стенограмма

"Если надо - попросим ООН направить миротворческие войска, пока не получим все тела с места аварии"

"Тема Калныша"Посол Малайзии: "Экспертам необходимо попасть на место крушения "Боинга"

Стенограмма эфира "Героя дня" на Радио Вести

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Добрый вечер! В рамках проекта «Герой дня» я представляю вам чрезвычайного и полномочного посла Малайзии в Украине. Будем говорить с господином Чуа Теонг Баном. Приветствую вас в нашей студии. 

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Дякую, що запросили мене на вашу станцію. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я хотела бы спросить вас, что случилось с малазийским боингом 777. Я понимаю, что нет окончательных выводов следственной комиссии, но все-таки, на каком этапе сейчас эксперты, и что вы можете озвучить?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Малайзійський літак за нашими даними впав в районі Шахтарська 17 липня. Ця катастрофа була шоком для малайзійців, авіакомпанії та малайзійського уряду, також мене і посольства Малайзії в Україні. Я думаю, що шоковані були не лише малайзійці, тому що після кількох годин після катастрофи я був в своєму офісі і розробляв різні логістичні питання та звіти, щоб відправити до моєї столиці, і коли я подивився приблизно о 7-8 годині вечора зі свого вікна до самої ночі я бачив, що українські люди були теж занепокоєні цим. Я бачив звичайних людей різного віку, різних соціальних рівнів, приходили пішки, були на машинах, щоб засвідчити свою повагу, виразити співчуття нашому народу. Вони приносили іграшки, квіти, свічки, багато з них просто стояли і молилися за загиблих. Я думаю, українцям ця ситуація була неприємна. Враховуючи, що це був малайзійський літак, компанія малайзійських рятувальників приїхали в Україну вже 19 липня. Але вони не мали можливості потрапити на місце аварії, ця територія знаходиться у конфлікті, або саме там проходить війна. Це надто небезпечно там знаходитись, але нам повідомили, що тіла і чорні ящики залишились на місці, і тому Малайзія намагалась зробити все, щоб їх забрати. Слава богу, ми змогли достукатися до всіх зацікавлених сторін, тому тіла і чорні ящики були передані нашій стороні для подальшого розслідування з місця аварії. Розслідування не було на місці аварії. Пізніше малайзійці приєдналися до міжнародної спільної групи, яка очолюється Голландією, у нас був дуже обмежений час знаходження на місці аварії. Протягом цього короткого часу наші спеціалісти змогли тільки маленьку кількість об’єктів та тіл зібрати. Це було приблизно 2 місяці тому. З 6 серпня міжнародна комісія з розслідування не мала змоги потрапити на місце аварії. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Какие помехи на своем пути встречали представители комиссии?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Причина зупинки 6 серпня – ця територія не була безпечною для нас. Ми всі переживали за їх стан і їх життя там. Ніхто не міг гарантувати безпечне перебування на місці. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хочу, чтобы вы прокомментировали сегодняшнее заявление министра транспорта Малайзии, который говорит, что попросит ООН направить миротворцев на место крушения боинга, чтобы следственная группа сразу смогла войти в область, где потерпел крушение боинг. 

