стенограмма

На пике событий, 8 октября

На пике событийКуликов: "Радио - это сложнее, чем телевидение"

Стенограмма вечернего эфира на Радио Вести

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Здравствуйте уважаемые радиослушатели. В эфире специальный выпуск «На пике событий». Мы решили сделать такую серию программ с ведущими самых популярных аналитических итоговых программ. Вы знаете, у нас уже был в эфире Савик Шустер. И вот сегодня такая же программа, такая же по значимости программа, которая привлекает основную массу телезрителей. Программа, которая по голосованию, о чем я скажу позже, голосованию, которое мы провели здесь на Радио Вести, занимает такую ну как бы очень важную часть медийного пространства Украины, которая называется «Свобода слова», это канал ICTV. Программа, которая выходит по понедельникам и привлекает ваше большое внимание. Сегодня в нашей программе ее ведущий Андрей Куликов, доброго дня. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Доброго дня. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Як із Савіком, як і усі серії, ми будемо говорити про технологію, по-перше. Давайте ось що почнемо, Андрію. Як ви формуєте програму, як ви замислюєте? За два дні у вас понеділок, і до речі, ви виходите на початку неділі, це трошки не звично. Як ви формуєте принцип програми, теми, людей, як все це робиться у вас. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Насправді робити це у п’ятницю або в суботу майже марна праця, тому що до понеділка зараз особливо багато чого змінюється, і ми можемо набудувати будь який задум. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Навіть у вихідні?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Навіть у вихідні дні. Вихідні дні доводиться вести переговори для того щоб хтось прийшов и звичайно якщо підписали Мінські домовленості або прийшов гуманітарний конвой чи з російського чи з українського боку. Це істотно змінює ситуацію. Хоча не можна сказати що сто відстотків зосереджені на тому, що відбувається на Донбасі, але не враховуючи це, зараз неможливо. Плюс відбуваються вибори. Ситуація змінюється щодня і по справжньому робота над програмою починається в понеділок. Навіть не з самого ранку, а десь з одинадцятої-дванадцятої, коли отримаємо новини про те що сьогодні відбувається. Хоча з деякими гостями намагаємося домовитися заздалегідь. В п’ятницю, іноді в четвер, суботу, якщо це людина, яка по перше нам дуже цінна і ми хочемо заручитися її згодою. По друге, людина зайнята чи каже, що вона зайнята, то треба домовлятися заздалегідь, хоча і тут немає гарантії, що, з рештою, люди опиняться у студії.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Добре, це події які були з вівторка до кінця неділі. Але всі розуміють телевізійну технологію. Наприклад, понеділок. Щось трапилось з телебаченням, тобто там має бути картинка, це ж не радіо, взяв папірець та зачитав. Як ви все встигаєте? 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Насправді на радіо складніше, і ми з вами це добре знаємо. Радіо складніше, і намалювати картинку на радіо набагато складніше, ніж на телебаченні. Парадокс у тому, що деякі радіо-жанри перекочували на телебачення, і те, що зараз сприймається як телевізійний жанр, починалося чи досі існує як радіо-жанр. Ну ток-шоу у такому вигляді, як на телебаченні, у радіо зараз не існує. Але спершу, коли воно починалося в Америці, прийшло з радіо безперечно. Тому для ток-шоу картинка, залучена зовні, не така важлива. Важливо, щоб була картинка в тому місці, де відбувається програма. Тут не так складно, ми знаємо, як розташовувати гостей. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Не стільки її краса, а стільки оперативність. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Краса в тому сенсі, що якщо відбулося дещо радісне або сумне, або просто помітне в будь якій точці України або за кордоном. Переважно то картинка, знята на місці, вона тим чи іншим місцем однакова, чи подібна на багатьох каналах. Але якщо вам вдалося долучити до студії цікавих несподіваних або навпаки дуже очікуваних гостей, то їхні емоції, вони і творять картинку. Тут головне, щоб вони прийшли. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Тобто важливі теми і важливі люди. От з людьми я розумію, а у чому секрет програми «Свобода слова», як Андрій КУЛИКОВ вибирає теми. Чи є якийсь повороти чи одна тема на всю програму. Бо вона має, я так розумію, таке шоу, воно протягом.., скільки йде шоу твоє?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Планується дві години, буває більше. Остання була три сорок сім. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Правильно, значить необхідна якась пружина, яка зацікавить глядача. Як ви вибираєте їх?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Ми дивимось їх, звісно і на публікацію останню, яка тема найбільше обговорюється. Слухаємо радіо, і чую зокрема, про що говорять на Радіо Вєсті, про що говорять на деяких інших радіостанціях. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Тобто можна сказати, що програма «Свобода слова» іде за піком популярності тих тем, які існують у громадськості. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Частково, тому що часом ми передбачаємо, ми аналізуємо і передбачаємо. Ми знаємо завтра у парламенті те чи інше питання. Післязавтра хтось з уряду, або з політичних діячів рушить туди або там зустрічатися з людьми, ми знаємо, що вони готуються зробити якусь важливу заяву. Ми знаємо, в якому місті повалили пам’ятник Ленина або Чапаєва. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Чапаєва?

