стенограмма

"Зверя невозможно задобрить — он все равно сожрет"

"Тема Калныша"Головатый: "Добрые дела в темноте не делают"

Стенограмма эфира "Герой дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер. девятнадцать часов четыре минуты в украинской столице. Меня зовут Юлия Литвиненко. Каждый вечер в это время в рамках проекта «Герой дня» я представляю вам человека, чье мнение на тему дня нам кажется наиболее интересным. И сегодня это Сергей Головатый – украинский политик, юрист, был народным депутатом в шести созывах. И дважды занимал должность министра юстиции.  Трижды, исправляет меня Сергей Петрович. Добрый вечер. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Добрий вечір. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А як це я цей факт? А ну порахуємо. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Тому що це будо три уряди. Просто журналісти роблять помилку, тому що це було три уряди, три укази про призначення. Уряд Марчука, уряд Лазаренко, уряд Єханурова. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Бачите, може тому що ви не бажаєте уряд Лазаренко згадувати? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: А чому це? Як раз уряд Лазаренко – це дуже цікава була подія, тому що тоді яка раз це було перша здача української території. Чи перший крок, коли були укладені договір про перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на українській території. І як міністр юстиції зробив висновок, що це договір який суперечить Конституції України. І єдиний член уряду, який голосував проти. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Отже. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Мені нема чого соромитись, що був в цьому уряді. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Отже, нам є що згадати. І це «Герой дня». Сергій Головатий наш гість сьогодні. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми не без здивування будемо говорити сьогодні про так званий особливий статус для певної території. Я сподіваюсь, що ми зможемо додзвонитися сьогодні мера Львова, який сказав, що таке особливий статус. І чому Львову не дали цього особливого статусу. В чому тут питання. Чи вивчили ви ці документи? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Звичайно. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А інакше ми би не запросили вас сьогодні. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я навіть їх не те, що вивчив. Я навіть відчував, у мене така інтуїція, коли їх ще не було надруковано. Я уже відчував те, що не обернеться добром для України. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Це щось путнє для Путіна? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Ні. Я вчора був на одному з телеканалів, де я сказав, а потім вони не повторили в наступному випуску, порушивши взагалі традицію свого каналу, вирізали і запросили іншого спікера, замість мене. Миколу Томенко, радника Президента. Але я сказав, що, якщо дозволити, що в нашій історії був не один законодавчий акт або рішення юридичне, яке носить іменний характер. Наприклад. Перший, це Харківські угоди Януковича. Ми знаємо що це таке. Що це не конституційні речі, що це був крок до увічнення Чорноморського російського флоту. І в решті решт маємо наслідок. Анексований Крим. Другий був закон іменного характеру. Це закон Ківалова-Колісниченко про засади державної мовної політики. І власне ми маємо це те, що Кремль, Путін і всі інші застосували чи використали його всього на всього як притекст (англійською мовою) аби як зачіпку для того, щоб здійснити військове вторгнення в Україну. Розпочати військову агресію проти України. Третій такий іменний закон – це диктаторські закони від шістнадцятого січня. Хто автори? Ківалов і Олійник, да? Вот ми маємо таких авторів, які позначились на тому, що ми мали – звірські побиття студентів і Небесню сотню. Ну і в решті решт дочекалися до того, коли вчора Верховна Рада у таємному режимі і ховаючись від суспільства і усяк інші, інші способи, я не буду на цьому зупинятися докладно, ухвалили закон, який називають закон Путіна-Порошенко про утворення в межах території України що однієї зони окремої. І цим поділили територію України на три зони – одна зона це анексований Росією Крим, де вже повністю здійснюється російська мова, да? Велика частина території України, де немає російського війська – це та територія, яка контролюється ще українською владою. І от є одна зона тепер яка виникла, де взагалі не зрозуміло що воно таке. Воно поки що не під пливом Росії. І ні під Києвом. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми спробуємо зрозуміти, що воно таке. Але якщо президент Порошенко насправді виявився хитрющим за Путіна. Якщо оцей проект  що до особливого статусу – це частина реалізації реформи щодо децентралізації. Ми попросили, нашого кореспондента Юрія Петрушевського зробити такий невеличкий сюжет щодо децентралізації цієї реформи, централізації по президентські. Давайте ми цей сюжет зараз дамо в ефір.  І продовжимо розмову. 

