стенограмма

"Нет причин волноваться о выплатах пенсий"

"Тема Калныша"Федорович: "Наша цель – сделать так, чтобы люди не чувствовали себя лишними"

Стенограмма эфира "Герой дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер, в этом часе я буду разговаривать с замминистра социальной политики Украины, госпожа Наталья Владимировна Федорович у нас в гостях. Здравствуйте. Я без всякой скромности скажу, что конечно же мы ждали госпожу министра. Что случилось? Почему ваш босс отсутствует?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Ви знаєте, насправді наш міністр на всі запити від журналістів та громадян відноситься з великою пошаною, але зараз відбувається важлива зустріч з тим, щоби напрацювати наступні можливості для надання допомоги нашим громадянам з боку міжнародних партнерів, тому сьогодні присутня я.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добре, я думаю, що ви дасте відповідь на всі питання і будете щирою. Я знаю, що ви сьогодні повернулися з місця поселенців у Києві, так?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я вчора об’їжджала ці місця. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Тобто сьогодні ви можете вже звітувати, у який спосіб ці люди перебувають у Києві, які надані умови, наскільки вони готові працювати з владою, що відбувається в цих таборах?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Для нас було важливо ще раз поспілкуватися з нашими мешканцями, перш за все на предмет того, наскільки діти забезпечені усім необхідним, чи діти пішли до школи, як їх прийняли. Було також важливо зрозуміти, наскільки якісно працюють місця прийому громадян, зокрема вокзали. Можу сказати, що є кілька різновидів місць проживання, звичайно ми можемо схиляти голову перед нашими громадянами, які в перші дні масово приймали у себе вдома переселенців з Криму чи з Донбасу. З іншого боку, це був ряд бюджетних установ, будинки відпочинку, готелі. Для нас було важливим чи всі дитячі будинки вчасно отримують соціальні виплати, які їхні умови проживання, наскільки на вокзалі, зокрема київському якісно і в повній мірі надають інформацію про ті можливості, якими можуть скористатися люди, які приїхали.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте більш детально. Ніякої державної програми про переселення біженців ще немає. Законодавчих ініціатив поки що не було. Я знаю деяких депутатів, які казали, що найближчим часом вони зареєструють певні законопроекти, але нічого не було зроблено. Ваше Міністерство на що спирається, окрім жалю у ваших очах, що можуть люди побачити?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Дозволю собі не погодитись з приводу того, що ніяких нормативних актів не було прийнято. Було прийнято ряд нормативних актів, які дозволили спростити механізм обслуговування у соціальній сфері.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Що вони передбачають?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Органи пенсійного фонду приймають та обслуговують громадян за зверненням з документом, який посвідчує особу, наші пенсіонери з будь-якого регіону України можуть оформити отримання пенсій. Також Міністерство соцполітики опрацювало спрощення для нас, працівників соціального захисту, механізму соціальних виплат. Відповідно до чинного законодавства наші працівники для виплачування соціальної допомоги змушені були звертатися із запитом в органи соціального захисту до місця реєстрації громадян. Зараз фактично в дводенний термін, якщо ви звертаєтеся у будь-яке управління соціального захисту, працівники звертаються з електронним запитом до Міністерства соціальної політики протягом двох днів дається відповідь про те, чи отримує людина допомогу в іншому місці чи ні, це дозволяє оперативно вирішити питання, пов’язані з призначення будь-яких видів соціальної допомоги. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А як щодо виплати соціальної допомоги тим громадянам України, які і досі перебувають на території Донецької та Луганської областей. Там приблизно 30% окупованої території. 

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Якщо ми говоримо про червень-серпень поточного року, то всі види державних допомог вчасно і в повному обсязі були перераховані до банківських установ. Проблеми існують для певної частини Донецької та Луганської областей. Станом на 9 вересня заборгованість виплат і допомог становить 149 мільйонів 200 тисяч гривень. У Донецькій області це 135 мільйонів, у Луганській – 13,4 мільйони.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чи правильно я розумію, це кошти, які виділені, але немає технічної можливості їх отримати?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Так. У зв’язку з відключенням казначейського обслуговування не надійшли кошти за серпень до отримувачів допомог 22 районів Луганської і Донецької області, за липень – 13 районів, за червень – до міста Сніжного. Є проблеми з обслуговуванням в тих районах, де органи казначейської служби не мають можливості працювати через відомі нам причини. Ці люди можуть звернутися туди, де працюють органи соціального захисту в будь-якому іншому місті.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є вже у нас дзвінки слухачів. Доброго вечора, звідки ви?

Слушатель: Добрый вечер. Александр, Харьков. У меня следующий вопрос: вы не могли бы рассказать о сокращении социальных выплат в помощь при рождении деток? Этот вопрос сейчас тоже стоит очень актуально. Спасибо за ваш ответ.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А вы воспитываете детей? Вы отец?

