скажу, що ми тут повинні сильно активнічати і дипломатією, і українською громадою в Америці. Вікно зацікавленості Обамою України не таке велике. Україна, насправді, це не зовнішньополітичний успіх, революція гідності – це була частині гідності Обами, а зараз це чергова зовнішньополітична поразка Обами… 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы понимаете, что сейчас вот вы сказали о том, что революция достоинства это было частью достоинства Обамы , там самым дали козырь в руки тем, кто говорит, что это инспирированно США.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Слабка, маленька країна в світі, слабкі маленькі країни є досить часто об’єктами впливу і досить часто є полем для гри геополітичних гравців. І, очевидно, що ми ще не стали великим геополітичним гравцем, очевидно, в трикутнику чи в чотирикутнику, не знаю, як його назвати Сполучені Штати, Європа, Росія, Китай. Ми ще, поки що, м’яч і поле для гри. І дуже погано буде, якщо всі дійдуть до консенсусу, хай це буде сіра зона, хай це не дістанеться нікому і будуть робити як з Донбасом – зруйнують інфраструктуру, позбавлять зовнішніх ознак суб’єктів держави зовнішньої і внутрішньої- це буде найгірше. Тому зараз, поки ще Америка нами цікавиться, щоб закінчити цей момент, нам треба двосторонні угоди, поки Канада готова щось возити, поки в них є військові склади. Нам більше від них нічого не треба, нам не треба другого фронту. Ми, якщо зараз почнемо пір’ятися і висказувати свої претензії. Європа, чесно кажучи, її теж втомлюють проблеми з Україною. От, коли гроби пішли в Європу, от тоді вони злякалися, бо, коли це тебе стосується, тоді будеш переживати. І, відповідно, треба домагатися двосторонніх угод, але насправді, в такому стані, в якому ми є, я більш ніж переконаний, що перемогти Україну, Путін не може. І він зараз це усвідомлює. Він не може дійти до Дніпра. Він же читає оперативні дані, він читає про те, що жителі Луганська і Донецька дзвонять і кажуть, де терористи. Мені, народному депутату, щодня десятки дзвінків із Луганська і Донецька і розказують, куди пішов, там, патруль ДНРівський, щоб я негайно передавав нашій авіації.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошо, спасибо. Мы продолжим. Через короткую паузу, рекламу. Это «Герой дня» Юрий Сыротюк, её участник. Это программа «Герой дня». Её ведущий, на этой неделе, Валерий Калныш, сегодня в гостях народный депутат Юрий Сиротюк. Мы продолжаем нашу беседу. Знаете, вот сегодня прозвучало ещё одно заявление, на этот раз от спикера Александра Турчинова, который высказал мысль, возможно это даже станет руководством к действию по поводу присоединения к НАТО. Я вот зацитирую его «Украина должна стать членом Европейского союза и Североатлантического альянса – это будет надёжной гарантией от агрессивных устремлений России, мы ставим перед собой пятилетний план евро интеграции». То есть, через 5 лет Украина, теоретически, возможно, будет готова присоединиться к Европейскому союзу. Как выдумаете, насколько эти планы достижимы и реальны? 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Я погоджуюся зі спікером, що в умовах, які склалися, забезпечити національну безпеку і суверенітет в умовах сусідства з агресивною неадекватною країною із геополітичним маньяком Путіним дуже важко, тому треба ставити союзницькі відносини, єдиний такий, осяжний союз, що зараз є – це НАТО і ми правильно повинні про це говорити. Дуже правильно сказав Олександр Володимирович Турчинов, що це середньострокова перспектива. Тому, ми можемо сказати, так треба вступати в НАТО, але жодним чином не сподіватися, що ННАТО нам поможе в найближчій перспективі, не на цю війну. Далі, я думаю, що, якщо ми говоримо про середньострокові перспективи, ми повинні говорити ще про одну річ. Вона не дуже популярна, але я думаю, що дискусію таку нм потрібно почати, десь примусово, навіть, якщо ми не доведемо її до кінця, десь отримати вигоди в інших місцях. Оскільки ми віддали ядерну зброю і не були виконані гарантії Будапештські, то ми повинні почати дипломатичну дискусію, про можливість повернення Україні ядерного статусу.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну вы же понимаете, что это, в общем-то утопия. Во-первых, тут научный потенциал, я не говорю уже об уране, который мы отдали, в частности в Россию, и в замен …

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Збагаченого, бо звичайного в нас є багато. Ядерні станції і реактори є.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Есть, но, тем не менее мы заправляем их американским или российским топливом. Там вот…

