Дмитро Тузов: Вітаю всіх слухачів. “Тема дня” в прямому ефірі, зі мною в студії Олег Мусій, екс-міністр охорони здоров’я і народний депутат. Пане, Олеже, вітаю вас!

Олег Мусій: Доброго вечора!

Дмитро Тузов: Будемо говорити про зміни в системі охорони здоров’я. Це тема не нова для нас. Не так давно у нас була Ольга Богомолец і ми пообіцяли продовжити тему, тому що навіть за ефірну годину не успіли про все поговорити, що стосується нашого здоров’я. Друзі, у нас таке питання сьогодні до вас:

Що потрібно для проведення ефективної медичної реформи?

Політична воляКваліфікація управлінців;Багато грошей.

Пане Олеже, ви були першим міністром після Революції Гідності. Які висновки ви для себе зробили після того коли побули на цій посаді?

Олег Мусій: Найголовніший висновок, який я зробив для себе -  те що в нас Янукович залишився в іншому обличчі. Сцена Майдану захопила владу у самого Майдану, і ті керівники держави, які в нас залишаються в державі, є у всіх гілках влади, по суті, продовження старого режиму.

Дмитро Тузов: Що так і досі триває, ви вважаєте?

Олег Мусій: Так. Для мене Майдан не закінчився, він тільки на старті. Думаю, продовження Майдану обов’язково має бути, тому що влада не очистилася. Хоча, деякі позитивні кроки для суспільства, безумовно, є.

Дмитро Тузов: Влада не очистилася.  У нас вчора була феєрична програма про електронне декларування, і ваша декларація з’явилась.

Олег Мусій: Безумовно.

Дмитро Тузов: Якщо ми вже говоримо про представників влади, про стосунки із виборцями, наскільки важливою є тема існування спеціальної відомчої медицини для державних службовців?  Я чув таку тезу, Валерій Івасюк, тодішній заступник міністра охорони здоров’я, сказав, що поки  нас буде ця відомча медицина для державних службовців і чиновників, вони ніколи не зрозуміють, що потрібно робити з медициною для решти населення. Потрібно, щоб міністр пішов до звичайного лікаря-терапевта, тоді він зрозуміє проблему цієї поліклініки, і тоді можливі зрушення.

Олег Мусій: Як один із варіантів, напевно, потрібно, щоб так було. Але я не думаю, що багато міністрів, високопосадовців користуються навіть тією відомчою медициною, яка зберігалася, яка є у вигляді лікарні Феофанія.

Дмитро Тузов: Це їм вже не потрібно?

Олег Мусій: Ці олігархи, які керують державою, вони їздять за кордон. Можливо, одночасно з ліквідацією відомчої медицини потрібно б ще було заборонити їм лікуватись за кордоном.

Дмитро Тузов: Слухайте, а ви народний депутат, це у вашій владі такий закон прийняти.

Олег Мусій: Як це не смішно виглядає, свобода пересування існує всюди, і заборонити лікуватися будь-кому будь-де це  неправильно. Насправді,  таку медицину, яка є на сьогодні в лікарні Феофанія і в поліклініці, яка обслуговує народних депутатів, куди і я прикріплений офіційно, потрібно фінансувати так медицину для всієї України, тоді б це було чесно і правильно. Я не прихильник того, що всі мають бути бідними, насправді, всі мають бути багатими. Фінансування залишається, Державне управління справами має свій медичний підрозділ і жодної мови про передачу цього відомства поки що немає. Єдине що, це є залишком старої радянської системи, четверте управління, яке існувало. Без комплексного реформування всієї системи охорони здоров’я це побороти буде неможливо. Коли буде визначена медична послуга, яка буде всюди оцінена, надаватись  однаково, тоді це не буде мати значення. Безумовно, медична страховка, якщо буде введена , то той самий чиновник буде застрахований однаково і буде мати змогу вибирати той чи інший заклад охорони здоров’я, де йому лікуватися. По достатності фінансування проект бюджету 17 року просто катастрофа. Але, на відомчу медицину державного управління  справами зберігається відносно достатнє фінансування, а на всіх інших фінансування не вистачає десь 60-70%.

Дмитро Тузов: Тобто тут ця диспропорція збільшується?

Олег Мусій: Диспропорція збільшується, на превеликий жаль.

Дмитро Тузов: Медицина для чиновників зберігає достатньо фінансування. Це при тому, що решта медицини недофінансована на скільки відсотків?

Олег Мусій: Я думаю, на 70% недофінансована сьогодні охорона здоров’я. Жахлива цифра.