Юрій ПЕТРУШЕВСЬКИЙ, кореспондент: Президент Украины Петр Порошенко еще будучи кандидатом в президенты заговорил о программе децентрализации. Цитаты из предвыборной программы: «Должна произойти децентрализация власти. Общины на местах получат больше прав и денег на реализацию полномочий. Исполнительная власть в областях будет принадлежать не назначенным сверху губернаторам, а исполкомам, сформированных облсоветами, избранными людьми». В инаугурационной речи глава государства также вспомнил о децентрализации. Обратившись на русском языке к жителям Донецкой и Луганской областей. 

Петр ПОРОШЕНКО, Президент: Еще я как Президент приеду к вам на места с проектом децентрализацией власти. С гарантией использования в вашем регионе русского языка. С твердым намерением не делить украинцев на правильных и неправильных. С уважительным отношением к специфике регионов. С правом местных громад на свои нюансы в вопросах исторической памяти, героев религиозных традиций на востоке Украины. Сегодня нам нужен легитимный партнер для переговоров. Говорить с бандитами мы не будем. Мы готовы огласить новые досрочные местные выборы на Донбассе для формирования партнеров по диалогу. 

Юрій ПЕТРУШЕВСЬКИЙ, кореспондент: В сентябре в Варшаве Порошенко заявил, что в вопросе децентрализации очень тщательно изучается польский опыт. Он пояснил, что передача власти от центральных органов к местным муниципалитетам будет не более чем в польских минах. 

Петр ПОРОШЕНКО, Президент: Це буде абсолютно тверда пропозиція децентралізації. При чому децентралізація розбудована по польській манері. Поляки і Європейський союз готові нам надати рішучі кроки до впровадження цієї системи. Децентралізація, яка передає реальні владні повноваження на місця і це буде дуже актуально для наших колег зі сходу України, Донецьку і Луганську. 

Юрій ПЕТРУШЕВСЬКИЙ, кореспондент: На совместной пресс-конференции Порошенко и Меркель канцлер Германии поддержала намерения украинского президента в отношении децентрализации власти. Передает евро-ньюз. 

Ангела МЕРКЕЛЬ, канцлер Германии: Если в Германии мы говорим о федерализации, то на Украине следовательно бы говорить о децентрализации. И Президент Порошенко и я хотели именно этого. Я также думаю, что это стало бы важным шагом для дальнейшего влечения русскоязычного населения. 

Юрій ПЕТРУШЕВСЬКИЙ, кореспондент: На кануне же глава государства подал в парламент законопроект об особом порядке местного самоуправления в отдельных районах Донецкой и Луганской областей. Некоторым районам Донбасса на три года предоставят особый статус. Такое решение на закрытом заседании в Верховной Раде поддержали двести семьдесят семь народных депутатов. Петр Порошенко заявил, что особый статус Донецкой и Луганской областей не угрожает целостности Украины. Такие вопросы как международная политика, безопасность и функционирование армии будут в руках центральных органов власти, подчеркнул Президент.

Петр ПОРОШЕНКО, Президент: Питання особливого статусу окремих районів Донецької та Луганської областей де факто є елементами децентралізації з повним і безумовним дотримуванням питань суверенітету, територіальної цілісності і незалежності нашої держави з гарантованим іншим державам належним атрибутам, включаючи зовнішню політику, безпекову політику, правову політику, що залишається твердою та недоторканою.  Звертаю вашу увагу, що особливий статус має чіткій відрізок часу, коли він діє. 