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Ні, я кажу про можливість дискусії, можливість постановки питання.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Ну, вопрос, прежде, чем его зададут, ну, наверное, в дипломатических кругах уже знают на него ответ. Почему Украина, например, не поднимает вопрос присоединения к НАТО? Потому что НАТО не хочет видеть там Украину.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Дійсно країну, яка веде війну в НАТО не візьмуть, тому я кажу. Це середньострокова перспектива, перспектива на найближчий час, але це ми повинні чесно це сказати. Росія, що хоче? Забрати в нас зовнішньополітичну суб’єктність. Ви не маєте право обирати зовнішньо-політичні орієнтації, ви не маєте права ступати в військово-політичні союзи і так далі. Дуже правильно зробив Турчинов. От є зараз пакет вимог Путіна. Путін – це не війна за територію, це війна за, будь-яка війна закінчується політичними цілями. Цілі Путіна зрозумілі з першого дня. Завоювати, це може цьому подобається, як кожному кгбісту, там, танками поїздити, завоювати мізки людей, завоювати країну м’якою силою, іншими там, дипломатією, та сама перемога. Путіну потрібен нейтральний статус, він буде його домагатися на будь-яких переговорах, з будь-якими союзниками, він постійно буде про це говорити. То є правильно, коли наш спікер виносить таку річ. Ні ми члени ЄС, ми тут дойдемо, н треба дурити Росію, і не ьреба Росії віляти хвостом.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Тем не менее, он говорит о возможности присоединения к НАТО. Именно, оправьте меня, скажем так, гарантии не присоединения к НАТО, получения Украиной статуса внеблоковго государства, решило газовый вопрос, ну, на какой-то промежуток времени.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Валерій, я вважаю, що це…

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Если мы сейчас, грубо говоря, Путину пообещаем, что мы не будем присоединяться к НАТО, он отвалит с Востока страны ил инет? Как вы думаете?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Зараз вже ні.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: То есть, нам уже всё равно? Мы можем заявлять о необходимости присоединения к альянсу?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Зараз він розбурхав таку хвилю чорносотенства, ми не повинні забувати різницю між Україною і Росією, які ключові рухомі суспільні верстви, які цим займаються і в них. В нас революцію на Майдані робив середній клас, я щодня був на Майдані і, практично, щоночі, у нас було близько 10% людей, я не знаю, як гарно їх назвати, делікатно, маргінальних, слабо контрольованих…