Дмитро Тузов: Ви сказали, що по Україні потрібно  побудувати хоча б кілька лікарень на рівні Феофанії, які б надавали послуги для всіх громадян України. І не тільки для громадян, для тих хто приїжджає.

Олег Мусій: Безумовно, для всіх.

Дмитро Тузов:  Абсолютно справедливо. Було багато ініціатив: це і лікарня майбутнього, і створення банку крові,  і та ж сама відбудова Охматдиту. Цього не сталося лише через брак коштів?

Олег Мусій: Недофінонсування і не будівництво того ж самого Охматдиту через брак коштів, перш за все. Політична воля була, проект був. Вони всі не завершені, бо навіть в лікарні майбутнього фундамент був закладений, але все позаростало будяками. Насправді, коштів не вистачило на такі широкомасштабні будівництва, і розкрадалося в тому числі, і корупційні схеми були, але реально медицина недофінансовується і по будівництву, і по інноваціям на оті 70%. Уявіть собі, якщо бюджету вистачає тільки на жебрацьку зарплату лікарям, і 80% всього бюджету медицини, який дає держава, йде на 200 тисячі гривень зарплати лікаря. Це сором.

Дмитро Тузов: Це ви зараз говорити про кошти, які закладені в бюджеті наступного року?

Олег Мусій: І цього року. А наступного року ще менше, там ще катастрофічніша ситуація ніж цього року.

Дмитро Тузов: А як буде функціонувати медицина?

Олег Мусій: Вона, напевно, зруйнується повністю. Я як управлінець охороною здоров’я знаю прекрасно, що є показник, затверджений Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Якщо фінансується медицина в державі менше 6% від ВВП, то вона не розвивається, а перебуває в стадії стагнації. А якщо менше 3%ВВП, то вона руйнується повністю. Наша теперішня напівлегитимна  виконуюча обов’язки, Уляна Супрун, затвердила і подала в Кабінет Міністрів в проекті бюджету 2,7% ВВП. Уявляєте, такого ще не було ні за жодного міністра, ні за жодного уряду. Це повна руйнація системи охорони здоров’я. За минулий рік Україну покинуло 10 тисяч лікарів. Недостатність кваліфікованих  кадрів в системі охорони здоров’я складає 30% мінус. Виїжджають всі, хто може виїхати з України, особливо персонал. Буде кадрова катастрофа, в тому числі.

Дмитро Тузов: І що ці люди, які виїжджають,  знаходять собі роботу за фахом за кордоном?

Олег Мусій: І заробляють мінімум тисячу євро.

Дмитро Тузов: На місяць?

Олег Мусій: Безумовно.

Дмитро Тузов: А скільки коштує підготувати середній медичний персонал або лікарів?

Олег Мусій: Контракт, який зараз складається на підготовку лікаря, це близько ста тисяч гривень. Це тільки 6 років навчання в таку суму обходиться.

Дмитро Тузов: Це обходиться державі чи це платить людина, яка навчається?

Олег Мусій: І державі, і тій людині яка навчається за контрактом і платить закладу освіти. Плюс ще три роки після закінчення медуніверситету потрібно на здобуття спеціальності. Це ще додатково близько ста тисяч. Вважайте, що це десь 200 гривень.

Дмитро Тузов: Це втрати, які держава втрачає через те що кваліфіковані спеціалісти..

Олег Мусій: Втрачає набагато більше. Я думаю, десь в межах мільйона гривень, як мінімум, на одному спеціалісту.

Дмитро Тузов: Пане, Олеже, коли ви казали, що йдеться про можливість руйнації системи охорони здоров’я, оскільки в бюджеті закладено менше мінімальної суми, це 2,7% від ВВП, йдеться про так звану державну медицину? Тому що приватні клініки, які заробляють гроші, вони ж будуть працювати?

Олег Мусій: Йдеться про бюджет. Насправді охорона здоров’я України фінансується з державного бюджету і приватна медицина в Україні складає 4%, а 96% - державна медицина, яка фінансується виключно з державного бюджету, але вона ще дофінансовується з наших з вами кишень у вигляді тіньових оплат, подарунків вдячності за дослідження лікарям, в тому числі і те, що ми купуємо всі медикаменти за власні кошти в аптеках, це така напівсіра частина.

Дмитро Тузов: Ви, до речі, оці подарунки називаєте корупцією, чи це не корупція?

