стенограмма

"Россия была готова к военным действиям, а Запад — нет"

"Тема Калныша"Дещица: "Спел про Путина, и сейчас думаю: все, что делается – к лучшему"

Стенограмма эфира "Герой дня" на Радио Вести

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Добрый вечер! Сегодня в рамках программы я вам представляю легенду, сейчас – это чрезвычайный и полномочный посол Украины в республике Польше, в недавнем прошлом – министр МИД Украины Андрей Богданович Дещица. Добрый вечер!

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Доброго вечора!

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Почему Польша? Это был ваш выбор или выбор президента?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Насправді це була пропозиція президента після того, як відбулися вибори, у мене була зустріч із Петром Порошенко. Він тоді запропонував мені залишитися на дипломатичній службі, я погодився на це. Після інавгурації ми обговорили можливі призначення інших послів. Подивившись держави, де вже існували вакансії, президент, не вагаючись, запропонував мені очолити посольство в республіці Польща. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Помимо вас, были назначены посол во Францию и Саудовскую Аравию. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Принципове рішення було прийняте в червні. Аргументація, чому Польща, в президента була така, що я маю досвід роботи в Польщі, мене там знають, я знаю країну, я маю досвід роботи в дипломатичній службі і, враховуючи те, що Польща є стратегічним партнером України, потрібно було туди направити людину, яка має вагу в Україні. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Польшу всегда называли локомотивом, который тянет Украину в ЕС. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Так, це правда. Вже впродовж декількох десятиліть Польща була нашим лобістом в ЄС, але зараз особливий час і для українсько-польських відносин, і можливостей, які відкриваються для України через Польщу. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Давайте поговорим о ЕС. Соглашение об ассоциации – так долго к нему шли, произошли ли изменения между Украиной и ЕС?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Впродовж цього року відбулась принципова зміна в позиції ЄС щодо розуміння того, що Україна хоче іти в ЄС. І показав цей злам народ України, який вийшов на Майдан. Після того, як я спілкувався зі своїми колегами – міністрами МЗС, це було несподіванкою і для європейських країн, що Україна насправді хоче в ЄС. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: А вы думаете, вся Украина хочет оказаться в ЕС, или это удел молодого поколения, у людей, которые оказались на Западе, видели его?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Тут можна звертатися до різних соціологічних опитувань, але з того, що я знаю, це більше 50%. Я думаю, що дуже критично ставляться до ЄС і ті, котрі хочуть в ЄС. Мені доводилося працювати в Фінляндії, там дуже багато людей негативно ставиться до самого існування цієї організації. Але вони хочуть бути в таких умовах, де вони можуть критикувати ЄС вільно. Наші співгромадяни також хочуть верховенства права. 


Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вне зависимости от того, присоединимся ли мы к ЕС, это все наша страна, мы будем принимать законы, их выполнять, готовы ли мы внутренне к верховенству права? Если, например, человек дает 100грн. врачу, и тем самым является пособником коррупции. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я б тут задумався над тим, чому у нас не ідуть реформи. От сьогодні ми прийняли антикорупційний закон, але за один день не станеться, що люди перестануть давати хабарі. Це було частиною нашого життя, умов існування цього суспільства. Але важливо це переламати, що досягнути якихось результатів можна без корупції. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Петр Порошенко – программа 2020. В 2020г. президент надеется, что мы подадим заявку на вступление в ЕС. Насколько это вероятно?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я думаю, що президент поставити завдання, і ми будемо його виконувати. Я думаю, що цього реально можна досягнути. Потрібно лише поставити мету. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: 16 в Милане сотсоится встреча президентов Порошенко и Путина. Ваши ожидания от нее?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я думаю, це один із етапів влагодження цієї ситуації. Розуміючи її складність, цей рівень загостреності, який існує після російської агресії, вирішити всі питання в результаті такої зустрічі буде неможливо. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы же наверняка разъясняете другим депутатам глобальный смысл таких встреч, вы не знаете, какие договоренности могут быть достигнуты? 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Насправді ми не пояснюємо нашим іноземним партнерам. Вони самі зацікавлені в тому, щоб Україна розпочала діалог з Росією про мирне врегулювання цього конфлікту. Це було з самого початку військової агресії в Криму. Мене колеги заохочували до того, щоб я вів переговори з Лавровим. Але я не знаю, скільки зусиль було докладено до того, щоб переконати Лаврова зі мною зустрітися. Перша зустріч відбулась 4 квітня, потім ще кілька. Ми тиснули руки, віталися, тому що це частина дипломатичного протоколу, хоча Лавров і представляє країну-агресора. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Содержание разговоров было такое же, как передавали официальные СМИ? Что Россия считает, что ущемляются интересы русскоязычных граждан, или Лавров официальный отличается от Лаврова неофициального?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Лавров отличается от Лаврова в Гааге, где происходила наша первая встреча, от Лаврова в Женеве, где происходила вторая. Буквально через две недели. Лавров в Гаазі був набагато більш дружелюбний, ніж Лавров у Женеві, де він був наступальним. В Гаазі, мені здається, Росія розуміла, а особливо Лавров, який має великий досвід в дипломатії, що це абсурд, вони забрали територію, і це треба якось пояснити. Йому було, можливо, незручно це все пояснювати. Але в Женеві, коли він це робив на публіці і присутності посла США в ЄС, то він абсолютно твердо доводив, що вони зробили все правильно, бо в Україні владу захопили фашисти. Звичайно, не все іде в ЗМІ, хоча я думаю, що в ситуації, коли є воєнна агресія, треба більше інформувати громадськість. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Как вы оцениваете Минские соглашения? Вынужденное перемирие или логический этап в установлении нейтральных отношений?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я думаю, що це згода обох сторін зупинитися. Якщо не вдається силою забезпечити порядок на цій території, то потрібні якісь додаткові механізми. Мінськ став результатом того, що Росія погодилася іти на домовленості. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Почему так произошло?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я думаю, що почали діяти санкції. Відчуваючи атмосферу тиску з боку Заходу на Росію. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: По вашему мнению, какая была бы, если бы Запад не ввел санкции, ситуация сейчас?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Були б на більшій території України військові дії, тому що Росія була готова іти так далеко, як їй дозволять іти. Треба тут віддати належне всім батальйонам, котрі зупинили це. Але цього було недостатньо. Кількість російських військ все зростала і зростала. Потрібні були додаткові механізми, щоб це зупинити. Ними були санкції. Росія була готова до військових дій, а Захід – ні. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Заявление Путина о прекращении учений в Ростовской области, что войска отводятся, почти 18 000 человек, готовящаяся встреча в Милане, не станет ли это основанием для того, Запад снимет свои санкции с России и через какое-то время Путин, оправившись, возьмет ситуацию повторять снова? 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Позиція України полягає в тому, що ми будемо вважати питання врегульованим, коли будуть повністю виведені війська з території України, йдеться не тільки про Донбас, але і про Крим. Ми будемо вимагати виведення військ із Криму, і таке саме розуміння у наших західних партнерів. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Запад действительно разделяет нашу эту точку зрения?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Поки що так, настав певний момент, коли Росія відчула дію санкцій, а Захід зрозумів, що може з Росією «пободаться» за допомогою не військових дій. Я думаю, він буде готовий далі продовжувати застосування санкцій, бо далі, звичайно, є суди, ми можемо виграти справу в суді, але що далі?

