Сергій Горбатюк. Фото Радио Вести

Дмитро Тузов: Ми починаємо Тему дня, мене звати Дмитро Тузов. Я вам пропоную трохи відпочити від Трампа і його перемоги. Я розумію, що це тема номер один, але мені здається, що час трохи перепочити від неї. Ми будемо говорити про Трампа в нашій підсумковій програмі, яка аналізує найголовніші події тижня. Я сподіваюсь, що тоді вже буд трошки менше емоцій і трохи більше якихось логічних висновків. Зараз погоримо про наші справи, адже ані Трамп, ані Клінтон, ані Обама не приїдуть сюди і не будуть тут в Україні проводити реформи. Це, шановні, ми маємо робити самі своїми руками і головами. З нами в студії начальник департаменту спец розслідувань Генеральної прокуратури України, Сергій Горбатюк. Пане, Сергію, Вітаю вас!

Сергій Горбатюк: Доброго вечора!

Дмитро Тузов: Саме про ці спецрозслідування ми сьогодні і будемо говорити. Я одразу запущу з нами на зв’язку вже Маркіян Галабала, адвокат родичів Небесної сотні. Пане Маркіян, добрий вечір, вітаємо вас.Ви представляєте інтереси людей, які постраждали, cкажіть, будь ласка, на якій стадії зараз розслідування?

Маркіян Галабала: Доброго вечора. Важко в цій ситуації узагальнювати. На мою думку треба все-таки розділяти розслідування конкретних епізодів і казати, наскільки вони успішні або не успішні. Якщо ми говоримо про  найтрагічніші події, епізод 20 лютого, то там звичайно успіхи є. Успіхи є в тому числі у з’ясуванні хто конкретно стріляв, який підрозділ, і доказова база по цьому епізоду є досить міцною. Але, на жаль поки що бракує доказів причетності до цих розстрілів найвищих посадових осіб в Україні. По інших епізодах, які стосуються Майдану так само різний ступень готовності і успішності.  Якщо давати якусь узагальнюючу оцінку, то мабуть, 40% перемога, 60% зрада.

Дмитро Тузов: Дякую, дуже наочно ви нам продемонстрували. Друзі, це був Маркіян Галабала, адвокат родичів Небесної сотні. Пане Маркіян, моя вдячність вам!

Маркіян Галабала: Дякую.

Дмитро Тузов: Звертаюсь  одразу до наших слухачів. Ми поставили наступне питання:

Що заважає покарати  тих, хто калічив і розстрілював учасників Євромайдану?

-Саботаж;

-Недостатня кваліфікація слідчих.

-Розслідування іде, просто потрібен час.

Пане Сергію, кримінальні провадження, саме розділено на економічні в складі злочинного угрупування і злочини проти учасників Євромайдану. Які саме справи залишились у вас в департаменті спец розслідувань?

Сергій Горбатюк:  У нас залишилися всі впровадження, що стосуються протидії  протестним акціям і дії злочинної організації в частині координації цих дій і наданні вказівок. Щодо економічних проваджень, у нас залишилися епізоди, що стосуються фінансування Межигір'я.  Частина провадження, що стосується заволодіння резиденцію Межигір’я передається в інше управління, а інші епізоди, що стосуються фінансування, будівництва самого Межигір’я, яке в тому числі розглядається нами, тому що фінансування здійснювалося з рахунків багатьох підприємств, через певний фонд. Ми розглядаємо його також як це  кожен з епізодів або хабарів або, так би мовити, поділитися тим, що було вкрадено.

Дмитро Тузов:  В цій справі, яка стосується Межигір’я, які високопосадовці фігурують в ній?

Сергій Горбатюк:  На сьогоднішній день щодо заволодіння державною резиденцією Межигір’я  повідомлено про підозру колишньому президенту, його сину. На той час, коли в 2007 були перші дії вчинені, був голова правління НАК Надра України,  Ставицький, і директор ТОВ Танталіт, Литовченко.

Дмитро Тузов: Загалом Януковичу пред’явлено звинувачення в 8 справах, наскільки мені відомо?

 Сергій Горбатюк:  Так.

Дмитро Тузов: Чи може бути Віктор Янукович притягнений до відповідальності?