Олег Мусій: Я вважаю, що це не корупція до тих пір поки це не є умовою  за надання медичної допомоги. Суспільство прекрасно розуміє, що прожити людині, яка закінчила медичний університет, провчилася 10 років і потім отримує зарплату в 1700 гривень, фізично нереально. Безумовно, якщо це хороший спеціаліст, люди це розуміють і намагаються, як волонтери врятували Україну від московської агресії, так само люди розуміють ту жахливу ситуацію, вони, безумовно вдячні, ті, хто може бути вдячний. Пане Дмитре, хочу сказати, що у вас дуже правильне голосування, тому що я останні два роки акцентую  увагу на тому, що політична воля відсутня. Є багато балачок, красивих презентацій, але серед вищого керівництва держави відсутня політична воля для реальної реформи. Документи всі написані, опрацьовані, підписані народними депутатами, залишається оця політична воля.

Дмитро Тузов: Ми до цього повернемося. Зараз у нас дуже багато  людей, які намагаються додзвонитися в студію. Добрий день, ви в ефірі!

Звонок в студию: Здравствуйте! Меня зовут Алексей. Харьков. Я в какой-то степени отношусь к медицине. Я хочу сказать, что врачи в любом случае идут работать не за одну только зарплату. Несмотря на то, что зарплата такая маленькая в медицине, все равно мединституты у нас на Украине не пустуют, люди все равно туда идут. Они надеются на какие-то хорошие места, на какие-то левые заработки. Если бы надеялись только на зарплату, заплатить 20 тысяч за год за образование – это глупо. То, что у нас происходит отток специалистов, это те кто хочет действительно зарабатывать “белую” зарплату и при этом не рисковать.

Дмитро Тузов: Дякую вам. Мені здається, що багато людей насправді хочуть “білу” зарплату, тому що це не тільки питання зарплати, це і соціальний захист, це і пенсія. Зацікавлені люди в цьому. Дякую за повідомлення про те, що у нас медичні університети не порожні, це означає, що  люди все-таки сподіваються на зміни.

Олег Мусій:Я тут би не зовсім погодився, тому що за тими даними, коли я ще був міністром охорони здоров’я в трьох медичних університетах був недобір на контрактну форму навчання. І з кожним роком все більше і більше медичних університетів відчувають недобір на контрактну форму навчання. Безумовно, якщо за бюджет вчитися і не платити із своєї кишені, то там завжди буде якийсь конкурс. Все-таки професія престижна і всі розуміють що рано чи пізно цей бардак, який існує в охороні здоров’я він закінчиться. Але, щоб підготувати спеціаліста і стати лікарем, потрібно вчитися мінімум від 7 до 10 років. Через 10 років ніхто не знає, що буде, але всі  живуть з надією на краще, всі бачать і розуміють, що вони тепер з відкритістю кордонів зможуть виїхати в ту саму Польщу по сусідству працювати і будуть отримувати ту ж тисячу євро, вивчивши всього на всього мову.

Дмитро Тузов: А наші дипломи приймаються?

Олег Мусій: Наші дипломи зараз за спрощеними процедурами приймаються всюди. Є проблема з кадрами – польські лікарі виїжджають в Німеччину, із Німеччині – в Британію, а звідти – в Сполучені Штати. Нема проблеми з лікарями тільки в єдиній країні – це Австрія, яка має свою специфічну систему підготовки, оплати праці і захисту соціальний лікарів, які працюють в Австрії. Хоча, до речі, там контрактів немає, там всі вчаться за державний кошт.

Дмитро Тузов: Тобто наших лікарів приймають в багатьох країнах світу?

Олег Мусій: Так.

Дмитро Тузов: А поясніть мені таку історію. Під час Майдану, коли там все стріляло і бахало, коли ви бігали з червоним хрестом на грудях і на спині, я знаю, пострілював “Беркут” по вам…

Олег Мусій: Було таке.

Дмитро Тузов: Бачив вас, Олеже, на барикадах, як ви надавали допомогу людям. Тоді вдалося медичній службі Майдану організувати підпільні операційні. Підпільні тому що недержавні операційні незареєстровані, це карається законом?

Олег Мусій: Ні, тому що насправді люди відмовлялися від надання медичної допомоги в державних  закладах, тому що міліція їх звідти викрадала. Ми вимушені були створити альтернативну медицину. Я думаю, що визнана практично усіма спеціалістами, аналітиками по Майдану, що одна із найкращих служб по функціонуванні на Майдані - це була медична служба.

Дмитро Тузов: Тоді, коли були екстремальні умови, коли горів центр Києва вдалося зробити ці операційні. Чому на рівні держави буксує те, що ми називаємо реформою? Якщо ми вже показали, що навіть в екстремальних умовах, коли не вистачає коштів, коли немає політичної волі, а люди само організовувалися і це зробили.