Слушатель: Да, я отец двоих детей.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Какого возраста?

Слушатель: Полтора и три года. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы получали оба раза выплаты после рождения ребенка?

Слушатель: Первую помощь разбили на три года, вторую помощь разбили на пять лет. То есть мы получали ежемесячно определенную сумму, в последнее время мы получили в два раза меньше. По какой причине?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я хочу сказати, що соціальні виплати не скорочені, давайте ми зв’яжемось із слухачем, ми знаємо, що з першого липня у зв’язку з секвестром бюджету було прийнято рішення про те, що розмір соціальної допомоги при народженні дитини буде однаковим, незалежно від того, чи це перша дитина, чи друга, чи третя. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Напевно, мається на увазі ця нова політика.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Наталья Владимировна курирует несколько вопросов в Министерстве, один из них – это гендерная политика. Что у нас по части гендерных вопросов? Насколько гендерная толерантность соблюдена?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Бачите, нам здається, що ми країна рівних можливостей і рівних прав, теоретично це так, але насправді якщо ми проаналізуємо відсоток жінок, які займають керівні посади, то ми побачимо, що він дуже низький, відсоток жінок, які представлені в парламенті, він дуже низький, в цьому парламенті це лише 9%, у виборчих списках партій місце жінок десь там на задвірках, але насправді нема сенсу говорити про те, яка роль жінки в суспільстві і наскільки важливо говорити про пропорційність і рівність представництва. Зовсім недавній закон про політичні партії передбачає так зване квотування, відповідно до якого не менш 30% жінок повинно бути в виборчих списках в парламент. Тому, будемо сподіватись, що цього разу ситуація зміниться. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це єдине, що нам залишається. Доброго вечора, звідки ви телефонуєте?

Слушатель: Андрій, Київ. Я хотів спитати, як ви прокоментуєте не надходження бюджетних коштів на протезні підприємства? 

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я не хочу коментувати ненадходження коштів, я не маю інформації про те, що вони не надходять, я лише скажу вам про те, що давайте вдумаємося в речення, яке ми сформулювали. Протезні підприємства. Що означає саме слово підприємство? Підприємство передбачає заробляння коштів. Я в свій час координувала роботу, мені були підпорядковані десять комунальних підприємств. Якщо особа має власний бізнес, то в неї є один бухгалтер на три підприємства. Якщо це державне підприємство, то там є три бухгалтери, чотири, тобто що я хочу зараз сказати? Ми повинні говорити про ефективне врядування, ваше запитання мало би звучати про скорочення, про ліквідацію.

Слушатель: І про процес і про механізм забезпечення інвалідів протезами та іншими засобами реабілітації. Ліквідується, наприклад, ПО «Укрпротез», який є розпорядником коштів, які надходять від Міністерства, потім до фонду захисту інвалідів, потім до ПО «Укрпротез». Не йде надходження, де факто, на вироблення протезів та інших засобів реабілітації.

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Мені невідомо про такі речі. Не буду їх ні заперечувати, ні підтверджувати. Розкажу про таку ініціативу. Ініціатива полягає не в тому, щоби унеможливити людям з інвалідністю доступ до протезних підприємств, протезні підприємства залишаються, мова іде лише про одне: скорочення управлінського персоналу. Усі підприємства, які функціонують, будуть функціонувати, але їх статус буде іншим. Це будуть філії, частина за них перестануть бути юридичними особами, вони стануть філіями. Цей процес спрямований лише на скорочення видатків на управлінський персонал. Мова не йде про фахівців, які залучені до процесу виробництва.

Слушатель: Коли фонд перебирає функції «Укрпротез» він має підписувати договори з підприємствами. Зараз механізм забезпечення інвалідів зупинений. Прокоментуйте, будь-ласка.

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Чому він зупинений?

Слушатель: Тому що механізм передачі коштів від Міністерства соціальної політики до підприємств зупинений.

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Механізм передачі коштів не може бути зупинений, тому що навіть в разі ліквідації якихось підприємств, чи злиття, чи реорганізації, створюється ліквідаційна комісія, має бути ліквідаційний баланс, який передає комусь свої обов’язки. Все одно працює комісія, працює керівник цієї комісії, до нього переходять всі права і обов’язки, а діяльність підприємства, що ліквідовується забезпечується в повному обсязі. Постанова 1074, в якій цей весь механізм прописаний. Я думаю, що вас просто неправильно поінформували. Не може бути припинений процес фінансування. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Іще таке питання надійшло. Чи є термін подання документів після народження? Ну, власне, є термін, принаймні він був, а все, що поза терміном, то були штрафи.

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я не знаю про штрафи. Якщо є інформація про якісь штрафи, я хочу її знати. Я вперше це чую.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В який термін батьки мають зареєструвати новонароджених?