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Ми намагаємося знайти шлях як потрапити знову на місце аварії, тому що ще дуже багато роботи залишилося там, там можуть бути залишки тіл, які не були звідти вивезені, докази аварії. Якщо ми будемо довше чекати, докази можуть бути пошкоджені. Ми намагаємося знайти всілякі можливості для того, щоб це зробити. Варіантів дуже мало, можемо спробувати через ООН і міжнародна група експертів повинна бути на місці аварії, що відповідає міжнародній резолюції безпеки ООН 2166. У нас немає багато часу, зима наближається. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Да, время играет против возможности установить правду, что же случилось с боингом, но это преступление, которое не имеет срока давности. Через несколько часов после трагических событий глава правительства Малайзии заявлял, что как только мы установим причины катастрофы, мы не оставим камня на камне. К каким действиям готово на сегодняшний день правительство Малайзии?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Дійсно, ми дуже занепокоєні тим, що у нас зараз затримка з розслідуванням. В Малайзії в нас є три мети: перша, забрати всі тіла з місця, ми майже виконали цю мету; друга, чорні ящики для попереднього розслідування; третя, ще не виконана, вона полягає у притягненні до відповідальності. Ми хочемо знайти справедливість, потрапити на місце аварії. Для цього нам потрібні всі сторони, які залучені до конфлікту. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Господин посол, вы упомянули черный ящики. С ними была особая история: представители ДНР говорили, что предоставят черные ящики для расследования в Россию. Россия устранилась, сказала, что не претендует ни на какие черные ящики. Какова судьба этих ящиков? Где они назодятся?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Чорні ящики були надані малайзійській групі в Донецьку тими людьми, які знаходяться в Донецькому регіоні і мали на той час чорні ящики, після цього направлені міжнародній комісії, і найближча лабораторія, яка може займатися цим питанням, і має для цього всі можливості для справедливого аналізу цих чорних ящиків, знаходиться у Великобританії. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Ящики не были повреждены? В каком состоянии было содержимое? Может ли это использовать в расследовании следственная комиссия?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: По-перше, коли нам були передані два чорних ящика, ми перевірили згідно з нашими реєстраційними номерами, все відповідало нашим даним. Також ми перевірили візуально та фізично, щоб не було ніякого пошкодження, принаймні згідно х їх баченням, були подряпини на цих ящиках і все. Коли ці ящики були передані до Великобританії в спеціальний інститут з розслідування, вони відкрили ці ящики і провели аналіз всієї інформації як голосової так і іншої. З попередньої інформації, яку ми маємо, всі записи знаходяться в повному порядку, не було паніки в літаку на той час, розмови пілотів дали нам зрозуміти, що просто було перервано зв’язок. В передній частині літака була велика кількість високо електричних об’єктів, які наближалися ззовні та вдарилися в саме цю частину літака, що призвело до розриву літака. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Этих выводов комиссии уже достаточно, чтобы представить целостную картину, в результате чего произошла катастрофа. Как долго малазийское правительство готово искать ответ на вопрос «кто виноват?»

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Цей попередній звіт відповідає Чикагській конвенції або Конвенції ради з цивільної оборони. Зазвичай приблизно попередні результаті видаються після одного місяця після катастрофи, тут звіт вийшов за 2 місяці після трагедії. Цей звіт не є остаточним, нам потрібно потрапити на місце аварії, зібрати всі докази. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Какова будет тактика малазийского правительства? С кем вы будете вести переговоры? Или в посредниках будут эксперты ОБСЕ? 