Олег Мусій: Була воля людей. Насправді, ми не мали якісь проблеми із забезпеченням, наприклад, ліками, апаратурою, спеціалістами. До нас на Майдан приходили найкращі фахівці, вони не хотіли офіційно світитися, щоб їх не показували на камери. Я був цією публічною особою, яка розказувала про те, що відбувається в медслужбі. Насправді, там було поєднання всього: бажання, волі, медичної етики, і безумовно, достатня кількість ресурсів, Окрім того, в державі немає волі здійснити це на рівні держави.

Дмитро Тузов: А чому? Для будь-якого політика це величезна перемога. Що ти зробив за свою каденцію? У нас було багато проблем, але, погодьтесь, ми значно поліпшили ситуацію в медицині? По-перше, це величезний плюс до політичної кар’єри. Друге, це величезний плюс на наступних виборах, коли люди за тебе проголосують. Чому ми вважаємо, що немає політичної волі?

Олег Мусій: Окрім політичної волі, ті політики, які можуть проявити цю волю, включається друге ваше питання – кадри, фахівці,  які розуміються на системі утворюючих законах, на системі охорони здоров’я як цілісному організму.

Дмитро Тузов: Добре, ви професійний лікар, ви зараз в Верховній Раді, тобто приймаєте участь в створені законів?

Олег Мусій: Безумовно, але є Кабінет міністрів і є Міністерство охорони здоров’я, яке до сьогодні немає свого легітимно призначеного очільника, є виконуючий обов’язки , який не несе відповідальності, навіть політичної. Попри наші намагання призначити адекватного легітимного міністра охорони здоров’я, до сьогодні  цього немає, тому ми не маємо з ким спілкуватись. Натомість ця команда, так званих пінгвінів Мадагаскару, як вони себе охрестили, намагаються поза комітетом з питань охорони здоров’я, поза парламентом проводити якісь зміни. Чомусь ці всі зміни спрямовані на приведення жалюгідного фінансування охорони здоров’я до жалюгідного стану бюджету. Розвитку немає. Для того, щоб щось побудувати, треба вкласти хоча би щось. Розумієте, коли виконувач обов’язків підписує бюджет 2,7% ВВП і не протестує..

Дмитро Тузов: А ця виконувачка обов’язків, Уляна Супрун, могла так хряснути кулаком по столу і сказати: “Слухайте, за таких умов медицина розвиватися не може? Давайте, наприклад, накриємо кілька корупційних схем і розберемося з ситуацією на митниці, але дамо гроші на медицину”.

Олег Мусій: Для цього як мінімум їй потрібно було бути фахівцем з управління системою охороною здоров’я, а вона не є таким фахівцем. Вона уявлення немає про організацію охорони здоров’я в Україні.

Дмитро Тузов: Можливо, вона має уявлення про систему охорони здоров’я в Сполучених Штатах?

Олег Мусій: Можу ствердно сказати, що вона уявлення не має про функціонування як організатор системи охорони здоров’я США. Коли людина все життя пропрацювала максимум рентгенологом-мамологом, досліджувала молочні залози в жіночок, і керувала максимум 5 людьми в своїй приватній фірмі, про яку систему можна говорити?  Мало того, перші кроки, наприклад, ідея зруйнувати в Україні службу екстреної медичної допомоги і запровадити тут парамедиків, бо в Сполучених Штатах так працює та система. Але ж в Штатах парамедик не відірвано працюють самі по собі, там  є лікарні інтенсивного лікування, куди ті парамедики везуть людину, яку треба госпіталізувати. Там налагоджена повністю вся система з наданням медичної допомоги. В Україні немає ні лікарень інтенсивного лікування, немає нічого… і запровадити парамедиків – це катастрофа.

Дмитро Тузов: Хочу сказати, що ми докладаємо величезних зусиль щоб виконувачка обов’язків міністра, Уляна Супрун, прийшла на наш ефір, сподіваюсь, що так і буде. Почитаю, що нам пишуть наші слухачі, Олена запитує:

Финансирование медицины – это маленький кусочек проблемы управления государственными финансами. О чем можно говорить, пока руководить страной будут “квотники”, а не профессионалы. Все эти разговоры бесполезны и вы как депутат поддерживаете эту систему “квотников”.

Олег Мусій: Боже упаси, я її ніколи не підтримував.

Дмитро Тузов: Тобто мається на увазі це формування уряду за квотним принципом?