Юрій ПЕТРУШЕВСЬКИЙ, кореспондент: Отмечу, что закон об особом статусе Донбасса вступит в силу после его опубликования. Предполагается, что районы с особым статусом примут участие во внеочередных парламентских выборах двадцать шестого октября октября. Юрий Петрушевский, радио Вести. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Вуаля. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: В дитинстві мене батьки навчили не брехати. І ось, навчений з дитинства не брехати, я терпіть не можу брехунів. І ось зараз Президент Порошенко збрехав. Оте, що я почув. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: До речі. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Він сказав, що тут містяться елементи децентралізації. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Так. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость стосується усієї території України. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Почекайте, а якщо це експеримент. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це закон не про експеримент. Якімова робила з Януковичем експеримент по знищенню медицини в Україні, в Вінницькій області, Донецькій і так далі. От і знищили систему охорони здоров’я. Але то були чітко виділені три регіони. Але тут немає в законі про експеримент. Тут чітко говориться говориться про щось таке, чого ніде не має. Але є десь, чи десь буде, ще навіть ніхто не знає, де це буде. Якщо прочитати закон, то там не зрозуміло, де це буде. Перша брехня із уст Президента, це те, що тут немає елементів децентралізації. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чому немає? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Тому що децентралізація стосується всієї системи державної влади і органів місцевості, по всій Україні. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Розглянемо децентралізацію як реформу. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Давайте повернемося до цього питання. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви знаєте Сергій Петровичу, ми повернемося відразу після свіжих вістей. Невеличка пауза, за дві хвилини продовжимо. Сергій Головатий наш гість сьогодні.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Український політик, екс-міністр юстиції Сергій Головатий висловлює свою думку стосовно особливого статусу на Донбасі. Продовжуємо. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Так от. Децентралізацією тут і не пахло. Бо децентралізація потребує прийняття рішень стосовно всієї України. Про що власне й говорила Меркель. Що федералізм німецький не підходить. Це звісно, тому що у нас не є федеральна держава. А от децентралізація як у Польща нам потрібна. Але це стосується що Луганської, що Київської, що Чернігівської, що Житомирської, що Вінницької. Це абсолютно різні питання – питання децентралізація, посилення ролі місцевого самоврядування. Далі. Президент сказав, що цим законом жодним чином не порушиться недоторканість «елементів держави, зокрема у сфері правової політики» Вибачте. Це закон передбачає, що Київ буде призначати суддю за погодженням, за погодженням або відповідно з органом. Порядок призначення суддів і прокурорів за участю органів місцевого самоврядування у вирішенні цих питань. Тобто без органів місцевого самоврядування не можна призначити суддю,  чи прокурора. Суддя України так, він одноосібний суддя, який приймає рішення законом України. Якщо Україна держава не може сама призначити, централізовано свого суддю держави України без органів самоврядування – там держави немає вже. Немає. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  А як же лібералізм? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: У судовій системі за Конституцією у нас визначений порядок. І ні де не передбачено взагалі участь органів місцевого само врядування. І  у вирішенні посадових призначень. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Виходить Президент був правий, коли казав, що за для того, щоб реалізувати цей проект децентралізації, потрібні зміни до Конституції? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Тому що орган місцевого самоврядування не може бути кваліфікаційною комісією. На знання суддею усією теорії, філософії, права, усіх доктрин, усього законодавства, і так далі. Орган місцевого самоврядування не може бути кваліфікатором професійної придатності. Так само стосовно державного обвинувачивуча. Це функція виключно держави. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Сергій Петровичу, добре. Він не може бути, тому що немає таких змін до Конституції. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Тому що це взагалі не природа місцевого самоврядування. Я вже не кажу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Но ми же говоримо не про реформу. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це не є реформа. Це є порушення Конституції з боку Президента. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте розглянемо внесення змін. Тому що ми проект децентралізації не реалізуємо ніколи. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Не може бути децентралізована судова влада, бо це держава. Не може бути децентралізована система центрального обвинувачення. Не може бути децентралізовані збройні сили, що кожна область і якісь район, якась Кацапетівка буде мати свої збройні сили або брати участь у вирішенні, якого генерала призначати на яку посаду. Не може бути децентралізована зовнішня політика. І так далі. Є речі, які є як кажуть от є депутатська недоторканість, а є інститути держави, які мають характер недоторканих . З точки зору функціонування держави. Оце ці сфери. Суд, прокуратура, зовнішні відносини, збройні сили, служба безпеки. Це виключно. Може бути децентралізована економіка, культура, тралі валі. Але речі, з чого складається монолітність держави і її функція захищати порядок конституційний. Або від збройного агресора захищати. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  Ну добре. Ну суди. Не має довіри до судив. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Чекайте. Чекайте. Чекайте.  Це інше питання, питання довіри суддів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це не питання місцевого самоврядування. Зрозумійте ви мене.  Не має там функції місцевого самоврядування. Навіть іти умовно на муніципальну і національну міліцію. Вони повинні бути розведенні. Чого у нас немає. Але це все в загальному, що стосується всієї України. На треба національна поліція, муніципальна міліція. Нам треба єдина судова система, до якої жодний інший орган із центральних органів влади до формування не може бути долучений. Нам треба так саме система органів прокуратури, бо це єдина система державне обвинувачення для притягнення до відповідальності злочинців.  Але тепер давайте узагальнимо. Давайте подивимось на закон. А  що він пропонує? Він же пропонує це певних районів тільки. Тільки для певних районів. А яка ж територіальна дія цих районів? В законі сказано, що цю територіальну дію буде призначати, визначати не закон, а керівник АТО при СБУ. Одна людина буде визначати цю територію. Але вибачте ми щоденно бачимо про звітування щоденних дій, що ця зона або розширюється, або звужується.  Це саме і до закону іншого, про притягнення до закону кримінальної відповідальності. Сьогодні одне село захопили, друге звільнили і так далі. Коли це? Що це за гнучкість? Такого взагалі не може існувати. Це абсурд і маразм. Друге. Найголовніше. Це вибори там, у цих регіонах. Бог з ним. Може бути, хай таке буде. Але вибори дев`ятого листопада. Скажіть будь ласка, а хто буде голосувати? От у законі про цей ж особливий порядок написано, що мета цього закону відновити конституційні права і свободи громадян. По перше, їх ніхто не скасовував. Вони як були так і є за Конституцією. У нас недопустиме скасування. Але люди їх втратили. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Їх поставили під сумнів люди у камуфляжі. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: А вот ви мені скажіть, а ти люди, які роз’їхалися по України, чи втекли до Росії. Чи повиїжджали. А ти, що виїхали до Росії – Бог з ним, вони вирішили взяти іноземне громадянство. Чи вони біженці. А тимчасові вимушені переселенці, вони будуть голосувати дев`ятого листопада? 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: А що може завадити? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Чекайте. А там що, діє українська влада? Є український? Там є орган місцевого самоврядування, там є мер, там є рада, там є місцева адміністрація, там є українська прокуратура? Там є, де будуть вибори? 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Українські громадяни мають право голосувати. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Чекайте. Там є, де будуть вибори, там є виборчі комісії? Хто це буде забезпечувати? Голосувати хто буде? Невже ви думаєте, що туди поїдуть ті, наприклад громадянка з Луганської області за прізвищем Довгань, яку розпинали, яку плювали і яку біли ногами за те, що вона возила їжу українським батальйонам. Вона поїде туди голосувати, де ледве не була зґвалтована, була тортурована? Вона туди поїде голосувати. То голосувати виявляється будуть ті, хто там сьогодні є. А хто там сьогодні є? Бандити і російські, чеченці – ось хто буде голосувати. Для кого відновлення конституційних прав і свобод? Для бандитів, путінців, чеченців і терористів? А тих, хто був позбавлений навіть своїх елементарних правил на житло, на майно, на власність, на соціальні допомоги, на зарплату, пенсії. Як ви через ці вибори їх відновити? Ну це же ідіотизм, це не вкладається не тільки, не сприймається не тільки серцем, бо болить. А не сприймається і розумом. Нема людського розуму, навіщо ж ця брехня? І для того, що мені не бути голослівним, я вам скажу. Ось сьогоднішня газета Ньйорк Таймс. Я взяв статтю, де сьогодні  НТ про Україну, де автор пише, що Порошенко намагався змалювати закони, яки вчора ухвалила Верховна Рада як тріумф України. Але дійсність показує, що ключи до цього тримає обидва ключи, тримає до цього Росія у своїх руках. І до законів про особливості місцевого самоврядування. І до закону про ратифікацію угоди про асоціація. Оскільки ми говоримо тільки про один закон, один пакет законів, і будемо говорити про другий ключ. Газета пише, тому що кремлівська незгода. А, питання автономії цього статусу, буде абсолютно незначущою, немає жодного значення без російського схвалення, тому що Україна на сьогодні фактично реально не контролює територію, яка покривається цим законом. Вибачайте, якщо не я, але я погоджуюсь з цією думкою, Україна не контролює цю територію. Якщо держава не контролює територію, там не діє її юрисдикція. Не діє юрисдикція, значить не можна нічого забезпечити ні вибори, ні пенсії, ну нічого. Там діє бандитизм, тероризм і військові сили Росії. Про що цей закон? Про консервацію, статус кво того що є. Про консервацію. Цей закон відновив нам державний кордон понад сто кілометрів? Він відновив, що вже ніхто не буде заходити у цю зону з Росії? Ні.   