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Наша мета – потрапити на місце аварії. Ми дивимося прагматично на цю проблему. На одному з етапів ми шукали допомогу ОБСЄ, спочатку це було дуже корисно. Ми розмовляли з українським урядом, вони дуже нам допомагали. Всі намагаються нам допомогти, включаючи сусідні країни, які можуть якось вплинути на сепаратистів. Ми також зверталися до ООН з метою отримати допомогу у справі потрапити до місця. Ми можемо розмовляти з будь-якою стороною з гуманітарних питань, аж ніяк не політичних, що може лише ускладнити ситуацію. Ми будемо продовжувати рухатися в цьому напрямку, якщо навіть потрібно попросити ООН направити миротворчі війська, поки не отримаємо всі тіла з місця аварії. Нам може бути достатньо 10 днів. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Наши дипломатические отношения между Украиной и Малайзией достаточно молодые, потому что дипломатические контакты были установлены в 1992году, только в 2004 заработало дипломатическое посольство в Киеве. А с учетом последних событий, какими вы видите отношения между нашими странами?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Дійсно наші відносини з Україною, як і вік незалежної України молді, але на даний момент ми маємо повноцінні відносини, в нас є повноцінні посольства в обох столицях, за 22 роки в нас було дуже тісне співробітництво в багатьох сферах, ми працюємо в питання політики, геополітики, в економічному аспекті, у питаннях безпеки і на міжнародній арені. Наприклад, в питаннях навколишнього середовища. Ми тісно співпрацюємо і в даній трагедії. Ми не вбачаємо, що це може стати проблемою для наших двосторонніх відносин, це може стати можливістю для ще більш тісної співпраці, це те, що ми зараз робимо. Ми можемо відкрито розмовляти один з одним з різних питань, і разом працювати для досягнення позитивних дій у даній кризі.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: У Малайзии есть много соседей. До недавнего времени и наш сосед и стратегический партнер не вызывал у нас никаких вопросов, но теперь мы имеем дело с необъявленной войной. А как малазийцам удается поддерживать ровные связи со своими соседями, которые представляют разные цивилизации? Как складываются отношения с Индонезией, Сингапуром, Китаем?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Ви зачепили дуже важливий момент про регіональні приналежність. Якщо ви згадаєте історію, в 60-80ті роки Південно-східна Азія і конкретно Індокитай був дуже конфліктним регіоном. Була навіть така «теорія доміно». Може сказати це про територію Південно-східної Азії також. За останні 50 років ми мали змогу підтримувати мир в нашому регіоні завдяки тому, що ми створили регіональну організацію, яка має назву АСЕАН, Асоціація країн Південної Азії, цей орган дав нам змогу об’єднатися, не тільки сісти за столи переговорів, а також зустрічатися, консультуватися, обговорювати, поділяти наші застереження, а також шукати як ми можемо співпрацювати для збереження стабільності та миру. Я вважаю, що саме ця концепція є фундаментальною запорукою для економічного та політичного росту регіону. АСЕАН – це одна з організацій, яка є дуже успішною для забезпечення економічного розвитку.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я не могу не задать вопрос касающийся проведения системных реформ в Украине. Малайзия могла бы поделиться позитивным опытом в этом отношении. Давайте вспомним реформы Мохамада Махадхира, на чем основываются экономические успехи Малайзии?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Я дуже задоволений тим, що ви спитали про економічні моделі, які втілюються в Малайзії. Справді, завдяки реформам Малайзія змогла забезпечувати постійний високий розвиток. В нас був розвиток 5 або більше відсотків протягом багатьох років. Лише короткий час, коли у нас була азійська фінансова криза, у нас була рецесія. Причина нашого росту полягає в тому, що ми продовжуємо постійно наші реформи для того, щоб бути сучасними із світовими тенденціями, щоб забезпечити роль країни у світовому ланцюзі. На початку нашої незалежності ми були сільськогосподарською країною, але ми розуміли, що якщо зосереджуватися лише на одному господарстві, можна лише трошки розвинути свою країну, тому ми індустріалізувалися і пішли до машинобудівної галузі, в даний момент ми перевели нашу економіку на індустрію послуг. І ми продовжуємо реформуватися, маємо надію, що наша промислова модель буде базуватися на креативних та інноваційних досягненнях в економіці. Ми думаємо, що саме в цьому наше майбутнє. Для цього ми заохочуємо наших студентів, підприємців. Таким чином ми наразі трансформуємо нашу економіку в цьому напрямку.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: То есть, сегодня время требует говорить не просто о реформах, а о инновациях? Что будет пользоваться популярностью? Какая отрасль? О каких инновациях вы говорите?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Ми віримо, що індустрією майбутнього будуть інформаційні технології, інновація має впливати на стиль життя кожної людини, економічна структура не є самодостатньою, щоб трансформуватися, нам треба трансформувати уряд, владу. Нам потрібно, щоб уряд був більш ефективним, ціна його існування була меншою, справи робились швидше, кількість паперової роботи була меншою, щоб ми використовували сучасні дані. Потрібно, щоб людина кожного разу не надавала свої дані, один раз достатньо занести дані про людину, тому потрібно щоб ми працювали швидко, ефективно, що і буде бізнес-моделлю майбутнього. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Я не могу не спросить вас о вашем личном впечатлении об Украине. Вы находитесь здесь уже больше двух лет. В каких регионах вы уже побывали? Удалось ли вам повидать восток Украины?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Я в Україні вже три з половиною роки. Перші два роки я подорожував до півдня, до Криму, до Одеси. Десь два роки тому я навідався до західної частини України. На сході, найдальша точка, де я був – це Полтава. Я думав цього року поїхати на схід, але це неможливо для мене поїхати і побачити своїми очима особливості та унікальність цього регіону. Я думаю, що потрібно знайти інші можливості подорожувати в інші частини України. Можу вам сказати, що мої враження від України надзвичайно позитивні. Україна переповнена ресурсами. Люди багаті на свої таланти, на свої знання в технологічних і технічних сферах, не вистачає тільки духу підприємництва. Я впевнений, що світові тенденції прийдуть в Україну, Україна буде іти в ногу з часом. У вільний час я займаюся спортом, я зустрічаю багато молодих людей просто на вулиці, я приємно здивований їх динамізмом, активністю. Я бачу, що в Україні є особливий тип людей, які роблять все для досягнення своєї мети.