Сергій Горбатюк:  Перший етап притягнення до відповідальності, що є повідомлення про підозру, вже здійснений. Завершення притягнення до відповідальності – це вирок. Вирок, звичайно, це рішення суду. На мою думку, ряд проваджень є, по яким зібрана вже достатня доказова база для того щоб ці справи направлялися до суду і розглядалися в судді з очікуванням саме обвинувального вироку, але знову ж, наголошую, що це рішення приймає суд. Це провадження що стосується заволодінням земельної ділянки Сухолуччя, резиденції Сухолуччя, якраз епізод, що стосується заволодіння резиденцією Межигір’я.

Дмитро Тузов: Але ви виступаєте проти заочного засудження, так? Навіть за це вам генеральний прокурор оголосив догану.

Сергій Горбатюк:  Так. Я неодноразово пояснював, що я виступаю проти застосування тієї законодавчої процедури щодо заочного судочинства, яка містить такі недоліки, такі юридичні зачіпки, які дозволять потім всі ці вироки скасувати. Загалом процедура заочного судочинства має право на життя. Але вона має бути таким чином прописана і відредагована, щоб потім жоден підозрюваний, обвинувачений, підсудний чи засуджений не мав шансів просто за якимись процедурними моментами скасувати цей вирок. Саме на цьому я наполягав і продовжую наполягати. Саме цю офіційну позицію я виклав у доповідній записці генеральному по цих наявних ризиків, однак дійсно не прислухалися, а вважали, що я саботую і дали догану. Хоча як ми бачимо на сьогоднішній день вже є висловлювання про те, що дійсно буде вносити зміни в Закон про заочне судочинство, тому що він містить недоліки.

Дмитро Тузов: Це означає, що і догану можуть скасувати?

Сергій Горбатюк: Я, звичайно, сподіваюсь, тому що як і на той час, так і зараз я її вважаю абсолютно безпідставною.

Дмитро Тузов: Причетність Януковича і Захарченко до масових розстрілів в центрі Києва може бути доведена?

Сергій Горбатюк:  Звичайно. В першу чергу слід сказати, що дані, які дозволили повідомити про підозру, зібрані і зараз вони оголошені в розшук. Але робота продовжується і вона має багато ускладнень, тому що більшість тих осіб, які  безпосередньо отримували вказівки, які могли розповісти і дати  прямі докази і деталі, вони за межами. Звичайно, це треба збирати комплекс непрямих доказів, що складно. Але слідство має план і знає, як це досягти.

Дмитро Тузов: Пане Сергій, наскільки Янукович, на вашу думку, був поінформований про силові акції, викрадення і вбивства людей в Києві, я думаю не лише в Києві?

Сергій Горбатюк:  Знову ж це питання оцінки доказів, хотів би цього уникнути в прямому ефірі. Але питання в тому, що на теперішній час дані вказують, що  на те, що він не просто був обізнаний про злочини на Майдані, а й керував процесом. 

Дмитро Тузов: Справа Бумеранг, я зачитаю інформацію для тих, хто забув.

У будинку Профспілок спецпідрозділ Альфа проводив спецоперацію. Про це розповів керівник спецпідрозділу «Альфа» Служби безпеки Володимир Човганюк на засіданні тимчасової слідчої комісії Верховної Ради по розстрілу людей на Майдані, передає ЛIГАБiзнесIнформ. На момент проведення операцій Човганюк, у якого був позивний «Індіанець», був першим заступником керівника «Альфи». За його словами спецпідрозділ «Альфа» був задіяний 18 і 20 лютого. При цьому він заперечує, що його підрозділ «спалив» Будинок профспілок. Човганюк визнав, що бійці спецпідрозділу були в будівлі. Була оголошена антитерористична операція за планом «Бумеранг», — розповів він. За його словами, на дах дому профспілок зайшли 238 людей через готель Хрещатик.

Чи відома нам кількість людей, яких було вбито, які згоріли живцем у Будинку профспілок?