Олег Мусій: Я воював з нею публічно останні два роки. Будучи ще міністром охорони здоров’я мій конфлікт з Арсенім Яценюком якраз був через його спробу нав’язати мені заступників міністра охорони здоров’я. П’ять місяців мені не призначали команду, з якою я хотів прийти для змін в міністерстві охорони здоров’я.

Дмитро Тузов: Саме цей квотний розподіл...але ж політики часто так ділять владу. Це не лише в Україні, між іншим.

Олег Мусій: До сьогодні так ділять владу далі. Але в інших країнах для цього є державні службовці у вигляді державних секретарів, які як професіонали залишаються керувати службами міністерств і вони не змінюються в зв’язку з приходом політичних фігур. А в нас в політичні фігури перевели не тільки міністрів, а за чинним законодавством політичні фігури є і заступники міністра. Політика зашкалює , а якщо політика нечесна з нечесними корупційними політиками, безумовно, вони намагаються нав’язати залишити старі схеми, їх очолити.

Дмитро Тузов: Давайте про схеми до речі. Чи правда чи це такий стереотип в суспільстві, що ліки у нас коштують дорожче? ніж в Європі?

Олег Мусій: Деякі ліки. Ті ліки, які виробляються  українськими виробниками в два-три рази  дешевше, ніж в Європі. Українські ліки виробляються 75%, а 25% в упаковках завозиться з-за кордону. Але, в грошах навпаки: 75% грошей ми тратимо на імпортні ліки…

Дмитро Тузов: Тому що дорожче?

Олег Мусій: Тому що вони значно дорожче. Так от, серед тих іноземних ліків є ряд ліків, десь 25-30%, які реально дорожче ніж за кордоном.

Дмитро Тузов: Чому вони дорожчі?

Олег Мусій: Через транспортування, через корупційні схеми, через так звану ексклюзивність. Коли фармацевтичний мафіозі викуповує, наприклад, в якогось поставщика, виключно, що тільки через нього можна привозити ці ліки в Україну і більше ніхто не може їх завезти.

Дмитро Тузов: Це монополія?

Олег Мусій: Безумовно.

Дмитро Тузов: На це має реагувати антимонопольний комітет, наприклад, він працює?

Олег Мусій: Я думаю, в цьому напрямку він не працює, тому що він теж призначений за політичними квотами і  очільник антимонопольного комітету на сьогодні є представником Народного фронту, про що взагалі говорити. На сьогодні реально 80% ліків в Україну завозить три поставщика,  які в змові між собою. Це так само як з нафтопродуктами ми бачимо: начебто різні заправки, а в підсумку три-чотири постачальника і все.

Дмитро Тузов: А якось взагалі з цим боротись можливо? Якщо ви вжили слово “фармацевтичні мафіозі”?

Олег Мусій: Так, в тому числі тендерні фармацевтичні мафіозі, які існують. Мало того, для мене було взагалі повним шоком, коли, здавалося б, позитивний закон, який прийняла Верховна Рада про закупівлі міжнародних організацій за держкошти державного бюджету, міжнародні закупівлі по державних програмах, передали трьом іноземним агенціям зі світовим ім’ям. І, виявляється, одна із тих міжнародних агенцій закупила ліки минулого року, які зараз поставляються не у заводі-виробнику, а в українських посередників, які завжди поставляли ліки в Україну.

Дмитро Тузов: А як же працює тоді ця схема? Через кого тоді треба закуповувати ліки і як організовувати тендери?

Олег Мусій: Тільки у виробників. Зараз вважається дуже правильною хорошою система ProZorro. Всі розказують, чиновники в тому числі, і я схильний думати, що напевно воно так і є, що ця система є одним із небагатьох досягнень, які вдалося запровадити в Україні.

Дмитро Тузов: Так. І що, ви хочете сказати, що в медицині вона не працює?

Олег Мусій: Систему ProZorro в Україні замінили міжнародними закупівлями. Якщо вона така хороша, чому Міністерство охорони здоров’я закуповує не через систему ProZorro, а закуповує  в іноземців, які закуповують у посередників колишніх.

Дмитро Тузов: Це якесь замкнене коло. А реально виходити, наприклад, на фармацевтичні компанії, які виробляють ці ліки, напряму і закуповувати?

Олег Мусій: Безумовно.

Дмитро Тузов: Який закон для цього треба прийняти?

Олег Мусій: Закон не потрібен, потрібна та сама  політична воля і прописати в рішеннях Міністерства охорони здоров’я через постанови Кабінету міністрів, це компетенція уряду, що можна закуповувати тільки у прямих постачальників. Але це за кордоном. Наприклад, Міністерство охорони здоров’я як державний орган не може купувати напряму за валюту у фірм-виробників.