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Последние события сделали неравнодушным украинское общество. Очень много молодых людей попытаются попробовать свои силы на парламентских выборах в политической борьбе. Как вы считаете, хватит ли сил, опыта, мудрости у молодых людей? Найдут ли они свое место в парламенте, в политике? Или это искусство для более зрелых граждан?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Щоб бути сильною нацією потрібні не лише досвідчені люди, потрібне збалансоване суспільство, де будуть і чоловіки і жінки, люди з досвідом і без нього, справжні політики і технократи, саме цей баланс зможе створити перевірку для контролю один за одним. Це є ідеальною формою управління. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Хорошо, в малазийском правительстве самому юному политику сколько лет?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Наймолодшому політику парламенту Малайзії десь приблизно 30 років. Ми думаємо, що нам потрібно більше молодих людей і більше жінок, щоб представляли народ. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: В одном из интервью вы сказали, что своим самым большим достижением в этой дипломатической каденции, вы считаете заметное увеличение числа украинцев, посетивших Малайзию. Но возвращаясь к началу нашей программы и возможности сказать правду о том, что же произошло с Боингом 777, не считаете ли вы, что ваша миссия сегодня именно в этом?

Чуа Теонг БАН, посол Малайзии в Украине: Я думаю, що збільшення кількості туристів, які приїжджають в Малайзію є дуже важливим для нас, бо туристична галузь є третьою або четвертою за рівнем залучення коштів до нашого бюджету. Я буду продовжувати працювати в цьому напрямку, зображувати Малайзію як одне з найкращих місцю для туристичних поїздок для українців. Кількість дійсно зросла завдяки моїй постійній діяльності. Кожного разу, коли я зустрічався зі людьми я розказував про ті красоти туризму в моїй країні. Коли трагедія з літаком трапилася, це не означає, що ми розсерджені на українців. Можуть бути один або дві людини, які нажали саме на ту кнопку, хочу дати вам зрозуміти, що ми розуміємо ситуацію, ми хочемо, щоб українці бачили нашу чудову країну, де протягом всього року літо. Малайзія навіть зробила покращення для українців. Українцям не потрібна віза на період до тридцяти днів, одна лише проблема – немає прямого сполучення між Україною і Малайзією, але це лише виходить з того, що в нас немає тієї критичної маси пасажирів, щоб створити такий переліт. Сподіваюся, що в майбутньому буде такий рейс. Через цей епізод малазійці більше дізнаються про Україну, українці дізнаються про малазійців. 

Юлия ЛИТВИНЕНКО, ведущая: Спасибо большое. Сегодня у нас в гостях был посол Малайзии в Украине Чуа Теонг Бан. Помогал нам с переводом Андрей Курас. До встречи.

Читать все
Читать все