Сергій Горбатюк:  Так звичайно. Але слідством встановлено, що це не просто була операція спецпідрозділу «Альфа», це було організовано колишнім керівництвом правоохоронних органів антитерористична операція, в якій було задіяні як підрозділи МВС, “Беркут” і патрульно-постова служба, так і внутрішні війська, так і спецпідрозділ “Альфа”, кожному з яких відводилась своя роль. Мало того, свою частину зобов’язань в злочинному плані було покладено в тому числі на тітушок, які координували свою діяльність з правоохоронцями, перебуваючи на розі вулиць Володимирської і Великої Житомирської. За планом було відтіснити протестувальників з Майдану на верх, а там стояли тітушки озброєні, які мали розсіювати мітингувальників, не даючи  їм зібратися на тій ж Михайлівській площі. Саме за цим епізодом організації незаконної безпідставної антитерористичної операції повідомлено про підозру колишньому керівнику СБУ в Києві і Київській області, обвинувальний акт до якого знаходиться в суді. Керівник СБУ, його заступник, керівництво МВС, оголошені в розшук за цим епізодом.

Дмитро Тузов: Чи встановили слідство, хто ж спалив Будинок профспілок і скільки людей там загинуло?

Сергій Горбатюк:  Ми вказуємо на те, що без даних про те що безпосередньо Альфа чи якийсь правоохоронець під час цих подій умисно підпалив це, на теперішній час не має. Але слідство інкримінує це організаторам цієї антитерористичної операції,  тому що саме її проведення  і спровокувало виникнення цієї пожежі. Ми вказуємо на те, що під час просування зверху з даху озброєної Альфа до низу, майданівцями сприймалася як загроза для них. А ці представники Альфа вказують на те, що, щоб їм не дати пройти кидалися пляшки з запалювальною сумішшю. Це одна з причин. Крім того, також представники майданівців вказують, що з вулиці зі сторони бійців внутрішніх військ та беркутівців закидалися декілька пляшок з запалювальною сумішшю в вікна, що теж привело до підпалу. Звичайно, не відкидається версія про умисний підпал з тим, щоб вигнати звідти майданівців, але загалом ми вказуємо, що ті, хто організували, фактично, вони і призвели до цього. За результатами оглядів місця події, виявлено двоє загиблих в Будинку профспілок, однак не встановлено причину смерті внаслідок обуглення тіл. Однак, водночас не встановлено слідів, які би свідчили про вогнепальне поранення чи колоте-різане поранення цих осіб. Є підстави вважати, що вони чи задихнулися чи від дії температури загинули.

Дмитро Тузов: Ви сказали, що оголошена підозра і в розшук оголошено тодішнього голову СБУ в Києві і Київській області.

Сергій Горбатюк: Керівник СБУ в Києві і Київській області арештований, обвинувальний акт стосовно нього в суді. В розшук оголошені колишній керівник СБУ, Якименко, його перший заступник, Тоцький, як керівник антитерористичного центру, особа які приймали рішення про організацію, оголошення антитерористичної операції  та її проведення, а також керівництво Міністерства внутрішніх справ, керівництво внутрішніх військ та керівництво міліції в місті Києві, які виконували кожен свою роль у здійснені цієї антитерористичної так званої операції.

Дмитро Тузов: Ви вважаєте, що це було в компетенції, наприклад, керівника СБУ оголошувати цю операцію, чи він міг отримати наказ з гори, і від кого в такому разі?

Сергій Горбатюк: За законодавством він має погоджувати із керівником держави. За матеріалами провадження у нас також повідомлено про підозру колишньому президенту, що саме з його відома та за вказівкою здійснювались ці дії.

Дмитро Тузов: Чи правда, що інші керівники операції Бумеранг, ви сказали, що там було задіяно багато підрозділів, продовжують працювати в силових структурах і в спецслужбах?

Сергій Горбатюк: Дійсно, там були не тільки працівники правоохоронних органів, а і саме по собі проведення антитерористичної операції передбачає залучення і представників Міністерства з надзвичайних ситуацій, і представників комунальних служб, і представників різних відомств, які в тому числі перебували в так званому штабі проведення антитерористичної операції, який знаходився в приміщенні Київської міліції на Володимирській 15. Але на теперішній час слідство інкримінує організацію цій терористичній операції саме тим службам, які приймали рішення  на її застосування, а також керували діями правоохоронців внаслідок чого того дня загинуло 17 осіб та більше 100 отримали поранення.