Андрей КУЛИКОВ, гость: В Харківський області.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Що ж, Василя Івановича в Харківський області. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: У мене таке враження, що туди вирушив летючий загін партії «Свобода». Тобто ми передбачаємо. Іноді це виявляється дуже вдалим. Був такий психологічний момент, якщо згадувати про Савіка Шустера та про Євгена Кисельова, про те, що був короткий час, коли ми виходили в п’ятницю, так само як Савік Шустер.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це був чемпіонат рейтингів, мета була така? Чи контрпрограмування?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Савік, коли перейшов з ICTV на інший канал, вони запустили програму так само у п’ятницю, і, оскільки на той час він був забагато більше популярним, ніж я, і оскільки самий жанр ток-шоу асоціювався найперше з Савіком Шустером, витримувати конкуренцію було дуже важко. Ми перейшли на понеділок. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Що це дало?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це дало, перш за все, психологічно зрозуміти та зрозуміти, що ми не після п’ятниці, а перед п’ятницею. Це саме те, про що ти сказав на самому початку. Починається тиждень. І змусило нас справді більше не підбивати підсумки, а дивитися вперед. І це вже, в свою чергу, спричинило, що ми не так збираємо подієву інформацію, як дивимося – а що буде. Іноді це дуже вдало, іноді бувають помилки. Наприклад років чотири чи п’ять тому ми дуже багато зусиль поклали на те, щоб підготувати програму з обговоренням проблем навчального року, тому що це було чи тридцяте чи тридцять перше серпня. Ну як же, перше вересня, усім цікаво. Програма хоч була, на мою думку, не з гірших але не викликала практично.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А чому, це ж була гаряча тема. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Гаряча тема. З одного бок, люди були дуже заняті власними освітніми проблемами, вони збирали ранці, купували форму та думали, скільки треба заплатити за ремонт класної кімнати. А по-друге, є такі теми, де кожен вважає себе до певної міри і є фахівцем. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Що нам там розкаже це телебачення. Самі знаємо, куди гроші нести. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Тому все ж таки важливо визначити тему, яка, з одного боку, цікава найбільшому числу людей, а з іншого боку, які не всі вважають себе фахівцями. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Нам треба закінчувати першу частину. Чи можна підсумувати її так – специфіка програми «Свобода слова» на ICTV в зв’язку з тим, що вона іде у понеділок, дає можливість не тільки підсумовувати те, що було на минулому тижні, але і прогнозувати, що було на наступному. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Краще не скажеш. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Андрій КУЛИКОВ наш гість сьогодні. Це така низка програм про аналітичні програми, про телебачення. Ми будемо запрошувати людей до яких найбільша увага. А те що до програми Андрея КУЛИКОВа одна з найбільших уваг, можна так сказати? Ви почуєте це у наступній частині. Це радіо весті, залишайтесь з нами. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Радіо Вєсті. Це програма «На пике событий», в студии Матвєй Ганапольскій. Це спеціальний випуск, присвячений телебаченню, зокрема аналітичним програмам. У нас Андрій Куліков, програма «Свобода слова» на каналі ICTV. Перше морозиво, так скажемо. Любиш морозиво?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Дуже. Я навіть мусив два місяці тому зовсім його припинити їсти, бо розповнів. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Так, але їм. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: От не їм, два місяці тримаюсь. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Тоді замість морозива, яке, пломбір, шоколадне, яке?