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Знаете, я всегда их видел возле входа в Дом профсоюзов, вот там их больше всего было.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Дуже важко було їх контролювати, бо для них революція – це було все поламати, вони бігали з бітами, щось розбити і так далі. В Росії ця піраміда перевернута, 90% людей, ми з росіянами повинні говорити чесно. Ми не родичі, а сусіди. Для того, щоб ми нормально жили по-сусідськи, вони мають знати, що, якщо п’яний руський прийде з баяном і танком, то дістане від нас, якщо просто з баяном, то нормально поговоримо.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вот, кстати, Путин с баяном. Вы верите в перспективу политического диалога между нашими странами?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Будь-яка війна закінчується перемовинами. Я переконаний, якщо Україна послідовно і відверто пройде цей шлях, який, мені здається, що Бог намалював нам 20 років незалежності, це може відновитися, то будуть переговори з тими політиками, які після всього цього залишаться в Росії і з тою країною, яка після цього залишиться замість Росії. Геополітичні проблеми Росії, не менші, ніж в Україні. Україна – найбільша європейська країна за територією і досить велика за населенням і за можливостями, тому, якщо не ми зупинимо Путіна, то невідомо, хто взагалі його може зупинити. Тому, відповідно, будуть переговори, будуть відносини. Бідь-яка війна закінчується, навіть столітня війна закінчилася перемовинами, дипломатичними зносинами. Тільки нам спочатку потрібно визнати факт війни. Сказати чесно людям, що відбувається, сказати, що ми виносимо за дужки переговорів капітулянтські речі такі, як нейтральний статус, як друга державна мова, як федералізація, можливо, подвійне громадянство і військові бази Росії на території України – це не обговорюється, це виноситься за дужки.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы не назвали Крым, что желать с Крымом?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Ну, Крим, ви знаєте, я пам’ятаю, в 93 році молодий Карчинський жартував, Крим або український, або безлюдний. Політика Путіна приведе до того, що він дійсно буде безлюдним. Крим, і всі це усвідомлюють, це валіза без ручки, Крим не український Росія не витягне. Це величезні проблеми для Росії, це зрозуміло. Так само, наприклад, як Донбас, якщо Крим – це просто валіза без ручки, непотрібна річ, такий аксесуар, така жіноча сумочка геополітична для Путіна, то Донбас – це камінь на шиї Росії. Тому, хай не тішать себе ілюзіями ті, хто думає, що Путін визволяє Донбас. Якби він визволяв Донбас, він не нищив би інфраструктуру. Кількість знищених мостів, кількість знищених об’єктів соціальної інфраструктури свідчить про те, що йому не потрібен Донбас. Йому потрібно його знищити і залишити цей камінь на шиї в України. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я напомню номер нашего телефона 0443901046. Начинайте звонить уже. Мы через 4 минуты, через 5 минут начнём принимать звонки. Итак, Юрий Сыротюк в гостях, народный депутат. В само начале разговора вы сказали, что надо дать путину по зубам и он отойдёт. Какой силы должен быть удар? Что мы должны сделать такого, чтобы у Путина, у Шайгу у Сеченова в голове пришло осознание, что украинцев больше трогать не надо, мы их не возьмём никогда.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Оскільки Росія веде священну війну про відновлення якогось руського міра, православних єдностей і так далі, то ми теж повинні виходити з таких, більших цінностей, щоб пояснити Росії. Колись ми породили цю частину нашої колонії, християнізували її, були її підґрунтям і тепер кожна нація відповідає за період свого колоніалізму, ми це все несемо. Який удар повинен бути по Росії? По-перше, революція гідності на Майдані, я вважаю, наш історичний обов’язок . здобувши власну, індивідуально свободу, бо це гідність була, перед усім, кожної людини, ми повинні допомогти нашим братам на Сході і на Півночі теж отримати таку індивідуальну свободу. Це стосується демократичних цінностей і парава бути собою, тобто права на ідентичність. В нас є такий святий обв’язок перед білорусами, які не тільки помирали на Майдані, але й, до речі дуже така річ, білоруси розкололися і частина білорусів, десь 120 воює за ДНР, ДНР, а частина білорусів на Волині хоче воювати – це величезна проблема для Лукашенка. Бо і ті, і ті, які повернуться. Вони теж з Лукашенком миритися не будуть. Тому, простір свободи, який воює з простором не свободи ми повинні повернути можливість народам, які окуповані, так званою, Російською Федерацією, право на відновлення, право на ідентичність. Я, в останній раз, коли їхав в зону АТО, в нас водій був рязанин. Тобто людина, яка вважає себе рязянинином, яка вважає, що Москва забрала в них право на ідентичність, забрала у них право на мову і він хоче його повернути. Він ще, поки що, не бачить такого проекту, як знищення Російської імперії і створення Радянської держави, але він вже мислить категорією федерації народів Росії так далі. Ми повинні з росіянинами співпрацювати, повинні працювати з Татарстаном, народами Кавказу, з поширенням думок і так далі. В Росії більше внутрішніх проблем, ніж в Україні. В Росії загроза створення всіляких ДНР і ДНР, природніша, страшніша для Росії, я думаю, якщо в нас була революція гідності така, м’якенька, то Росію чекає якась пугачовщина найближчим часом. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо. Итак, которая пауза, после этого, новости и мы вернёмся и после этого будем слушать уже вас. Действительно, это программа «Герой дня». Меня зовут Валерий Калныш. Сегодня герой дня народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны Юрий Сыротюк. Я сразу напомню номер нашего студийного телефона 0443901046. Давайте попробуем сейчас принять первый звонок. Так, у нас пока нет звонка, ну ничего. Зато у меня есть вопрос. Вопрос следующего характера. Для Украины, насколько…хотя нет, мы уже говорили по поводу необходимости зарубежной поддержки. Знаете, а ведь у нас, смотрел планы Минобразоваия, а ведь у на не увеличиваются количество того, что называлось, во всяком случае в мом детстве НВП, начальной военной подготовки или это пока ещё не дозрели?