Дмитро Тузов: Надходять результати голосування,яке у нас відбувається:

Що заважає покарати  тих, хто калічив і розстрілював учасників Євромайдану?

 Майже 90% людей вважає, що це саботаж.

Ви з цим погоджуєтесь?

Сергій Горбатюк: Є, скажімо, ознаки того, звичайно, тому що у багатьох випадках злочини такого масштабу не вчинялися в Україні і, дай бог, щоб не вчинялися надалі. Але для того, щоб їх ретельно якісно розслідувати, неможливо обмежитись роботою одних слідчих, тут  мають працювати повноцінно якісно не тільки ті ж самі оперативні підрозділи, які задіяні у цьому процесі, однак, на мою думку, недостатньо активно, а також мають залучатися інші служби як правоохоронних так і державних органів. Всі вони в тій чи іншій мірі повинні проводити і службові розслідування всередині, давати результати для слідчих, і всіляко сприяти розслідуванню, в тому числі забезпечення експертних установ необхідним, тому що ми маємо там катастрофічну ситуацію. Те, що я вже зараз бачу і оцінюю як певний саботаж – це небажання судів розглядати провадження, тому що якщо брати тільки слідчими Генеральної прокуратури завершено слідство на теперішній час стосовно 75 осіб, до суду направлено, ми маємо лише 10 вироків, з них тільки 1 реально. Більшість проваджень просто таке враження, що не бажають розглядати: маса самовідводів в суддів, безпричинних на мою думку, зміна підсудності суда, безпідставне направлення обвинувальних актів  назад. Чому безпідставне? Тому що Апеляційний суд вказує, що незаконно повертаєте обвинувальний акт, розглядайте далі.

Дмитро Тузов: А це все затягує справу?

Сергій Горбатюк: Так. Не призначення до розгляду… Якщо ми говоримо про провадження того ж самого заступника міністра, Лекаря, щодо прийняття постанов Кабінету міністрів, які були незаконно введені в  дію під засоби посилення дій з Російської Федерації, то вже більше півтора року справа не розглянута. Якщо брати  по законам 16 січня, де направлений обвинувальний акт до суду стосовно Єфремова і ще двох народних депутатів, то з жовтня місяця по суті не відбулося жодного засідання.

Дмитро Тузов: Ви зараз про суддів розповіли, про те що ви відчуваєте ознаки саботажу. А в інших гілках влади чи може бути саботаж, чи відчуваєте ви його? І на якому рівні це може відбуватись?

Сергій Горбатюк:  Якщо брате саме розслідування процесу, який супутній нашому розслідуванню. Завжди всі вказують на те, що це справа  номер один і ми всіляко будемо допомагати. Однак, коли доходить до реальної допомоги, чомусь це питання гальмується. Так само як впродовж минулого року  неодноразово ставилось питання про те, що не вистачає слідчих, така велика кількість епізодів, понад 2000, необхідно збільшити кількість слідчих. Однак, впродовж року вдалося це зробити тільки після  того як родини “Небесної сотні” в кінці 15 року мали зустріч з президентом  і з керівництвом Генеральної прокуратури, і ультимативно настояли що потрібно збільшити. Чомусь керівництво до цього сприймало наші заявки і прохання про те, що необхідно, як наші забаганки. За власним бажанням чомусь це не робилося. Так само як відсутність в експертній установі того ж мікроскопу необхідного для проведення балістичних експертиз, що зараз затягує на роки проведення експертиз. Вже понад 8 місяців в Кабміні розглядається лист про те, щоб закупити для експертної установи мікроскоп. На жаль, знову ж таки не задоволено це прохання.

Дмитро Тузов: Пане Сергій, якщо згадати останню реорганізацію департаменту яким ви керуєте, департамент спец розслідування ГПУ. У вас частину справ перевели в інший підрозділ, зокрема частину економічних справ. Зараз, коли емоції вже трошки вщухли, можливо це було правильне рішення?

Сергій Горбатюк: Ні, на мою думку це категорично неправильне рішення і воно шкодить розслідуванню. По-перше наше управління, потім департамент, створювався саме для розслідування злочинів, вчинених під час Майдану, і вчинених економічними колишніми високо посадовцями. За результатами розслідування саме нашого підрозділу встановлені ознаки діяльності злочинної організації, як і в першому, так і в другому випадку. За цим фактом повідомлено про підозру колишньому керівництву. Саме організація роботи нашого департаменту будувалася таким чином, щоб збирати  докази діяльності злочинної організації  і  керування вчиненням злочинів як економічних, так і під час Майдану.