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: И вы думаете, Россия согласится на это? Рогозин сказал, что США когда вводят санкции, думают, что делают хуже России, а на самом деле себе, потому что оказываются лишенными… Как долго может Россия выдержать под санкциями?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я не знаю, скільки часу це займе. Але якщо цього тиску не буде, ми просто призвичаїмось до того, що Росія отримає право робити все, що хоче, в міжнародних відносинах. Росія порушила міжнародне право. Розуміння цього було неоднорідним, швидше відбулось в країнах, які ближче до Росії, або мали побідну історію, але пізніше це розуміння приходить і до Німеччини, і до Франції. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Наши отношения с Россией так плотно связаны, что зима скоро, газ, у нас недобор. Надеяться на только один реверс со стран ЕС – не очень приходится, они нам отдают избыточный газ. Допускаете ли вы обострение экономических отношений с Россией?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я думаю, що якщо нічого не станеться з 1 листопада і Росія не введе ніяких мит, тоді не буде такого напруження. Але газ важливий для України, щоб прожити зиму, для виробництва, але тут потрібно підходити комплексно до вирішення питання газопостачання. Газ був елементом корупції. Можливо, нам зараз і не потрібно стільки газу, скільки ми звикли закачувати? Потрібна реальна ринкова ціна і для підприємств, які купляють цей газ. Також нам потрібно диверсифікувати енергопостачання, можна обійтися без такої великої кількості російського газу шляхом введення нових технологій в енергозбереження. Нам потрібно російський газ купляти по ринковій ціні, тоді нам не потрібно так багато грошей. Потрібно домовлятися з Росією, їй також вигідно продати цей газ. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Я бы еще хотел спросить вас о СНГ. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Юридично ми не є членами СНД, ми – країна засновник, але ми беремо участь практично у всіх структурах. Нам потрібно подивитися на історію і джерела створення цієї структури. СНД було потрібно для того, щоб цивілізовано розпався СРСР. СНД свою місію виконало. Воно залишається хорошим клубом, де можна зустрітися, поспілкуватися. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Да, но между странами все-таки есть экономические соглашения. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Так, є зона вільної торгівлі між країнами СНД, окремі двосторонні договори в залежності від того, що було нам вигідніше. Ми дійшли до того етапу, що сам СНД не потрібен. Зі стратегічної точки зору для нас СНД – це своєрідна лазівка, якщо щось не вийде в ЄС. Якщо ми її не позбудемось, то ми будемо завжди не переконливо іти до тієї мети. СНД нам реально нічого не дає. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: На этом фоне очень интересно смотрятся заявления того же Лукашенко, или отношение казахов к СНГ, когда они вроде бы в одной лодке с Россией, а потом проводят свою независимую внешнюю политику по отношению к Украине. 

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Агресія російська також нас об’єднала. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Таким образом, мы можем благодарить президента Януковича, что не подписал соглашение в Вильнюсе, после чего произошло объединение нации. А если бы подписал тогда?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Дуже багато про це говорять, і ми говоримо з європейськими політиками, дипломатами. Практично всі вони стверджують, що якби Янукович підписав цю угоду, то він би був вибраний на другий термін, і ми навіть би цю угоду реалізували, забули б про порушення прав людини в Україні.

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Сейчас предвыборная кампания. Опять поднимается тезис о членстве в НАТО. Насколько это оправдано, и готово ли НАТО к принятию Украины в свои ряды?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Дуже комплексне питання. Потрібно виходити з того, щоб Україна стала членом НАТО, потрібні юридичні основи. Зараз їх немає. Потрібно внести зміни у закон про зовнішню політику, позбутися позаблокового статусу України. Для того, щоб підтримати членство в НАТО, потрібно, щоб цю мету підтримувало населення України, яке також ще не готове до цього. Потрібно також, щоб НАТО було готове нас прийняти. Жодного із цих елементів немає, але вони розвиваються. За основу потрібно брати, щоб Україна в результаті цього конфлікту винесла урок того, що позаблоковий статус їй не допомагає, нейтралітет – ми не Швейцарія. Нам треба думати про форму колективної безпеки. Україна повинна зараз почати суспільну дискусію, яка форма колективної безпеки нам потрібна. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Давайте вернемся к вашему назначению: первые шаги, которые вы будете делать на посту?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Як посол я повинен вручити копії грамот МЗС, зустрітися з керівництвом держави. Крім того, потрібно налагодити контакти між нашими урядами і зовнішньополітичними відомствами. В Польщі помінялося керівництво уряду. Потрібно підтримувати діалог. Є дуже хороший канал зв’язку президент – президент, але також потрібні уряд – уряд, МЗС – МЗС. Ще один – громадянське суспільство. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Вы никогда после 14 июня не жалели о том, что спели песенку про Путина у посольства российского?

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Я про це думав багато разів і прийшов до одного філософського висновку: все, що не робиться, робиться на краще. 

Валерий КАЛНЫШ, ведущий: Огромное спасибо!

Андрей ДЕЩИЦА, дипломат: Дякую.

Читать все
Читать все