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Це не те, щоб дозріли перезріли, щойно почалися події з Росією, я одразу почав цікавитися, який же може бути досвід боротьби країни, яка не має професійних військ, не має великого озброєння і так далі. І зразу пішли варіанти фінський, прибалтійський, швейцарський, я з усіма їхніми аташе поговорив і кругом не в усіх є патріотичні організації у школах, не просто військове виховання, військово-патріотичні організації. При чому, якщо в Естонії те, що в нас, на зразок пласту, навіть не те, що пласту, а на зразок Правого сектору, Степана бандери, який займався вихованням молоді. Відповідно, в моїй постанові, ще в травні було відновити систему військово-патріотичного навчання, збільшити кількість годин. Є ще проблема, що багато колишніх військовиків, які працюють, займаються цим напрямом, це є відверті такі проросійські шовіністи відставники, з цим є проблема. Є необхідність відновити військові тири і так далі. Тут таке питання для спротиву цієї системи. Насправді, дуже помаленьку міняється система, я вже одного разу з міністром освіти говорив, тому що, тільки но постанова була ухвалена, мені одразу вчителі почали носити програми, які в них є, розширені, почали говорити про відновлення кафедр у військових вузах. Міністр агропромислової захопився, сказав, ми можемо не тільки тракториста готувати і танкіста. Тобто кожен ВУЗ агропромисловий може одну додаткову військову спеціальність готувати для кожного, хто там вчиться. І було багато пропозицій. Ну, звичайно, консервативне Міністерство освіти і дуже довго це буде проходити. Звичайно є саботаж, і будемо про це говорити. Вже зараз має бути піднято військо-патріотичне виховання, тому що діти так чи інакше, прийшовши на перше вересня будуть співати «ла-ла-ла-ла-ла-ла», так чи інакше, прийшовши першого вересня в школу будуть вчитися робити вибухівку, робити засідки. Так як в мене шестирічна дитина з десятирічною, кожного дня бігають навколо хати і розказують, що вони зроблять з Путіним. Тому цю п’янку требу очолити, бо будем мати проблеми. Я це серйозно кажу. Діти вчаться на новій війні, вони вчать героїв. Є наплив зброї на територію України. Є досить багато випадків, коли 15-16 річні, а той молодші самостріли є, я знаю згиблих таких, які готувалися воювати, діставали у батьків, чи десь діставали пристрої з гумовими кулями. Тому це треба робити і робити негайно.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошо. Давайте попробуем принять звонок. Алло. 

Слушатель: Добрый день.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Да, добрый день.

Слушатель: А скажите пожалуйста, я вот хотел задать вопрос касательно огнестрельного оружия. Наша Верховная Рада никак не примет закон об огнестрельном оружии. Добрый день.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Да, добрый день, вы представьтесь пожалуйста, откуда вы.

Слушатель: Евгений, Киев.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо. 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Євген, я є автором проекту закону про цивільну зброю боєприпаси, яку не те, що Верховна Рада не розглянула, я його зареєструвати не можу, тому що є в Верховній Раді, ухвалений в минулому скликанні мєнтовський закон про гумостріли, такий запобіжник, щоб цей закон не був розглянутий. Влада дуже боїться народу, який має зброю. Бандити вже мають зброю, російські окупанти вже мають зброю, можновладці мають зброю і тільки народ не має зброї. Тому такий закон має бути. Більше того, якщо ми переходимо до системи загального озброєння, кожен 21-річний громадян України мав би право на цивільну зброю. Сьогодні таке право є, але сьогодні нам кажуть, ми ж не створимо нову якусь правову форму, в нас є право мати зброю, чи мисливську версію автомата калаш, чи будь-чого іншого, тільки за 300 доларів взятого у міліціонера. Я хочу, щоб це було по закону, без взятки міліціонерам. І очевидно, мій закон, про охорону громадського порядку і добровільні дружини, де вже мають справу на бойову зброю. І ті, якщо ми ведемо систему резервної армії, то треба право на можливість мати дома стрілецьку зброю.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Знаете, а ведь всё-таки, опасения со стороны власти, вот если считать с точки зрения власти, я имею в виду, там, например, Кабинета министров или Администрации президента, ведь опасения мотивированы. Давайте вспомним вчерашнее заявление Яроша, который сказал, что мы готовы идти на Киев. Ранее было заявление, что с ружьём в Правом секторе порядка 5 тысяч человек. Потом, конечно, Правый сектор отыграл назад это заявление, сказал, что, в принципе, вопрос решён. Речь идет, насколько я понимаю, о возможной отставке Евдокименко, замминистра внутренних дел. Но, вы допускаете такую возможность, что те люди, которые сейчас на Востоке отстаивают независимость страны придут доказывать эту независимость в Киев. 