Дмитро Тузов: Давайте одразу відзначимо, хто фігурує, кому пред’явлені звинувачення в ознаках діяльності злочинного угрупування?

Сергій Горбатюк: На сьогоднішній день повідомлено про підозру саме в діяльності злочинної організації що стосується подій на Майдану, це колишньому президенту, колишньому прем’єр-міністру, колишньому генеральному прокурору, міністру внутрішніх справ, його заступнику з громадської безпеки,  командиру внутрішніх військ і керівництву київської міліції. Розслідування стосовно економічних злочинів ускладнювалося тим, що у нас перебувала тільки частина цих проваджень, велика частина була в іншому підрозділі Генеральної прокуратури, Головному слідчому управлінні. На сьогоднішній день ще до цього процесу якимось чином була долучена Головна військова прокуратура. Не дивлячись на те, що постійно ставилось мною питання, що для того, щоб досягати результат, отримувати належні докази, необхідно цю всю діяльність або звести в один підрозділ або дозволити її координувати, на жаль, цього не робилося і справи не передавалися, а навпаки навіть забиралися. Було прийнято рішення про розділ департаменту, не викликаний якимись об’єктивними чинниками. Питання було тільки в тому, щоб, умовно кажучи, нам дозволити координувати інші провадження, але чомусь цього не хотілося, треба щоб частина проваджень, навпаки вийшла з-під контролю департаменту спец розслідувань.

Дмитро Тузов: Але генеральний прокурор, Юрій Луценко, фактично звинуватив вас, діяльність департаменту, в неефективності.

Сергій Горбатюк: Це теж саме, що написано в наказі про догану: не забезпечив, не зробив, не ефективний. Такі всі слова повинні підтверджуватись конкретно, що саме і чому не зроблено. Якщо говориться про якісь  недоліки, відповідно є розуміння, що треба  удосконалювати. На загальні фрази я можу відповісти, що в нас розслідування ефективне. Знову ж таки, я можу розповісти і результатами тих самих розслідувань, і завершеними кримінальними провадженнями, і тими планами, які організовані були, і які частково зруйновані цією реорганізацією. Фактично, вона відбувалася тому що начебто Горбатюк не хоче направляти велику справу Януковича до суду. Питання: не не хоче, питання в тому, що пояснюється, що не можна цього робити, об’єднувати цю справу в велику на теперішній час з урахуванням нюансів кримінально-процесуального кодексу. Якщо ми об’єднаємо,  ми зруйнуємо всі терміни і приведемо до розвалу цього провадження.

Дмитро Тузов: Але ж терміни і так летіли шкереберть, чи я помиляюсь?

Сергій Горбатюк: Терміни – є проблематика. В зв’язку  з тим, що по нинішньому  КПК є тільки один рік на розслідування з моменту повідомлення про підозру, але є підстави для зупинення у зв’язку з розшуком особи, у зв’язку  з виконанням міжнародно-правового доручення.  Ми ці терміни слідства зупиняли що стосується високо посадовців, виділяючи їх в окреме провадження і продовжували розслідування. Але небезпека є і чим більше проваджень будуть об’єднані , тим  вірогідність направлення справи до суду зменшується до нуля.

Дмитро Тузов: Ви ж самі казали, що повинен бути один координатор всіх справ,  вони не повинні бути розкидані по різним департаментам.

Сергій Горбатюк: Так, звичайно. Я про це якраз і говорю. Якщо приймається рішення про те, що створюється якесь окреме управління, яке буде виступати цим координатором, то це в першу чергу має бути аналітичний центр, яке не безпосередньо розслідує окремі епізоди, займаючись щоденними слідчими діями, а якраз аналізує ті розслідування, отримує інформацію від органів управління, які розслідують і формулює завдання і контролює їх виконання. Цей підрозділ міг бути, умовно кажучи, 10 слідчих і 5 прокурорів. На сьогоднішній день в нас забрали 64 одиниці, забравши лишень 11 справ, а залишились у нас 35 слідчих і 20 прокурорів на 104 справи, які містять понад 5 тисяч епізодів. На сьогоднішній день у нас по багатьом провадженням просто зупиняється розслідування, тому що не вистачає слідчих. Це рішення приймалось без врахування всіх тих розслідувань, які здійснюються і воно зараз вже призупинило розслідування, тому що ми шукаємо, як перекривати неохоплені епізоди, звідки набирати слідчих так, щоб справи не руйнувались, але це вкрай складно.