Андрей КУЛИКОВ, гость: З фісташками. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: З фісташками. Значить перше з фісташками. Сьогодні в ранковому ефірі ми спросили, «чи потрібна вам програма «Свобода слова» на каналі ICTV». Так – дев’яносто відсотків, ні – десять. Програма необхідна. Далі буде наступне, не фісташкове, а якесь інше, в наступній частині. Так що поздоровляю, бачимо, програма необхідна. Відверто скажу, що були зауваження, він не так стоїть, не той костюм, він щось не те говорить. Але ось, дев’яносто на десять. Звичайно, це не соціологічне опитування, це російськомовні три міста плюс інтернет. Тепер далі, наступна тема. Глядачі. Вот, глядачі на програмі, я маю тих, хто у студії, вони просто форма чи вони щось роблять. Вони сидять з таким виглядом, що все однаково - чи плакать, чи сміятися. Вони дивляться на всіх, всім аплодують. До речі, багато кого з глядачів у регіонах, які нам писали, їх бентежать це. Хто що не скаже, за Порошенко, проти Порошенка, однаково аплодують. Який принцип глядачів? Що вони роблять?

Андрей КУЛИКОВ, гость: По-перше, вони відібрані не просто так, а через соціологічну вибірку. Раніше, до дві тисячі дев’ятого року включно економічної кризи ми збирали людей з чотирьох великих районів України. По двадцять п’ять людей звозили зі статевої, професійної ознаки і типу проживання. В дві тисячі дев’ятому ми змушені були скоротити бюджет програми і перейшли на київську аудиторію.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Але?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Але все одно добираємо її за певними ознаками для кожної програми. Це не означає, що люди не з’являються там однакові там дві-три програми поспіль, тому що соціологи вважають - ось ця людина все одно найкраще представляє деякий сегмент населення. Але змінність велика. Чому аплодують всім. По-перше, перед програмою, коли з ними працює продюсер, їх закликають - висловлюйте своє схвалення тим, хто промовляє. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Одні і ті люди аплодують і правим і лівим.

Андрей КУЛИКОВ, гость: Іноді складається враження, що вони аплодують тим та іншим. Але в цей же час вони намагаються відстежувати зміст програми або надавати свою реакцію, крутячи спеціальні пульти. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: І там, на екрані йде або риска, або я вже не пам’ятаю. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Не зовсім. Подобається чи не подобається, приблизно так. І буває так, що виступають цілком протилежні діячі, але один сказав твердо і привабливо, потім друга, і природня реакція людини – це нам сподобалось. Але бувають інші випадки, коли і тих, і тих засвістують або зааплодують у сенсі щоб заглушити.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Було так?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Звичайно.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А у яких випадках? Що це було таке?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я можу навести мій улюблений приклад, він стався до програми, але це про те, як працювати з аудиторією. З’явився буквально за п’ять хвилин до початку в аудиторії Нестор Шуфрич, тоді він був одним з найпомітніших діячів у Партії Регіонів, і на той час аудиторія така зібралася, або чи сама партія, чи сам Нестор проштрафився чимось в очах глядачів, і коли він зайшов, люди зачовгали ногами, загукали і почали освистувати. А Шуфрич такий удар тримає дуже добре. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Шуфрич був парубок моторний. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це точно. Він на них подивився і каже - що, не любите? Зараз ви мене полюбите. А вони на це ще більше почали. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це він свідомо провокував.

Андрей КУЛИКОВ, гость: Так. А він каже, я завтра внесу до Верховної Ради законопроект про заборону показу реклами під час художніх фільмів. Моментально, от я при цьому був, я відчув як ставлення змінилося. Гаразд, воно протрималося хвилин двадцять.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Андрію, я запишу, геніально. Я не можу внести, але так. Завтра я напишу письма Порошенку, аби зняли рекламу під час «Роксолани». 