Що цей закон дав? Нічого. Тому мій однозначний висновок з того, що цей закон це є, я вже не чапаю питання мови. Тому що нібито всі бояться говорити взагалі, що має бути державна мова в Україна. Окрема стаття говорить, що там буде тільки російська, вільне використання російської у суспільному жітти. Ну вибачте, у суспільному житті не може бути вільного використання. Тому що якщо є держава Україна, то тоді у суспільному житті у будь якому разі кожний має володіти державною мовою. Це ж аксіома. В Росії ви не зможете спілкуватися у суспільному житті корейською мовою. Хоча там уже корейців тисячі. Далі закон торкається приватного життя – ні де в світі закон держава не торкається приватного життя. Ми з вами приватні особи зустрічаємося і домовляємося у приватному життя, якою мовою бажаємо говорити. А тут нав’язуються в приватному житті. Далі. Підтримка російському. Про українську там же може бути. Там ці бандити забороняють вивчення історії України, українську мову, українську культуру. Примушують вже насильственне вчителям і так далі. Про що іде мова, люди добрі? Значить мова йде про одне – у юридичному значенні беремо, суто юридичну сферу, щоб не звинувачувати, що я говорю свої політичні уподобання, юридично – знаєте, я вам на початку сказав, виявляється третя зона. Перша, анексована – взагалі немає України, друга – це ще під контролем України. А третя – це невизначена, але там де-юре України немає. А де факто  там не українська зараз влада. То це такий крок до узаконення, легалізації українського Придністров’я, чи української Абхазії, чи української Південною Осетією. Але з єдиною значищею фундаментальною відмінністю. Коли Росія ввела свою армію у Придністров’я під командуванням генерала Лебедєва, то від того молдовська влада, ніколи не визнавала цього юридично. Не було юридичного рішення. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: І що з цього? Ми продовжимо. Давайте ми продовжимо історичній екскурс відразу після невеличкої паузи. Новини у нас на часі. А потім ми повертаємось у студію. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Сергій Петрович Головатий наш гість сьогодні, екс-міністр юстиції. І власно ви вже процитували цей пункт. Але  я для тих, хто щойно до нас приєднався, ми говоримо стосовно тих законів, які дають особливий статус надання деяким регіонам Донбасу. Текст закону про особливий перегляд місцевого самоврядування в Донецькій і Луганській області за авторством П.Порошенка, дещо був змінений. І от які зміни – зміни стосуються визначення території, на якій має діяти закон. Згідно з новим трактуванням, територією визначає керівник антитеритористичного центру.   Власно, я просто скажу для тих, хто. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Взагалі абсурд. Це недопустимо, щоб одна особа визначала межі території. Я не закінчив думку. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте. Я просто хотіла звернути увагу на те, що якщо Президент не пішов на цей безпрецедентний крок. Це означає війна до кривавого кінця? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це інше питання. Давайте я закінчу юридичну думку. Про це мене й вчора питали. Але це не елемент юридичний. Я хочу викласти надалі до кінця свою думку стосовно легалізації українського Придністров’я. його не визнавала навіть червоний парламент Молдови. Грузія – Росія забрали територію так само, але грузинський парламент, ні грузинський президент жоден вони цього не робили. Що ж робиться в Україні. В Україні Президент в ночі вносить законопроект, приходить в ранці у стилі Януковича з стуком кулака по столу нагинає так, що вони вимушені запроваджувати таємне голосування, щоб сховатися від народу і приймати це рішення. По перше – цинізм у форі прийняття рішення, у нас такого взагалі не було ніколи. Що ж ви ховаєте? Як кажуть добрі діла у темряві не роблять. Але це ж. від кого ви ховаєтесь? Якщо це добре діло, благо для України і людей, чого ви ховаєтесь? Чого ми не знаємо, хто натискав кнопку. Це ганьба. Навіть Янукович до такого цинізму і брехні не доходив. Далі. Таким чином що у підсумку маємо – легалізація власними руками. Але вибачте, але я дуже сумніваюся, що це є українська воля, чи воля українського народу, навіть Рута вчора обурився, що зробили. А навіщо ж було стільки смертей людських і доведений до повного зруйнування оцей район, де зараз є зона АТО. В решті решт, що ж це означає. Давайте подивимося ще на останні дві статтях цього закону. Наприклад, стаття вісім робиться для того щоб поглибити добросусідські відносини між територіальними громадам і органами місцевого самоврядування окремих регіонів. Це куда поглибити? До якої мери? Оце там, де вже немає державного кордону України, звідки заходили російські війська. Оце таке поглиблення? Де нема кордону. І останнє, дивиться – це право створювати саме селищними і міськими радами загони народної міліції. Вона там вже присутня в особі тих, хто там сьогодні є. Я не буду їх перераховувати. Злочинці і російське військо – це народна міліція? Хіба це не є легалізація? Цей закон, власними руками. Це ганьба, що Україна дійшла до того, що вона власними руками узаконила цей статус кво. Погодилась з тим, що є. і далі це глухий кут. Це ж не вихід з ситуації. Я слухав вчора Яценюка. Знову ж таке, хіба може так брехати, що це буде сприяти зупиненню кровопролиття на Донбасі. Так закон не встановлюється мир. Мир встановлюється двома шляхами. Мирним договором між державами. Є російська агресія. Але у нас є мірний договір. Він порушений. Виявляється, що мирними засобами, юридичними засобами, договірними засобами це не можливо досягти. Тоді як кажуть іншого не дано, бо законами, бо законами природи, ніж на силу відповідати силою. Все, крапка. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  Значить війна. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Ні. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  Ну а як? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Інакше не можна. Якщо на вас нападає злочинець, ви що будете згоджуватися. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  Сергій Петровичу, ви дійсно вірите, що Україна може виграти у війні?