Дмитро Тузов: А які у вас стосунки з генеральним прокурором, я маю на увазі роботу?

Сергій Горбатюк: Я в роботі намагаюся не проявляти емоції у стосунках. Є завдання, які ми маємо виконувати, є обов’язки, є закон. Саме відносно цих критеріїв і будуються відносини. Якщо має так бути по закону - я це питання відстоюю, я маю такі обов’язки – я їх буду відстоювати. Якщо я дійсно бачу, що відбувається порушення закону - я буду це відстоювати, не дивлячись на обличчя. Звичайно, це може комусь не подобається, але іншу позицію займати не буду.

Дмитро Тузов: Ви так із здивуванням сказали, що чомусь у департаменту забрали справи, які називаються економічними,  про економічні злочини. Як ви самі вважаєте, чому?

Сергій Горбатюк:  Як на мене, тільки для того, щоб напевно, приймати якісь рішення. Це припущення. В постановах пишеться в зв’язку з тим, що не ефективне розслідування, хоча справ ніхто не вивчав.

Дмитро Тузов: Але ви не погоджуєтесь з цим формулюванням, що розслідування не ефективне?

Сергій Горбатюк: Як мінімум має бути справа вивчена і сказано: перше, друге, третє, не ефективно тому, тому, і тому. Але ніхто не вичав, не знає, що у справі робиться, і приймає рішення.

Дмитро Тузов: Таких прямих причин не прозвучало ніде?

Сергій Горбатюк: Ні, загальні фрази, тобтоя хочу більше. Я кажу: Більше, ніж ми зібрали доказів…На теперішній час, якщо ми зібрали докази, ми повідомляємо про підозру. Ми зібрали достатньо доказів для направлення в суд, направляємо до суду.

Дмитро Тузов: Як ви вважаєте, наскільки справедливо, що економічні справи проти ексвисокопосадовців називають ресурсними, такими корупціогенними? І за це іде битва: хто контролюватиме справу, той і диктуватиме умови.

 Сергій Горбатюк: Звичайно, можна припускати, тому що дійсно колишні високо посадовці протягом 10-14 років чинили величезну кількість економічних злочинів, розкрадань, отримання хабарів, незаконного збагачення, які дозволяють користуватись цим ресурсом. Звичайно, ми теж велику роботу провели стосовно того, щоб виявляти і накладати арешт на кошти, але без сумніву, велика частина ще є нами не виявленою, не охопленою , не арештованою. Звичайно, у цих провадженнях підстави так вважати можуть бути, особливо коли є рішення нелогічні і не викликані об’єктивною необхідністю.

Дмитро Тузов: Ви згадали про справу Олександра Єфрємова. В чому суть звинувачення, чи фігурує там сприяння сепаратизму , чи фальсифікація голосування 16 січня 2014 року за диктаторські закони? Наскільки ця справа є перспективною з точки зору проведення судового процесу?

Сергій Горбатюк: Дійсно, є два провадження, де повідомлено про підозру. Перше, це якраз закони 16 січня, там інкримінується організація  підроблення шляхом  зловживання  службовим становищем документів, які вказували, що голосування відбулося за ці закони. Хоча, фактично, голосів не було. Ця справа ще у жовтні 15 року закінчена розслідуванням і направлена до суду. Але, як я вже повідомляв, до сьогоднішнього дня фактично не відбулося жодного засідання. На мою думку, знову ж тут вбачається небажання розглядати, тому що повертався безпідставно обвинувальний акт до прокурора, Апеляційний суд скасував це рішення, потім змінювалась підсудність. Справа так і не розглядається, хоча вона упродовж року могла вже бути завершена.