Андрей КУЛИКОВ, гость: І от такі прийоми, а вони у багатьох із персонажів є, і не тільки у політиків, у експертів, та і у мене є такі деякі прийоми. Вони дозволяють на хвилину, іноді на тридцять хвилин змінити настрій аудиторії. Але я кажу, ще один чинник, чому аплодують усім, це продюсер перед програмою закликає аудиторію, ну покажіть, що ви їх шануєте. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Специфічне питання. Аудиторія загалом консервативна, які в неї цінності, як ти відчуваєш?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це Київська аудиторія а це означає що була така характерна ознака що були люди з чотирьох різних регіонів, при чому в середині регіону ми щоразу область міняли. Скажімо, сьогодні це була Харківська, а через тиждень у наступному це могла би бути Дніпропетровська. У нас був такий жанр чи епізод – вільний мікрофон. Люди, після того, як вже всі політики договорили, вставали в чергу до мікрофона і говорили щось, що вважали за потрібне сказати. І коли люди приїжджали поза Києва, бувало так, що і по двадцять людей із ста вишиковуються. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А що це означає? 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це означає, що там у них менше було змоги, принаймні це було п’ять років тому, висловити публічно та ще й на центральному каналі, щоб їх побачили. Потім, коли з метою заощадження перейшли на київську аудиторію, яку не треба привозити, влаштовувати якусь екскурсію. На перших двох-трьох програмах ми закликаємо людей – вийдіть до мікрофона і скажіть – або взагалі ніхто не виходив, або одна людина. Тобто кияни наговорились. Кияни набачились того, чого не бачили. Тому нажаль аудиторія і реакція аудиторії київської, вона з одного боку більш стримана, з іншого боку вона не відбиває зовсім ставлення, яке в цілій країні. І це є недоліком. І час від часу ми нагадуємо, що якщо ми проводимо опитування аудиторії щодо проблем Донбасу, то ми нагадуємо, що аудиторія у нас київська. Якщо це питання, яке більш-менш ми знаємо, київський настрій відображає цілу картину, ми можемо про це не сказати. Але ті глядачі Радіо Вєсті, які нас чують – майте це на увазі. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Да, зрозуміло. Я хочу сказати, що в нас в гостях Андрій Куліков, це програма свобода слова, ICTV і теми яких ми торкаємось трьох частинах, вони будуть для усіх наших гостей стандартні. Це ті питання, які завжди, коли приходить телеведучий, вони на екрані, їх видно. Залишайтесь будь ласка з нами, і після невеличкої паузи ми будемо далі їхати.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це Радіо Вєсті, і це програма «На пике событий», спеціальний випуск, і він присвячений телебаченню. Ми питаємо у найвідоміших ведучих аналітичних програм, я смію називати ці програми аналітичними, тому що там іде аналітика, туди приходять політики, туди приходять політологи. Які вже є, треба говорити на найважливіші теми. І програма Андрія Кулікова «Свобода слова», я нагадаю, яка виходить у понеділок, вона у череді цих програм. Наступне питання, яке звичайно таке жовтеньке. Ти як ведучий та влада. Чи дзвонять тобі, як політики намагаються просякнути на твою програму, чи відмовляєш ти їм. Будь ласка, розкажи, якщо можна, відверто. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Дзвонять. Хто частіше.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Зверху?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Зверху, скажімо, прес-секретарі дзвонять дуже часто не як мені, як моїм директорам дзвонять із штабів політичних партій. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А що вони хочуть?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Коли ви нас запросите. Але тут же в мене є така перевага, я ще ведучій на «Громадському радіо». І я з багатьма персонажами, які приходять до «Свободи слова» або не приходять до «Свободи слова» зустрічаюсь в іпостасі радіоведучого. І я з ними часто ну маю розмову без того, щоб вони мені дзвонили. Минулого тижня був в нас Олег Тягнибок на «Громадському радіо» і каже – щось давно не запрошували на програму «Свобода слова». Раз – в понеділок він з’являється на програмі. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це принцип такий, треба додзвонитися до Кулікова і сказати – щось ми давно не були на програмі. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це зовсім не принцип такий, тому що Тягнибоку довелося прийти на радіо, щоб потрапити на телебачення. Скажемо, що це такий збіг обставин. Але іноді як раз дзвінки можуть їм і завадити. Є деякі діячі, яких ми вважаємо не надто важливими ні для нас, ні для аудиторії, які можуть мені писати на телефон, телефонувати. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А якщо сказати хто, чи буде образа для них? Добре, не треба. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я тобі скажу, просто. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Я думав, ось що ти скажеш - ви візьміть склад Верховної Ради і подивиться. Ще от у нас є ряд уряду, будь ласка, подивиться. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Ще я додам до цього склад попередніх скликань. І саме тому, що ці люди найбільш активні, навіть немає сенсу їх називати, бо їх багато хто позабував. І чомусь ці люди, часто мені цікаво іноді буває, я їх запитую, але не завжди маю відповідь, чому вони так вірять у магічну силу телебачення? Чому вони вважають, що варто з’явитися, гаразд, визнаю, популярне ток-шоу, але з’явитися…

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Тут твоя помилка, вибач, я маю відношення до телебачення, не ображайся, їм по барабану, це краще російською, просто вони хочуть посветить мордой лица. Більше того, їм однаково, будуть їх захлопувати, будуть їм тупцювати, немає значення. Мордой лица срочно в екран, щоб пізнавали, що він був. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Ти власне сказав те, що і я хотів сказати. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Так воно працює. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я вважаю, що воно не працює, і якби вони більше звертали увагу на радіо, то було б краще для всіх. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це мені приємно чути, але, дивиться це він, входить.