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це інше питання. Я не повинен вірити. Я повинен вірити своєму Президенту. А він  не разу не звернувся до співвітчизників, не сказав, що перебуває після клятви, яку він приніс Євангелії і українській Конституції. Не вийшов до людей і не сказав – люди, знаєте у нас немає засобів, немає сил, немає нічого, не має чим воювати. Ви не зможемо. Ми вимушені віддати цю частину української території заради того, щоб не було жодних жертв. Як віддали Крим, без жертв. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чекайте, Сергій Петрович. В дипломатії безліч методів, безліч механізмів. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Почекайте. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая:  Наші слухачі пишуть нам: А как же в Швейцарии? Четыре государственных языка. И живут же люди как-то. А как же в Америке? В каждом штате свой закон, свой прокурор и живут же. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я поясню людям за Швейцарію. Хай заб’ють в гул и почитають, що Швейцарія утворилася шляхом об’єднання з кожним з контонів, де була не одна війна, при чому релігійному характеру. Протестантів з римо-католиками. І так далі. І вони воювали до тієї пори, часу, коли вони не сіли і сказали , що ми не будемо воювати. Але утворюємо конфедерацію, де кожний контон буде мати свій парламент, свої правила, законодавчі органи, податки и свою мову. І тому у них у конституції, яка уже на сьогодні є конституцією закони про федеральний устрій, конферадивний устрій. Написана мовою країни, не державними, не офіційними. А мовою країни. Треба знати ці речі. Тому не питання в мові. У нас же не має релігійної війни. Одне віросповідання. Там не має війни етнічної. Немає за етнічною ознакою, там не воюють росіяни з українцями. Тобто, якщо б етнічні росіяни там жили з етнічними українцями. Там не має іншого характеру війни. Там є російська агресія. Бандитські формування, які утворилися. Цей закон дає, що буде своя міліція, судді, прокурор. Це феодалізація. Казали, що будуть призначати Єфремов, Ахметов. Тобто підберуть своїх кадрів. Вони ж не будуть провіряти знання суддів, його кваліфікацію. Це феодалізація. То не можна було людям чесно сказати? Люди, ми віддаємо цю частину територію Росії, хай бере. Але ми врятуємо життя. Зрозумієте? 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви же розумна людина. Ви пам’ятаєте латинь. Тому що Президент зробив... 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: На сьогодні виявилося на достатньо тисячі цивільних смертей. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ви знаєте, що смертей було би набагато більше. Ви звернули увагу, що українські депутати зробили це потайки. Однак вже відомі прізвища європейських депутатів, які голосували проти асоціації з Україною. Згідно цієї цитати Ньйорк Таймс, яку ви привели, другим ключем в руках Путіна вони назвали. Про це ми поговоримо у наступному блоці. Екс-міністр юстиції, наш гість сьогодні Сергій Головатий. Залишайтеся з нами. Це проект «Герой Дня». 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Добре. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: триста дев`яносто сто чотири і шість – телефон прямого ефіру. Код Києва – нуль сорок чотири. Якщо у вас є можливість, зателефонуйте нам. Наш гість сьогодні Сергій Головатий – екс-міністр юстиції. До речі, в представляли інтереси України у Європі. Поясніть нам результати цього голосування. Отже європейські депутати, що голосували проти асоціації з Україною. Не захотіли ратифікувати угоду двадцять сім французів, двадцять два британця та дванадцять греків. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Так. Питання не в тому, скільки проголосувало проти. І навіть я сказав вам інакше. Було б дуже цікаво побачити, скільки проголосувало проти, якби ця угода голосувалася в день підписання, або наступного дня, як зробила Молдова і Грузія. Власно цей тайм аут, що взяв Порошенко, певоно за домовленістю з Путіним, щоб Росія використала на повну потужність розширювати своє лоббі у Європарламенті і в коридорах урядів європейських держав. І ви бачили як поступово то той уряд, то той, то Австрія, то Словатчина, то Чехія, то Угорщина, Греція, Італія – і це було вигідно Путіну. Будь які відкладення від підписання ратифікації Росія складала. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ми не можемо бути впевненими напевно. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я знаю Російську потугу, будучі як ви сказали дуже довго я бачив як російське ФСБ, російський Кремль, МЗС працює для того, щоб забезпечити російським ТЕС, щоб всі і вся, хто не підпадає у його зону. В тому числі і Україна. Я би на це не дуже звертав увагу. Головне що є рішення. Воно підписано формально. Але і то був крок на угоду Путіну. І в цьому Путін виграв. Путін бачив, що Україна постійно програє. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте з іншого боку. Зараз я хотіла по цей погляд на ці події, що відбулися. Ви знаєте давню суперечку про оптимістів і песимістів. Якщо допустити, що цього лютого звіра, який недавно був нашим стратегічним партнером, найближчим сусідом. Требо було якось задобрити? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Ні. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чому? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Звіра не можна задобрити. Він все рівно зжере. Немає такого в природі. Якщо це звір, він керується інстинктами. А інстинкт звіра завжди зжерти слабшого. Тому Путін жре Україну, скільки його не задобрюй. Але не хочу про Путіна. Це немає жодного сенсу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте про українські кордони. В яких кордонах залишиться Україна? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Це не буду прогнозувати. Повертаючись до європейської теми. Для того, що пише Ньйорк Таймс сьогодні, що Порошенко буде представляти як тріумф для України. Тому ми проговорили про один ключ – це українське Придністровє і відсутність української влади практично назавжди. Другий ключ, що тримає Росія в своїх руках – це євроінтеграція. Підписання відкладено на п`ятнадцять місяців. Що таке для Путіна п`ятнадцять місяців? Скільки урядів буде оброблено. І взагалі ми живемо тільки пів року після вторгнення Росії. А то п`ятнадцять місяців. Ніхто не думав, що паде режим Януковича.  П`ятнадцять  місяців дано Путіну для того, щоб він робив що хотів, і далі знищувати Україну. Тому газета  підсумовує що в Вашингтоні за закритими дверима буде мова про той самий провал, про помаранчеву революцію дві тісячі четвертого року. Бо як кажуть заступник помічника секретаря держдепартамента людських прав и верховенства права сказав що дуже багато є ознак, що в України політика триває у українському стилі.  Вони наголошують, немає жодних істотних ознак стосовно боротьби з корупцією і економічних реформ за ці шість місяців. І дали, якщо немає жодного прогресу на ділянці домашніх реформ, а домашні реформи – це та сама війна за Україну. І якщо цього немає, то не дві різні війні – війна з Росією і внутрішньополітична війна з корупцією. І війна за економічні реформи. То це все про то що немає в суспільстві політичній владі консенсусу і підтримки захисту України проти російської агресії. А що ця підтримка така, вона практично зникне. От вам підсумок цієї газети. Тому ви знаєте, якщо, ми знову повертаємося до цих законів, кажуть що немає ознак боротьби з корупцією. Те що зроблено у сприйняття такий спосіб – це очевидно що корупція. Тому що один із дієвих інструментів боротьби – це прозорість прийняття владою рішень. Яку ми можемо бачити прозорість у закритому голосуванні. Політики не прозорі і йдуть на вибори, займаються зараз виключно виборами. Подивіться ваші колеги журналісти чи націоналісти, чи такі уже сказав би сиво-чорні бородаті політики, що були біля витоків незалежності, всі займаються політикою. Практично оця не вчасність виборів. Те що зробив Порошенко, оголивши країну замість боротьби з корупцією, замість реформ, замість збройної агресії. Він відкрив ще один фронт проти єдності країни. Не концентрується увага на головному. А концентрується кожного політика і депутата на своєму его. Я не буду називати прізвище ваших колег. Ми не бачимо виступів. Журналісти закрили рот, бо вони йдуть в блоці Порошенко. Вот в цьому справа. Ми опинилися перед тим, що каже Ньйорк Таймс. Зникає що могло би бути протидією українській російській агресії. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Наші слухачи питають, на ваш вигляд к чему приведут дейтсвия Порошенко? Что ждет Украину через год и два? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я дуже не люблю робити прогнозів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Але ж є передчуття. Ви можете зараз? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Передчуття про що пише Ньйорк Таймс, чи правда це є провал помаранчевої революції? Виходять, що є ознаки. І я їх бачу. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Є думки слухачів. Давайте ми зараз вислухаємо. Я вітаю вас, доброго вечора. 