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Очевидно. Якщо не будуть виконані умови революції гідності. Суспільство змінилося, влад цього недооцінює, я постійно буваю в зоні АТО, намагаюся їздити по центральній Україні, влада бавиться з вогнем. От відбулося революція. Революція – це не поламати, не знищити, не когось перемогти, це певна зміна свідомості і суспільство, воно вимагає змін. Якщо влада не очолить цю п’янку, цей процес, як свого часу зробив ставленик Шеварнадзе Саакашвілі, який відчув цю суспільну необхідність і почав проводити реформи. Я не кажу, що зараз є там певний відкат, аде він це почав робити і став героєм Грузії. І зараз спроби контрреволюції, а ми живемо в умовах олігархічної контрреволюції, тобто зараз фактично продовження революції, а йде повним ходом контрреволюція, неодмінно закінчиться збройним Майданом. Цей майдан може поховати цю країну надовго, поховати її. І тоді це буде не революція, а сліпий бунт. Тому влада має все зробити, я проти того, щоб на цьому етапі люди із стрілецькою зброєю, із гранатометами, із кулеметами поверталися додому. Але ми повинні дати їм цивільне право мати цивільну зброю. Якщо вони хочуть мати автомат Калашникова, вони мають бути офіційному загоні. Я думаю, що після того, як ми вичистимо окупантів зі Сходу України треба робити систему козацьких військових поселень на кордоні. Тому що, ця проблема буде довгою, вона більша, ніж середньострокова перспектива. Хто захоче оберігати кордон, можливо, частково, тим людям можна буде залишати стрілецьку зброю в тій зоні виключно, але, якщо це будуть регулярні військові частини. Тому що практика отаманщини 100 років назад має бути дзвіночком для всіх.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Хорошо, давайте попробуем ещё один звонок послушать, добрый вечер.

Слушатель: Добрый вечер. Владимир, город Киев.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер, ещё раз.

Валерий, слушатель из Киева: Такой вопрос, скажите. Колорады прошли от Славянска до Донецка колонной 100 километров без единого выстрела с нашей стороны. При том, нам тут пытались рассказать сказочку, что они выключили фары и наши их просто не заметили, они ночью тихонечко ушли. Когда они шли через Константиновку, я сам с Константиновки, с Донецкой области, они шли через мой город, он услышал эту колонну на другой стороне города. А нам тут рассказывают, что они выключили фары. Если было слышно на другой стороне города, от зачем это рассказывать. Значит был сговор с кем-то из наших высших руководителей, может военных, может политических. Летал наш самолёт над колонной, то бишь, их видели. Они ограбили ещё город, они шли спокойненько, они знали, что их никто не тронет, они ограбили машины, забрали автобусы. Они не ожидали нападения, они знали, что их атаковать никто не будет. Как такое могло произойти и с кем они сговорились и за что они сговорились.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо большое.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Три моменти. Я називаю це саботаж і диверсія, це політичний договрняк, комусь в Києві потрібно було локально перемогу, і, оримавши цю локальну перемогу ми отримали здачу мегаполісів і величезні, колосальні проблеми. Ключова проблема – не проведення люстрації. Як це виправити? Я місяці назад звернувся до керівництва держави перевірити на детекторі брехні вище керівництво Генерального штабу України і керівництво АТО на 2 питання: зв’язки з Росією і корупція. Нажаль, тільки СБУ мені відповіло недавно, ваша пропозиція цікава, ми подумаємо. Це коли в Києві будь-який банк, будь-якого клєрка перевіряють на детекторі брехні. Дуже багато питання є, але це 100% договорнятк, я з вами згоден. Це телевізійна війна, зараз ми ведемо такі телевізійні війни. Звільнили таке село, звільнили таке село, розуміючи, що віна йде не за територію, а за людей і за те, щоб не мали права ходити по нашій землі люди із зброєю. Звільнили село – відпустили терористів. Вони перегрупувалися в контратаку. Тому потрібно поменше телевізійних ігор. Треба негайну люстрація. І очевидно, треба системно почистити генштаб. В яке НАТО нас візьмуть, якщо нашу натовські партнери не знають з ким мають справу, з офіцером СБУ чи з офіцером ФСБ. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Спасибо. Это во всех наших общих интересах, чтобы вона закончилась, чтобы власть очистилась, чтобы мы были теми людьми, ради которых мы боролись на Майдане, те люди, которые борются сейчас за страну на Востоке. Это всё люди, которые борются за нас. Это была программа «герой дня». Героем дня сегодня был Юрий Сыротук. Большое спасибо и до встречи.

Юрий СИРОТЮК, народный депутат Украины, член партии «Свобода», член комитета по вопросам национальной безопасности и обороны: Всім перемог. Москва має бути знищена.

Читать все
Читать все