Андрей КУЛИКОВ, гость: І не згадаєш хто. У мене самого такі випадки бувають. Один з найулюбленіших. Я стою на автовокзалі, і до мене підходять двоє дядьків примірно нашого з тобою року. І кажуть - скажіть, а ви не брат Євгена Кисельова? Я кажу ні. А такий схожий. А що і брата у вас нема? Ні, брат є, але він Олексій. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Ні, брат є, але він Савік Шустер. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Такі випадки теж бували. Коротше, вони три хвилини мене переконували що я брат Євгена Кисельова, а потім один із них каже - уявляєш, він даже не знає, наскільки він схожий на Євгена Кисельова. Копія абсолютно. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Але повернемось до влади. Вот наприклад коли був Янукович, були дзвінки? Я розумію, що не завжди співати осанну владі. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Дзвінки залежно які. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Того не бери, цього не бери. Чому взяв, перекос.

Андрей КУЛИКОВ, гость: Були дзвінки від Анни Герман, яка у дуже делікатній формі висловлювала деякі побажання, яку тему треба розробити на наступній програмі.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: З точки зору користі для держави, так?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Так. І я тобі скажу, я пригадую чотири таки штуки, двічі я сказав ні, один раз я сказав, що я пораджусь з керівництвом, і один раз я сказав ага, гарна ідея, і ми її зробили. Що до того яких гостей брати – цей тиск іде постійно не тільки від влади. Він іде від ось візьміть того до того, що наша людина не з’явиться у студії, якщо там буде певна людина з протилежного або навіть з союзницького боку. Тому, я би сказав, що на етапі підготовки це найскладніше – по-перше, умовити усіх, хто нам цікавий, щоб вони одночасно з’явилися у студії, друге – ті глядачі, які постійно дивляться, вони можуть бачити, що деякі політики або урядовці, вони просто не затримуються, навіть якщо ми не пропонуємо їм спецформат. Бувають такі випадки, коли ми реально знаємо, що людина зайнята. Вона прийде, вийде за лаштунки, відговорить своє і пішла. Або ми знаємо, що людина фахівець лише в своїй вузькій галузі, також вийшла сказала та пішла. Але є Юлія Тимошенко, є Арсеній Яценюк, та інші, які на все про все, і вони не дуже люблять після свого виступу залишатися у студії. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Я розумію. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Завжди знаходиться причина – мені завтра з ранку їхати туди, мені завтра зустріч така, але це також одна з ознак. І після цього, скажімо, з’являються заголовки, скажімо, на «Українській правді» - Тимошенко втекла. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Яценюк вбіг та вибіг. Ще до цієї частини, щоб зрозуміти, як іде з владою, отакій, як говорять російським словом рознос. Тупцювання ногами, знаете, товариш КУЛИКОВ, про вас достаточно активно дебатируют вопросы о закрытии вашей программы. Отаке було? 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Мені підкидали якусь інформацію в останні місяці урядування Януковича через одну людину з журналістського середовища, яка була близька до Януковича. Казали, що знаєш, вашу програму закриватимуть в останню чергу. З одного боку, обнадійливо, з іншого - закриватимуть. Але ж Матвію, ти чудово знаєш, що окрім урядовців є власники. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: І які стосунки з власниками?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Вони віддалені. Але зовсім не обов’язково тинути на мене коли можна подзвонити і тоді через перву вервочку якийсь сигнал доходить до мене. Я з певним опитом, сім років працюю на свободі слова, ну не більше семи разів говорили з Віктором Пінчуком, який є основним акціонером телеканалу ICTV, про «Свободу слова». І скажу тобі, що ну тричі я чув від нього зауваження, це не дуже приємне відчуття, коли ти отримуєш зауваження від людини яка…