Дмитро Тузов: Існують якісь інструменти для того, щоб все-таки справа розглядалася і ці ознаки саботажу, про які ви говорите, якось подолати?

Сергій Горбатюк: В таких випадках немає прямого реагування на суддю, і не може бути зі сторони інших органів, тому що це вплив на об’єктивність та незалежність суддів, але є вища кваліфікаційна комісія суддів, яка має реагувати на випадки чи незаконних відводів, чи затягування… Якщо ми говоримо про реагування вищої кваліфікаційної комісії чи Вищої ради юстиції, а зараз Вища рада правосуддя, то стосовно неправомірних відводів суддів, ми ще в квітні 15 року направили подання щодо притягання суддів до відповідальності, воно до цього часу так і не розглянуто. Пройшов рік на притягнення і вже вони не можуть бути притягнуті.

Дмитро Тузов: Тобто не працюють державні інститути?

Сергій Горбатюк: На жаль, ті, які мають контролювати належне виконання суддями своїх функцій, дійсно не працює.

Дмитро Тузов: І ми з вами вимушені лише це констатувати?  Рецепту, як це подолати не існує в країні?

Сергій Горбатюк: На теперішній час здійснюються зміни в Конституцію, судова реформа, але знову ж таки, воно не виглядає якимось швидким процесом, який змінить ситуацію. Треба сказати про те, що є величезна кількість незаповнених вакансій суду, на судів є дуже велике навантаження, і з цим необхідно щось робити, тому що з тим навантаженням вони часто не можуть об’єктивно розглядати ті провадження. Це має бути державна політика, яка допоможе як реформувати саму діяльність судової гілки влади, так і провести її очищення.

Дмитро Тузов: Справа, у якій фігурує екс віце-прем’єр і депутат від “Оппоблоку”, Юрій Бойко, це знамениті “вежі Бойко”,  який вже сталий вислів в пресі. Чи встановлено слідством факт злочину?

Сергій Горбатюк: Так, звичайно. Слід зазначити, що провадження було передано нашому підрозділу лише в червні 16 року і впродовж 3 місяців  ми вийшли на те, щоб вже починаючи з виконавців рухатись до повідомлення про підозру. Однак, в жовтні місяці з тим самим формулюванням у вас не ефективне розслідування, провадження було забрано і передано знову ж таки до Головної військової  прокуратури. Вже сказати, які на теперішній час будуть перспективи цього провадження  я не можу. Це рішення, вважаючи його необґрунтованим і незаконним, я оскаржив генеральному прокурору.

Дмитро Тузов: І яка реакція, який результат?

Сергій Горбатюк: Відповіді немає.

Дмитро Тузов: Передано частину справ до Головної військової прокуратури. До речі, там же передано справи щодо Курченко, Клименко, і Бойко, про якого ми зараз згадали. А чому до Військової прокуратури?

Сергій Горбатюк: В мене теж саме питання: чому до Військової прокуратури, коли є великий масив роботи  саме у сфері військового правопорядку, який має виконуватись? Відволікати  військових прокурорів від виконання цих завдань, коли в нас відбувається така ситуація на сході країни, на мою думку, це є, м’яко кажучи, неправильним. Тим більше, що і законних підстав передавати, на мою думку, немає.

Дмитро Тузов: Які б ви ще могли назвати справи, розслідуванням яких ви займалися,  справи проти екс високо посадовців, які мають судову перспективу, які або залишаються  в вашій сфері компетенції або їх перевели в інший підрозділ?

Сергій Горбатюк: Можу в принципі сказати і про завершені провадження в сфері економіки. Перше, це те ж саме, що інкримінується колишньому президенту, заволодіння земельними угіддями і резиденцію Сухолуччя. Там стосовно колишньої голови Київської облдержадміністрації, та  ще 13 осіб з оточення колишнього  президента обвинувальний акт направлений до суду, де зараз розглядається. Також завершене розслідування стосовно колишнього міністра юстиції, Лавриновича, якому інкримінується розтрата 8,5 мільйонів гривень на залучення іноземної фірми для виправдання незаконного затримання Тимошенко під час Європейського суду. Також завершено розслідування стосовно колишнього керівника “Агрофонду України” , державного підприємства  та двох фіктивних підприємств у розкраданні 400 мільйонів державних коштів, виділених на закупівлю цукру. Тут же ш повідомлено про підозру колишньому міністру, і він перебуває в розшуку. Також, я вже повідомляв, стосовно заступника міністра внутрішніх справ Лекаря, направлено до суду щодо прийняття постанов, якими введені в дію спецзасоби посиленої дії, без висновку Міністерства охорони здоров’я і витрата коштів на це. Також стосовно колишнього мера Харкова, якому інкримінується причетність до харківських подій на Майдані, саме незаконні дії стосовно двох майданівців.