Слушатель: Добрий вечер. Я вам сочувствую. У вас очень трудный фронт. Это Виктор Александрович из Харькова. Помните я одного товарища называл человеком, перечитавшим все западные учебники. Хочу сказать, что есть понятие страна Украина и есть понятие государство. Так вот государство Украина такого понятия давным давно нет. Есть криминально воровское сообщество, которое узурпировало власть. И это примерно наступило с девяносто третьего года. И вот с этих позиций нужно рассказывать, а не рассказывать умные вещи. Открывайте сайт Харьковской областной прокуратуры и посмотрите, все кроме одного заместителя уволены. Открывайте декларацию кого-нибудь из заместителей. И увидите зарплата двадцать восемь тысяч гривен, автомобиль в собственности один миллион семьсот двадцать восемь тысяч. Не говоря о мелочах по недвижимости. Вот они просто уволены. Что то делают. Когда на эфире задавали вопрос по поводу Порошенко, Гужва честно ответил, что сложные отношения к Порошенко, но то, что он сделал это правильно. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Против критики давайте підтримаємо владу? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Ні. Як громадянин в вільний країні, державі може висловлювати свої думки. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Давайте так. Що може зробити Президент щоб виправити цю ситуацію. 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я ніколи. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Чого? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Він має зробити все, за що він поклявся на Конституції і Євангелії. Крапка. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Скільки людей повинно лягти за мир на Донбасі? 

Сергей ГОЛОВАТЫЙ, гость: Я не хочу відповідати на цю тему. Він взяв на себе цю відповідальність. Він її несе, і оцінку дасть йому суспільство. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я дякую за цікавий аналіз, за ці цитати, які сьогодні ви нам продемонстрували. Я думаю, що ми ще побачимося. І ви рідко помиляєтеся, але я дуже би хотіла щоб це був той єдиний раз. Я сподіваюся що ми побачимося. Хочу пробачитися перед тими слухачами, які не поставили запитання. Була дуже інтенсивна розмова. Я обіцяю, що ми запросимо Сергія Головатого, щоб він дав відповіді на всі запитання. Дякуємо за довіру. Зустрінемося, я сподіваюсь. 

Читать все
Читать все