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це за те, що ти наїжджав на когось?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Вірніше це було так - не за те, що наїжджав, а це було у м’якій такій формі сказано - ну ви ж будете однаково допитливі до всіх, або навпаки. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: А це було об’єктивне зауваження?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я вважаю що так. В двох випадках це було зауваження, а в одному профілактичне.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Друзі, ми будемо прискіпливо ставитися до нашого гостя Андрія Кулікова, і у наступній частині, у останній нашої програми «На пике событий» ми торкнемося його. Об’єктивний він чи ні, у нього же є свої любов не любов, він правий чи лівий. І це може відображається на програмі. Це буде у наступній частині. Залишайтесь з нами, невеличка пауза. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Це програма «На пике событий», в студіі поруч зі мною лідер угрупування «Свобода слова» на каналі ICTV Андрій Куліков. І хочу сказати про наступне голосування. Перше – нужна лі програма. А друге – чи довіряєте ви Кулікову як журналісту та ведучому. Приголомшуючи результати голосування. Так – вісімдесят вісім відсотків, ні – дванадцять відсотків. І у тій частині, яка була у нас, я сказав, що оця остання частина - це Куліков крупним планом. Ти жива людина, ти, може, демократ чи ліберал, чи консерватор. Людина любить про себе казати - ну знаєте, я такий центрист. Не буває центристів. Хто ти? Твої самі політичні погляди, які ти ховаєш. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я крайньолівий соціал-демократ, а можливо навіть соціаліст. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Як це відображається на програмі. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Я гадаю, найменшим чином, але по-перше, ти знаєш, ми оба з тобою пройшли школу вевеес. Але це більш, я би сказав, у формі у навиках певних. Але ще праця перекладача-синхроніста дуже допомагає. Коли починав перекладати та був недосвідчений, у мене виникала спокуса час від часу перекласти того, чиї погляди, знехтувати точністю перекладу та тих слів, які мені не до вподоби. І іноді це призводило до того, що я реально псував спілкування між людьми. І я зрозумів, що цього не можна робити ніяк, і зараз я намагаюсь застосувати це правило у телевізійній своїй роботі. Тобто на цей час, за рідкісними випадками, я перетворюсь на канал, на танк без гніву і пристрасті, забезпечити, щоб вислухали ту сторону, потім ту сторону, і організувати між ними, коли я вирішив для себе. Іноді емоції переповнюють, але якщо я реагуватиму на все, то мене не вистачить, і програма буде не «Свобода слова», а «Свобода КУЛИКОВа». 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Я бачив був двічі чи тричі і бачив програми, які я б назвав «Свобода гніву Кулікова», тому що я не буду там, я вже і забув, хто там був, але хтось там був у тебе на екрані, і ти так стебався над ним, що неможливо. Так, щось він каже, що побачив в цьому, і ти питаєш - ви в саме в цьому побачили? Було зрозуміло, що ти придушив би того гада. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Можливо, не придушив – то гаразд. Є два-три питання, коли я вважаю не тільки можливим, але я зобов’язаний висказати думку, це, зокрема, коли починають заперечувати саме право існування України, українського народу. По-друге, коли ідуть образи по типу - твій батько служив в енкавеес, а твій в упа і так далі. Ну і ще пара пунктів. Зокрема є такі люди, які щиро чи не щиро розповідають що в Радянському Союзі було дуже добре та мир праця комунізм, ковбаса, вот тоді я втручаюсь. В інших випадках я намагаюсь стримуватись, хоча цілком припускаю, що, можливо, ти пригадав той епізод, якщо кажеш, що на екрані хтось був, це міг бути прямий зв'язок із Харкова.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Да, це був він, де я там не хочу згадувати. Людина, не буду називати прізвище, людина на екрані на голубом глазу несла таке, що можна було померти. Я розумів, в якій ситуації ти опинився, тому що просто промовчати, як такий стандартний метр, це було неможливо, тому що він брехав. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: І це був як раз один з тих випадків, коли я точно знав, що це брехня. Я не про все знаю, правда чи ні. І може за характером, може за досвідом роботи, я волію помилятися в кращій бік, я можу помилятися, але людина щиро вірить або знає, що це правда. А в тому випадку я був за декілька днів на місці подій і я знав що. Ну так. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Так, я розумію. Ну що, я так спитаю. Яка дистанція між ідеальною програмою і програмою, яку кожного тижня ти робиш, тому що це поток, нова програма, нова програма. Що для тебе програма яка сталася, яка ближче до ідеалу твого. Це коли ти кажеш - сегодня получилось. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Або кричиш як режисери на знімальному майданчику «было, было». 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Вот що для тебе «было»?