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: А, мова йде про реєстрацію??? Якщо не помиляюсь, це є півроку. Правильно?

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Мені здається, набагато менше. Є в нас ще один дзвінок.

Слушатель: Алло, добрий день. Я телефоную з Луцька. На рахунок пенсій. Зараз, слава Богу, отримуються пенсії регулярно, але чи є загроза збою у зв’язку з подіями в країні? А друге запитання: скажіть, зараз долар підріс, а пенсії і зарплати будуть зростати до долара, чи ми так і будемо копійки отримувати? Дуже дякую вам, до побачення.

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Немає підстав хвилюватися з приводу виплати пенсій. З приводу прив’язання її до курсу долара, розумієте, я завжди кажу таку річ: ми мусимо жити за нашими можливостями. Нам би хотілося жити краще, але в нас можливості поки що є такі, які ми маємо. Мусимо пам’ятати, що в Україні відбувається війна, тому зараз говорити про прив’язання заробітних плат до курсу…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Скажіть, а якщо зараз би цієї умови не було, то ми могли б зважити на те, що курс коливається? 

Наталья ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Хотілося б говорити про таку ситуацію в країні, коли не ми прив’язуємося до курсу, а інші прив’язуються до нашого курсу.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вы ведь долгое время занимались вопросами социальной педагогики. Расскажите нам о состоянии дел здесь. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я 7 рік працюю у владі, дуже відчувається рівень фахової підготовки спеціалістів в тій чи іншій галузі. Підготовка спеціалістів в соціальній сфері повинна носити практичний характер. Коли ми говоримо про ті проблеми, які існують в нашій країні, коли я веду бесіду із зарубіжними колегами щодо допомоги в тій чи іншій галузі, я завжди наголошую на тому, що дуже важливо випрацювати систему. Дуже важливо готувати спецкурси і пропонувати їх у вузах, потрібно звернути увагу на програми проходження практики. Студенти повинні проходити практику в тих місцях, де вони будуть працювати. Дуже часто випускники вузів, приходячи у вересні на робочі місця, потребують допомоги. Це є ознакою того, що навчальні програми, плани фахівців мають носити більш практичний характер. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви родом зі Львова. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Так. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Як думаєте, соціальна політика на заході і на сході України має якісь особливі риси?

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Особливістю соціальної політики на заході України є фантастична можливість використання ресурсу церкви. Західна Україна є релігійною. Церква та ммає давні традиції участі у соціальному, культурному житті, політичному. Ми знаємо, що кредитні спілки і кооперативи, які виникли в Галичині в 19-20 столітті, це був дрібний бізнес, середній. Молочні вироби, які робилися кооперативами, сири були відомі, їх возили на експорт в Англію, Францію, а кредитні навіть сьогодні на Заході в США і Канаді – це потужні об’єднання, куди несуть свої гроші не лише українці, а й громадяни тих країн іншого національного походження. Ми започаткували у Львові добру традицію залучення церкви до надання соціальних послуг: нічліжка для бездомних, соціальний гуртожиток для дітей-сиріт…

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це така соціальна культура. А що на сході?

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Ситуація трохи інша. Там зараз ці речі починають працювати, ми маємо такі приклади в центральній Україні. Я з радістю сприйняла повідомлення про проведення соціальних сніданків в Житомирі, інших областях, це означає, що церква починає включатися і там, це називається служіння. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чого більше: того, що нас відрізняє чи єднає на заході і на сході?

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Політична історія західної і східної України різнилася десятиліттями. Радянська влада в західній Україні стартувала в 39-ому році, натомість східна Україна пережила страшні 21-23рр, 32-33рр., голодомор, репресії 37 і наступних років. Підчас Майдану, до речі, саме монастирі стали тими центрами, які допомогли нам переправляти поранених з Києва до Львова на лікування. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Церква як незалежний самостійний інститут. Але ми бачимо, що у східного сусіда відбувається – зрощення держави і церкви.

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Це є теж особливість східного і західного християнства. Після розпаду Римської імперії у 4 столітті Папа римський впливав на призначення монархів у західній частині імперії, у східній було навпаки. Така сама ситуація в РФ, продовження традицій Російської імперії, коли Петро І створив священний синод для управління церквою, радянська влада винищила церкву. Для мене було великим здивуванням повідомлення про те, що поляки підчас солідарності, військового стану ховалися в церквах. Це були неприпустимі речі для України. А в Польщі в умовах радянської влади церква була тим місцем, куди поліцай не міг навіть приступити, так само як університети, вони зберігали свою автономію. Це політична культура суспільства. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Свою місію і Михайлівський золотоверхий собор виконав і підчас Майдану. Ще давайте поговоримо про реформи. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Кожна людина хоче жити в сім’ї. ми мусимо пам’ятати, що діти, особи з інвалідністю і особи похилого віку завжди мусять бути в центрі уваги кожної держави. Інтернати – це болюча тема. 311 інтернатних установ для осіб похилого віку та осіб з психіатричними захворюваннями – вони перебувають зараз в центрі нашої уваги, ми напрацьовуємо програму їх реформування. Ми розпочали підготовку трьох серйозних баз даних, які нам необхідні. Ми хотіли би, щоб система влаштування в інтернати теж змінилася. Сьогодні влаштувати людину в інтернат можна лише за місцем її реєстрації, але люди повинні мати вибір. Наступне. Потрібно знати, яким чином використовуються кошти, наскільки ефективно. Їх не так мало. Але найважливіше – це програма реабілітації, вони мають бути фактичними. У цьому напрямку ми розпочали співпрацю з мінздравом. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте з приводу всиновлення. У який спосіб зараз ваше міністерство може контролювати цю ситуацію із усиновленням іноземцями?