Дмитро Тузов: Чи виробники продають напряму, у них є система дистрибуції, правда ж?

Олег Мусій: Так,є. Я думаю, якщо б у держави була б політична воля, то вони би продавали напряму.

Дмитро Тузов: А чия політична воля?

Олег Мусій: Політична воля президента, прем’єр-міністра, голови Верховної Ради.

Дмитро Тузов: Тобто президент має видати указ?

Олег Мусій: Ні, він має заявити це публічно, переговорити з прем’єр-міністром, який в команді президента, дати йому усну вказівку…

Дмитро Тузов: Але ж це називається ручне управління країною, Можливо якісь закони…

Олег Мусій: Плюс переговорити з фракцією Блок Петра Порошенко,  яка має прийняти в тому числі закон. Президент має більшість у Верховній Раді.

Дмитро Тузов: А ці закони, як ви кажете, готові. Чому їх не вносять в порядок денний?

Олег Мусій: Питання до всіх. Є, мабуть, якісь питання по тих законах, тому що вони когось не влаштовують, не влаштовують стару систему і стару мафію, бо вони змінюють систему. Ми внесли в Верховну Раду повністю 7 концептуальних законопроектів, які будують фундамент нової національної системи охорони здоров’я. Підписано народними депутатами, членами комітету, мої підписи стоять під всіма тими законами. Мало того, вони  розглянуті комітетом з питань охорони здоров’я, отримали добро на внесення в зал, а в зал не виносять. Уявіть собі, що сьогодні вперше за два роки був день охорони здоров’я в парламенті.

Дмитро Тузов: Власне, чому ми вас сьогодні і покликали в ефір. Сьогодні всі говорять про суспільне мовлення, а ми про медицину.

Олег Мусій: Насправді, були винесені в середу, коли немає достатньої кількості народних депутатів, це ж відомо.

Дмитро Тузов: І п’ять законів сьогодні не пройшло?

Олег Мусій: Із п’яти законів пройшло тільки два. Два зняла голова комітету, бо розуміла, що фізично немає кількості 226 людей в залі, якщо вони будуть поставлені в порядок денний, вони будуть завалені. А закон, адекватний, правильний, про Душпастерську опіку в закладах охорони здоров’я був просто відхилений через нестачу голосів. Це сором, в тому числі для цього складу Верховної Ради, що люди не ходять на роботу.

Дмитро Тузов: Знаєте, я роблю зауваження, що парламент повинен працювати і в середу. Середа – це все-таки не неділя і не субота. Зараз хочу оголосити проміжні підсумки нашого голосування:

 Для проведення ефективної медичної реформи найперша потрібна політична воля – 59%, Кваліфікація управлінців – 30%, Багато грошей на це потрібно – майже 12%.

Стосовно  багато грошей, на тлі того, що ми з вами говорили, що медицина хронічно недофінансована, очевидно, це справедливо?

Олег Мусій: Я думаю, що це важлива складова, але правильно, що вона на третьому місці. Їх треба поєднати всі три, спочатку потрібна політична воля, потім потрібні кваліфіковані спеціалісти, а потім достатня кількість грошей.

Дмитро Тузов: Я знову надаю слово нашим слухачам. Добрий день, ви в ефірі!

Звонок в студию: Виктор. Харьков. Хотел сказать по поводу вашого гостя. Он хорошо выступает, разговоров много, а толку с него нет.

Олег Мусій: Відповідаючи на це, хочу сказати, коли в Верховній Раді є 430 депутатів, а в мене один голос,я ж один народний депутат. Коли я намагаюсь стукатися через ефіри, засоби масової інформації, в публічних виступах з трибуни Верховної Ради про те, що це необхідно робити, що корупція проїдає українську медицину і українське суспільство, а ніхто не слухає. Окрім того, я чекаю на суспільну підтримку. Я не бачив за останні 3 роки жодних протестів людей, які не вдоволені охороною здоров’я. Залежить же не тільки від одного депутата чи навіть від усієї Верховної Ради. Повірте мені, якщо б під Верховною Радою були б люди, які протестували і вимагали прийняття медичного законодавства, дуже швидко б вище політичне курівництво держави поставило б ці закони в порядок денний і прийняли їх. Тому тут взаємна справа і взаємний рух.

Дмитро Тузов: Насправді, якби був активний суспільний рух і суспільство вимагало би підвищення фінансування на медицину, тоді б гроші знайшлися? Наприклад, 6% від ВВП, це важко собі  зараз уявити щоб таке сталося, тому що на бюджет наступного року закладено 2,7%.