Андрей КУЛИКОВ, гость: Раніше в мене була чітка ознака. Якщо після програми підходили глядачі до мене і починали зі мною фотографуватися чи брати автограф, це значить що програма не вдалася. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Ні, це помилка, тому що ти красень. Ти на себе дивився у дзеркало? Високий та стрункий, ще й на бороді ямка. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: А якщо вони підходили до персонажів програми, ось це, на мою думку, добрий знак. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Тобто аудиторія відчуває.

Андрей КУЛИКОВ, гость: Так, нам вдалося, значить, розкрити. Я вважаю, що в програмах подібного роду найлегше замінити ведучого. Що і сталося в програмі «Свобода слова», коли Савік Шустер пішов, і замість нього поставили Кулікова. Так, це забрало певний час зокрема і тому, що Савік – це голова, і замінити Савіка нелегко. Але якщо можна замінити навіть Савіка, і досить успішно, то вже там Кулікова або кого завгодно теж можна замінити. Форматні програми, я вважаю, що ведучого можна взяти, вийняти і поставити іншу людину. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Я не згодний, але це твоє слово. Розумієш, якщо ти зараз кажеш, ти анулюєш, чи як дріб, числитель со знаменателем ты сокращаешь, і виходить що ти - просто функція. Але я хочу сказати, що ти ну функція. Якщо перший пункт - це довіра, ну там хоч хто веде, але довіряєте ви Кулікову – так, вісімдесят вісім відсотків. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: Це ж не просто Кулікову, а Кулікову який став відомим в основному через програму «Свобода слова». Тому що мої заняття чи бесіди з молодими парнями більшість глядачів не бачать. Мої нечасті статті або замітки на телекритиці колеги знають, а глядачі в основному не знають. Я знов повертаюсь до роботи на «Громадському радіо», через нього додаткова певна відомість, і «Громадське радіо», думаю, зараз має хорошу довіру слухачів. Але в основному довіра до Куликова або висока оцінка Куликова – це оцінка програми «Свобода слова». Інша річ, якщо в мене, можна я ще одне радіо назву?

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Так, які проблеми.

Андрей КУЛИКОВ, гость: На радіо «Ера» у мене є музична програма про рок, музика в основному. Вона три роки йде, це повністю моя авторська програма, і ті, хто знають мене з нею, вони знають мене. Тому що те є повністю мій продукт. «Свобода слова» - це колективна творчість. І не тому, що ти Матвій Ганапольский, а тому що ти саме Матвій Ганапольский, тебе з цією програмою яку ти очевидно придумав, яку ти ведеш, вийняти неможливо. Це твоя програма. Так само, як мене неможливо вийняти безболісно із програми «Пора року». 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Та, що ти називаєш авторська програма. 

Андрей КУЛИКОВ, гость: А «Свобода слова», незважаючи на те, що ти на початку сказав, що прийнято називати автор-ведучий, то це справді прийнято називати. Авторство там мого, ні, воно є, можливо воно і п’ятдесят, а можливо в окремих випадках й двадцять. Не для того, щоб виправдати якісь невдачі, а для того, щоб підкреслити, що телебачення - дуже колективна штука. 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: Добре. Нам потрібно закінчувати, не дивлячись на те, що іноді двадцять, іноді п’ятдесят, те. що я прочитав, ці відсотки, вони кажуть про те, що, ну як, не мытьем так катаньем. Воно є довіра, довіра до тебе тебе як до віп-персони, дай боже, щоб воно так і було. Дякую. Я бажаю хороших ефірів. Я бажаю хорошої роботи на «Громадському радіо». А за якими днями на «Ері» йде ця програма? 

Андрей КУЛИКОВ, гость: П’ятниця, двадцять один нуль вісім, «Пора року». 

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: «Пора року», значить будемо слухати про музику. Там про рок?

Андрей КУЛИКОВ, гость: В основному. Є і джаз.

Матвей ГАНАПОЛЬСКИЙ, ведущий: До речі, вийшов зараз фільм у ейчді, як хлопці – британці писали Dark side of the moon. Можу переписати і дати, вони там все дуже цікаво розповідають, це вже інша тема. Дякую що знайшов час, і успіхів. Андрій Куліков, програма «Свобода слова» на ICTV. Це був спеціальний випуск іншої програми, яка називається «На пике событий», вів її Матвій Ганапольский, до зустрічі.

Читать все
Читать все