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Ми будемо працювати над тим, щоб депутати повірили нам в нашу позицію: ми повинні дотриматися міжнародних норм і стандартів, і слідкувати за долею дитини, але наразі багато документів не підписано, ніяких правових актів в тій галузі, ми не можемо говорити про якісне відслідковування подальшої долі дітей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Від кого це залежало?

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Від парламенту. Зараз ми можемо забезпечити безпеку наших дітей лише міжнародним відслідковуванням, за допомогою консульських установ за кордоном. Ми намагаємося дотримуватися чітких стандартів співпраці, але це не просто. Недавно ми мали ситуацію, коли суд одного зі штатів США прийняв рішення про продовження перебування дитини в Америці до жовтня, завдяки втручанню консульської установи нам вдалося переломити ситуацію, прийняти інше рішення суду, і дитина успішно повернута на територію України. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є ще питання слухачів. Добрий день!

Слушатель: Добрий вечір. Ольга, Київ. Як будуть підвищуватися пенсії пенсіонерам, які працювали на державній службі? Останній раз підвищувалася пенсія мені особисто в 2005р. Людина, яка виконувала відповідальну роботу, затримувалась на ній, отримує пенсія як вахтер на хлібзаводі. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Абсолютно поділяю вашу стурбованість. Пенсії і фінансові ресурси пенсійного фонду залежать від зарплати у нас в державі. Я також стурбована тим. Що посадовий оклад посадового спеціаліста 1, 2 категорії, начальника відділу є однаковим. Це неправильно. Відповідні рішення напрацьовуються, але поки що про це говорити рано. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є ще слухач. 

Слушатель: Добрий вечір. Юрій, Бровари. Ми безпідставно звільнені новою владою України. Ми були робітниками підприємства «Чорноморнафтогаз». Ми звертались до міністерства соціальної політики в квітні і у травні. Ми отримали відповідь за підписом директора департаменту Товстенко, що наше питання розглядається, і державною інспекцією України з питань праці буде нам додатково повідомлено. Але досі відповіді немає. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Я не готова вам зараз дати конкретну відповідь. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрий вечір!

Слушатель: Олександр, Київ. Чому міністерство соціальної політики створює перешкоди людям? Наприклад, щодо виплати допомоги по безробіттю і пенсій. Я ще в 2006р. зіткнувся з тим, що коли у людини тимчасова реєстрація проживання в м. Києві, то людину не ставлять на облік по безробіттю. Я 4,5 роки судився, пройшов всі інстанції, то суди приймали рішення на мою користь, то відмовляли. Зараз прийнята моя заява європейським судом до розгляду. Я зробив постійну реєстрацію в м. Києві, став на облік по безробіттю в Голосієвському районі, отримував допомогу в розмірі 544грн./міс, в той час, коли стаття 48 Конституції України говорить про те, що виплата соціальної допомоги не може бути меншою від прожиткового мінімуму – це 1147грн. Я звернувся на той час до Азарова, в 2012р., після цього київський міський центр зайнятості мені сказав, що Конституція для них не закон, вони користуються якоюсь постановою міністерства соціальної політики… Але потім, коли я почав добиватися справедливості, службові особи центру зайнятості підробили документи, не дали мені його для ознайомлення, і потім за моєю спиною звернулися до суду, щоб стягнути з мене кошти! Це свавілля. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: Мені потрібно побачити документи. 1. Ми мусимо розуміти, що коштів у державі небагато. Конституція є нормою прямої дії, але ми маємо статтю в бюджетному кодексі, яка говорить, що розмір певного виду виплат встановлюється відповідно до закону про державний бюджет на відповідний рік. 1. Вже сказала. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це було не питання, а домашнє завдання вам і пані міністру. Сподіваюсь, що ви зможете тримати зв’язок. На жаль, час закінчився. Дякую, до побачення. 

Наталия ФЕДОРОВИЧ, замминистра: До побачення.

Читать все
Читать все