Дмитро Тузов: Це стосовно Геннадія Кернеса?

Сергій Горбатюк:  Яке слухається, як відомо, у Полтавському суді.

Дмитро Тузов: Всі ці справи передано до суду?

Сергій Горбатюк: Так.

Дмитро Тузов: Дивіться, Європейський Союз зняв економічні санкції з Раіси Богатирьової. В чому справа: не було складу злочину чи забракло кваліфікації для розслідування?

Сергій Горбатюк: Якщо я не помиляюся, там знімалися санкції з ряду високо посадовців, але ті санкції, які застосовувалися у 14 році. Санкції щороку продовжувались, і на теперішній час вони діють. Єдине, що Європейський суд роз’яснив Європейський комісії, що не можна обирати санкції за повідомленнями про початок розслідування, а треба щоб уже були докази, що ці особи причетні до тих чи інших злочинів. Саме початкове застосування санкцій 3 14 до 15 року визнали неправильним, але наступні з 15 до 16, і ті, що зараз діють з березня 16 по 17 продовжують діяти.

Дмитро Тузов: Те, що Україна, м’яко кажучи, не поспішає передавати ці докази, це може призвести до того, що Європейський Союз буде знімати санкції з колишніх високо посадовців?

Сергій Горбатюк: Чому ж не поспішає? Всі запити, які стосуються застосування санкцій виконуються швидко, і ми постійно знаходимося у контакті з  представниками європейських інституцій.

Дмитро Тузов: Україна передає достатній масив інформації?

Сергій Горбатюк: Достатній того, який вони  просять. Якщо в них є якісь незрозумілості  або вони потребують щось додатково, ми це надаємо .

Дмитро Тузов: Немає затягування?

Сергій Горбатюк: Немає. Вони кажуть: Нам цього достатньо, рухаємось далі. Надаємо те, що просять.

Дмитро Тузов: Які кошти можуть бути повернені в Україну? І наскільки це реально?

Сергій Горбатюк: Основна  суть європейських санкцій це якраз блокування  коштів колишніх високо посадовців за кордоном. На сьогоднішній день заблоковано, якщо не помиляюся, десь від 300  до 500 мільйонів доларів. Рішення про їх конфіскацію можливе лише після завершення розслідування і винесення вироку у справі того чи іншого високо посадовця, якщо цим вироком передбачається також конфіскація активів. Але це питання ускладнюється тим, що ці високопосадовці в розшуку, і тут має застосовуватися процедура  спеціального заочного судочинства, однак, яка виписана таким чином, що потребує удосконалення.

Дмитро Тузов:  Маркіян Галабала, адвокат родичів Небесної сотні, сказав, що 40% - перемога, 60% - зрада в розслідуванні злочинів проти майданівців. Не знаю, яка пропорція в економічних справах, але що потрібно зробити для того, щоб вони насправді були ефективно розслідувані?

Сергій Горбатюк: Точно можу сказати, що безпосередньо в департаменті спеціальних розслідувань жодних кроків на зраду не здійснювалось. Вчинялися дії з тим, щоб максимально повно і якісно розслідувати, але, знову кажу, що не ми є одними,  хто повинен забезпечувати цей процес. Відношення 40 на 60 – це ступінь, умовно кажучи, виконаної роботи, тут я можу погодитись, що зроблено немало, а ще більше треба зробити. Є ще велика кількість середніх ланок, які віддавали накази, які не являлись організаторами, але  виконували свою важливу злочинну роль у цих подіях.

Дмитро Тузов: Дякую. З нами в ефірі був Сергій Горбатюк, начальник департаменту спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України. Я завершую цей ефір, з вами був Дмитро Тузов, дякую за вашу увагу.