Олег Мусій: А чому це не було фантастично 10 років тому, коли було 5,5? Це ж було реально.

Дмитро Тузов: А наскільки ефективно вони тоді використовувались?

Олег Мусій: Для цього є правоохоронні органи, які мають садити в тюрму.

Дмитро Тузов: Добре. Чи є у нас система, яка насправді буде гарантом того, що ці гроші будуть використані ефективно?

Олег Мусій: Я думаю ми,  відкрите демократичне суспільство найкращий гарант. Прозоре електронне декларування статків – один із кроків. Прозорі декларування і реєстри від хворих…

Дмитро Тузов: Це вже по вашій частині, по медичній, тому що люди кажуть, що вони шоковані.

Олег Мусій: Дивіться, в нас немає реєстрів лікарів, ми не знаємо скільки в Україні лікарів. В нас немає реєстрів хворих, не вводиться реінбурсація, повернення хворим коштів на інсулін, тому що, виявляється, попередній міністр, пан Квіташвілі, розробив там корупційну схему  і намагався цей реєстр купити за гроші, а теперішня ВО теж викуповує – не викуповує в якоїсь комерційної фірми. Немає жодних реєстрів…

Дмитро Тузов: А чому немає жодних кримінальних проваджень? Ви сказали, що намагався корупційну схему запустити…

Олег Мусій: Я ж не Генеральний прокурор, і не міліціонер.

Дмитро Тузов: Так, але ви можете звернутись в НАБУ.

Олег Мусій: Звернулися в НАБУ по пану Перегінцю, який зараз представляє Україну в Копенгагені. Коли по пану Квіташвілі і його заступниці Павленко, по пану Перегінцю, заступнику міністра, було службове розслідування, я був один із 14 депутатів, які брали участь в цьому розслідуванні, де були чіткі вказівки, корупційні схеми, що вони там запровадили в Міністерстві. Було звернення в Генпрокуратуру і пан Шокін це спустив на гальмах, тому що Квіташвілі ставленик американської адміністрації в Україні чи якоїсь іншої мафії. А він, до речі, історик за освітою, що візьмеш з історика. Всі розуміють, що історик є історик, може він хороша людина, але управлінець з нього нульовий.

Дмитро Тузов: Ми готові надати слово пану Квіташвілі і його заступниці, будь ласка, приходьте в ефірі. І знову надаю слово нашим слухачам. Ви пробились  в ефір, будь ласка представтесь.

Звонок в студию: Анатолий, Киев. Чи не міг би пан Олег сказати, 2,7% ВВП, скільки це в мільярдах гривень і де їх взяти?

Олег Мусій: Це 65 мільярдів гривень, які поступають в державний бюджет.

Дмитро Тузов: Дохідна частина бюджету понад 700 мільярдів гривень?

Олег Мусій: Так. 65 мільярдів гривень виділено на охорону здоров’я. Комітет з питань охорони здоров’я цю цифру розглядав і наша пропозиція  була збільшити до 140 мільярдів гривень. Натомість, жодна наша пропозиція не була врахована бюджетним комітетом і так звана більшість теперішня з Блоку Петра Порошенко, Народного фронту і колишніх залишків Партії регіонів, Відродження і Воля народу, проголосували як за підвищення зарплати народним депутатам, дякувати богу вже скасували цю норму, і за цей бюджет, який є бюджетом руйнації. За це має нести політичну відповідальність ті сили, яке за це  голосують, я їх назвав. Люди повинні знати це, до них треба доносити інформацію. Натомість, тут обговорюють всі шоу  у вигляді декларацій чи ще чогось.

Дмитро Тузов: Ні, це не шоу, це сходинка на шляху…

Олег Мусій: Це великий позитив, але насправді, повірте мені, державний бюджет, за яким будуть жити люди весь наступний рік це набагато важливіше ніж у кого який годинник, у кого яка квартира чи  у кого скільки мільйонів доларів в кеші лежить. Це питання до НАБУ, хай Прокуратура і НАБУ розслідує, законно це чи ні, або садять в тюрму, або скажуть все добре.

Дмитро Тузов: Наш слухач ще на лінії, є ще питання?

Слухач: Так. Хотів уточнити. Це тільки в першому читанні був бюджет?

Олег Мусій: 65 мільярдів гривень в першому читанні.

Слухач: Надій нема ніяких?

Олесь Мусій: Надії дуже примарні. Хоча, прем’єр-міністр  заявив, що він буде переглядати і, можливо, щось знайде для охорони здоров’я. Але він  необхідних 140 мільярдів не знайде точно. Але, можливо, ще трошки добавлять.

Дмитро Тузов: Взагалі, в тих умовах, в яких зараз перебуває країна, зважаючи на війну на Сході, на багато біженців в країні, те, що називають економічною реформою, гроші можна знайти на медицину?

Олег Мусій: Якщо в бюджеті наступного року українська влада будує поліцейську державу, вона збільшує фінансування Генпрокуратури і МВС на 40%. Чомусь для силовиків плюс 40%, а для охорони здоров’я не вистачає. Я думаю, що навіть ці космічні зарплати суддям в триста тисяч, які проголосувала Верховна Рада це ж взагалі ненормальщина. Крім того, те, що було проголосовано урядом, втиху, про це випадково дізналися, підвищення зарплати міністрам, і заступникам міністрів, і чиновникам з травня місяця, заднім числом. Парубій, голова Верховної Ради, не ставить це питання, не реєструє постанови   про скасування  цієї постанови Кабінетом Міністрів. Грошей немає, називається.

Дмитро Тузов: З іншого боку, ми чуємо, що дешеві чиновники це  катастрофа для держави. Що вони будуть  продовжувати займатись корупційними схемами.

Олег Мусій: Чиновникам потрібно підвищувати заробітні плати разом з підвищення заробітних плат бюджетникам, в першу чергу, і пенсій. Якщо пенсіонерам підвищують пенсії на 10%, значить і чиновникам на 10%. Потрібно жити разом з народом, а не бути відірваним.

Дмитро Тузов: Жити разом з народом – ключова фраза. Знаю, що вона звучить дуже гіпотетично. Зважаючи на ті статки, які задекларували  державні службовці, хочу сказати, що країна насправді не така бідна, гроші є. Дивіться, наш слухач Петро із Харківщини пише про те, що: "Медицина повинна бути безкоштовною, держава зобов’язана фінансувати медицину". Як ви до цього ставитесь?

Олег Мусій: Вона повинна бути безоплатною згідно 49 статті Конституції. Вона безкоштовною не буває  в жодній країні світу, тому що хтось має оплачувати зарплату лікарям, комунальні послуги в лікарнях, медикаменти.

Дмитро Тузов: Хтось це ми всі разом. Це ж державний бюджет, це ж наші кошти.

Олег Мусій: Так, це має бути перша частина - державний бюджет, і друга частина - медичне страхування. Ми маємо сплачувати, як в усіх країнах, медичну страховку, і за це в лікарнях безоплатно нам мають надавати медичну допомогу. Ми пішли тим шляхом комітетом з питань охорони здоров’я, є два законопроекти: організація медичного обслуговування, який змінює цю систему, і другий про медичне страхування. Залишається його тільки прийняти.

Дмитро Тузов: Все ж таки вихід із ситуації  існує?

Олег Мусій: Безумовно. Він розроблений. У мене є абсолютно чітке бачення, якою має бути система охорони здоров’я. Я на себе взяв відповідальність, подавши цей законопроект і сказав: Нехай міністерство нічого не реформує, ми здатні з комітетом з питань охорони здоров’я,  і я особисто, взяти на себе відповідальність по реформі і забезпечити її. Закони зареєстровані вже, написано вже все, не треба ніякі велосипеди вигадувати.

Дмитро Тузов: Це взагалі універсальна справа, медична реформа?

Олег Мусій: Ні, вона адаптована до українських реалій. Ми взяли за модель охорону здоров’я Польщі, Німеччини, з деякими іншими елементами. І хочемо піти шляхом бюджетно-страхової  системи охорони здоров’я, запропонували цей шлях, парламент нехай голосує. Без політичної вказівки і волі зверху, президента, прем’єр-міністра і голови Верховної Ради, це неможливо здійснити. Але все вже написано і розроблено.

Дмитро Тузов: Ми завершуємо наш ефір. Бачите, друзі, вихід є і зміни відбуваються, просто ми хочемо щоб якісні зміни відбувались значно швидше. А ось що думаєте ви, останні результати нашого голосування:

Що потрібно для проведення ефективної медичної реформи?

-Політична воля -61%;

-Кваліфікація управлінців-28%;

-Багато грошей-11,11%.

Дякую за вашу увагу. Ефір провів Дмитро Тузов. У мене в гостях був Олег Мусій, екс-міністр охорони здоров’я і народний депутат.

Олег Мусій: Дякую всім і обов’язково здоров’я.